CORYDON CENTRAL HIGH SCHOOL VANGUARD

CORYDON, INDIANA

 

 

Year 2019
Director Jason Novak
Drum Major Jaciel Diaz-Garcia
Show Theme/Title The Long Road Home
Total Members 78

 

  

Year 2018
Director Jason Novak
Show Theme/Title The Hour
Repertoire Infected by John Fannin
Total Members 50
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating (Visual With Distinction); Finalist 

 

 

Year 2017
Director Jason Novak
Show Theme/Title Fatal Webs
Repertoire Infected by John Fannin
Total Members 60
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Silver Rating

 

 

Year 2016
Director Jason Novak
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Silver Rating

 

 

Year 2015
Director Jason Novak
Drum Major Josh Peterson
Show Theme/Title I Am...We Are
Repertoire Canon in D (by Pachelbel)
Reverberations (by Brian Balmages/
Goddess of Fire (by Steven Reineke)
Total Members 51
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State

 

 

Year 2014
Director Jason Novak
Drum Major Josh Peterson
Show Theme/Title Cityscapes
Repertoire Conspiracy Theory (by Gary Gilroy)
Total Members 42
ISSMA Scholastic Class B - Gold Rating

 

 

Year 2013
Director Jason Novak
Drum Major Josh Peterson
Show Theme/Title Mechanize (original music by John Mapes & Ian Grom)
Total Members 35
ISSMA Scholastic Class B - Gold Rating
Invitationals Paoli - Class A 3rd place (Best Drum Major)
North Harrison - Class A 2nd place
Floyd Central - Class A 2nd place (Best Drum Major)
Salem - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion)

 

 

Year 2012
Director Hallie Conrad
Drum Major Josh Peterson
Show Theme/Title Through the Eyes of a Child
Total Members 43
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Silver Rating
Invitationals North Harrison - Class AAA 3rd place
Paoli - Class AA 2nd place
Floyd Central - Class AA 3rd place
Salem - Class AA 2nd place (Best Visual)
Heritage Hills - Class C 5th place

 

 

Year 2011
Director Josh Stewart
Drum Major Derek Bryant
Show Theme/Title The Ruins
Repertoire O Fortuna
Lament and Tribal Dances
Ase's Death
War
Total Members 70
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals F.J. Reitz - Class AA 2nd place (Best Drum Major)
Evansville Central - Class AA 6th place
North Harrison - Class AA 4th place
Paoli - Class AA 4th place (Best Percussion, Drum Major)
Floyd Central - Class AAA 2nd place (Best Music)
Center Grove - Class C 6th place

 

 

Year 2010
Director Josh Stewart
Drum Major Derek Bryant
Show Theme/Title Drive
Total Members 65
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Franklin Central - Class C 2nd place
Charlestown - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Paoli - Class AA 3rd place (Best Percussion, Drum Major)
North Harrison - Class AA 2nd place
Floyd Central - Class C 4th place
Center Grove - Class C participant

 

 

Year 2009
Director Josh Stewart
Drum Major Jason Wade
Show Theme/Title Mirage
Total Members 85
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Heritage Hills - Class AAA 2nd place (Best Percussion)
North Harrison - Class AA 2nd place (Best Percussion)
Paoli - Class AAA 7th place
Floyd Central - Class C (Marching) 1st place
Salem - Class AAA 4th place

 

 

Year 2008
Director Josh Stewart
Drum Major Jason Wade
Show Theme/Title The Darkness Within (music by Alan Silvestri)
Total Members 78
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State- Participant
Invitationals North Harrison - Class AAA 1st place (Best Music, General Effect, Percussion, Auxiliary, Overall Grand Champion)
F.J. Reitz - Class C 2nd place (Best Percussion)
Owensboro Catholic (KY) - Class AAA 2nd place
Paoli - Class AAA 3rd place
Floyd Central - Class C 3rd place (Best Percussion, Drum Major, Overall Best Music)
Salem - Class AAA 1st place (Best Music, Visual, Percussion, Sweepstakes Award)

 

 

Year 2007
Director Josh Stewart
Drum Major Casey Reas
Show Theme/Title Primal
Total Members 85
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals North Harrison - Class AAA 2nd place (Best Visual, Auxiliary)
Paoli - Class AA 2nd place (Best Visual)
Castle - Class C 1st place (Best Percussion)
Floyd Central - Class C 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Center Grove - Class C 5th place
Salem - Class AAA 5th place

 

 

Year 2006
Director Josh Stewart
Drum Major Amelia Veron
Show Theme/Title Poetry in Motion
Repertoire Ukrainian Bell Carol
The Fire of Eternal Glory
Dies Irae
Total Members 80
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals North Harrison - Class AA 3rd place
Jeffersonville - Class AA 2nd place
Avon - Class C 3rd place (Best General Effect)
Greenwood - Class C 5th place
Salem - Class AAA 5th place
Pike Central - Class AAAA 2nd place (Best Percussion, Drum Major, Overall Pit Crew)

