F. J. REITZ HIGH SCHOOL MARCHING BAND

EVANSVILLE, INDIANA

 

  

Year 2018
Director Alex Grimm
Show Theme/Title OutSpoken
Repertoire Signal to Noise, In Your Eyes & My Body is a cage by Peter Gabriel
String Quatert #4 by Bela Bartok
Original music by Carol Britten Chambers
Total Members 148
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Silver Rating
BOA Regional Clarksville - Prelims Participant; Class AA Division 2

 

 

Year 2017
Director Alex Grimm
Show Theme/Title Under a Darkened Sky
Repertoire Breathe No More
Danse Macabre
My Immortal
Lacrymosa from Mozart's Requiem
Total Members 121
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State; State Finalist
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AA Division 2

 

 

Year 2016
Director Jonathan Miller
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State

 

 

Year 2015
Director Jonathan Miller
Show Theme/Title Red Tango
Repertoire Por Una Cabeza (by Gardel)
Vuelvo al Sur (by Pizaaolla)
Stella Maris (by Hazo)
Libertango (by Pizaaolla)
Total Members 95
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (Visual, General Effect With Distinction); Semi-State; State Finalist

 

 

Year 2014
Director Will Schulze
Drum Major Devin Elder
Show Theme/Title Revitalize
Repertoire The Ground (by Ola Gjeilo)
Alpine Symphony (by Richard Strauss)
Wild Nights (by Frank Ticheli)
Fly to Paradise (by Eric Whitacre)
Total Members 67
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State

 

 

Year 2013
Director Will Schulze
Drum Major Daniel Dailey
Show Theme/Title Things Are Shaping Up
Repertoire Schubert's Unfinished Symphony
Seal Lullaby
Drum Bomb
Baba Yetu
Total Members 68
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Invitationals Evansville Central - Class AAA 1st place (Best Percussion)
North Posey - Class AAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Harrison - Class AA 1st place
Evansville North - Class AAA 1st place (Best Auxiliary)
Castle - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
South Spencer - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Overall Music, Visual, General Effect)

 

 

Year 2012
Director Will Schulze
Drum Majors Luke Fitzwater, Katie Schmitt, Samantha Snyder
Show Theme/Title Seeking Peace
Repertoire Let Down
Evey reborn
Battle Without Honor or Humanity
The Lonely Shepherd
Total Members 65
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Evansville Central - Class AA 1st place (Best Auxiliary)
North Posey - Class AAAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Harrison - Class AA 1st place (Best Auxiliary, Overall Grand Champion, Pit Crew)
Castle - Class B 1st place (Best Auxiliary & Overall Grand Champion, Best, Visual, General Effect)
South Spencer - Class B 1st place (Best Music, Visual)
Evansville North - Class AAA 2nd place (Best Visual, General Effect, Percussion)

 

 

Year 2011
Director Will Schulze
Drum Majors Rachel Bryan, Bethony Jarboe
Show Theme/Title No Strings Attached
Repertoire Bach Cello Suite
Schubert Serenade
Mozart's 25th
Total Members 61
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Evansville Central - Class AA 1st place (Best Percussion)
North Posey - Class AAAA 1st place (Best Music, Sweepstakes Award)
Castle - Class B 1st place (Best Percussion, Overall Best Music, Visual, General Effect, Sweepstakes)
Evansville North - Class AAAA 2nd place (Best Overall Soloist)
Plymouth - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect)

 

 

Year 2010
Director Taylor Criswell
Repertoire Through the Looking Glass
You Can't Sit Here
Total Members 53
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Silver Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Evansville Central - Class AA 2nd place (Best Percussion, Overall Best Solo)
North Posey - Class AAA 2nd place (Best Percussion)
Castle - Class B 1st place (Best Percussion)
Evansville North - Class AAAA 1st place (Best Auxiliary, Overall Soloist)
South Spencer - Class B 3rd place

 

 

Year 2009
Director Taylor Criswell
Drum Major Lee Jerstad
Show Theme/Title To A Higher Somewhere
Repertoire You Are Wherever Your Thoughts Are (by Steve Reich)
Exploration (by Bruno Coulais)
Nimrod (by Edward Elgar)
Total Members 60
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Evansville Central - Class AA 2nd place
Mount Vernon - Class AA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major, Overall Grand Champion)
North Posey - Class AA 2nd place (Best Percussion, Auxiliary)
Castle - Class B 1st place

