ELWOOD JR./SR. HIGH SCHOOL PANTHER BAND

ELWOOD, INDIANA

 

 

Year 2019
Director Paula I. Simmons
Additional Staff Jeff Wisler Music and Marching; Kaylee Alfrey Marching and Woodwinds; Jessica Williams - Percussion; Joshua Fullerton - Color Guard;  Michael Rennaker - Music Arranger; Jon Bay- Drill Designer
Show Theme/Title Fire & Ice
Repertoire Fire Symphony (by Haydn)
Ice Sculptures (by Brian Balmages)
Total Members 30
ISSMA Summer Showcase - Gold Rating

 

 

Year 2018
Director Paula I. Simmons
Show Theme/Title Quixotic
Total Members 37
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Summer Showcase - Gold Rating (Music, Visual With Distinction)

 

 

Year 2017
Director Paula I. Simmons
Show Theme/Title The One Thousand and One Nights
Total Members 42
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Silver Rating; Semi-State
Summer Showcase - Gold Rating

 

 

Year 2016
Director Paula I. Simmons
Show Theme/Title Finding Myself
Total Members 55
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Silver Rating; Semi-State
Summer Showcase - Gold Rating (Music With Distinction)

 

 

Year 2015
Director Paula I. Simmons
Show Theme/Title West Side Story
Total Members 56
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Bronze Rating
Summer Showcase - Gold Rating (Visual With Distinction)

 

 

Year 2014
Director Paula I. Simmons
Drum Majors Day'mon Johnson, Libby Ashbaugh
Show Theme/Title Follow Our Yellow Brick Road
Repertoire Ding, Dong the Witch is Dead
We're Off to See the Wizard
Merry Old Land of Oz
So You Wanted to See the Wizard
A Brand New Day
Home
Over the Rainbow
Total Members 40
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Silver Rating; Semi-State
Summer Showcase - Gold Rating

 

 

Year 2013
Director Paula I. Simmons
Show Assistant James E. Furr
Auxiliary Directors Melissa Turhune, Alexandra Smedley
Additional Staff Amy Fletcher - Drill Design; Tim Keifer - Brass & Marching Tech; Jon Nelson & Will Smith - Percussion; Jeff Wisler - Woodwinds
Show Theme/Title A Man Apart...Music of 007
Repertoire James Bond Theme
For Your Eyes Only
Die Another Day
Goldfinger
Live & Let Die
Total Members 52
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Silver Rating
Summer Showcase - Gold Rating
Invitationals Lawrence Central - Class D 2nd place (Best Music)
Greenwood - Class D 2nd place (Best Music, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Mid-Sates Brownsburg - Class AA 2nd place

 

 

Year 2012
Director Paula I. Simmons
Assistant to the Director James E. Furr
Auxiliary Directors Melissa Turhune, Alexandra Smedley, Monica Zaragoza
Additional Staff Amy Fletcher - Drill Design; Michael Brown - Percussion Arrangement; Tim Keifer - Brass; Addie Myers - Woodwinds; Robin Hirshberg - Percussion; Christopher Smith - Percussion
Show Theme/Title Images of a New Creation
Repertoire Dillon's Flight (by Ralph Ford)
Total Members 50
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Lawrence Central - Class D 2nd place
Greenwood - Class D 2nd place
Whiteland - Class D 4th place

 

 

Year 2011
Director Paula I. Simmons
Show Coordinator James Furr
Additional Staff Amy Fletcher, Jef Furr, Mat Kennedy, Nathan Shew, Michael Brown, Laura Vogler, Kalie Creamer, Alison Wilson
Drum Majors Amanda Hobbs, Brandon Tunnell
Show Theme/Title JOY
Repertoire Ascend (by Samuel Hazo)
Choral and Shaker Dance (arr. by Jay Dawson)
Total Members 52
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Lawrence Central - Class D 1st place (Best Visual)
Greenwood - Class D 2nd place
Plymouth - Class D 4th place (Best Drum Major)

 

 

Year 2010
Director Paula Simmons
Assistant Director James E. Furr
Drum Majors Amanda Hobbs, Brrittany Fern
Show Theme/Title Apollo's Ascent
Repertoire Into the Clouds
Into the Light
Ascend
Total Members 55
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Warren Central - Class D 2nd place
Greenwood - Class D 1st place (Best Music, General Effect, Percussion)
Center Grove - Class D 3rd place (People's Choice)

 

 

Year 2009
Director Paula Simmons
Assistant Director Scott Jackson
Drum Major Natalie Warren
Show Theme/Title Stars of Freedom
Repertoire Flight of the Thunderbirds
Shenandoah
In Defense of Liberty
Total Members 65
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant

 

 

