BLOOMINGTON HIGH SCHOOL SOUTH PANTHER REGIMENT

BLOOMINGTON, INDIANA

 

 

Year 2019
Director Will Nicholas
Show Theme/Title 24K Magic
Total Members 79
Mid-States Columbus North - Open Class 4th place
New Palestine - Class AAAA 1st place
Lebanon - Class AAAA 3rd place

 

 

Year 2018
Director Robert J. Dubinski 
Repertoire Land of Make Believe
Free
Shaft
ISSMA Did not participate
Mid-States Columbus North - Open Class 2nd place
New Palestine - Class AAA 2nd place (Best Percussion)
Lebanon - Class AAA 1st place (Music, Visual)

 

 

Year 2017
Director Robert J. Dubinski 
ISSMA Did not participate
Mid-States Columbus North - Class AAAA 3rd place

 

 

Year 2016
Director Robert J. Dubinski 
Show Theme/Title Maurice!
Repertoire Let's Grove
Beijo/In the Stone
In the Stone
Keep Your Head to the Sky/September
ISSMA Did not participate
Mid-States Columbus North - Class AAAA 2nd place
Simon Kenton - Finals 4th place; Class AAAA 3rd place
LaSalle - Class AAAA 3rd place

 

 

Year 2015
Director Robert J. Dubinski 
ISSMA Did not participate
Mid-States Simon Kenton - Finals 5th place; Class AAAA 2nd place

 

 

Year 2014
Director Robert J. Dubinski 
Drum Majors Hannah Shirley, Miranda Hoagland
Show Theme/Title The Music of Bill Chase
Repertoire Open Up Wide
Handbags & Gladrags
Get It On
ISSMA Did not participate
Mid-States Columbus North - Class AAAA 2nd place
Simon Kenton - Class AAAA 2nd place

 

 

Year 2013
Director Robert J. Dubinski 
Drum Major Carissa Knox
Show Theme/Title You're Still a Young Man So You Ought to be Having Fun All Night Long Because You Can't Stop The Beat
Repertoire You're Still a Young Man
You Ought to be Having Fun
All Night Love
You Can't Stop the Beat
ISSMA Did not participate
Invitationals Paoli - Class AAA 4th place (People's Choice)
North Harrison - Class AAAA 3rd place (People's Choice)
Castle - Class B 3rd place
Floyd Central - Class AAAA 3rd place (Fan Favorite)
Center Grove - Class B 6th place (People's Choice)
Mid-States Columbus North - Class AAAA 2nd place (Best Visual. People's Choice)
Brownsburg - Class AAAA 3rd place
Martinsville - Class AAA 2nd place
Simon Kenton - Class AAAA 2nd place (Best Visual)

 

 

Year 2012
Director Robert J. Dubinski 
ISSMA Did not participate
Invitationals North Harrison - Class AAAA 4th place
Paoli - Class AAA 3rd place
Corydon Central - Class AAA 2nd place (People's Choice)
Floyd Central - Class AAAA 2nd place (People's Choice)
Ben Davis - Class B 3rd place
Mid-States Columbus North - Class AAAA 2nd place
Wilmington - Class AAAA 4th place

 

 

Year 2011
Director Robert J. Dubinski 
Show Theme/Title Chicago, Our Kind of Band
Total Members 90
Mid-States Columbus North - Class AAAA 4th place (People's Choice)
Simon Kenton - Finals 2nd place (Best Music, Auxiliary); Class AAAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Invitationals Plainfield - Class B 6th place
Corydon Central - Class AAA 2nd place
Floyd Central - Class AAAA 3rd place
Ben Davis - Class B 6th place

 

 

Year 2010
Director Robert J. Dubinski 
Show Theme/Title Evolution of the Night Club
Repertoire It Don't Mean A Thing If It Ain't Got That Swing
Copacabana
Disco Inferno
ISSMA Did not participate
Invitationals Charlestown - Class AA 2nd place (Overall Best Drum Major)
North Harrison - Class AAA 4th place
Paoli - Class AAA 4th place (People's Choice)
Corydon Central - Class AAA 4th place
Floyd Central - Class B 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major, People's Choice)
Center Grove - Class B participant
Decatur Central - Class B 1st place (Best General Effect, Auxiliary)
Mid-States Columbus North - Open Class 2nd place

 

 

Year 2009
Director Robert J. Dubinski 
Drum Major Kristen Wallskog
Show Theme/Title The Influence of the Beatles
Total Members 100
ISSMA Did not participate
Invitationals Franklin Central - Class A 3rd place
Plainfield - Class A 9th place
Corydon Central - Class AAA 3rd place (People's Choice)
Center Grove - Class A 4th place (People's Choice)
Ben Davis - Class A 6th place
Mid-States LaSalle (OH) - Class AAAA 1st place

 