 

 

Year 2008
Director Aaron Sisson
Drum Majors Olivia Scott, Sarah Farmer
Show Theme/Title A Matter of Time
Total Members 52
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Silver Rating
Invitationals Evansville Central - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
North Posey - Class AAA 4th place (Best Drum Major)
Castle - Class B 3rd place (Best Percussion)
South Spencer - Class B 2nd place (Best Percussion)

 

 

Year 2007
Director Greg Keith
Drum Majors Rachel Bennett, Olivia Scott, Dalton Bailey
Show Theme/Title Melange
Total Members 100
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Gold Rating (Best Music)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Mount Vernon - Class B 2nd place
Evansville Central - Class AAA 3rd place (Best Percussion)
North Posey - Class AAAA 4th place
South Spencer - Class B 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major, Overall Visual)
BOA Regional Oxford Regional - Prelims Participant; Class AA Division 2

 

 

Year 2006
Director Greg Keith
Auxiliary Director Dustin Mason
Additional Staff Keith Farny - Percussion
Drum Majors Kara Mattingly, Amanda Kress
Show Theme/Title The Music of Bernard Hermann
Repertoire Vertigo
Citizen Kane
On Dangerous Ground
Total Members 110
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Mt. Vernon - Class AAAA 1st place (Best Music)
Evansville Central - Class AAA 2nd place (Best Percussion)
North Posey - Class AAAA 1st place (Best Percussion)
South Spencer - Class B 1st place (Best Percussion, Drum Major)

 

 

Year 2005
Director Greg Keith
Additional Staff Frank Sullivan -Music Arranger; Doug Goodwin - Drill; Keith Farny - Percussion
Drum Majors Ben Weiss, Kara Mattingly, Amanda Kress
Show Theme/Title The River Divide:  Power and Passion
Repertoire The Canyon (by Philip Glass)
Symphony #2 (by Samuel Barber)
Symphony #1 (by Samuel Barber)
Total Members 110
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Evansville Central - Class AAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Mt. Vernon - Class AA 2nd place (Best Percussion, Drum Major, Overall Pit Crew)
North Posey - Class AAA 1st place
Evansville North - Class AAAA 1st place (Class AAAA Best Percussion, Auxiliary, Drum Major, Overall Best General Effect, Auxiliary, Drum Major, Grand Champion)
Castle - Class B 2nd place (Best Percussion, Drum Major, Overall Best Visual)
South Spencer - Class B 2nd place (Best Pit Crew)

 

 

Year 2004
Directors Kurt Weimer, Keith Gambill
Drum Majors Adam Schmitt, Ben Weiss
Show Theme/Title Music from the motion pictures "Lord of the Rings," "Pirates of the Caribbean," and Hidalgo
Total Members 105
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Evansville Central - Class AAAA 4th place
Mt. Vernon - Class AAA 1st place (Best Auxiliary, Overall Grand Champion)
North Posey - Class AA 2nd place (Best Percussion, Auxiliary, Overall Best Visual)
Castle - Class B 1st place (Best Visual, General Effect, Auxiliary, Overall Visual, General Effect, Grand Champion)
Pike Central - Class AAAA 2nd place (Best Percussion, Drum Major)
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AA Division 2
BOA Regionals Louisville - Prelims Participant; Class AA Division 3
Indianapolis - Prelims Participant; Class AA Division 2

 

 

Year 2003
Directors Kurt Weimer, Keith Gambill
Drum Major Erin Mattingly
Repertoire Piano Concerto No. 1 (by Keith Emerson)
Total Members 98
ISSMA Class A
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Mt. Vernon - Class AAA 1st place (Best Percussion)
Evansville Central - Class AAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Princeton - Class AAAA 2nd place
ISU - Class A 4th place
Festival of Champions (KY) - 5th place
Pike Central - Class AAAA 2nd place (Best Auxiliary, Drum Major)
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AA Division 2

 

 

