EASTERN HIGH SCHOOL MUSKETEERS

PEKIN, INDIANA

 

  

Year 2018
Director Matt Lindley
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating; Finalist

 

 

Year 2017
Director Matt Lindley
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating (General Effect With Distinction); Finalist

 

 

Year 2016
Director Matt Lindley
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating; Finalist

 

 

Year 2015
Director Matt Lindley
Show Theme/Title Flight
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating; Finalist

 

 

Year 2014
Director Matt Lindley
Drum Majors Evan Hedrick, Kira Asher
Show Theme/Title Beyond the Forest's Edge (music by John Fannin)
Repertoire Adventures in a Amusement Park (by Dennis Eveland)
Total Members 43
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating; Finalist

 

 

Year 2013
Director Matt Lindley
Show Theme/Title Amusement Park
Repertoire Adventures in a Amusement Park (by Dennis Eveland)
Total Members 42
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating; Finalist
Invitationals Paoli - Class AA 2nd place
Floyd Central - Class AA 2nd place (Best Drum Major)
Corydon Central - Class A 1st place
Salem - Class AA 2nd place (Best Auxiliary)
Mid-States Martinsville - Class A 2nd place
Championships - Prelims Class A 13th place

 

 

Year 2012
Director Matt Lindley
Drum Majors Zach Jacobs, Baylee Vincent
Show Theme/Title Songs That Got Us Through The Year
Repertoire Chattanooga Choo Choo
Boogie Woogie Bugle Boy
Skylark
Total Members 36
ISSMA Class D
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Silver Rating
Invitationals Paoli - Class A 4th place
Floyd Central - Class A 2nd place (Best Drum Major)
Salem - Class A 2nd place (Best Music, Visual)
Mid-States Columbus North - Class A 6th place

 

 

Year 2011
Director Matt Lindley
Drum Majors Courtney James, Zac Jacobs
Show Theme/Title A Day at the Circus
Total Members 39
ISSMA Class D
ISSMA Columbus East District - Gold Rating (Best Music)
South Regional - Silver Rating
Invitationals Paoli - Class A 5th place
Corydon Central - Class AA 3rd place
Floyd Central - Class AA 2nd place (Best Percussion)
Salem - Class A 2nd place (Best Percussion)
Mid-States Columbus North - Class A 1st place (Best Music, General Effect, Percussion)

 

 

Year 2010
Director Matt Lindley
Drum Majors Tegan Boyd, Courtni Ames
Show Theme/Title A Season Abroad
Repertoire An American in Paris
Blue Danube
Tarantella
Pines of the Appian Way
Total Members 50
ISSMA Class D
ISSMA Columbus East District - Gold Rating (Best General Effect)
South Regional - Silver Rating
Invitationals Charlestown - Class A 2nd place
Paoli - Class A 2nd place
North Harrison - Class A 2nd place (Best Auxiliary)
Corydon Central - Class A 2nd place (Best Visual)
Floyd Central - Class D 6th place (Best Auxiliary)
Salem - Class AA 3rd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2009
Director Matt Lindley
Drum Major Sara Bobo
Show Theme/Title Apparition
Repertoire Tales from the Crypt
Edward Scissorhands
The Nightmare Before Christmas
Star Trek: Generations
Total Members 40
ISSMA Class D
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Silver Rating
Invitationals Paoli - Class AA 6th place (Best Auxiliary, Drum Major)
Corydon Central - Class AA 2nd palce
Salem - Class AA 3rd place

 

 

Year 2008
Director Adam Miller
Auxiliary Director Jessica Hickerson
Additional Staff Darrell Williamson - Visual; Megan Harrell - Percussion; Blair Winslow - Percussion
Drum Major Sara Bobo
Show Theme/Title Optimism
Repertoire Hero Music (by David Holsinger)
There Will Be Rest (by Frank Ticheli)
Total Members 51
ISSMA Class D
ISSMA Southport District - Gold Rating (Best General Effect)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals North Harrison - Class AA 2nd place (Best General Effect, Auxiliary)
Corydon Central - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Paoli - Class AA 1st place (Best Music, Visual, Percussion, Drum Major)
Floyd Central - Class D 1st place (Best Percussion)
Salem - Class AAA 2nd place (Best Music, Auxiliary, Drum Major, People's Choice)

 

 

