CHARLESTOWN HIGH SCHOOL BAND OF PIRATES

CHARLESTOWN, INDIANA

 

 

Year 2018
Director Joann Talley
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Silver Rating

 

 

Year 2017
Director Joann Talley
Show Theme/Title Carmen
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating (General Effect With Distinction); Finalist

 

 

Year 2016
Director Daniel Peterson
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating; Finalist

 

 

Year 2015
Director Daniel Peterson
Show Theme/Title Joy
Repertoire Variations of Beethoven's Ode to Joy
Total Members 37
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating; Finalist
Mid-States Ballard - Class A 3rd place
Championships - Prelims Class A 11th place

 

 

Year 2014
Director Daniel Peterson
Drum Major Kayla Hooker
Show Theme/Title Requiem
Repertoire Des Irae (by Mozart)
Des Irae (by Berlioz)
Des Irae (by Verdi)
Total Members 38
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating; Finalist

 

 

Year 2013
Director Daniel Peterson
Drum Majors Kate Bowling, Kayla Hooker
Show Theme/Title Of Peasants and Lords
Repertoire Symphony No. 2 (by Jean Sibelius)
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating; Finalist
Invitationals Paoli - Class A 5th place
Floyd Central - Class A 3rd place
Corydon Central - Class AA 3rd place
Salem - Class A 2nd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2012
Director Daniel Peterson
Drum Major Kate Bowling
Show Theme/Title Pravda
Repertoire Festive Overture
String Quarter 8
Fire of Eternal Glory
Total Members 35
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Silver Rating
Invitationals North Harrison - Class AA 3rd place
Corydon Central - Class A 2nd place (Best Visual)
Floyd Central - Class A 5th place
Salem - Class A 4th place

 

 

Year 2011
Director Jonathan Rohner
Drum Major Elizabeth Pavey
Show Theme/Title Pulse
Repertoire The Destruction of Hometree
The Bioluminesence of Night
War
Total Members 27
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Silver Rating
Invitationals Corydon Central - Class A 4th place
Floyd Central - Class A 3rd place
Mid-States Columbus North - Class A 8th place
Louisville Male - Class A 6th place
Championships - Prelims Class A 23rd place

 

 

Year 2010
Director Jonathan Rohner
Drum Majors Lizz Pavey, Shelby Rissler
Show Theme/Title Blueprints:  Appetite for Constructions
Total Members 45
ISSMA Did not participate
Invitationals Corydon Central - Class AA 3rd place
Floyd Central - Class C 7th place
Mid-States Louisville Male - Class AAA 5th place

 

 

Year 2009
Director Jonathan Rohner
Drum Majors Shelby Rissler, Stephanie Jones
Show Theme/Title Looking Up
Repertoire Fanfare of Stars
Moondance
Jupiter
Aquarius/Let the Sunshine In
Total Members 31
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Silver Rating
Invitationals Corydon Central - Class A 4th place
Floyd Central - Class C (Marching) 3rd place
Mid-States Louisville Male - Class A 5th place

 

 

Year 2008
Director Jonathan Rohner
Drum Majors Evelyn Martinez, Lindsay Sprinkle
Show Theme/Title Going Places
Repertoire Free Ride
Crazy Train
Learn to Fly
Come Sail Away
Total Members 35
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Bronze Rating
Invitationals Floyd Central - Class C 5th place

 

 

Year 2007
Director Melinda Roellig
Drum Majors Shavonne Fiedling, Evelyn Martinez, Nathan Pavey
Show Theme/Title Wonkavision
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Bronze Rating
Invitationals Corydon Central - Class A 2nd place
New Albany - Class A 1st place (Best Percussion, Drum Major)
Floyd Central - Class C 4th place
Salem - Class A 4th place

 

 

Year 2006
Director Edward Snyder
ISSMA Did not participate
Invitationals Jeffersonville - Class A 2nd place
Evansville North - Class A 4th place
Gibson Southern - Class A 3rd place (Best Drum Major)
Mid-States Ballard (KY) - Class A 6th place

 

 

Year 2005
Director Hilary Truran
Drum Majors Amanda Rissler, Melissa Herndon
Show Theme/Title The Passion Of Carmen
Total Members 32
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Bronze Rating
Invitationals Corydon Central - Class A 4th place
Floyd Central - Class C 7th place
New Albany - Class A 1st place (Best Percussion)

 

 

Year 2004
Director Pamela D. Stuckey
ISSMA Class C
ISSMA Did not participate
Contest New Albany - Class A 2nd place
Salem - Class A 5th place

 

 

