CONCORDIA LUTHERAN HIGH SCHOOL MARCHING CADETS

FORT WAYNE, INDIANA

 

 

Year 2018
Director Adam Friedrich
Show Theme/Title Heavenly Light
Repertoire The Pope Marcellus Mass
Break Forth, O Beaueous Heavenly Light
Stained Glass
Total Members 73
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State; State Finalist
Open Class Invitational Gold Rating (Music, Visual, General Effect With Distinction)
BOA Regional Oxford - Prelims Participant; Class A Best Visual; Class A Division 2
Indianapolis - Prelims Participant; Class A Division 2

 

 

Year 2017
Director Adam Friedrich
Show Theme/Title Eve
Repertoire The Engulfed Cathedral by Claude Debussy
La Muerte del Angel by Astor Piazzolla
Overture by Bjork
Total Members 75
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State; State Finalist
BOA Regional Toledo - Prelims Participant; Class A Division 2
Indianapolis - Prelims Participant; Class A Division 2

 

 

Year 2016
Director Adam Friedrich
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (General Effect With Distinction); Semi-State; State Finalist
Open Class Invitational Gold Rating (Music, Visual, General Effect With Distinction)

 

 

Year 2015
Director Dianne Moellering
Assistant Director Todd Phillips
Show Theme/Title The Greatest of These: Hope, Faith, and Love
Total Members 72
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (Music, General Effect With Distinction); Semi-State; State Finalist
Open Class Invitational Gold Rating (Music, Visual, General Effect With Distinction)
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class A Division 2

 

 

Year 2014
Director Dianne Moellering
Assistant Director Todd Phillips
Drum Majors Michaela Hollway, Anna Werling
Show Theme/Title Walk by Faith and Not by Sight
Repertoire Earth and All Stars (by Jayce Ogren)
Be Thou My Vision (by John Rutter)
Ascending (by Larry Clark)
Total Members 69
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (General Effect With Distinction); Semi-State; State Finalist

 

 

Year 2013
Director Dianne Moellering
Assistant Director Todd Phillips
Additional Staff Kent Klee music arranger, Mike Beights drill design/marching, Jimmy Beights  marching, Brittany Satterthwaite guard design/instructor, Emily Motz - guard, Chris Wray choreographer, Taylor Brinneman percussion coordinator, Mike Walter sideline perucussion
Drum Majors Jonathan Nathalang, Brad Murphy, Michael Holloway
Show Theme/Title One Mission
Repertoire Variations on A Mighty Fortress (arranger Kent Klee)
Miserere Nobis (composed by Kent Klee)
Total Members 72
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 1st place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (Music, Visual, General Effect With Distinction); Semi-State; State Finalist
Invitationals Bluffton - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
DeKalb - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Twin Lakes - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Homestead - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Snider - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect)

 

 

Year 2012
Director Dianne Moellering
Drum Majors Jonathan Na Thalang, Bradley Murphy, Michaela Holloway
Show Theme/Title The Promise
Repertoire 3:16
Beautiful Savior
Variation on a Theme from Promise of Living (by Aaron Copland)
Total Members 68
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 2nd place
ISSMA Homestead District - Gold Rating (Best General Effect)
North Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Bluffton - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
DeKalb - Class C 2nd place (Best General Effect)
East Noble - Class C 2nd place
Homestead - Class C 2nd place (Best General Effect)
Whiteland - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion)

 

 

Year 2011
Director Dianne Moellering
Drum Majors Ian Holloway, Jennifer Reynolds, Rachel Schwantz
Show Theme/Title Three in One
Repertoire Gloria
Requiem: Lux Aeterna
Ballet Exaltare
Total Members 76
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Homestead District - Gold Rating (Best Music, General Effect)
North Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Bluffton - Class C 2nd place
DeKalb - Class C 2nd place (Best General Effect)
East Noble - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Sweepstakes Award)
Homestead - Class D 1st place (Best Visual, General Effect)

 

 

Year 2010
Director Dianne Moellering
Additional Staff Mike Beights - drill, Jimmy Beights &  Sam Thomas marching, , Todd Phillips & Kent Klee music, Josiah Pfennig & Paul Fernandez Percussion, Luke Hollinger & Kelly Hassell Color Guard
Drum Majors Ian Holloway, Jennifer Reynolds
Show Theme/Title After the Apple: Sin to Salvation
Repertoire Temptation
Forgiveness
Transcendent Journey
Total Members 67
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Homestead District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Bluffton - Class C 2nd place
DeKalb - Class C 2nd place
East Noble - Class C 2nd place (Best General Effect)
Homestead - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect)