 

 

Year 2005
Director Josh Stewart
Auxiliary Director Tiffany Hanaver
Additional Staff Kevin Trobaugh, Micky Emily, Blair Winslow, Andrew Powell, Kyle Baker
Drum Major Nick Cline
Show Theme/Title Emotions:  The Human Spectrum
Repertoire String Quartet, Mvmt. 4 (by Bartok)
Sure on This Shining Star (by Barber)
Joy to the World (traditional)
Ode to Joy (by Beethoven)
Jesu Joy of Man's Desiring (by Bach)
Jupiter (by Holst)
Total Members 95
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Gold Rating (Best Auxiliary)
South Regional - Gold Rating
Invitationals North Harrison - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
Paoli - Class AA 2nd place (Best Visual, Drum Major)
F.J. Reitz - Class C 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major, Overall Music General Effect)
Columbus East - Class C 2nd place (Best Visual, Auxiliary)
Floyd Central - Class C 3rd place
Center Grove - Class C 4th place
Salem - Class AAA 3rd place

 

 

Year 2004
Director Ben Hayes
Auxiliary Directors Tiffany Hanaver, Chrissie Lowe
Additional Staff Micky Emily, Woodwinds; Blair Winslow & Allison Field, Percussion; Ed Johnson, Drill & Guard Routine
Drum Major Kate DiGuiseppe
Show Theme/Title Echoes of Camelot (by Key Poulan)
Repertoire Movement 1. The Sword is Drawn/Arthur - King of Legend
Movement 2. Life at the Faire
Movement 3. Merlin
Movement 4. Guinevere/Two Hearts, One Choice
Movement 5. Lancelot the Champion of Battle/Return of the Sword
Total Members 108
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Gold Rating (Best General Effect)
South Regional - Gold Rating 
Invitationals North Harrison - Class AAA 3rd place (Best General Effect, Auxiliary, Pit Crew)
Paoli - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
New Albany - Class AAA 1st place (Best Auxiliary, Drum Major)
F.J. Reitz - Class C 2nd place
Center Grove - Class C 4th place
Salem - Class AAAA 2nd place

 

 

Year 2003
Director Ben Hayes
Drum Major David Thompson
Show Theme/Title Metamorphosis
Repertoire Liturgical Dances (by David Holsinger)
Regenesis (by John Higgins)
The Ascension (by Robert W. Smith)
Total Members 90
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Columbus East District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals North Harrison - Class AAA 2nd place (Best Auxiliary, Drum Major)
Columbus North - Class C 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Auxiliary); Overall Pit Crew)
Jeffersonville - Class AAA 1st place (Best Percussion)
Charlestown - Class AAA 2nd place (Best Auxiliary)
New Albany - Class AAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major); Overall Grand Champion, Marching, General Effect)
Evansville North - Class AAA 2nd place
Madison - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Drum Major); Overall Grand Champion, Pit Crew)
Salem - Class AAAA 2nd place

 

 

Year 2002
Director Ben Hayes
Drum Major Dawn Bruner
Show Theme/Title Gettysburg
Repertoire Theme from "Gettsyburg"
To The Summit
Total Members 72
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Division 1
South Regional - Division 1 
Invitationals North Harrison - Class AAA 1st place (Best Music, Visual, Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Princeton - Class AA 1st place (Best Auxiliary)
Jeffersonville - Class AAA 2nd place (Best Auxiliary)
New Albany - Class AAA 2nd place (Best Auxiliary)
Floyd Central - Class AAA 2nd place (Best Auxiliary)
Center Grove - Class C 2nd place
Salem - Class AAAA 5th place

 

 

Year 2001
Director Ben Hayes
Repertoire Toccata & Fugue
Haunted Carnival
Night On Bald Mountain
Total Members 86
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Columbus East District - Division 1 (Best Auxiliary)
South Regional - Division 1 
Invitationals Paoli - Class AA 2nd place, Finals 9th place
North Harrison - Class AAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Jeffersonville - Class AAA 1st place (Best Auxiliary)
F.J. Reitz - Class C 2nd place
Center Grove - Class C Participation
Salem - Class AAAA 2nd place (Best Visual, Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 2000
Director Ben Hayes
Repertoire Firebird
Adagio For Strings
Total Members 113
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Division 1 (Best Auxiliary)
South Regional - Division 1 
Invitationals North Harrison - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Jeffersonville - Class AAAA 4th place (Best Percussion)
New Albany - Class AAAA 2nd place (Best General Effect)
Salem - Class AAAA 2nd place
Center Grove - Class C 6th place

 

 

Year 1999
Director Ben Hayes
Repertoire Lord Of The Rings
Total Members 135
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Division 1 (Best Music)
South Regional - Division 1 
Invitationals North Harrison - Class AAA 1st place (Best General Effect, Percussion, Auxiliary)
Jeffersonville - Class AAAA 5th place
Floyd Central - Class AAAA 5th place
New Albany - Class AAAA 4th place
Center Grove - Class C 4th place

 

 

