EASTSIDE JR./SR. HIGH SCHOOL MARCHING PRIDE

BUTLER, INDIANA

 

 

Year 2018
Director Adam Strong
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Silver Rating
Open Class Invitational Silver Rating

 

 

Year 2017
Director Adam Strong
Show Theme/Title There's no Place Like Home
Repertoire Somewhere Over the Rainbow
New World Symphony
Home (Philip Phillips)
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Bronze Rating

 

 

Year 2016
Director Adam Strong
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Silver Rating

 

 

Year 2015
Director Adam Strong
Show Theme/Title Apocalypse
Total Members 30
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Bronze Rating
Mid-States Hamilton Southeastern - Class A 2nd place
Championships - Prelims Class A 18th place

 

 

Year 2014
Director Damon Newell
Drum Majors Joseph Delagrange, Justin Yoder
Show Theme/Title Moments of Glory - A National Tribute
Repertoire Rocky Point Holiday (by Nelson)
Fire of Eternal Glory (by Shostakovich)
Total Members 35
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Silver Rating
Mid-States Hamilton Southeastern - Class A 5th place
Championships - Class A Prelims 14th place

 

 

Year 2013
Director Damon Newell
Additional Staff Traci Reed, Ryan Long Guard, Tervor Curry Winds, Maci Praun, Anyssi Downey Guard, Jacob Prough Front Ensemble, Tori  Reed Winds, Tom Laverghetta Brass, Matt Wyse Drill Design/Visual
Drum Majors Jacob Yoder, Warren Kalksen, & Doug Lort
Show Theme/Title Simple Gifts
Repertoire Scenes from Simple Gifts (by Key Poulan)
Total Members 45
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Silver Rating
Open Class Invitational Gold Rating (Visual With Distinction)
Invitationals Bluffton - Class D 3rd place
DeKalb - Class D 3rd place
Homestead - Class D 4th place
Mid-States Hamilton Southeastern - Class A 2nd place
Championships - Finals Class A 10th place

 

 

Year 2012
Director James I. Graham
Auxiliary Director Traci Reed
Additional Staff Matt Wyse - Drill Designer/Visual; Nathan Decker - Drumline; Trever Curry - Woodwinds; Tom Lavaghreta - Brass; Jacob Prough - Front Ensemble
Drum Majors Tori Reed, Sheldon Troxell
Show Theme/Title The Firebird
Repertoire The Firebird Suite (by Igor Stranvinsky, Arr. by Key Poulan)
Total Members 41
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Homestead District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Bluffton - Class D 2nd place
DeKalb - Class D 3rd place
Homestead - Class D 3rd place
Mid-States Hamilton Southeastern - Class A 2nd place

 

 

Year 2011
Director James Graham
Auxiliary Director Traci Reed
Drum Majors Alex Farrell, Andrew Halferty, Zach Newton
Show Theme/Title 1984
Repertoire Original Music by J.R. Trimpe
Total Members 41
ISSMA Class D
ISSMA Homestead District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Bluffton - Class D 3rd place
DeKalb - Class D 3rd place
East Noble - Class D 4th place
Snider - Class D 3rd place

 

 

Year 2010
Director James Graham
Additional Staff Traci Reed Guard, Trevor Curry Winds, Nathan Decker - Percussion
Drum Majors Dara Plank, Justin Boyle
Show Theme/Title Retrospectivus Tans, Decennia Musicae Petrosae
Total Members 26
ISSMA Class D
ISSMA Homestead District - Silver Rating
Invitationals Bluffton - Class D 4th place
DeKalb - Class D 3rd place
East Noble - Class D 2nd place
Snider - Class C 5th place

 

 

Year 2009
Director James Graham
Drum Major Jacob Prough
Show Theme/Title Styx & Stones
Repertoire Mr. Roboto
Time Is On My Side
Satisfaction
Come Sail Away
You Can't Always Get What You Want
Get Off Of My Cloud
Too Much Time On My Hands
Paint It Black
Total Members 23
ISSMA Class D
ISSMA Homestead District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Bluffton - Class D 4th place
DeKalb - Class D 4th place
East Noble - Class D 4th place
Snider - Class D 5th place

 

 