Year 2007
Director Adam Miller
Auxiliary Director Jessica Hickerson
Additional Staff Percussion: Megan Harlow, Blaire Winslow; Woodwinds/Brass: Amanda Adkins, Amanda Lochner
Drum Major Daniel Bamforth
Show Theme/Title Timeline
Repertoire Outflow Boundary - "Formation"
Urban - "Civilization"
Halo Theme - "Exploration"
Total Members 49
ISSMA Class D
ISSMA Southport District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals North Harrison - Class AA 2nd place (Best Percussion)
Corydon Central - Class AA 1st place (Best Music, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Paoli - Class A 3rd place
Floyd Central - Class D 2nd place (Best Drum Major, People's Choice)
Salem - Class AA 1st place (Best Music, Drum Major, People's Choice)

 

 

Year 2006
Director Adam Miller
Auxiliary Director Jessica Hickerson
Additional Staff Tom Doebler & Andrew Powell: Percussion; Amanda Adkins & Amanda Lochner: Drum Major & Woodwinds; Josh Stuart: Trumpets & Low Brass
Drum Major Daniel Bamforth
Repertoire Estancia
Concierto de Aranjuez
Spirit of Spain
Total Members 48
ISSMA Class D
ISSMA Southport District - Gold Rating
South Regional - Silver Rating
Invitationals North Harrison - Class A 2nd place (Best Percussion, Auxiliary)
Corydon Central - Class A 2nd place (Best Drum Major)
Paoli - Class A 2nd place (Best Auxiliary, Drum Major)
New Albany - Class AA 3rd place (Best Auxiliary, Drum Major)
Salem - Class AA 2nd place (Best Music, Drum Major)

 

 

Year 2005
Director Adam Miller
Auxiliary Director Lisa Knight
Drum Majors Lauren Watters, Daniel Bamforth
Show Theme/Title Coronation
Total Members 40
ISSMA Class D
ISSMA Did not participate
Invitationals Corydon Central - Class A 5th place
North Harrison - Class A 3rd place
Paoli - Class A 6th place
Salem - Class A 2nd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2004
Director Steven L. Wynn
Auxiliary Director Lisa Knight
Additional Staff Steve Churchman, Marching; Megan Johnson, Woodwinds; Adam Roberts, Brass Instructor
Drum Majors Lauren Watters, Daniel Bamforth
Show Theme/Title Beatles ala Jazz
Total Members 46
ISSMA Class D
ISSMA Columbus East District - Bronze Rating
Invitationals Charlestown - Class A 4th place
Jeffersonville - Class A 3rd place
New Albany - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Floyd Central - Class A 4th place-tie
Salem - Class A 2nd place (Best General Effect, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 2003
Director Steven L. Wynn
Auxiliary Director Lisa Knight
Additional Staff Adam Roberts, Trumpts; Megan Johnson, Woodwinds; Aly Fields, Percussion; Adam Roberts, Brass Instructor
Drum Majors Brandynn Sullivan, Lauren Watters
Show Theme/Title The Moody Blues
Repertoire The Story In Your Eyes
Nights In White Satin
Total Members 47
ISSMA Class D
ISSMA Columbus East District - Division 2
Invitationals Jeffersonville - Class AA 3rd place
New Albany - Class A 3rd place
Floyd Central - Class AA 4th place
Pike Central - Class A 3rd place
Salem - Class AA 3rd place

 

 

Year 2002
Director Steven L. Wynn
Additional Staff Adam Roberts, Brass Instructor
Show Theme/Title Carmen in Seville
Total Members 51
ISSMA Class D
ISSMA Southport District - Division 2
Invitationals Columbus North - Class D 6th place
North Posey - Class A 1st place
F.J. Reitz - Class D 2nd place
New Albany - Class A 2nd place
Floyd Central - Class A 3rd place
Salem - Class AA 2nd place
Pike Central - Class A 2nd place-tie (Best Percussion)

 

 

Year 2001
Director Steven L. Wynn
Show Theme/Title Selections from "Pictures At An Exhibition"
Total Members 60
ISSMA Class D
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Columbus North - Class D 5th place
Floyd Central - Class A 2nd place
Floyd Central - Class A 2nd place
Salem - Class AA 5th place
Pike Central - Class AA 3rd place (Best Percussion)

 

 

Year 2000
Director Steven L. Wynn
Repertoire All Glory Told
Total Members 65
ISSMA Class D
ISSMA Columbus East District - Division 2
Invitationals Corydon Central - Class AA 4th place
F.J. Reitz - Class D 3rd place
North Posey - Class AA 4th place
Floyd Central - Class AA 4th place
South Spencer - Class D 3rd place
Pike Central - Class AA 3rd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 1999
Director Steven L. Wynn
Drum Majors Chris Sharp, Kara Brooks
Show Theme/Title Selections from "Carmina Burana"
Total Members 82
Drum Major Chris Sharp, Kara Brooks
ISSMA Class D
ISSMA Columbus East District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Columbus East - Class D 7th place
Plainfield - Class D 8th place
New Castle Chrysler - Class D 11th place
Salem - Class AAA 5th place

