ELKHART CENTRAL HIGH SCHOOL BLAZER BRIGADE

ELKHART, INDIANA

 

 

Year 2019
Director David Elliott
Assistant Directors Allan Whitehead, Robert Brannock
Color Guard Director Alayna Duncan
Show Theme/Title One of a Kind
Total Members 111
BOA Regional Toledo - Finals - 15th place; Class AA Division 2

 

  

Year 2018
Director David Elliott
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State

 

 

Year 2017
Director David Elliott
Show Theme/Title The Loch Ness Expedition
Repertoire Hymn to the Highlands
Four Scottish Dances
Touch the Sky
Total Members 144
ISSMA Class A
ISSMA Open Class Regional Silver Rating
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AA Division 2

 

Year 2016
Director David Elliott
ISSMA Class A
ISSMA Open Class Regional Silver Rating; Semi-State
BOA Regional Toledo - Prelims Participant; Class AAA Division 3

 

 

Year 2015
Director Jeramiah Bowman
Assistant Directors Dan Burton, Lynne Gwin, Harold Walt
Show Theme/Title There's An App For That?!
Total Members 130
ISSMA Class A
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State

 

 

Year 2014
Director Dan Burton
Assistant Directors Sandra Carnall, Lynne Gwin
Drum Majors Jasel Galindo, Nick Iavagnillo, McKenzie Beers
Show Theme/Title Welcome to the Machine
Repertoire Welcome to the Machine (by Pink Floyd)
Foundry (by John Mackey)
Giorgio (by Daft Punk)
Contact (by Daft Punk)
Total Members 151
ISSMA Class A
ISSMA Open Class Regional Silver Rating

 

 

Year 2013
Director Scott Garner
Assistant Directors Sandra Carnall, Dan Burton
Drum Majors Olivia Sigsbee, Jasel Galindo, Nick Iavagnilo
Show Theme/Title The Hunted
Repertoire Exogenesis, Part 2
The 2nd Law: Isolated System
Exogensis, Part 3
Resistance
Total Members 155
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-Finalist
Invitationals Goshen - Class B 4th place
Concord - Class B 3rd place
Penn - Class B 6th place
Elkhart Memorial - Class B 4th place

 

 

Year 2012
Director Scott Garner
Assistant Directors Sandra Carnall, Dan Burton
Drum Majors Sammi Abbott, Lauryn Campagnoli, Jessica Hughey, Olivia Sigsbee
Show Theme/Title Shattered
Total Members 178
ISSMA Class B
ISSMA Concord District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Goshen - Class B 3rd place
Concord - Class B 4th place
Penn - Class B participant
Homestead - Class B 2nd place (Best Visual)

 

 

Year 2011
Director Tim Carnall
Assistant Directors Sandra Carnall, Dan Burton
Drum Majors Sammi Abbott, Jose Rodriguez, Gaby Schleining, Lauryn Campagnoli
Show Theme/Title The Race Is On!
Repertoire Ballet Sacra (by David Holsinger)
Total Members 129
ISSMA Class A
ISSMA Penn District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Invitationals Goshen - Class A 2nd place
Concord - Class A 4th place
Penn - Class A 5th place
Plymouth - Class A 2nd place (Best Visual, General Effect)

 

 

Year 2010
Director Tim Carnall
Assistant Director Sandra Carnall
Drum Majors Gaby Schleining, Layne Anspach, Jose Rodriguez, Sammi Abbott
Show Theme/Title A Simple Day:  Music of the Moody Blues
Repertoire The Day Begins
Lunch Break
Tuesday Afternoon
Nights in White Satin
Total Members 160
ISSMA Class A
ISSMA Concord District - Gold Rating
North Regional- Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Goshen - Class A 2nd place
Penn - Class A 4th place
Plymouth - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Pit Crew, Grand Champion)

 

 

Year 2009
Director Tim Carnall
Assistant Directors Dan Burton, Sandra Carnall
Drum Majors Jordan Bishoff, Cameron Ponce, Michelle Houser, Gabby Schleining
Show Theme/Title Music of the Spheres
Repertoire Harbinger
Aurora
On My Heart
Tempest
Total Members 165
ISSMA Class A
ISSMA Penn District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Lafayette Jefferson - Class A 2nd place
DeKalb - Class A 4th place
Northrop - Class A 2nd place
Snider - Class A 2nd place (Best Percussion)

 

