GIBSON SOUTHERN HIGH SCHOOL MARCHING TITANS

FORT BRANCH, INDIANA

 

 

Years 2013 - 2019
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2012
Director Brent Winstead
Drum Major Jaylyn Bruce
Show Theme/Title On Top of the World
Repertoire Cello Suite No.1 (by Bach)
Canon in D ( by Pachelbel)
Pie Jesu (by Lloyd Weber)
Total Members 21
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Gold Rating (Best Music)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Evansville Central - Class A 1st place
North Posey - Class AA 1st place (Best Percussion)
South Spencer - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Evansville North - Class A 2nd place
Mid-States Lebanon - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Championships - Class A Finals 4th place

 

 

Year 2011
Director Brent Winstead
Drum Major Sam Weiss
Show Theme/Title Helios
Repertoire Kingfisher's Catch Fire (by John Mackey)
Total Members 26
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating (Best Visual)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Evansville Central - Class A 2nd place (Best Auxiliary)
North Posey - Class AAA 2nd place (Best Visual, Auxiliary)
Evansville North - Class A 1st place (Best Percussion)
South Spencer - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect)

 

 

Year 2010
Director Brent Winstead
Drum Major Sam Weiss
Show Theme/Title Not Afraid to Dream
Repertoire Not Afraid to Dream (by Brian Balmages)
Ballad (by Chad Gayso)
Total Members 23
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating (Best Music)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Evansville Central - Class A 3rd place
North Posey - Class AA 3rd place (Best Percussion, Auxiliary)
F.J. Reitz - Class C 1st place
Evansville North - Class A 3rd place (Best Percussion)
South Spencer - Class C 2nd place (Best Visual)

 

 

Year 2009
Director Brent Winstead
Assistant Director Amanda Watson
Auxiliary Director Michelle Dewitt
Drum Major Dalton Snyder
Show Theme/Title The Hunt for the Ghost Orchid
Total Members 70
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating (Best Visual)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Evansville Central - Class AAA 3rd place
North Posey - Class AAA 1st place
Evansville North - Class AAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major, Overall Soloist)

 

 

Year 2008
Director Bret Winternheimer
Auxiliary Director Michelle Dewitt
Drum Majors Kelly Yang, Dalton Snyder
Show Theme/Title Mercury Rising
Repertoire The Music of Metallica
Total Members 80
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating (Best Music, Visual, General Effect)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals North Posey - Class AA 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
BOA Grand Nationals Semi Finalist; Class A Division 1
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class A 2nd place (Best Music); Class A Division 1

 

 

Year 2007
Director Bret Winternheimer
Drum Majors Cassie Luttrell, Dalton Snyder
Show Theme/Title Slalom
Repertoire Music of Carter Pann and Josh Groban
Total Members 80
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 1st place
ISSMA Jasper District - Gold Rating (Best Music, Visual, General Effect)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Heritage Hills - Class AAAA 1st place (Best Music, General Effect, Percussion, Auxiliary)
North Posey - Class AAAA 2nd place
Castle - Class B 1st place (Best Auxiliary, Overall Grand Champion, Best Music, Visual, General Effect)
Evansville North - Class AAAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major, Overall Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary, Soloist)
South Spencer - Class C 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major, Overall Music, General Effect, Sweepstakes Award)

 

 

Year 2006
Director Craig Ghormley
Drum Majors Justine Becht, Cassie Luttrell
Show Theme/Title Pathos - Persuasive Emotions Based on the Rhetoric of Aristotle
Total Members 76
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating (Best Visual)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Evansville Central - Class AA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Overall Soloist)
Mt. Vernon - Class AA 1st place (Best Music, Visual, Auxiliary, Drum Major)
North Posey - Class AAA 2nd place (Best Percussion)

 

 

Year 2005
Directors John Morrissey, Craig Ghormley
Drum Major Amy Whitten
Repertoire Prelude to the Afternoon of a Faun
La Mer
Nocturne
Clair de Lune
Petite Suite: Cortege
Total Members 65
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating (Best Music, Auxiliary)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Evansville Central - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)
North Posey - Class AAA 2nd place (Best Percussion)
Castle - Class C 2nd place (Best Percussion, Pit Crew)
 BOA Regional Bowling Green - Prelims Participant; Class A 3rd place; Class A Division 2

 

 

Year 2004
Directors Doug Hassell, Keith Farny, Doug Goodwin
Special Staff Jamie Thompson: Drill Designer,  Steve Yoder: Percussion arranger,  Chad Gayso: wind arranger.     Darryl Cole: visual design,  Jennifer LeSeth, Color guard design.   Color guard staff: Kelly Hassell,  Cassie Helfrich, Natalie Elpers.  Visual:  Bret Winternheimer, Natalie Crabtree, Chris Nigg. Percussion, Ryan Wilkerson, Rachel Williams
Drum Majors Brian Jones, Amy Whitten
Show Theme/Title The Red Violin
Repertoire Selections from the movie "The Red Violin" (by John Corigliano)
Total Members 74
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 1st place
ISSMA Jasper District - Gold Rating (Best Music, Visual, General Effect)
South Regional - Gold Rating 
Invitationals Evansville Central - Class AAA 1st place (Best Wind Soloist, Percussion)
F.J. Reitz - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
ISU - Class C 1st place
 BOA Regional Louisville - Prelims Participant; Class A 1st place (Best Music,  Visual, General Effect); Class A Division 2

 

 

