ADAMS CENTRAL HIGH SCHOOL SQUADRON OF SOUND

MONROE, INDIANA

 

 

Year 2019
Director Brett Latman

 

 

Year 2018
Director Brett Latman
Show Theme/Title Rise to Redemption
Repertoire Stairway to Heaven by Kent Klee
Erikonig (by Franz Schubert)
Hope (by Robert W. Smith)
Now All the Vaults of Heaven Resounds (by Kent Klee)
Total Members 54
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant

 

 

Year 2017
Director Brett Latman
Show Theme/Title Dreamcatcher
Repertoire Imaginarium (by Russell Standridge)
Total Members 54
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional - Gold Rating (Visual With Distinction)
Semi-State - Participant

 

 

Year 2016
Director Michael Satterthwaite
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Open Class Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist

 

 

Year 2015
Director Michael Satterthwaite
Show Theme/Title Stargazing
Repertoire Doppler Effect
Stardance
Total Members 60
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional - Silver Rating
Semi-State - Participant

 

 

Year 2014
Director Michael Satterthwaite
Drum Majors Nicole Crates, Kati Dunham
Show Theme/Title The Gallery
Repertoire Mulholland Falls (by Dave Grusin)
Urban Dances (by Eric Morales)
Total Members 56
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant

 

 

Year 2013
Director Michael Satterthwaite
Additional Staff Mike Beights drill design, John Moss music arranger, Brittany Satterthwaite guard design, Alex Satterthwaite percussion/Visual, Jennifer Dunlop guard instructor, Luke Holliger visual
Drum Major Logan Roe
Show Theme/Title Celebrating Innovation
Repertoire Into the Light (by Jay Bocook)
To Soar With Eagles (by Michael Seeney)
Total Members 60
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 5th place-tie
ISSMA Open Class Regional - Gold Rating (Visual, General Effect With Distinction)
Semi-State - State Finalist
Invitationals Bluffton - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
DeKalb - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
East Noble - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Penn - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Homestead - Class D 1st place (Best Music, General Effect)

 

 

Year 2012
Director Michael Satterthwaite
Drum Majors Logan Roe, Jenna Stroup
Show Theme/Title Honor, Strength, Hope
Total Members 58
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Homestead District - Gold Rating (Best Music, Visual, General Effect)
North Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Bluffton - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
DeKalb - Class D 1st place (Best Music, General Effect)
Penn - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Homestead - Class D 1st place (Best Music, Visual)

 

 

Year 2011
Director Michael Satterthwaite
Drum Majors Josh Oschsner, Jenna Stroup
Show Theme/Title In Search of Liberty
Repertoire Earthdance (by Michael Sweeney)
Encanto (by Robert W. Smith)
Total Members 64
ISSMA Class D
ISSMA Homestead District - Gold Rating (Best Music)
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Bluffton - Class D 2nd place
Concord - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
East Noble - Class D 2nd place (Best Music)
Homestead - Class D 1st place (Best Music, General Effect)

 

 

Year 2010
Director Michael Satterthwaite
Additional Staff Michael Hardiek - designer; Kent Klee - music; Brittany Satterthwaite, Jennifer Dunalp, Jenni Harris-Steele, guard; Colin Reighter, Alex Satterthwaite - visual
Drum Majors Emily Parrish, Kylie Barker, Josh Oschner
Show Theme/Title Lead Us Not Into Temptation
Repertoire Angels in the Architecture (by Frank Tichelli)
Total Members 62
ISSMA Class D
ISSMA Homestead District - Gold Rating (Best General Effect)
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Bluffton - Class D 3rd place
Maconaquah - Class D 3rd place
Kokomo - Class D 3rd place
Penn - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Homestead - Class D 1st place (Best Visual, General Effect)
Snider - Class D 3rd place

 

 

Year 2009
Director Michael Satterthwaite
Drum Majors Miranda Renner, Madison Bailey
Show Theme/Title Wind-Water-Electric
Repertoire Incantations (by Robert W. Smith)
Currents (by Robert W. Smith)
Kinesis (by Michael Sweeney)
Total Members 60
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Homestead District - Gold Rating (Best Music, General Effect)
North Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Bluffton - Class D 2nd place
Concord - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Kokomo - Class D 1st place (Best Music, Visual, Auxiliary, Pit Crew)
Maconaquah - Class D 2nd place
Snider - Class D 4th place