Year 2002
Directors Kurt Weimer, Keith Farny, Jodi Leistner
Drum Majors Amanda Beaman, Erin Mattingly
Show Theme/Title Music of Richard Danielpour & Michael Daugherty
Total Members 85
ISSMA Class A
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1 
Invitationals Mt. Vernon - Class AAA 2nd place (Best Auxiliary); Overall Best Pit Crew
Evansville Central - Class AAA 2nd place (Best Auxiliary, Drum Major)
Princeton - Class AAAA 1st place (Sweepstakes Award)
North Posey - Class AAAA 2nd place
BOA Regionals Johnson City - Finals - 10th place; Class AA Best Visual; Class AA Division 2
St. Louis - Prelims Participant; Class AA Division 2

 

 

Year 2001
Directors Kurt Weimer, John Morse
Show Theme/Title Fearful Symmetries
Total Members 135
ISSMA Class A
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1 
Invitationals Paoli - Class AAAA 3rd place, Finals 2nd place
Mt. Vernon - Class AAA 1st place (Best Visual, General Effect)
Castle - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
BOA Grand Nationals Semi-Finalist; Class AA Division 1
BOA Regionals Louisville - 15th place, Class AA Division 2
St. Louis - Finals - 10th place; Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect); Class AA Division 1

 

 

Year 2000
Directors Kurt Weimer, Keith Gambill, James Green, John Morse
Drum Majors Faril Bunner, Jackie Mills, Dan Broadbent
Show Theme/Title Selections from "Carmina Burana"
Total Members 172
ISSMA Class A
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1 
Invitationals Paoli - Class AAA 2nd place, Finals 4th place
North Posey - Class AAAA 1st place (Best Percussion)
Floyd Central - Class AAAA 2nd place
South Spencer - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
BOA Regional Louisville - Prelims Participant; Class AA Division 2

 

 

Year 1999
Directors Kurt Weimer, Keith Gambill, James Green, John Morse
Drum Majors Charlene Kennebeck, Crystal Mahoy, Faril Bunner, Kate Hertweck
Show Theme/Title Godzilla Eats Las Vegas (by Eric Whitacre)
Total Members 185
ISSMA Class A
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Paoli - Class AAA 4th place, Finals 3rd place
North Posey - Class AAAA 1st place
Castle - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Evansville - Class A 2nd place
South Spencer - Class A 3rd place

 

 

Year 1998
Directors David Smith, Kurt Weimer, Kim Fillingim, Keith Gambill
Drum Majors Robyn Shoaff, Leslie Helfert, Charlene Kennebeck, Crystal Mahoy
Repertoire Ghost Train
Total Members 190
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Visual, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1 
Invitationals Paoli - Class AAA 2nd place, Finals 2nd place (Best Auxiliary)
ISU - Class A 2nd place (Best Visual)
North Posey - Class AAAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Evansville - Class A 1st place (Best Auxiliary), Overall Grand Champion (Best Music)
South Spencer - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 1997
Directors David Smith, Kurt Weimer, Kim Fillingim, Keith Gambill
Drum Majors Jayne Henson, Shawna Wilcox, Leslie Helfert, Robyn Shoaff
Repertoire The Bridge On The River Kwai
Total Members 211
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best General Effect)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1996
Directors David Smith, Kurt Weimer, Kim Fillingim, Keith Gambill
Show Theme/Title The Music of Robert W. Smith
Total Members 205
ISSMA Class A
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class A 3rd place (Best Percussion)

 

 

Year 1995
Directors David Smith, Kim Fillingim, Keith Gambill
ISSMA Class A
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class A 3rd place (Best Drum Major)

 

 

Year 1994
Directors David Smith, Kim Fillingim, Keith Gambill
Drum Majors Beth Schauss, Adam Shoaff, Amanda Price
Repertoire Hanson Symphony #2
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 1 
South Regional - Division 1

 

 

Year 1993
Directors David Smith, Kim Fillingim, Keith Gambill
Drum Majors Matt Thomas, Susannah Nation, Beth Schauss
Repertoire Appalachian Morning
Land Of Make Believe
Quest
Appalachian Morning (reprise)
Total Members 145
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1992
Directors Arthur R. Adye, Patty Kelly
Drum Majors Bryce Bunner, Susannah Nation, Matt Thomas
Repertoire Taboo
Aquarius
Like A Lover
Total Members 135
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1991
Directors Arthur R. Adye, Patty Kelly
Drum Majors Duke Griffith, Bryce Bunner, Bart Griffith
Repertoire Basin Street Blues
La Suerte de los Tontos
Palookaville
School's Out
Total Members 143
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music, General Effect)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1990
Directors Arthur R. Adye, Bryan Sherlock
Drum Majors Janell Floyd, Duke Griffith
Repertoire Tonight
Aquarius
Since I Fell For You
Total Members 148
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music, General Effect)
South Regional - Division 1
Invitationals Evansville - Class B 2nd place (Best Auxiliary)
Castle - Class B 1st place (Best Percussion, Auxiliary), Overall Sweepstakes, Best Marching, General Effect)

