HERITAGE HILLS HIGH SCHOOL MARCHING PATRIOTS

LINCOLN CITY, INDIANA

 

  

Years 2014 - 2019
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2013
Director Ryan W. Akers
Drum Majors Corinna Waggoner, Anna Hochgesang
Show/Theme/Title Saturday in the Park
Repertoire Music from Chicago
Total Members 42
ISSMA Did not participate
Invitationals Evansville North - Class A 6th place
South Spencer - Class C 3rd place

 

 

Year 2012
Director Ryan W. Akers
Show Theme/Title A Full Day
Repertoire Aspects of Praise (by William Himes)
Total Members 36
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals North Harrison - Class AAA 4th place
Paoli - Class AA 3rd place
Floyd Central - Class AAA 4th place
South Spencer - Class C 4th place

 

 

Year 2011
Director Ryan W. Akers
Show Theme/Title Gray Spaces
Total Members 50
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating (Best Music)
South Regional - Silver Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Paoli - Class AAA 5th place
Evansville North - Class AAA 3rd place
South Spencer - Class C 2nd place

 

 

Year 2010
Directors James Powell, Ryan W. Akers
Show Theme/Title Resistance
Total Members 40
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Gold Rating (Best Visual, General Effect)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Apollo (KY) - Class AA 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Owensboro Catholic (KY) - Class AA 1st place (Best Auxiliary)
Castle - Class C 1st place
Evansville North - Class AA 3rd place (Best Percussion, Overall Percussion)
South Spencer - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Mid-States Mt. Vernon- Class AA 1st place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2009
Directors Jim R. Jones, Ryan W. Akers
Show Theme/Title I Was Here
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant

 

 

Year 2008
Directors Jim R. Jones, Ryan W. Akers
Show Theme/Title Pipeline
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Owensboro Catholic (KY) - Class AAA 1st place
Paoli - Class AAA 4th place
South Spencer - Class C 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
ISU - Class C 3rd place

 

 

Year 2007
Directors Jim R. Jones, Ryan W. Akers
Drum Major Andrew Roos
Show Theme/Title Seasons of Change
Total Members 68
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals F.J. Reitz - Class C 2nd place
North Posey - Class AAA 4th place (Best Auxiliary)
Floyd Central - Champion's Class 3rd place (Best Auxiliary, Overall Best General Effect)
Center Grove - Class C 4th place
South Spencer - Class C 2nd place

 

 

Year 2006
Directors Jim R. Jones, Ryan W. Akers
Drum Major Andrew Roos
Repertoire Silhouette
Total Members 74
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Gold Rating (Best Music)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Jeffersonville - Class AA 1st place (Best Auxiliary)
Castle - Class C 1st place (Best Percussion)
Floyd Central - Class C 3rd place (Overall Best Pit Crew)
Owensboro Catholic (KY) - Class AAA 2nd place (Best Music, Auxiliary)
South Spencer - Class C 1st place (Best Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 2005
Directors Jim R. Jones, Ryan W. Akers
Drum Major Jon Skelton
Repertoire From Darkness Into Light
Total Members 65
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 9th place-tie
ISSMA Jasper District - Gold Rating (Best Music)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Paoli - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Drum Major)
Princeton - Class AAA 1st place (Best Music, Auxiliary)
ISU - Class C 2nd place (Best Music, Visual, Auxiliary)
Pike Central - Class AAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major, Overall Grand Champion)
South Spencer - Class C 1st place (Best Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 2004
Directors Jim R. Jones, Ryan W. Akers
Drum Majors Erin Blystone, Claudia Schwartz
Show Theme/Title Nature's Fury
Total Members 72
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating 
Invitationals Princeton - Class AA 1st place (Best Music, Percussion, Auxiliary)
Evansville North - Class AAA 1st place (Best Auxiliary, Best Overall Pit Crew)
Floyd Central - Class AAAA 4th place (Best Auxiliary)
ISU - Class C 2nd place (Best Drum Major)
South Spencer - Class C 1st place (Best Percussion)

 

 