 

 

Year 2008
Director Michael Satterthwaite
Drum Majors Keaton Becher, Katie Johnson
Show Theme/Title Storm Warning
Repertoire The Perfect Storm (by James Horner)
Into the Storm (by Robert W. Smith)
Total Members 56
ISSMA Class D
ISSMA Homestead District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Wayne - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Pit Crew)
DeKalb - Class D 3rd place
Concord - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Angola - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)
East Noble - Class D 2nd place
Snider - Class C 3rd place (Best Drum Major)

 

 

Year 2007
Director Michael Satterthwaite
Additional Staff Brittany Satterthwaite, Jennifer Dunlop, Diana Vaughn guard, Colin Reightor visual, Alex Satterthwaite percussion, Mike Hardiek Drill writer, Kent Klee music arranger.
Drum Major Keaton Becher
Show Theme/Title In Memoriam
Repertoire Adagio for Strings (by Samuel Barber)
Ocean Ridge Rhapsody (by Robert Sheldon)
Total Members 44
ISSMA Class D
ISSMA Homestead District - Gold Rating (Best Visual)
North Regional - Gold Rating
Invitationals Wayne - Class C 2nd place (Best Pit Crew)
Bluffton - Class D 2nd place (Best Auxiliary)
DeKalb - Class C 6th place
Angola - Class D 2nd place
East Noble - Class D 2nd place
Snider - Class C 4th place

 

 

Year 2006
Director Jeremey Johnson
Show Theme/Title Seventh Flight
ISSMA Did not participate
Invitational East Noble - Class D 4th place
Mid-States Marion Local (OH) - Class A 4th place
Lebanon (OH) - Class A 4th place
Colerain (OH) - Class A 8th place
Championships - Class A Prelims 19th place

 

 

Year 2005
Director Jeremey Johnson
Auxiliary Director Jamie Johnson
Additional Staff Nathan Thompson, Sierra Sparks, Travis Breeding
Drum Major Jill Pennell
Show Theme/Title When You're a Jet, You're a Jet
Repertoire Maria
Cool
One Hand, One Heart
America
Somewhere
Tonight
Total Members 42
ISSMA Class D
ISSMA Did not participate
Invitational Bluffton - Class D 3rd place
Mid-States West Carrollton (OH) - Class A 5th place
Loveland (OH) - Class A 5th place
Marion Local (OH) - Class A 3rd place (Best Percussion, Auxiliary)
Championships - Class A 13th place

 

 

Year 2004
Director Jeremey Johnson
Additional Staff Jamie Johnson, Sierra Sparks, Amanda Navarro, David Estrada
Drum Majors Jasmine Tittle, Jill Pennell
Show Theme/Title Expressions of Light
Repertoire Ritual Fire Dance
Prizm
Stardust
Sunset Express
Total Members 37
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Silver Rating
Invitationals Bluffton - Class D 2nd place (Best Auxiliary)
Angola - Class D 2nd place
Plymouth - Class D 3rd place

 

 

Year 2003
Director Ellie Woten
Additional Staff Bob Alexander & Joey Boyer, Woodwinds; Aidan Smith, Brass; Clint Branstetter, Percussion; Lynn Fultz, Color Guard
Drum Major Kara Dick
Repertoire Pilatus: Mountain Of Dragons (by Steven Reineke)
Total Members 29
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 2
Invitationals Bluffton - Class D 4th place
Kokomo - Class D 6th place

 

 

Year 2002
Director John Ginocchio
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 2
Invitationals Paoli - Class A 5th place

 

 

Year 2001
Director John Ginocchio
Repertoire Evil Ways
Watermelon Man
Never My Love
Total Members 27
ISSMA Class D
ISSMA Did not participate
Invitationals Paoli - Class D 5th place

 

 

Year 2000
Director John Ginocchio
ISSMA Class D
ISSMA Did not participate
Invitationals Whitko - Class D Participation

 

 

Year 1999
Director John Ginocchio
ISSMA Class D
ISSMA Marion District - Division 2
Invitationals East Noble - Class A 4th place

 