 

 

Year 2009
Director Dianne Moellering
Drum Majors Abbey Gerke, Adam Strong
Show Theme/Title A Journey of Faith
Repertoire Now All The Vault of Heaven Resounds
No Show of Turning
Total Members 75
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Homestead District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Bluffton - Class C 2nd place (Best Music, General Effect)
East Noble - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Homestead - Class C 1st place (Best General Effect)

 

 

Year 2008
Director Dianne Moellering
Drum Majors Laura Buuck, Rachell Dewell, Adam Strong
Show Theme/Title The Joy Within
Repertoire Joyful, Joyful (by Glad)
Jesu Joy of Mans' Desiring (by Bach)
Resplendent Glory (by R. Galante)
Total Members 60
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Homestead District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Bluffton - Class C 4th place
DeKalb - Class C 2nd place
East Noble - Class C 2nd place (Best Visual)
Homestead - Class C 4th place

 

 

Year 2007
Director Dianne Moellering
Additional Staff Mike Beights & Jimmy Beights Visual, Todd Phillips & Kent Klee Music, Steve Ealing Percussion, Luke Hulling & Amber Roberts Color Guard, Maike Hardiek Drill.
Drum Majors Laura Buuck, Rachell Dewell
Repertoire On an American Spiritual (by David Holsinger)
The Gift (by Kent Klee)
Exultate (by Samuel Hazo)
Total Members 66
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Homestead District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Invitationals Bluffton - Class C 1st place (Best General Effect)
DeKalb - Class C 3rd place
Kokomo - Class C 2nd place (Best Percussion, Drum Major, Pit Crew)
East Noble - Class C 1st place (Best Music, Sweepstakes Award)
Homestead - Class C 2nd place
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class A Division 2

 

 

Year 2006
Director Dianne Moellering
Drum Majors Patrick Essex, Laura Buuck
Repertoire Joy and Compassion (by Joseph Curiale)
Noisy Wheels of Joy (by Eric Whitacre)
Total Members 60
ISSMA Class C
ISSMA Homestead District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Invitationals Bluffton - Class C 2nd place (Best Music)
DeKalb - Class C 2nd place
Twin Lakes - Class C 1st place (Best Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Homestead - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect)

 

 

Year 2005
Director Dianne Moellering
Additional Staff Mike Beights & Jimmy Beights - Marching, Todd Phillips & Kent Klee - Music, Steve Ealing & Alex Pawlowski - Percussion, Luke Hullinger & Joni Delschlager - Color Guard, Maike Hardiek - Drill
Drum Majors Rachel Hartmann, Patrick Essex
Show Theme/Title Requiem (by Andrew Lloyd Webber)
Repertoire Offertorium
Dies Irae
Pie Jesu
Total Members 59
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Invitationals Bluffton - Class C 3rd place (Best Auxiliary)
Concord - Class C 4th place
East Noble - Class C 3rd place
Homestead - Class C 3rd place

 

 

Year 2004
Director Dianne Moellering
Additional Staff Todd Phillips, Kent Klee, Michael Hariek, Mike Beights, Jimmy Beight, Luke Holliger, Joni Oelschlager, Steve Earling
Drum Majors Stephanie Loftis, Ashley Rozier
Repertoire The Mass (by Leonard Bernstein)
Total Members 56
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Northrop District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating 
Invitationals Wayne - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Bluffton - Class C 2nd place
Concord - Class C 3rd place (Best Visual)
East Noble - Class C 2nd place (Best Visual, Percussion)
Homestead - Class C 1st place (Best Visual, Pit Crew)
Snider - Class C 4th place (Best Visual, Drum Major)

 

 