Year 2003
Director Dixie Akers
Additional Staff Shane Davidson, Matt Wagner, David Crook, Dennis Akers
Drum Major Brianna Clapp
Repertoire Rites Of Tamburo (by Robert W. Smith)
Odyssey For Percussion (by Elliot del Borgo)
Total Members 38
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Division 2
Invitationals Corydon Central - Class A 3rd place (Best Auxiliary)
Jeffersonville - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
New Albany - Class A 1st place (Best Auxiliary, Drum Major)
Floyd Central - Class A 3rd place
Salem - Class A 2nd place

 

 

Year 2002
Director Dixie Akers
Show Theme/Title Collage Of Forms
ISSMA Class D
ISSMA Columbus East District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Corydon Central - Class A 2nd place (Best Music, Drum Major)
Jeffersonville - Class A 1st place (Best Auxiliary)
New Albany - Class A 3rd place (Best Auxiliary)
Floyd Central - Class A 5th place (Best Auxiliary)
Salem - Class A 2nd place (Best Percussion)

 

 

Year 2001
Director Dixie Akers
Show Theme/Title Sailing Songs
Repertoire Foghorn - Fantasy On American Sailing Songs
Sea Song Trilogy
Russian Sailor's Dance
Lost Lady Found
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Corydon Central - Class A 2nd place (Best Auxiliary)
Salem - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)

 

 

Year 2000
Director Dixie Akers
Show Theme/Title Season Of Dreams
Total Members 28
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Division 2
Invitationals Corydon Central - Class A 4th place 
Tell City - Class A 3rd place
Jeffersonville - Class A 4th place
New Albany - Class A 4th place
Salem - Class AA 5th place

 

 

Year 1999
Director Dixie Akers
Show Theme/Title Songs Of David & Goliath
Total Members 30
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Division 2
Invitationals Tell City - Class A 3rd (Best Percussion, Auxiliary)
Corydon Central - Class A 2nd place
New Albany - Class A 3rd place

 

 

Year 1998
Director Dixie Akers
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Division 2
Invitationals Corydon Central - Class A 2nd place 
Jeffersonville - Class A 2nd place

 

 

Year 1997
ISSMA Class C
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1996
ISSMA Class C
ISSMA Columbus District - Division 2
Invitationals Corydon Central - Class A 2nd place (Best Visual)
Floyd Central - Class A 3rd place
Salem - Class A 5th place

 

 

Year 1995
ISSMA Class C
ISSMA Columbus District - Division 3

 

 

Year 1994
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1993
ISSMA Class C
ISSMA Columbus District - Division 2

 

 

Year 1992
ISSMA Class C
ISSMA Columbus District - Division 2

 

 

Year 1991
ISSMA Class C
ISSMA Columbus District - Division 2

 

 

Year 1990
ISSMA Class  C
ISSMA Columbus District - Division 2

 

 

Year 1989
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1988
ISSMA Class C
ISSMA Columbus District - Division 2 (Best Music)

 

 

Year 1987
ISSMA Class C
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1986
ISSMA Class C
ISSMA Columbus District - Division 1 
South Regional - Division 1

 

 

Year 1985
Director Thom Pinner
ISSMA Class C
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Cancelled due to rain

 

 

Year 1984
Director Thom Pinner
ISSMA Class C
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1983
Director Thomas D. Pinner
Total Members 57
ISSMA Class C
ISSMA Columbus District - Division 2 (Best Inspection)
Invitationals Midwestern Band Festival - Class C - Division 2, 9th place

 

 

Year 1982
ISSMA District - Division 2

 

 

Year 1981
ISSMA Class C
ISSMA Columbus District - Entered, did not appear

 

 

Year 1979 - 1980
ISMA Did not participate

 

 

Year 1978
Director Chuck Dewees
Invitationals Contest of Champions (Murfreesboro, TN) - Prelims, 32nd place

 

 

Year 1977
Director Chuck Dewees
Total Members 80
All-State Marching Band Contest Class B - 10th place
ISMA Columbus - Class B Division 1 (Best Inspection)

 

 

Year 1976
Director Chuck Dewees
Total Members 79
All-State Marching Band Contest Class B - 8th place
ISMA Huntingburg - Class B Division 1

 

 

Year 1975
Director Don Noderer
Total Members 75
All-State Marching Band Contest Class C - 1st place
ISMA Class C Division 1
Invitationals Contest of Champions (Murfreesboro, TN) - Prelims, 14th place

 

 

Year 1974
Director Don Noderer
Total Members 73
All-State Marching Band Contest Class C - 1st place
ISMA Class C Division 1

 

 

Year 1973
ISMA Did not participate

 

 

Year 1969
ISMA Salem - Group II Division 1 (Sweepstakes Award)