1980 ISMA MARCHING BAND RESULTS

 

 

COLUMBUS EAST
Class High School Division Rating Awards
A Emmerich Manual (Indianapolis) I Percussion
  Jennings County (North Vernon) II  
  Bloomington North II  
  Center Grove (Greenwood) I Music, General Effect, Drill Team, Flags
  Perry Meridian (Indianapolis) II Rifles
  Columbus North II Percussion
  Bloomington South I Marching, Drum Major
  Columbus East I Inspection
  Martinsville I  
   
B West Vigo (West Terre Haute) II  
  Scottsburg I Music, Marching, Drill Team, Flags, Percussion
  Plainfield I General Effect
  Owen Valley (Spencer) II  Inspection
  Mooresville II  
  Whiteland II  
  Franklin I Rifles, Drum Major
 
C Monrovia II  
  Shakamak (Jasonville) III  
  Roncalli (Indianapolis) I Marching, Rifles, Drill Team, Flags, Percussion, Inspection
  Cloverdale II  
  Danville I  
  Salem I Music, General Effect, Drum Major
  Cascade (Clayton) II  
  Lawrenceburg II  
  Tri-West (Lizton) II  
  Southwestern (Hanover) I Rifles, Flags
 
Double Letter Classes Brownstown Central CC - I  Inspection
  South Decatur (Greensburg) CC - I  
  Linton DD - II  
  Jennings Community DD - II  
  Madison Jr. DD - II  
  Henryville DD - I  

 

 

LAWRENCE CENTRAL
Class High School Division Rating Awards
A Greenwood I Marching, Rifles, Flags
  Lawrence Central (Indianapolis) I  Inspection
  Ben Davis (Indianapolis) I Music, General Effect, Inspection
  Lafayette Jefferson I Percussion, Inspection
  Lawrence North (Indianapolis) I Drill Team, Drum Major
  Madison Heights (Anderson) I  
  Warren Central (Indianapolis) I  
   
B Beech Grove I Inspection
  McCutcheon (Lafayette) II  
  Brownsburg I Rifles
  Avon I Music, General Effect, Flags, Percussion, Drum Major
  Southmont (Crawfordsville) I Drill Team
  New Palestine III Inspection
  Benton Central (Oxford) III  
  Lebanon I  
  Brazil I Marching
 
C Seeger Memorial (West Lebanon) II  
  Western Boone (Thorntown) I Marching, General Effect, Flags, Percussion, Drum Major
  Rossville III  
  Staunton II  
  South Putnam (Greencastle) II  
  Clinton Central (Michigantown) I  
  Van Buren (Brazil) I Drill Team
  Hamilton Southeastern (Noblesville) I  
  Fountain Central (Veedersburg) I Rifles, Inspection
  North Putnam (Roachdale) II  
  Zionsville I  
 
Double Letter Classes Decatur Central (Indianapolis) III  
  South Vermillion (Clinton) II  
  Franklin Central (Indianapolis) I  
  Attica II  
  North Vermillion (Cayuga) II  

 

 

WINCHESTER
Class High School Division Rating Awards
A Marion I  
  Greenfield I Inspection
  Muncie Southside II  
  Anderson I General Effect
  Jay County (Portland) I Marching
  Connersville I Rifles
  Muncie Northside II  
  Highland (Anderson) I Drill Team, Flags, Drum Major
  New Castle Chrysler I Music, Percussion
   
B Winchester I Music, Marching, General Effect, Drum Major
  Elwood II  
  Delta (Muncie) II Inspection
  Yorktown I Rifles, Flags, Percussion
 
C Westfield Washington I Drum Major
  Blue River Valley (Mt. Summit) II Drum Major
  Wapahani (Selma) I Music, Marching, General Effect, Rifles, Flags
  Lapel II  
  Centerville II Drill Team
  Union (Modoc) I Inspection
  Shenandoah (Middletown) II  
  Randolph Southern (Lynn) II  
  Cowan (Muncie) II  
  Frankton I  
 
Double Letter Classes Eastern Hancock (Charlottesville) CC - II  
  Lincoln (Cambridge City) CC - II  

 

 

JASPER
Class High School Division Rating Awards
A Evansville North II  
  Terre Haute South I  
  F.J. Reitz (Evansville) I Music, General Effect, Drill Team, Percussion
  Harrison (Evansville) I  
  Terre Haute North I Inspection
  Jasper I Music, Rifles, Flags
  Castle (Newburgh) I Drum Major
   
B North Harrison (Ramsey) II  
  Princeton I Percussion, Inspection
  South Spencer (Rockport) II  
  Corydon Central I  
  Mt. Vernon I  
  Heritage Hills (Lincoln City) II  
  Tell City I Music, Marching, General Effect, Rifles, Drill Team, Flags, Drum Major
  Reitz Memorial (Evansville) I  
  Pike Central (Petersburg) II  
 
C Wood Memorial (Oakland City) II  
  Orleans II  
  Clay City I  
  Southridge (Huntingburg) I  
  South Knox (Vincennes) II  
  Eastern (Pekin) I  
  Paoli III Inspection
  Springs Valley (French Lick) I Music, Marching, General Effect, Rifles, Drill Team, Flags, Percussion, Drum Major
  Forest Park (Ferdinand) I  
  Silver Creek (Sellersburg) II