FRANKLIN COMMUNITY HIGH SCHOOL BLUE REGIMENT

FRANKLIN, INDIANA

 

 

Year 2019
Director Tim Kosch
Assistant Director Jason Hammond-Wood

 

 

Year 2018
Director Tim Kosch
Assistant Director Jason Hammond-Wood
Show Theme/Title Deja Vu
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Silver Rating

 

 

Year 2017
Director Tim Kosch
Assistant Director Jason Hammond-Wood
Show Theme/Title The Quest
Total Members 94
ISSMA Scholastic Class A - Gold Rating (Music With Distinction); Finalist
Mid-States Columbus North - Class AAA 3rd place

 

 

Year 2016
Director Tim Kosch
Assistant Director Karl Vierling
Show Theme/Title Omnia Venitus
Total Members 113
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Gold Rating; Finalist
Mid-States Columbus North - Class AAAA 3rd place (Best Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 2015
Director Tim Kosch
Assistant Director Karl Vierling
Show Theme/Title Petrified
Total Members 83
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Gold Rating; Finalist

 

 

Year 2014
Director Tim Kosch
Assistant Director Karl Vierling
Drum Majors Katie Curry, Michaela Moore, TJ Vculek
Show Theme/Title For The Fallen
Repertoire For the Fallen (by Herrmann)
String Quartet No. 4, Mvt. 5 (by Bartok)
Danze de los Guerros (by Ginastera)
Band of Brothers Theme (by Kamen)
Total Members 90
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Gold Rating; Finalist

 

 

Year 2013
Director Tim Kosch
Assistant Director Karl Vierling
Drum Majors Jacob Boesch, Kris Mastin, Ashlyn Smith
Show Theme/Title HeartBeat
Repertoire Heartbeat (by Ian Grom & John Mapes)
Total Members 100
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Gold Rating; Finalist
Invitationals Plainfield - Class B 2nd place
Lawrence Central - Class B 10th place
Greenwood - Class B participant

 

 

Year 2012
Director Tim Kosch
Assistant Director Karl Vierling
Drum Majors Hannah Bennett, Jacob Boesch
Show Theme/Title The Planets
Repertoire Mars
Jupiter
Total Members 100
ISSMA Festival Class - Gold Rating (Music & Visual Achievement Awards)
Invitationals Franklin Central - Class B 3rd place
Fishers - Class B 3rd place (Best Music)
Mid-States Hamilton Southeastern - Class AAAA 3rd place

 

 

Year 2011
Director Tim Kosch
Show Theme/Title Better For The Change
Total Members 80
ISSMA Festival Class - Gold Rating
Invitationals Martinsville - Class AAAA 1st place (Best Music, General Effect)
Mid-States East Central - Finals 6th place; Class AAAA 5th place
Hamilton Southeastern - Class AAAA 6th place

 

 

Year 2010
Director Tim Kosch
Drum Majors Meredith Moore, Tabby Cochenour
Show Theme/Title Sunrise Suite
Repertoire Appalachian Spring
Appalachian Morning
ISSMA Festival Class - Gold Rating
 Mid-States East Central - Finals 7th place; Class AAA 3rd place
Hamilton Southeastern - Class AAA 4th place

Year 2009
Director Tim Kosch
Drum Majors Britany Smith, Meredith Moore
Show Theme/Title Pathways
Total Members 80
ISSMA Festival Class - Gold Rating
Mid-States East Central - Finals 7th place; Class AAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Hamilton Southeastern - Class AAA 3rd place

 

 

Year 2008
Director Tim Kosch
Drum Majors Marsi Hord, Britany Smith
Show Theme/Title The Music of Jekyll & Hyde
Total Members 80
ISSMA Festival Class - Gold Rating
Mid-States Hamilton Southeastern - Class AAA 2nd place

 

 

Year 2007
Director Tim Kosch
Drum Major Kyle Fechtman
Show Theme/Title Chronometry
Total Members 62
ISSMA Festival Class - Gold Rating
Mid-States Ballard (KY) - Class AA 7th place

 

 

Year 2006
Director John Sedwick
Drum Major Kyle Fechtman
Show Theme/Title Carmen
ISSMA Class B
ISSMA Festival Class - Silver Rating
Mid-States Ballard (KY) - Class A 5th place

 

 

Year 2005
Director John Sedwick
Drum Majors Mary Beth Gomez, Megg Williams
Show Theme/Title Cirque du Soleil
ISSMA Class B
ISSMA Festival Class - Gold Rating

 

 

Year 2004
Director John Sedwick
Total Members 39
ISSMA Class B
ISSMA Festival Class - Gold Rating

 

 

Year 2003
Director John Sedwick
ISSMA Class B
ISSMA Festival Class - Division 1

 

 

Years 1999 - 2002
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1998
Director James T. Tewell
ISSMA Class B
ISSMA Columbus East District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Terre Haute North - Class A 1st place (Best Percussion)
Greenwood - Class B 5th place
Columbus North - Class AA 3rd place (Best Percussion)