Year 2003
Director Dianne Moellering
Additional Staff Mike Beights & Mike Hardiek, Marching; Kent Klee & Todd Phillips, Music; Steve Ealing, Percussion; Luke Holliger & Emily Kiesler, Color Guard
Drum Majors Christine German, Stephanie Loftis
Show Theme/Title Out Of The Darkness And Into The Light
Repertoire Symphonia Resurrectus - 3rd Movement from David Holsinger's Easter Symphony
Total Members 58
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Bluffton - Class C 3rd place
Wayne - Class C 2nd place
Concord - Class C 2nd place
Avon - Class C 1st place (Best Music, Visual, Percussion, Auxiliary)
Homestead - Class C 1st place
Snider - Class C 3rd place (Best Drum Major)

 

 

Year 2002
Director Dianne Moellering
Drum Majors Lindsay Meyer, Christine German
Show Theme/Title His Message
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Bluffton - Class C 4th place
Wayne - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Concord - Class C 5th place
Homestead - Class C 1st place (Best Music, Percussion)

 

 

Year 2001
Director Dianne Moellering
Drum Majors Lindsay Meyer, Julie Parker
Show Theme/Title Colors Of Praise
Repertoire Northwind
Escapades Of Pan
Total Members 72
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Wayne - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Concord - Class C 2nd place (Best General Effect)
Maconaquah - Class C 2nd place (Best Visual)
Angola - Class C 1st place
Homestead - Class C 4th place

 

 

Year 2000
Director Dianne Moellering
Drum Majors Julia Tews, Julie Parker
Show Theme/Title Spanish Rose
Total Members 72
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Carroll - Class C 1st place (Best Music, General Effect, Percussion, Auxiliary) 
Concord - Class C 4th place
Wayne - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Homestead - Class C 4th place

 

 

Year 1999
Director Dianne Moellering
Drum Majors Sarah Piper, Julia Tews
Show Theme/Title The Olympic Spirit
Total Members 81
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class C 8th place
Concord - Class C 3rd place
East Noble - Class AA 2nd place

 

 

Year 1998
Director Dianne Moellering
Drum Major Sarah Piper
Show Theme/Title Adventures On The Rails
Repertoire Overture To Sleuth
Ghost Train
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 1 (Best Visual, General Effect)
North Regional - Division 1
Invitationals Concord - Class C 2nd place (Best Visual, General Effect)
Kokomo - Class C 3rd place
Center Grove - Class C 2nd place

 

 

Year 1997
Director Dianne Moellering
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 1

 

 

Year 1996
Director Dianne Moellering
ISSMA Class B
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Anderson Highland - Class B Participation
Angola - Class B 2nd place (Best General Effect, Auxiliary)
Homestead - Class B 2nd place

 

 

Year 1995
Director Dianne Moellering
Drum Majors Matt Jung, Kris Landmeier
Repertoire Intermezzo
Requiem
Hoedown
Dance of the Tumblers
Total Members 84
ISSMA Class B
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 1

 

 

Year 1994
Director Dianne Moellering
Repertoire Russian Eastern Overture
Trepak
Russian Sailor's Dance
Russian Christmas Music
Total Members 75
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 1

 

 

Year 1993
Director Dianne Moellering
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1992
Director Dianne Moellering
ISSMA Class B
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1991
Director Paul R. Wills
ISSMA Class B
ISSMA Northrop District - Division 2

 

 

Year 1990
Director Paul R. Wills
ISSMA Class B
ISSMA Northrop District - Division 2

 

 

Year 1989
Director Paul R. Wills
Total Members 84
ISSMA Class B
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1988
Director Paul R. Wills
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 1

 

 

Year 1987
Director Paul R. Wills
Drum Majors Gail Reddemann, Katie Vogel
Repertoire Fanfare/Georgia/Los Cotorras
Faith To Faith
Cornerstone
Total Members 92
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Norwell - Class C 6th place

 

 

Year 1986
Director Paul R. Wills
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 1 (Best Marching, General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 2
Invitationals Norwell - Class C 4th place
Parades New York City St. Patrick's Day Parade - 5th place

 

 

Year 1985
Director Paul R. Wills
Drum Majors Rhonda Stahl, Amy Koehlinger
Repertoire Seahawk
Let's Hear It For Me
Ball in the Jack
Medley from "Cats"
ISSMA Class C
ISSMA District - Division 2
Invitationals Norwell - Class C 3rd place

 

 

Year 1984
Director Paul R. Wills
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional - Division 1

 

 

Year 1983
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 1

 

 

Years 1981 - 1982
ISSMA Did not participate