Year 2008
Director Robert J. Dubinski 
Drum Majors Megan Hrabak, Jason Goy
Show Theme/Title Metamorphosis
Repertoire Roll Over Beethoven
Caravan
Dazz
Total Members 109
ISSMA Did not participate
Invitationals North Harrison - Class AAA 2nd place
Corydon Central - Class AAA 4th place
Paoli - Class AAAA 3rd place (Overall People's Choice)
Charlestown - Class AAA 2nd place
Floyd Central - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major, Overall Visual)
Center Grove - Class A 5th place
Ben Davis - Class A 5th place
Mid-States Columbus North - Class AAAA 2nd place (Overall Best Pit Crew)
LaSalle (OH) - Class AAAA 3rd place

 

 

Year 2007
Director Robert J. Dubinski 
Assistant Director Matthew Stratton
Additional Staff Jen Farmer & Karen Stephens - Guard, Andres Baird - Percussion
Drum Majors Amy Anderson, Laura Estes, Griffin Burke
Show Theme/Title Monsters
Repertoire Mr. Roboto
Frankenstein
Thriller
Total Members 112
ISSMA Did not participate
Invitationals North Harrison - Class AAA 3rd place
Corydon Central - Class AAA 3rd place
Kokomo - Class A 3rd place
Plainfield - Class A 4th place
New Albany - Class AAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Floyd Central - Class A 3rd place
Center Grove - Class A 3rd place (People's Choice)
Mid-States Martinsville - Class AAAA 3rd place

 

 

Year 2006
Director Robert J. Dubinski 
Assistant Director Matthew Stratton
Drum Majors Erica Pointer, Sarah Emery
Show Theme/Title Party Express
Repertoire Party Train
Tear The Roof Off The Sucker
Sunset Express
Total Members 113
ISSMA Class A
ISSMA Did not participate
Invitationals North Harrison - Class AA 4th place
Corydon Central - Class AA 2nd place (People's Choice)
Paoli - Class AAA 3rd place (Best Overall Pit Crew)
Charlestown - Class AAA 2nd place
Floyd Central - Class A 2nd place (Best Auxiliary)
Lloyd Memorial (KY) - Finals - 5th place; Prelims - Class AAAAA 3rd place
Center Grove - Class A 6th place
Ben Davis - Class A 4th place

 

 

Year 2005
Director Robert J. Dubinski 
Assistant Director Matthew Stratton
Guard Captain Suzanne Gardner
Drum Majors Amanda Dubinski, Alisa Regester
Show Theme/Title SHAKE
Repertoire In a Young Man's Mind (The Mooney Suzuki)
Shake (The Gap Band)
Time Warp (Rocky Horror Picture Show - Toronto Musical Revue)
Total Members 103
ISSMA Class A
ISSMA Did not participate
Invitationals Columbus North - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Franklin Central - Class A 5th place
Charlestown - Class AAA 2nd place
Paoli - Class AAA 5th place
New Albany - Class AAA 3rd place (Best Drum Major)
Floyd Central - Class A 3rd place
Center Grove - Class A 4th place
Salem - Class AAA 6th place
Mid-States LaSalle (OH) - Class AAA 2nd place (Best Music)

 

 

Year 2004
Director Robert J. Dubinski 
Assistant Director Matthew Stratton
Additional Staff Guard: Audra Hill & Joyce Thompson, Percussion: Erin Barbour
Drum Majors Cody Hill, Katie Hawkins
Show Theme/Title Let's Groove
Repertoire Let's Grove (by Earth, Wind & Fire)
Hey Pachuco (by Royal Crown Revue)
Brazil (by Ary Barroso)
Total Members 100
ISSMA Class A
ISSMA Did not participate
Invitationals Columbus North - Class A 2nd place
Ben Davis - Class A 4th place
Jeffersonville - Class AA 1st place (Best Percussion, Drum Major, Overall Grand Champion)
Charlestown - Class AAA 1st place (Best General Effect, Percussion, Auxiliary, Overall Grand Champion)
New Albany - Class AAA 2nd place
Floyd Central - Class AAAA 5th place
Center Grove - Class A 3rd place
Carmel - Class A 10th place

 

 

Year 2003
Directors Robert J. Dubinski, Matthew Stratton 
Additional Staff Carrie Gentry, Jeff Gentry, Cecily White,
Drew Schneiders, Khoi Lee
Drum Majors Ralph Dorotheo, Tom Glassey
Show Theme/Title You've Got To Funkifize
Repertoire In The Stone (by Earth, Wind & Fire)
Attitude Dance (by Tower of Power)
Green Onions (by Booker T & the MGs)
Total Members 100
ISSMA Class A
ISSMA Did not participate
Invitationals North Harrison - Class AAA 4th place
Corydon Central - Class AAAA 4th place
Columbus North - Class A 2nd place
Ben Davis - Class A Participant
Charlestown - Class AAA 3rd place
Jeffersonville - Class AAA 3rd place
New Albany - Class AAA 3rd place
Floyd Central - Class AAAA 4th place
Center Grove - Class A 5th place (People's Choice)
Mid-States LaSalle (OH) - Class AAA 1st place (Best Music, Auxiliary)

 

 