 

 

Year 1997
Director James T. Tewell, Gary Miracle
Show Theme/Title Carnival Of The Animals
Total Members 80
ISSMA Class B
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Music)
South Regional - Division 2
Invitationals Greenwood - Class B 6th place

 

 

Year 1996
Director James T. Tewell
Repertoire Esprit de Corps
Amazing Grace
Lincoln Portrait
Total Members 65
ISSMA Class B
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class B 9th place

 

 

Year 1995
Directors James T. Tewell, Brent Foland
Drum Majors Marcus Hailey, Matt Hailey, Alicia Humbles
Show Theme/Title A Winter Suite
Total Members 80
ISSMA Class B
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class B Participation
Ben Davis - Class B 5th place
Plainfield - Class B 5th place
Westfield - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)

 

 

Year 1994
Director James T. Tewell
Repertoire English Dances
Total Members 90
ISSMA Class B
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Greenwood - Class B 2nd place

 

 

Year 1993
Director James T. Tewell
ISSMA Class B
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1992
Director James T. Tewell
Drum Majors Christy Eldridge, Liz Tefry
Repertoire Divergents
I Believe In Love
Untitled
Total Members 73
ISSMA Class B
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Center Grove - Class I 5th place
Lebanon - Class B 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 1991
ISSMA Class B
ISSMA Columbus District - Division 2

 

 

Year 1990
Directors Michael Watson, Jim Bertucci, Judy Lamb
Drum Majors Chris Sargent, Bill DeMaree
Show Theme/Title Selections from "Little Shop Of Horrors"
Total Members 65
ISSMA Class B
ISSMA Columbus District - Division 2
BOA Regional Bloomington - Prelims Participant; Class AA Division 3

 

 

Year 1989
Director Michael Watson
Assistant Directors Jim Bertucci, Judy Lamb
Drum Majors Jeff Candle, Tracy Jarmon
Repertoire Comin' At Ya
St. Thomas
El Gato Triste
Total Members 49
ISSMA Class B
ISSMA Columbus East District - Division 1
South Regional - Division 2
BOA Regional Terre Haute - Prelims Participant; Class AA Division 2

 

 

Year 1988
Director Michael Watson
ISSMA Class B
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals ISU - Class B Participant

 

 

Year 1987
ISSMA Class B
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1986
Director Ronald R. Weimer
Drum Majors Greg Mead, Stephanie Holdhousen
Repertoire Los Diablos
Conga
Georgia On My Mind
Brian's Song
Total Members 73
ISSMA Class B
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1985
Director Ronald R. Weimer
Total Members 107
ISSMA Class B
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect)
South Regional - Division 2

 

 

Year 1984
Director Ronald R. Weimer
Total Members 95
ISSMA Class B
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1983
Director Ronald R. Weimer
ISSMA Class B
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary, Inspection)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1982
Directors Ronald R. Weimer, Gary Miracle
ISSMA Class B
ISSMA State Contest Prelims - Division 2
ISSMA District - Division 1 (Best Inspection)

 

 

Year 1981
Directors Ronald R. Weimer, Gary Miracle
Total Members 108
ISSMA Class B
ISSMA State Contest Prelims - Division 2 
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Drill Team, Inspection)

 

 

Year 1980
Directors Ronald R. Weimer, Steve Robey, Gary Miracle
Total Members 115
All-State Marching Band Contest Class B - 16th place (Division 1)
ISMA Columbus East - Class B Division 1 (Best Rifles, Drum Major)

 

 

Year 1979
Directors Ronald R. Weimer, Steve Robey, Gary Miracle
Total Members 150
All-State Marching Band Contest Class B - Participant
ISMA Columbus - Class B Division 1 (Best Inspection)
CIMBF Class A - Participant

 

 

Year 1978
Directors Ronald R. Weimer, Steve Robey, Gary Miracle
Total Members 190
All-State Marching Band Contest Class A - 20th place
ISMA Lebanon - Class A Division 1
CIMBF Class A - Participant

 

 

Year 1977
Directors Ronald R. Weimer, Gary Miracle
Total Members 166
All-State Marching Band Contest Class B - 4th place
ISMA Columbus - Class B Division 1 (Sweepstakes Award)
Invitationals Lebanon - CYO Festival - Class A participant

 

 

Year 1976
Directors Ronald R. Weimer, Gary Miracle
Total Members 141
All-State Marching Band Contest Class B - 5th place-tie

 

 

Year 1974
Director Ronald R. Weimer
Total Members 164
All-State Marching Band Contest Class A - 7th place

 

 

Year 1973
Director Ronald R. Weimer
Total Members 146
All-State Marching Band Contest Class B - 4th place
ISMA Southport - Group I Division I

 

 

Year 1972
Director Ronald R. Weimer
Total Members 131
ISMA Marching Band Auditions Group I Participant

 

 

Year 1971
ISMA Marching Band Auditions Southport - Group II Division 2