Year 1998
Director Ben Hayes
Drum Majors Joe Gross, Ryan Tinsley
Show Theme/Title Selections from "Titanic" (by James Horner)
Repertoire Rose
Take Her To Sea
Mr. Murdock
Hard To Starboard
Death Of Titanic
Total Members 103
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 9th place 
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1 
Invitationals Floyd Central - Class AAAA 3rd place
North Harrison - Class AAA 2nd place (Best Music, Auxiliary)
ISU - Class C 4th place
Salem - Class AAA 2nd place (Best Visual, Auxiliary)
Pike Central - Class AAAA 3rd place

 

 

Year 1997
Director Ben Hayes
Drum Majors Gerrad Hall, Joe Gross
Show Theme/Title A Night At The Opera
Repertoire Carmina Burana
Turandot
Total Members 96
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 7th place 
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Heritage Hills - Class AAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
Evansville - Class C Participant
F.J. Reitz - Class C Participant

 

 

Year 1996
Directors Ben Hayes, Kevin Trobaugh
Show Theme/Title Selections from "Miss Saigon"
Repertoire Miss Saigon
The Morning Of The Dragon
Sun And Moon
The Fall Of Saigon
Miss Saigon Finale
Total Members 106
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 7th place 
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Visual) 
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class C 2nd place
F.J. Reitz - Class C 1st place (Best Music, General Effect, Auxiliary)
Floyd Central - Class AAAA 2nd place
Center Grove - Class C 1st place (Best Music, Visual)
Salem - Class AAA 4th place

 

 

Year 1995
Directors Ben Hayes, Kevin Trobaugh
Drum Major Jason Trent
Show Theme/Title A Celtic Tribute
Repertoire Far & Away
Danny Boy
Irish Fantasy
Total Members 83
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1 
South Regional - Division 1

 

 

Year 1994
Directors Ben Hayes, Kevin Trobaugh
Show Theme/Title Selections from "Les Miserables"
Total Members 89
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 9th place 
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1993
Director Ben Hayes
Repertoire 1812 Overture
Swan Lake
Russian Dance
Total Members 114
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 9th place 
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1992
Director Ben Hayes
Show Theme/Title Music from "Robin Hood - Prince Of Thieves"
Repertoire Robin Hood Main Title
Maid Marian
Final Battle
Total Members 114
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 5th place (tie)
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1991
Director Ben Hayes
Repertoire My Generation
The Lion Sleeps Tonight
Musical Instruments
Jupiter
Total Members 128
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1990
Director Ben Hayes
Drum Majors Jason Hayes, Melodie Sampson
Repertoire Close Encounters Of The Third Kind
Firestar
Where No Man Has Gone Before
Star Wars
Total Members 105
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Marching, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals Evansville - Class C 2nd place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major), Overall Best Drum Major

 

 

Year 1989
Director Ben Hayes
Repertoire Let's Hear It For Me
No More Tears (Enough Is Enough)
Total Members 73
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1988
Director Ben Hayes
Total Members 79
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1987
Director Ben Hayes
Drum Major Jill Banserman
Repertoire Shine Down
Mexican Hat Dance
Jupiter
Total Members 88
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Auxiliary)
South Regional - Division 2
Invitationals Pike Central - Class AAA 2nd place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)
F.J. Reitz - Class AAA 4th place

 

 

Year 1986
Director Ben Hayes
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1 
South Regional - Division 2

 

 

Year 1985
Director Ben Hayes
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Cancelled due to rain

 

 

Year 1984
Director Ben Hayes
Drum Major David Franklin
Repertoire Crown Imperial
Malaguena
Cumana
You've Lost That Loving Feeling
Total Members 80
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1983
Director Ben Hayes
Drum Major Michelle Kingsley
Repertoire Los Diablos
Dancing Men
Tico Tico
Let It Be Me
Total Members 82
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1982
Directors Ben Hayes, Kevin Troubaugh
Drum Major Theresa Reed
Repertoire Firebird
Star
Dueling Banjos
Through The Years
Total Members 77
ISSMA Class D
ISSMA State Finals Prelims - Division 2
ISSMA District - Division 1
Invitationals Castle - Class AA Participant

 

 

Year 1981
Director Ben Hayes
Total Members 54
ISSMA Class C
ISSMA State Contest Prelims - Division 2 
ISSMA Jasper District - Division 1(Best Drum Major)

 

 

Year 1980
Director Ben Hayes
Total Members 55
All-State Marching Band Contest Class B - 23rd place (Division 2)
ISMA Jasper - Class B Division 1

 

 

Year 1979
ISMA Did not participate

 

 

Year 1978
Director Ben Hayes
ISMA Huntingburg - Class B Division 2

 

 

Year 1977
ISMA Huntingburg - Class B Division II

 

 

Year 1976
ISMA Huntingburg - Class BB Division I

 

 

Year 1971
ISMA Salem - Group II Division 3

 

 

Year 1969
Director Tom Trueblood
ISMA Salem - Group III Division 2