Year 2002
Directors Robert J. Dubinski, Matthew Stratton 
Drum Majors Allison Dubinski, Zach VonFoerster
Show Theme/Title Fusion Confusion
Repertoire Birdland
Chameleon
La Suerte de los Tontos
Total Members 99
ISSMA Class A
ISSMA Did not participate
Invitationals North Harrison - Class AAA 2nd place (Best General Effect)
Corydon Central - Class AAAA 3rd place (Best Drum Major)
Paoli - Class AAA 5th place
Jeffersonville - Class AAA 4th place
New Albany - Class AAA 1st place (Best Percussion)
Floyd Central - Class AAAA 4th place
Madison - Class AAA 2nd place (Best Music, Visual, Percussion, Drum Major)
Pike Central - Class AAAA 3rd place

 

 

Year 2001
Directors Robert J. Dubinski, Matthew Stratton 
Drum Major Michelle Stevenson
Show Theme/Title Have A Nice Day!
Repertoire A.D. 1958/Rockin' The Paradise
Mucho A-Go-Go
Land Of Make Believe
Ebony Breeze
Total Members 87
ISSMA Class A
ISSMA Did not participate
Invitationals Paoli - Class AAA 4th place  
North Harrison - Class AAA 2nd place
Terre Haute North - Class AA 2nd place
Jeffersonville - Class AAA 3rd place (Best Percussion)
Salem - Class AAAA 6th place
Pike Central - Class AAA 2nd place

 

 

Year 2000
Director Robert J. Dubinski
Drum Majors Alojzya Savage, Jessica Trudell
Show Theme/Title La Fiesta del Groove
Repertoire Macarena
Jingo
You Can Call Me Al
Contender
Total Members 110
ISSMA Class A
ISSMA Did not participate
Invitationals North Harrison - Class AA 2nd place
Corydon Central - Class AAA 2nd place
Jeffersonville - Class AAA 2nd place (Best General Effect)
New Albany - Class AAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Floyd Central - Class AAA 2nd place
Mid-States Loveland - Class AAA 1st place (Best Music, Visual)

 

 

Year 1999
Director Robert J. Dubinski
Drum Major Lesley Weaver
Show Theme/Title Groovalicious
Repertoire Theme from "Shaft"
Just Groovin'
Play That Funky Music
Everybody's Everything
Total Members 95
ISSMA Class A
ISSMA Did not participate
Invitationals North Harrison - Class AA 1st place (Best General Effect, Percussion); 
Corydon Central - Class AAA 1st place
Charlestown - Class AAA 2nd place (Best Percussion, Auxiliary)
Jeffersonville - Class AAA 2nd place (Best Music)
Floyd Central - Class AAA 2nd place
New Albany - Class AAA 2nd place (Best General Effect)

 

 

Year 1998
Director Robert J. Dubinski
Drum Majors Matt Moore, Gordon Smith
Show Theme/Title The Blues Brothers
Repertoire Can't Turn You Loose
Elwood Blues
Think
Shake A Tail Feather
Everybody Needs Somebody To Love
Total Members 85
ISSMA Class A
ISSMA Did not participate
Invitationals North Harrison - Class AA 2nd place 
Charlestown - Class AAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Jeffersonville - Class AAA 3rd place
Salem - Class AAA 3rd place (Best Percussion)
Pike Central - Class AAA 3rd place

 

 

Years 1995 - 1997
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1994
Director Robert J. Dubinski
Repertoire I'm A Man
Frankenstein
Jingo
ISSMA Did not participate

 

 

Years 1990 - 1993
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1989
Director Robert J. Dubinski
Drum Major Kim Murphy
Repertoire Can't Turn You Loose
Rawhide
Shake A Tail Feather
Do You Wanna Dance
Total Members 68
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1988
Director Robert J. Dubinski
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Entered, did not appear
BOA Regional Normal, IL - Prelims Participant

 

 

Year 1987
Director Robert J. Dubinski
Drum Majors Marl Rizer, Nicole Alspaugh
Repertoire La Virgen De La Macarena
St. Thomas
Tiger Of An Pedro
Concierto De Aranguez - El Cauente
Total Members 79
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1986
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1985
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 2
BOA Regional Akron - Prelims Participant

 

 

Year 1984
ISSMA Class B
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 2
BOA Regional Johnson City - Prelims Participant; Class AA Division 2

 

 

Year 1983
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 2

 

 

Year 1982
Director Greg Strang
ISSMA Class B
ISSMA State Contest Prelims - Division 2
ISSMA District - Division 1

 

 

Year 1981
Director Greg Strang
Total Members 103
ISSMA Class B
ISSMA State Contest Prelims - Division 2
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Rifles)

 

 

Year 1980
Director Kem Hawkins
Total Members 155
All-State Marching Band Contest Class A - Participant
ISMA Columbus East - Class A Division 1 (Best Marching, Drum Major)

 

 

Year 1979
Director Kem Hawkins
Total Members 165
All-State Marching Band Contest Class A - 19th place (Division 1)
ISMA Huntingburg - Class A Division 1

 

 

Year 1978
Director Kem Hawkins
Drum Majors Thad Chance, Yvette Powell
Repertoire The Winner's Circle
Conquistador
Danny Boy
Total Members 160
ISMA Huntingburg - Class A Division 1
Invitationals Kokomo Haworth - Class A Participant

 

 

Note:  School opened in 1972 (consolidation of Smithville High School and part of Bloomington High School)