 

 

Year 1989
Directors Arthur R. Adye, Carol Huebner
Drum Majors Jim Loeffler, Janelle Floyd
Repertoire Santa Cruz
Malaguena
Like A Lover
Total Members 150
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect)
South Regional - Division 1
Invitationals Evansville - Class B 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major), Overall Drum Major
Castle - Class AAAA 1st place (Best Percussion, Drum Major), Sweepstakes Award, Overall Best Music, Marching

 

 

Year 1988
Directors Arthur R. Adye, Carol Huebner
Drum Majors Brian Tabor, Jim Loeffler
Repertoire Taboo
Journey To Tomorrow
Emerald Eyes
Like A Lover
Total Members 135
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1987
Directors Arthur R. Adye, Carol Huebner
Drum Majors Patty Kelly, Brian Tabor
Repertoire Somewhere
La Suerte de los Tontos
My Heart Belongs To Me
Total Members 147
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best General Effect) 
South Regional - Division 1
Invitationals Pike Central - Class AAAA 1st place (Best Auxiliary, Drum Major), Sweepstakes Award

 

 

Year 1986
Directors Arthur R. Adye, Carol Huebner
Drum Majors Patti Kelley, Kevin Sherlock
Repertoire Chicago 3 Suite
Free
Casal's Suite
My Heart Belongs To Me
Total Members 147
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 1 
South Regional - Division 1
Invitationals Castle - Class AAAA 1st place (Best Drum Major), Overall Best Marching
Evansville - Class AAAA 2nd place (Best Percussion)

 

 

Year 1985
Directors Arthur R. Adye, Carol Huebner
Drum Majors Scott Bogard, Patti Kelley
Repertoire Santa Esmeralda
Maria
Todo Noche Largo
Legend Of The One-Eyed Sailor
Total Members 125
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Castle - Class AAAA 2nd place (Best Auxiliary)
Evansville - Class AAAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 1984
Directors Arthur R. Adye, Carol Huebner
Drum Majors Bryan Sherlock, Scott Bogard
Repertoire Children Of Sanchez
Emerald Eyes
Hands Of Time
Total Members 94
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1983
Directors Mike N. Clark, Susan Templeton
Drum Majors Darla Roach, Scott Uloth
Repertoire Pagliacci
Cachara
One More Time Chuck Corea
El Gato Triste
Total Members 84
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 2

 

 

Year 1982
Directors Mike N. Clark, Jim Fay
Drum Majors Don Pitzer, Don Patton
Repertoire Aztec Fire
El Incendio de Espana
My Favorite Things
Still
Total Members 83
ISSMA Class B
ISSMA State Contest Prelims - Division 2
ISSMA Jasper District - Division 1
Invitationals Castle - Class AA 3rd place

 

 

Year 1981
Directors Vern Rager, Daryl Hopple, Cathy Rager
Drum Majors Kim Stephens, Derrick Ohning
Repertoire Pictures At An Exhibition
Sing Sing Sing
Boogie Woogie Bugle Boy
Battle Hymn Of The Republic
Total Members 95
ISSMA Class A
ISSMA State Contest Prelims - Division 3 
ISSMA Jasper District - Division 1
Invitationals Owensboro (KY) - Participant

 

 

Year 1980
Directors Larry Eifler, Mark Eifler, David Smith
Total Members 130
All State-Marching Band Contest Class A - 12th place-tie
ISMA Jasper District - Class A Division 1 (Best Music, General Effect, Drill Team Percussion)

 

 

Year 1978
Director Larry Eifler, Arthur R. Adye
Total Members 125
All State-Marching Band Contest Class A - 23rd place
ISMA Huntingburg - Class A Division 1

 

 

Year 1977
Director Larry Eifler
Total Members 140
All State-Marching Band Contest Class A - 22nd place
ISMA Huntingburg - Class A Division 1