 

Year 2008
Director Tim Carnall
Assistant Directors Dan Burton, Sandra Carnall
Drum Majors Courtney Ballard, Jordan Bischoff, Nick Ianigro, Sam Que
Show Theme/Title Kernis Klouds
Repertoire New Era Dance
Salsa Pasada
Total Members 146
ISSMA Class A
ISSMA Concord District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Invitationals Goshen - Class A 4th place (Best Drum Major)
Concord - Class A 5th place
Penn - Class A 5th place
Snider - Class A 3rd place

 

 

Year 2007
Director Tim Carnall
Assistant Directors Dan Burton, Sandra Carnall
Drum Majors Collin Rhoade, Laci Kraus, Brittany Ludwig
Show Theme/Title Torque
Repertoire Green
Andantino
Javelin
Total Members 140
ISSMA Class A
ISSMA Penn District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Invitationals Goshen - Class A 2nd place-tie
Concord - Class A 5th place
Penn - Class A 8th place
Snider - Class A 2nd place (Best Pit Crew)

 

 

Year 2006
Director Tim Carnall
Assistant Directors Dan Burton, Sandra Carnall
Drum Majors Dahianna Ascencio, Matt Harmon, Samantha Pantoja
Show Theme/Title Something Old, Something New, Something Swingin', Something Blue
Repertoire St. Louis Blues
Blue Shades
Band Members 143
ISSMA Class A
ISSMA Concord District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Invitationals Goshen - Class A 2nd place
Concord - Class A 6th place
Angola - Class A 2nd place
Snider - Class A 5th place
Gibson Southern - Class AA 3rd place (Best Auxiliary)
South Spencer - Class B 3rd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2005
Director Tim Carnall
Assistant Directors Dan Burton, Sandra Carnall
Drum Majors Claire Harris, Austin Blue, Matt Harmon
Show Theme/Title The Quest For Flight
Band Members 137
ISSMA Class A
ISSMA Penn District - Gold Rating (Best Visual, Auxiliary)
North Regional - Gold Rating
Invitationals Goshen - Class A 2nd place
Concord - Class A 6th place
Penn - Class A 5th place
Snider - Class A 5th place

 

 

Year 2004
Director Tim Carnall
Assistant Directors David Buckingham, Sandra Carnall
Drum Majors Katie Butler, Kari Bowlby, Claire Harris
Show Theme/Title The Journey Of Life, Part 2:  Pieces Of Earth
Repertoire Danza Final
Cave
Reflections On A Tidal Pool (by James Bonney)
Ride (by Sam Hazo)
Band Members 154
ISSMA Class A
ISSMA Concord District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating 
Invitationals Goshen - Class A 1st place
Concord - Class A 9th place
Penn - Class A 3rd place (People's Choice)
Snider - Class A 3rd place

 

 

Year 2003
Directors Tim Carnall, David Buckingham, Sandra Carnall
Drum Majors Chris Sooter, P.J. Miller, Adam Wright
Show Theme/Title The Journey Of Life:  The Essence Of The Sea
Repertoire Songs Of Sailor And Sea (by Robert W. Smith)
Sea Treaders (by W. Francis McBeth)
Band Members 135
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Penn District - Division 1 (Best Visual)
North Regional - Division 1
Invitationals Goshen - Class B 3rd place (Best Marching)
Concord - Class B 8th place
East Noble - Class B 2nd place (Best Music)
Snider - Class B 2nd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2002
Directors Tim Carnall, David Buckingham, Sandra Carnall
Drum Majors Adam Comer, Matt Hinman, Chris Sutter 
Show Theme/Title Selections from "The Divine Comedy"
Band Members 109
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Concord District - Division 1
North Regional - Division 1 
Invitationals Goshen - Class B 4th place
Concord - Class B 6th place
East Noble - Class B Participation
Snider - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary, Drum Major); Overall Grand Champion

 

 

Year 2001
Directors Tim Carnall, David Buckingham, Sandra Carnall
Drum Majors Make Sayre, Adam Comer, Matt Hinman
Show Theme/Title American Dances
Repertoire Summer Dances
Beyond The Higher Skies
American Faces
Band Members 106
ISSMA Class B
ISSMA Penn District - Division 1
North Regional - Division 1 
Invitationals Wayne - Class B 2nd place (Best Auxiliary)
Concord - Class B 8th place
Penn - Class B 3rd place
Snider - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Carmel - Class B 5th place