Year 2008
Director Paula Simmons
Assistant Director Scott Jackson
Show Theme/Title The Gift...Promise for the Future
Total Members 46
ISSMA Festival Class - Gold Rating
Invitationals Brownsburg - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Mid-States Hamilton Southeastern - Class AA 6th place
Martinsville - Class AA 1st place

 

 

Year 2007
Director Paula Simmons
Assistant Director Scott Jackson
Drum Majors Jennifer Stokes, Sha'la Lewis
Repertoire On the Crest of a Wave
Stormchasers
Total Members 45
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Silver Rating
Invitationals Lawrence Central - Class D 3rd place
Greenwood - Class D 4th place
Plymouth - Class D 2nd place (Best Music)

 

 

Year 2006
Director Paula Simmons
Assistant Director Scott Jackson
Drum Majors Kaile Creamer, Kailee Cooper
Show Theme/Title Corps of Discovery The Lewis and Clark Expedition
Repertoire Wilderness Scenes:  St. Charles, Journey to the Unknown, Mandan Village, Reflections and The Bitter Roots
Total Members 51
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Bluffton - Class D 2nd place
Lawrence Central - Class D 1st place (Best Visual, General Effect)
Greenwood - Class D 2nd place
Center Grove - Class D 5th place
Carmel - Class D 4th place

 

 

Year 2005
Director Paula Simmons
Assistant Director Scott Jackson
Show Theme/Title Legend
Repertoire Celebration
Chant & Ritual
Fire
Total Members 55
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Lawrence Central - Class D 3rd place
Ben Davis - Class D 3rd place
Greenwood - Class D 5th place
Mid-States Lebanon - Class A 2nd place

 

 

Year 2004
Director Paula Simmons
Guard Director Julie Sampson
Drum Majors Katie Gross, Matthew Tyner, Kelly Ice
Guard Captain Michael Arnold
Show Theme/Title Reflections
Repertoire Reflections of Form (Arr. Saucedo)
Reflections of Sound (Arr. Saucedo)
Reflections of Light (Arr. Saucedo)
Total Members 65
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Silver Rating
Invitationals New Palestine - Class C 6th place
Columbus East - Class C 3rd place

 

 

Year 2003
Director Paula Simmons
Drum Majors Katie Gross, Corby York
Show Theme/Title South Of The Border
Repertoire Corrado (Arr. Lavender)
Mach Nacho (Arr. Sweeney)
Sun Cat (Arr. Bocook)
Total Members 58
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 2
Invitationals Lawrence Central - Class C 3rd place
New Palestine - Class C 2nd place-tie

 

 

Year 2002
Director Paula Simmons
Drum Majors Corby York, Crystal Goens
Show Theme/Title Classical Masterpiece
Repertoire Festive Overture
Trepak
Venus
Festive Overture (reprise)
Total Members 52
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 2
Invitationals Ben Davis - Class C 4th place
Brownsburg - Class C 3rd place
Lebanon (OH) - 3rd place

 

 

Year 2001
Directors Paula Simmons, Brad Scott
Drum Majors Corby York, Crystal Goens, Bryan Helm
Show Theme/Title Musica Fuerte!
Repertoire El Cumbanchero (Arr. Brown)
Perfidia (Arr. Brown)
Ran Kan Kan (Arr. Brown)
Brazil (Arr. Brown)
Total Members 49
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 2 
Invitationals Ben Davis - Class C 4th place
Twin Lakes - Class C 2nd place

 

 

Year 2000
Director Paula Simmons
Drum Majors Cory Bohlander and Audrey Loser
Show Theme/Title Pictures At An Exhibition
Repertoire Promenade and Babi Yaga (Arr. Klarfeld/Lepper)
Old Castle (Arr. Klarfeld/Lepper)
Ballet of Unhatched Chicks (Arr. Klarfeld/Lepper)
Great Gate of Kiev (Arr. Klarfeld/Lepper)
ISSMA Class C
ISSMA Marion District - Division 2 
Invitationals Wayne - Class C 4th place

 

 

Year 1999
Director Paula Simmons
Drum Majors Kelly Lurtsema, Audrey Loser 
Show An American Sketchbook
Repertoire Home On The Range
Down By The Riverside
Swing Low, Sweet Chariot
Sweet Hour Of Prayer
Battle Hymn Of The Republic
Total Members 51
ISSMA Class C
ISSMA Marion District - Division 1
North Regional - Division 3 
Invitationals Ben Davis - Class C 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Columbus North - Class A 3rd place

 

 

Year 1998
Director Paula Simmons
Additional Staff Marriann Reinhardt
Drum Majors Kelly Luurtsema, Greg Linsmeyer
Show Theme/Title Selections from "Grease"
Total Members 42
ISSMA Class C
ISSMA Marion District - Division 2
Invitationals Bluffton - Class A 2nd place
Charlestown - Class A 2nd place

