1996 ISSMA PARTICIPATING BANDS

 

1996 ISSMA Districts Participating Bands

 

LISTED IN PERFORMANCE ORDER AT REGIONAL SITES
Class High School Division Ratings
A North Snider (Ft. Wayne) I
  Northrop (Ft. Wayne) I - Finalist
  Huntington North I
  Homestead (Ft. Wayne) I - Finalist
  Marion I
  Warsaw I
  Carmel I - Finalist
  Elkhart Central I
  Portage I
  Lake Central (St. John) I - Finalist
  Kokomo I
  Chesterton I
  LaPorte I
  Michigan City I
  Crown Point I
  Lafayette Jefferson I
  North Side (Ft. Wayne) I - Finalist
  Penn (Mishawaka) I
  South Bend Riley I
A South Southport (Indianapolis) I
  Columbus North I
  Evansville North I
  F.J. Reitz (Evansville) I
  Floyd Central (Floyds Knobs) I
  Castle (Newburgh) I - Finalist
  Evansville Central I
  New Albany II
  Terre Haute North I
  Bedford-North Lawrence I
  Terre Haute South I
  Lawrence North (Indianapolis) I - Finalist
  Warren Central (Indianapolis) I
  Lawrence Central (Indianapolis) I - Finalist
  Harrison (Evansville) I
  Ben Davis (Indianapolis) I - Finalist
  Center Grove (Greenwood) I - Finalist
  Perry Meridian (Indianapolis) I
  Martinsville I
  Jeffersonville II
 
B North Plymouth I
  Goshen I - Finalist
  Concord (Elkhart) I - Finalist
  Anderson Highland I - Finalist
  Bellmont (Decatur) II
  Wayne (Ft. Wayne) I
  Harrison (West Lafayette) I
  Lowell I
  Concordia Lutheran (Ft. Wayne) I
  South Bend Adams II
  Logansport I
  McCutcheon (Lafayette) I
  East Noble (Kendallville) I - Finalist
  Carroll (Ft. Wayne) I
  Kankakee Valley (Wheatfield) I
  Wawasee (Syracuse) I
  DeKalb (Waterloo) I - Finalist
  Columbia City I
  Highland II
B South New Castle Chrysler I - Finalist
  Plainfield I
  Decatur Central (Indianapolis) I
  Avon I
  Vincennes-Lincoln I
  Franklin Community I
  Jasper I - Finalist
  Hamilton Southeastern (Fishers) I
  Cathedral (Indianapolis) II
  Brownsburg I
  Pendleton Heights I
  Mooresville I
  Bloomington North I - Finalist
  Columbus East I
  Madison Consolidated I
  Greenfield-Central I
  Connersville I
  Greenwood I - Finalist
  Northview (Brazil) I - Finalist
 
C North New Haven I
  West Noble (Ligonier) II
  Elmhurst (Ft. Wayne) I
  NorthWood (Nappanee) I
  Norwell (Ossian) I
  Elwood II
  Yorktown I - Finalist
  Lewis Cass (Walton) I - Finalist
  Zionsville II
  Angola I - Finalist
  Whitko (South Whitley) I
  Rensselaer Central II
  Bishop Dwenger (Ft. Wayne) I
  Paul Harding (Ft. Wayne) I
  Maconaquah (Bunker Hill) I - Finalist
  Twin Lakes (Monticello) I
  Western (Russiaville) I - Finalist
  Lebanon I
  Northridge (Middlebury) I
C South Heritage Hills (Lincoln City) I
  Pike Central (Petersburg) I
  Scottsburg I - Finalist
  Beech Grove II
  Silver Creek (Sellersburg) II
  Owen Valley (Spencer) I - Finalist
  Whiteland I
  Boonville I
  Mt. Vernon I
  New Palestine I - Finalist
  North Harrison (Ramsey) I
  Tell City II
  Bosse (Evansville) I
  Corydon Central I - Finalist
  Salem I
  Gibson Southern (Fort Branch) I - Finalist
  Princeton I
  Reitz Memorial (Evansville) II
  
D North Frankton II
  Eastside (Butler) II
  Central Noble (Albion) II
  Winamac I
  Fountain Central (Veedersburg) II
  Sheridan I - Finalist
  Western Boone (Thorntown) II
  Knox I - Finalist
  Winchester I - Finalist
  Bluffton II
  Heritage (Monroeville) II
  Pioneer (Royal Center) I
  Woodlan (Woodburn) I - Finalist
  John Glenn (Walkerton) I
  Garrett II
  Fairfield (Goshen) I
  Tri-Central (Sharpsville) I
  Taylor (Kokomo) II
  Tri-County (Wolcott) II
  Randolph Southern (Lynn) II
  Eastern (Greentown) I - Finalist
  Northwestern (Kokomo) I
D South Indian Creek (Trafalgar) I
  North Posey (Poseyville) I
  Orleans I
  Southridge (Huntingburg) I
  Henryville I
  North Montgomery (Crawfordsville) II
  Northeast Dubois (Dubois) I
  Morristown I
  West Washington (Campbellsburg) II
  Forest Park (Ferdinand) I - Finalist
  South Spencer (Rockport) I
  Paoli I - Finalist
  Blue River Valley (Mt. Summit) I - Finalist
  Monrovia I - Finalist
  Rising Sun I
  Springs Valley (French Lick) I
  Clay City I
  Tri-West Hendricks (Lizton) I - Finalist
  Wood Memorial (Oakland City) II
  Mater Dei (Evansville) I
  Eastern (Pekin) II
  North Putnam (Roachdale) I

 

ISSMA Sites:

Classes A & C North - Carmel

Classes A & C South - Bedford-North Lawrence

Classes B & D North - Elkhart

Classes B & D South - Evansville Central