Year 2008
Director James Graham
Drum Majors Nathan Decker, Samatha Elick
Show Theme/Title The Doors
Repertoire Light My Fire
Peace Frog
Love Her Madly
Touch Me
Total Members 20
ISSMA Class D
ISSMA Homestead District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Wayne - Class D 2nd place
DeKalb - Class D 5th place
Northrop - Class D 2nd place (Best Drum Major)
East Noble - Class D 3rd place
Snider - Class D 4th place

 

 

Year 2007
Director James Graham
Drum Major Craig Kinzer
Show Theme/Title La Nouba
Repertoire Distorted
Urban
Total Members 34
ISSMA Class D
ISSMA Homestead District - Silver Rating
Invitationals Carroll - Class D 4th place
DeKalb - Class D 5th place
East Noble - Class D 4th place
Snider - Class C 5th place

 

 

Year 2006
Director Michael Faz
Additional Staff Amanda Faz, Jonathan Ware
Drum Majors Andy Simmons, Nick Graham
Show Theme/Title Riverdance
Repertoire Cloudsong/Riverdance
The Heart's Cry/Women of the Sidhe/Andalucia
Home and the Heartland/Riverdance
Total Members 39
ISSMA Class D
ISSMA Homestead District - Silver Rating
Invitationals Carroll - Class D 4th place
DeKalb - Class D 4th place
East Noble - Class D 3rd place
Snider - Class D 5th place

 

 

Year 2005
Director Michael Faz
Auxiliary Director Stephanie Dennis
Additional Staff Amanda Faz - Woodwinds; Jonathan Ware - Percussion
Drum Major Charity Plank
Show Theme/Title Pictures At An Exhibition
Total Members 37
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Bronze Rating
Invitationals Carroll - Class D 4th place
Concord - Class D 7th place
East Noble - Class D 6th place
DeKalb - Class D 4th place

 

 

Year 2004
Director Michael Faz
Auxiliary Director Stephanie Sparger
Additional Staff Amanda Faz, Woodwind Instructor
Show Theme/Title Music from "Pirates of the Caribbean"
Total Members 36
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Silver Rating
Invitationals Carroll - Class D 2nd place
Concord - Class D 6th place
East Noble - Class D 4th place

 

 
Years 2000 - 2003
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1999
Director Kim Randinelli
Show Theme/Title Selections from "Star Wars"
Total Members  48
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 3
Invitationals Carroll - Class D Participation
East Noble - Class A 5th place
Angola - Class D Participation

 

 

Year 1998
Director Kim Randinelli
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 2
Invitationals Carroll - Class D Participation
East Noble - Class A 2nd place
Angola - Class D 5th place

 

 

Year 1997
Director Kim Randinelli
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 2

 

 

Year 1996
Director Kim Randinelli
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Angola - Class D Participation
Whitko - Class D 2nd place

 

 

Year 1995
Director Kim Randinelli
Drum Majors Theresa Decker, Kim Price
Repertoire This Land/Circle Of Life
Battle Cry Of Freedom
Star Trek Finale
Total Members 37
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 2
Invitationals Whitko - Class D 2nd place

 

 

Year 1994
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 2

 

 

Year 1993
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 2

 

 

Year 1992
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 2

 

 

Year 1991
Director Tori Hoover
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1990
Director Tori Hoover
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 2

 

 

Years 1988 - 1989
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1987
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 2

 

 

Year 1986
ISSMA Class DD
ISSMA District - Participant

 

 

Year 1985
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1984
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 2

 

 

Year 1983
ISSMA Class DD
ISSMA District - Division 2

 

 

Years 1981 - 1982
ISSMA Did not participate

 

 

Years 1977 - 1980
NISBOVA Did not participate

 

 

Year 1976
NISBOVA Did not participate
Parades Bluffton Free Fair - 7th place

 

 

Years 1974 - 1975
NISBOVA Did not participate

 

 

Year 1973
NISBOVA Did not participate
Parades DeKalb County Fall Free Fair - Class B 3rd place

 

 

Year 1972
NISBOVA Did not participate
Parades DeKalb County Fall Free Fair - 5th place

 

 

Years 1970 - 1971
NISBOVA Did not participate

 

 

Year 1965
NISBOVA Class B - Division 2

 

 

Year 1964
NISBOVA Class B - Division 1 (Best Drum Major - All Classes)

 

 

Note:  School opened in 1963 (consolidation of Butler and Riverdale igh Schools)