 

 

Year 1998
Director Steven L. Wynn
Drum Majors Malea Batt, Chris Sharp
Show Theme/Title Selections from "Phantom Of The Opera"
Total Members 70
ISSMA Class D
ISSMA Columbus East District - Division 2
Invitationals Floyd Central - Class AAA 4th place
Terre Haute North - Class AA 3rd place (Best Auxiliary)
Pike Central - Class A 2nd place (Best Percussion)

 

 

Year 1997
Director Steven L. Wynn
Drum Majors Malea Batt, Stephanie Sharp
Repertoire Los Bandidos
Havana Express
You Must Love Me
Don't Cry For Me Argentina
Total Members 58
ISSMA Class D
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Pike Central - Class AA Participant

 

 

Year 1996
Director Steven L. Wynn
ISSMA Class D
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Corydon Central - Class AA 2nd place
Floyd Central - Class AAA 2nd place
Salem - Class AA 5th place

 

 

Year 1995
Director Steven L. Wynn
ISSMA Class D
ISSMA Columbus District - Division 2
Invitationals Westfield - Class D 5th place

 

 

Year 1994
Director Steven L. Wynn
Drum Majors Kyla King, Adrienne Nelson
Show Theme/Title Selections from "Les Miserables"
Total Members 66
ISSMA Class D
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals New Castle - Class D 4th place
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AA Division 3

 

 

Year 1993
Director Steven L. Wynn
ISSMA Class D
ISSMA  Columbus District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1992
Director Steven L. Wynn
ISSMA Class D
ISSMA  Columbus District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1991
Director Steven L. Wynn
ISSMA Class D
ISSMA  Columbus District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1990
Director Steven L. Wynn
ISSMA Class D
ISSMA  Columbus District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1989
Director Steven L. Wynn
ISSMA Class D
ISSMA  Columbus East District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1988
Director Steven L. Wynn
ISSMA  Class D
ISSMA Columbus District - Division 2

 

 

Year 1987
Director Steven L. Wynn
Drum Majors Steve Bobe, Mindy Smith
Repertoire White Dawn
Temptation
Tie Me
Kangaroo Down
Sport
Memory
Total Members 80
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 2
Invitationals Pike Central - Class AA 3rd place

 

 

Year 1986
Director Steven L. Wynn
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1985
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 2

 

 

Year 1984
Director Richard Lutz
Repertoire Fiero
Ai No Corrida
All Night Long
Hold Me Till The Morning Comes
Total Members 43
ISSMA Class D
ISSMA Columbus District - Division 2

 

 

Year 1983
ISSMA Class D
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1982
Directors William H. Parkey, Brian Gilbert
ISSMA Class D
ISSMA State Contest Prelims - Division 2
ISSMA District - Division 1 (Best Music, Marching, Percussion)

 

 

Year 1981
Directors William H. Parkey, Brian Gilbert
Drum Major Jeff Phillips
Repertoire Pictures At An Exhibition
NBC Chimes Festival
Let It Be Me
Total Members 75
ISSMA Class D
ISSMA State Contest Prelims - Division 1 
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Rifles, Flags, Drum Major)

 

 

Year 1980
Director Bill Cherry
Total Members 88
All-State Marching Band Contest Class C - 10th place (Division 1)
ISMA Jasper - Class C Division 1

 

 

Year 1979
All-State Marching Band Contest Class C - Participant
ISMA Huntingburg - Class C Division 1 (Best General Effect, Auxiliary)

 

 

Year 1978
Director John Gardner
Total Members 85
All-State Marching Band Contest Class C - 4th place
ISMA Huntingburg - Class C Division 1

 

 

Year 1977
Director John Gardner
Total Members 77
All-State Marching Band Contest Class C - 4th place
ISMA Huntingburg - Class C Division 1

 

 

Year 1976
Director John Gardner
Total Members 80
All-State Marching Band Contest Class C - 8th place (tie)
ISMA Huntingburg - Class C Division 1

 

 

Year 1975
Director Phillip McGlothlin
Total Members 80
All-State Marching Band Contest Class C - 7th place

 

 

Year 1974
Director Phillip McGlothlin
Total Members 66
All-State Marching Band Contest Class C - 12th place

 

 

Year 1973
ISSMA Salem - Group IV Division II

 

 

Note:  School opened in 1963 (formerly Pekin High School)