 

 

Year 1997
Director Paula Simmons
Drum Majors Mike Peterson, Josie Gregg
Show The Music of Billy Joel
Repertoire Piano Man
Pressure
Modern Woman
All About Soul
Root Beer Rag
Piano Man (reprise)
ISSMA Class C
ISSMA Marion District - Division 2
Invitationals Ben Davis - Class C 5th place

 

 

Year 1996
Director Paula Simmons
Drum Major Kyle Coffman
Show Selections from "Pocahantas"
Repertoire Steady As The Beating Drums
Colors Of The Wind
The Warriors Arise
Council Meeting
Savages
Listen With Your Heart
Just Around The River Bend
ISSMA Class C
ISSMA  Marion District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Anderson Highland - Class C Participation
Ben Davis - Class C 4th place

 

 

Year 1995
Director Paula Simmons
Drum Major Kyle Coffman
Show Selections from "West Side Story"
Repertoire Prologue
Tonight
One Hand, One Heart
Maria Cha-Cha
America
Somewhere
Finale - Tonight
Total Members 59
ISSMA Class C
ISSMA Marion District - Division 2
Invitationals New Castle - Class C 5th place

 

 

Year 1994
Director Paula Simmons
Drum Major Melanie Smith
Show Music of John Rutter
Repertoire O Clap Your Hands
Gaelic Blessing
Gloria
Total Members 52
ISSMA Class C
ISSMA Muncie Central District - Division 2
Invitationals New Castle - Class C 3rd place

 

 

Year 1993
Director Paula Simmons
Drum Majors Wendy Eaton, Patricia Nickles
Repertoire Dance Of The Comedians
Night Of The Capricorn Moon
Jike (Percussion Break)
Someone Like You
Total Members 63
ISSMA Class C
ISSMA  Muncie Central District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Ben Davis - Class C 2nd place
Plainfield - Class AAA 5th place

 

 

Year 1992
Director Paula Simmons
ISSMA Class C
ISSMA  Muncie Central District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1991
Director Paula Simmons
Drum Majors Brandon Wheeler, Heather Rogers
Repertoire Mirada
Winds Of Sonora
Come In From The Rain
Total Members 60
ISSMA Class C
ISSMA Muncie Central District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1990
Director Paula Simmons
ISSMA Class C
ISSMA Muncie Central District - Division 2

 

 

Year 1989
Director Paula Simmons
Drum Major Matt Hussong
Repertoire Cortez
Samba Cielito
Londonderry Air
Total Members 48
ISSMA Class C
ISSMA Muncie Central District - Division 2
Invitationals Bluffton - Class A 1st place

 

 

Year 1988
Director Paula Simmons
ISSMA Class C
ISSMA Muncie Central District - Division 2

 

 

Year 1987
Director Paula Simmons
Total Members 71
ISSMA Class C
ISSMA Muncie Central District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1986
Director Paula Simmons
ISSMA Class C
ISSMA Muncie Central District - Division 1 
North Regional - Division 2
Invitationals Midwestern Band Festival - White Class - Division 1, 4th place

 

 

Year 1985
Director Paula Simmons
Drum Majors Pam Goins, Maria McCabe
Repertoire Novena
Spain
Fantasy
Grace
Total Members 75
ISSMA Class C
ISSMA Muncie Central District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Midwest Marching Band Festival - Class C Division 2
Norwell - Class C 4th place

 

 

Year 1984
Director Paula Simmons
Total Members 80
ISSMA Class C
ISSMA Muncie Central District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Midwestern Band Festival - Class C - Division 1, 5th place

 

 

Year 1983
Director Paula Simmons
Total Members 68
ISSMA Class C
ISSMA Muncie Central District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Midwestern Band Festival - Class C - Division 2, 1st place (Best Music)
Concord - Class C 3rd place

 

 

Year 1982
Director Paula Simmons
Drum Majors Darin Jolliff, Sandy Wilburn
Director Espana
American Folk Spectacular
Music Box Dancer
Softly, As I Leave You
Total Members 65
ISSMA Class C
ISSMA State Contest Prelims - Division 2
ISSMA Winchester District - Division 1
Invitationals Norwell - Class C 2nd place 

 

 

Year 1981
Director Paula Simmons
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 2
Invitationals Haworth - Class C 4th place
Chesterton - Class C 4th place
Bluffton - Class C 2nd place

 

 

Year 1980
Directors Bruce Sellers, Paula Simmons
ISMA Winchester - Class B Division 2

 

 

Year 1979
Director Charles Haskett
Total Members 77
Invitationals CIMBF - Class C - Division 1, 6th place (Best Flags)