Year 2003
Directors Dwight Emmert, Keith Farny, Doug Goodwin
Drum Majors Natalie Crabtree, Brian Jones
Show Theme/Title Labyrinth
Repertoire At The Threshold
Encounter With The Minotar
Illumination
Emergence & Jubilation
Total Members 85
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 2nd place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals Paoli - Finals 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Drum Major); Class AAA Prelims 1st place (Best Drum Major)
Castle - Class C 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Pit Crew); Overall Grand Champion, Music, General Effect
South Spencer - Class C 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major); Overall Grand Champion Music, Marching, General Effect
 BOA Regional Louisville - Prelims Participant; Class A 1st place (Best Music, General Effect); Class A Division 2

 

 

Year 2002
Directors Dwight Emmert, Phil Minnis, Doug Goodwin
Show Theme/Title Impulse
Repertoire Adrenaline Rush
Passionate Heart
Heart Attack
Total Members 86
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 2nd place 
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals Princeton - Class AAAA 3rd place (Best Percussion, Auxiliary)
ISU - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Drum Major)
North Posey - Class AAAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Evansville North - Class AAAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major); Overall Grand Champion & Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major
Salem - Class AAAA 2nd place (Best Visual, Percussion, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 2001
Directors Dwight Emmert, Phil Minnis, Jay Emmert
Drum Majors Bret Winternheimer, Natalie Crabtree, Grant Jones
Show Theme/Title Pandora's Box
Repertoire Zeus
The Plagues
Hope
Without Evil, There Is No Good
Total Members 97
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 1st place 
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals Paoli - Class AAA 1st place (Best Auxiliary), Finals 3rd place (Best Auxiliary)
North Posey - Class AAAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Castle - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Carmel - Class C 3rd place (Best Percussion)

 

 

Year 2000
Directors Dwight Emmert, Phil Minnis
Drum Majors Heather Becht, Bret Winternheimer, Lisa Kitchene
Show Theme/Title Molto Pepetuo
Repertoire Danza de los Duondes
For The Brass
Impestuosamente
Total Members 91
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 2nd place (tie)
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Visual, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class C 1st place (Best Music, Visual, Auxiliary)
North Posey - Class AAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Evansville Central - Class C 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Castle - Class C 1st place (Best Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 1999
Directors Dwight Emmert, Phil Minnis
Show Theme/Title Corners of America
Repertoire Jeremiah Symphony
Make Our Garden Grow
Rocky Point Holiday
Total Members 100
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 2nd place
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class C 1st place (Best Winds, Visual, General Effect, Percussion)
North Posey - Class AAA 1st place
Castle - Class C 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Evansville - Class C 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
South Spencer - Class A 2nd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 1998
Directors Dwight Emmert, Rusty Bottomley
Drum Major Beth Harmon
Show Theme/Title Sounds From American Poets - Music from Bernstein's "Songfest"
Total Members 95
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 3rd place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Visual, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class C 2nd place (Best Visual, Percussion)
North Posey - Class AAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
F.J. Reitz - Class C 1st place (Visual, General Effect, Auxiliary)
Castle - Class C 1st place (Best Auxiliary), Overall Sweepstakes Award & Best Marching
Carmel - Class C 2nd place (Best Visual, Auxiliary)
Center Grove - Class C 3rd place (Best Visual, Auxiliary)

 

 

Year 1997
Directors Dwight Emmert, Rusty Bottomley
Drum Majors Andrew York, Beth Harmon
Show Theme/Title Music for Martha Graham - Selections by Norma Joio
Total Members 90
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Visual, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class C 3rd place (Best Percussion, Auxiliary)
Castle - Class C 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Carmel - Class C 2nd place
North Posey - Class AAA Participant
F.J. Reitz - Class C Participant

 

 

Year 1996
Directors Dwight Emmert, Rusty Bottomley
Show Theme/Title Music of Aaron Copland
Repertoire Long Time Ago
The Golden Willow Tree
At The River
Dance Panels, Mvts. V & VII
Total Members 90
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music, General Effect)
South Regional - Division 1
Invitationals F.J. Reitz - Class C 2nd place
Center Grove - Class C 3rd place

 

 

Year 1995
Director Dwight Emmert
Drum Majors Jennifer Lamar, Christopher Stansberry
Repertoire Appalachian Morning
Pie Jesu
Fantasia In G
Total Members 90
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Auxiliary)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1994
Director Dwight Emmert
Show Theme/Title Selections from "Carmen"
Total Members 68
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1993
Director Dwight Emmert
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 2

 

 

Years 1985 - 1992
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1984
Director John A. Spradley
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 3

 

 

Year 1983
Director John A. Spradley
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 3

 

 

Year 1982
Director John A. Spradley
Total Members 58
ISSMA Class CC
ISSMA Jasper District - Participant

 

 

Year 1981
Director John A. Spradley
Total Members 42
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 2 (Best Inspection)

 

 

Year 1979
Director Earl Miley
ISMA Huntingburg - Class B Division 2 (Best Inspection)

 

 

Year 1978
Director Earl Miley
Total Members 61
ISMA Huntingburg - Class B Division 2 (Best Inspection)
CIMBF Class C - Division 1, 6th place (Best Drum Major)

 

 

Year 1977
Director Earl Miley
Total Members 78
ISMA Huntingburg - Class B Division 1
Invitationals Lebanon - CYO Festival - Class CC participant

 

 

Note:  School opened in 1974 (consolidation of Fort Branch, Haubstadt, & Owensville High Schools)