1997 ISSMA PARTICIPATING BANDS

 

1997 ISSMA Districts Participating Bands

 

LISTED IN PERFORMANCE ORDER AT REGIONAL SITES
Class High School Division Ratings
A North LaPorte I
  Snider (Ft. Wayne) I
  Carmel I - Finalist
  Homestead (Ft. Wayne) I - Finalist
  Lawrence North (Indianapolis) I
  Crown Point I
  North Side (Ft. Wayne) I
  Northrop (Ft. Wayne) I - Finalist
  Chesterton I
  Warsaw I
  Michigan City II
  Lake Central (St. John) I
  Lafayette Jefferson I - Finalist
  Kokomo I
  Penn (Mishawaka) I - Finalist
  Huntington North I
  Marion I
  Portage I
A South Warren Central (Indianapolis) I
  Harrison (Evansville) I
  Ben Davis (Indianapolis) I - Finalist
  Perry Meridian (Indianapolis) I
  Columbus North I - Finalist
  Bedford-North Lawrence I
  Terre Haute North I
  Center Grove (Greenwood) I - Finalist
  Martinsville I
  Floyd Central (Floyds Knobs) I
  F.J. Reitz (Evansville) I - Finalist
  Evansville North I
  Terre Haute South I
  Castle (Newburgh) I
  Evansville Central I
  Decatur Central (Indianapolis) I
  Lawrence Central (Indianapolis) I - Finalist
  Southport (Indianapolis) I
 
B North Columbia City I
  Lowell II
  Elkhart Central II
  Wawasee (Syracuse) I
  South Bend Riley II
  Hobart III
  Logansport II
  Carroll (Ft. Wayne) II
  Bishop Dwenger (Ft. Wayne) I
  Highland II
  Concord (Elkhart) I - Finalist
  Wayne (Ft. Wayne) I
  DeKalb (Waterloo) I - Finalist
  Plymouth I
  East Noble (Kendallville) I - Finalist
  Anderson Highland I - Finalist
  Harrison (West Lafayette) I
  Kankakee Valley (Wheatfield) II
  Goshen I - Finalist
B South Boonville II
  Bloomington North I
  Northview (Brazil) I - Finalist
  Mooresville I
  Avon I - Finalist
  Columbus East II
  Plainfield I
  Franklin Community II
  Jasper I - Finalist
  Greenwood I - Finalist
  Hamilton Southeastern (Fishers) I
  Greenfield-Central I
  Brownsburg I
  Madison Consolidated II
  New Castle Chrysler I - Finalist
  Connersville II
  Vincennes-Lincoln I
  Bosse (Evansville) II
 
C North NorthWood (Nappanee) I
  New Haven I
  Northridge Middlebury) I
  Rensselaer Central II
  Concordia Lutheran (Ft. Wayne) I
  Lebanon I
  Maconaquah (Bunker Hill) I - Finalist
  Tippecanoe Valley (Akron) II
  Elmhurst (Ft. Wayne) II
  Paul Harding (Ft. Wayne) II
  Norwell (Ossian) I
  Western (Russiaville) I - Finalist
  North Montgomery (Crawfordsville) II
  Western Boone (Thorntown) I
  Lewis Cass (Walton) I - Finalist
  Knox I
  Twin Lakes I - Finalist
  Angola I - Finalist
  Yorktown I
  West Noble (Ligonier) I
C South New Palestine I
  Princeton II
  Gibson Southern (Fort Branch) I
  Pike Central (Petersburg) I
  Silver Creek (Sellersburg) I
  Heritage Hills (Lincoln City) I
  North Harrison (Ramsey) I - Finalist
  Whiteland I
  Bishop Chatard (Indianapolis) I
  Charlestown II
  Salem I
  Zionsville I
  Scottsburg I - Finalist
  Owen Valley (Spencer) I - Finalist
  North Posey (Poseyville) I
  Tell City I - Finalist
  Beech Grove I
  Mt. Vernon I
  Corydon Central I - Finalist
  
D North Fountain Central (Veedersburg) I
  Taylor (Kokomo) I
  Bluffton I
  Prairie Heights (LaGrange) II
  Clinton Prairie (Frankfort) II
  John Glenn (Walkerton) I
  Fairfield (Goshen) I - Finalist
  Tri-Central (Sharpsville) II
  Winamac I
  Winchester I - Finalist
  Bremen II
  North Judson-San Pierre III
  Woodlan (Woodburn) I - Finalist
  Tri-County (Wolcott) I - Finalist
  Pioneer (Royal Center) I - Finalist
  Manchester (North Manchester) II
  Northwestern (Kokomo) I
  Eastern (Greentown) II
  Frankton II
D South Springs Valley (French Lick) I
  Southridge (Huntingburg) II
  Southwestern (Hanover) II
  Tri-West (Lizton) I
  Eastern (Pekin) II
  Orleans I
  Henryville I
  Triton Central (Fairland) II
  Sheridan I
  Rising Sun I - Finalist
  Northeast Dubois (Dubois) II
  North Putnam (Roachdale) I
  Paoli I - Finalist
  Monrovia I
  Morristown II
  Randolph Southern (Lynn) II
  Blue River Valley (Mt. Summit) I - Finalist
  South Spencer (Rockport) I - Finalist
  Forest Park (Ferdinand) I - Finalist

 

ISSMA Sites:

Classes A & C North - Elkhart Central

Classes A & C South - Jeffersonville

Classes B & D North - Carmel

Classes B & D South - Bedford-North Lawrence