 

 

Year 2000
Directors Tim Carnall, David Buckingham, Sandra Carnall
Show Theme/Title Visions Of Flight
ISSMA Class B
ISSMA Concord District - Division 1 
North Regional - Division 1
Invitationals Highland - Class AA 2nd place
Concord - Class B 7th place
Wayne - Class B 2nd place

 

 

Year 1999
Directors Tim Carnall, David Buckingham, Sandra Carnall
Show Theme/Title Music from "Firebird Suite"
Total Members 123
ISSMA Class B
ISSMA Penn District - Division 2
Invitationals Highland - Class AAA 2nd place
Concord - Class B 8th place
Goshen - Class B 5th place

 

 

Year 1998
Directors Tim Carnall, David Buckingham, Sandra Carnall
Additional Staff Mike Hardiek, Jeff Cooper, Tom Eisan, Bill Gibson, Bryan Golden
Drum Majors Troy Lawdenski, Nikki Schmucker, Pat Smith
Repertoire Sinfonia Voci (by David Holsinger)
Total Members 89
ISSMA Class A
ISSMA Concord District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Bluffton - Class AA 2nd place
Concord - Class A 7th place
North Judson - Class 2A 1st place (Best Visual, General Effect)

 

 

Year 1997
Director Tim Carnall
ISSMA Class B
ISSMA Elkhart District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Concord - Class B 5th place
Goshen - Class B 7th place

 

 

Year 1996
Director Tim Carnall
Show Theme/Title Music from "Carmina Burana"
ISSMA Class A
ISSMA Elkhart District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Concord - Class A 5th place
Angola - Class A 3rd place
Penn - Class A 5th place

 

 

Year 1995
Directors Wayne R. Stubbs, David Swihart
Repertoire The Organ Symphony
Bacchanale
ISSMA Class B
ISSMA Elkhart District - Division 1
North Regional - Division 1

 

 

Year 1994
Directors Wayne R. Stubbs, David Swihart
Repertoire Appalachian Spring
ISSMA Class A
ISSMA Elkhart District - Division 1
North Regional - Division 1

 

 

Year 1993
Directors Wayne R. Stubbs, David Swihart
Drum Majors Mandi Ropp, Jeff Feddersen
Repertoire Gavorkna Fanfare
Aspen Jubilee
Total Members 124
ISSMA Class A
ISSMA Elkhart District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1992
Directors Wayne R. Stubbs, David Swihart
ISSMA Class A
ISSMA Elkhart District - Division 1
North Regional - Division 1

 

 

Year 1991
Directors Wayne R. Stubbs, David Swihart
ISSMA Class A
ISSMA District - Division 1 
North Regional - Division Unknown

 

 

Year 1990
Directors Wayne R. Stubbs, David Swihart
ISSMA Class A
ISSMA Elkhart District - Division 1 
North Regional - Division 2

 

 

Year 1989
ISSMA Class A
ISSMA Penn District - Division 1 
North Regional - Division 1

 

 

Year 1988
ISSMA Class A
ISSMA Elkhart District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1987
Director Martin A. Benstein
Total Members 120
ISSMA Class A
ISSMA Concord District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1986
Director Martin A. Benstein
ISSMA Class A
ISSMA Elkhart District - Division 1
North Regional - Division 1

 

 

Year 1985
ISSMA Class A
ISSMA Elkhart District - Division 2

 

 

Year 1984
Director Gerald Knipfel
ISSMA Class A
ISSMA Elkhart District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1983
Director Gerald F. Knipfel
ISSMA Class A
ISSMA Elkhart District - Division 1
North Regional - Division 1

 

 

Year 1982
Director Gerald F. Knipfel
ISSMA State Contest Did not participate
ISSMA District - Division 1

 

 

Year 1981
Director Gerald F. Knipfel
ISSMA Class A
ISSMA State Contest Did not participate
ISSMA Chesterton District - Division 1

 

 

Year 1980
Director Gerald F. Knipfel
Total Members 106
All-State Marching Band Contest  Class A - 25th place (Division 2)
NISBOVA Class A Division 1 - 12th place

 

 

Year 1979
All-State Marching Band Contest  Did not participate
NISBOVA Class A Division 1 - 9th place

 

 

Years 1972 - 1978
NISBOVA Did not participate

 

 

Note:  School opened in 1972