 

Year 1998
Director John Ginocchio
Repertoire Pennsylvania 6-5000
Get It On
Total Members 27
ISSMA Class D
ISSMA Did not participate
Invitationals Paoli - Class A 8th place

 

 

Year 1997
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1996
Director John Ginocchio
ISSMA Class D
ISSMA Marion District - Division 3
Invitationals Anderson Highland - Class D Participation
Angola - Class D Participation

 

 

Year 1995
Director John Ginocchio
Repertoire It Don't Mean A Thing
Georgia On My Mind
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1994
Director John Ginocchio
ISSMA Class D
ISSMA Muncie Central District - Division 2

 

 

Year 1993
Director John Ginocchio
Drum Major Greg Allspaw
Repertoire Another Star
Moonglow
Nighttrain
Music Of The Night
Total Members 28
ISSMA Class D
ISSMA Muncie Central District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Lebanon - Class D 6th place

 

 

Year 1992
Director Mark Fridenmaker
Drum Major Eric Allmon
Repertoire Chattanooga Choo Choo
I've Been Working On The Railroad
This Train Is Bound For Glory
Total Members 31
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 1 (Best Music, General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 2
Invitationals Lebanon - Class D 2nd place (Best Marching, Auxiliary)

 

 

Year 1991
Director Mark Fridenmaker
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect)
North Regional - Division 1

 

 

Year 1990
Director Mark Fridenmaker
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional - Division 2

 

 

Year 1989
Director Mark Fridenmaker
Drum Majors Jim Zesar, Leanna Allspaw
Repertoire Stealth
Harlem Nocturne
Stepping Out With My Baby
Total Members 26
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 2
Invitationals Bluffton - Class A 4th place
Homestead - Class D participant

 

 

Year 1988
Director Kent Schrock
ISSMA Class D
ISSMA Muncie Central District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1987
Director Kent Schrock
ISSMA Class D
ISSMA Muncie Central District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1986
Director Kent Schrock
ISSMA Did not participate
BOA Regional Akron, OH: Prelims Participant

 

 

Year 1985
Director Kent Schrock
Drum Major Steve Weber
Repertoire March from Carmen
Topsy
Dowg Grass
We've Only Just Begun
Total Members 40
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Norwell - Class D 5th place

 

 

Year 1984
Director Kent Schrock
Total Members 49
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 2
Invitationals Midwestern Band Festival - Class D - Division 1, 16th place

 

 

Year 1983
Director William Cole
Drum Majors Robin Row, Amy Caudle
Repertoire In The Stone
Wood Choppers Ball
Spanish Dreams
Let It Be Me
Total Members 66
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Norwell - Class D 3rd place
Midwestern Band Festival - Class D - Division 2, 6th place (Best Inspection)

 

 

Year 1982
Director William Cole
Drum Major Madelyn Gerber
Repertoire Space Shuttle
African Suite
Come In From The Rain
Total Members 40
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 2
Invitationals Norwell - Class C 4th place

 

 

Year 1981
Director William Cole
Total Members 43
ISSMA Class D
ISSMA State Contest Prelims - Division 3 
ISSMA Northrop District - Division 1
Invitationals Class D - Division 2, 10th place

 

 

Year 1980
Director William Cole
Drum Major Rhoda Longenberger
Repertoire Russian Easter Overture
Wilkens Feature
Harlem Nocturne
I'll Never Love This Way Again
Total Members 48
NISBOVA Class C Division 2 - 10th Place (Best Drum Major)
Invitationals Norwell - Class C 5th place
CIMBF - Class CC Division 2

 

 

Year 1979
NISBOVA Did not participate

 

 

Year 1978
NISBOVA Class C - Division 2, 14th place

 

 

Year 1977
Director R. Collins
Total Members 64
NISBOVA Did not participate
Parades Bluffton Free Fair - 5th place-tie
Invitationals Lebanon - CYO Festival - Class C participant

 

 

Years 1972 - 1976
NISBOVA Did not participate

 

 

Year 1971
NISBOVA  Class C - Division 2

 

 

Year 1970
NISBOVA Did not participate

 

 

Note:  School opened in in 1949 (consolidation of Kirkland Township, Monroe, and Pleasant Hills High Schools)