Year 2003
Directors Jim R. Jones, Ryan W. Akers
Auxiliary Director Ryan Nickolson
Drum Majors Mike Lueken, Erin Blystone
Show Theme/Title Ascension
Total Members 76
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Columbus North - Class B 1st place (Best Music, Marching, General Effect)
Ben Davis - Class B 4th place
North Posey - Class AAA 1st place
Avon - Class B 4th place (Best Drum Major)
Pike Central - Class AAAA 3rd place
South Spencer - Class B 1st place (Best Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 2002
Directors Jim R. Jones, Ryan W. Akers
Drum Majors Brianna Jennings, Beth Luebbehusen
Show Theme/Title Modern Masterpieces
Repertoire Cassus Belli
Flute Concerto
Symphony #2
Total Members 74
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Princeton - Class AAA 2nd place (Best Percussion)
ISU - Class C 2nd place
Floyd Central - Class AAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Drum Major)
South Spencer - Class C2 2nd place
Pike Central - Class AAA 1st place (Best Drum Major); Overall Grand Champion

 

 

Year 2001
Directors Kevin L. Reberger, Jim R. Jones
Drum Major Maya Thake
Show Theme/Title Making Connections
Total Members 77
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Princeton - Class AA 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Floyd Central - Class AAAA 1st place, Grand Champion
South Spencer - Class C 1st place
Pike Central - Class AAA 1st place (Best Percussion)

 

 

Year 2000
Directors Kevin L. Reberger, Jim R. Jones
Drum Majors Julie Anderson, Bruce Rahman, Jenny Bays
Show Theme/Title Praises
Repertoire A Mighty Fortress
Amazing Grace
From Whom All Blessings Flow
Total Members 84
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Jeffersonville - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
Evansville Central - Class C 2nd place
Castle - Class C 2nd place
South Spencer - Class C 2nd place
Pike Central - Class AAA 1st place (Best Auxiliary)

 

 

Year 1999
Directors Kevin L. Reberger, Jim R. Jones
Show Theme/Title Selections from "West Side Story"
Total Members 76
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Jeffersonville - Class AA 1st place (Best Visual)
Castle - Class C 2nd place
Evansville - Class C 2nd place
South Spencer - Class C 3rd place

 

 

Year 1998
Directors Kevin L. Reberger, Jim R. Jones
Repertoire A Lincoln Portrait
Total Members 84
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Tell City - Class AA 2nd place
North Posey - Class AAA 6th place
F.J. Reitz - Class C 4th place
South Spencer - Class C 3rd place

 

 

Year 1997
Directors John Hyneman, Kevin L. Reberger
Drum Majors Lisa Schue, Nathan Held
Show Theme/Title Selections from "Evita"
Repertoire Requiem
Oh What A Circus
Rainbow High
Buenos Aires
High Flying, Adored
Don't Cry For Me Argentina
Total Members 75
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class C 4th place
Castle - Class C 3rd place
North Posey - Class AAA Participant
Evansville - Class C Participant

 

 

Year 1996
Director Jon Hyneman
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals F.J. Reitz - Class C 9th place

 

 

Year 1995
Directors Jon Hyneman, Gary Ahrens
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1994
Directors Gary Ahrens, John Hyneman
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1993
Directors Gary Ahrens, John Hyneman
Drum Major Amber Dilger
Show Theme/Title Music of Irving Berlin
Total Members 95
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals F.J. Reitz - Class AAA Participant

 

 

Year 1992
Directors Gary Ahrens, John Hyneman
Repertoire When You Wish Upon A Star
Zip-A-Dee-Doo-Dah
Cruella de Vil
Fantasia
Total Members 72
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1991
Director Gary Ahrens
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division Unknown

 

 

Year 1990
Directors Gary Ahrens, John Leffert
Drum Major Karen Snyder
Repertoire Christmas Festival
Silent Night
Parade Of The Wooden Soldiers
I Wonder As I Wander
Greensleeves
Total Members 77
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music)
South Regional - Division 1
Invitationals F.J. Reitz - Class AA Participant
Castle - Class C 2nd place (Best Percussion)

 

 

Year 1989
Directors Steve Emmons, John Leffert 
Drum Majors Carla Forston, Karen Snyder
Repertoire Jesus Christ Superstar
Cats
Phantom Of The Opera
Total Members 88
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Castle - Class AAA 3rd place
F.J. Reitz - Class AAA Participant

 

 

Year 1988
Director Steve Emmons
Drum Majors Trisha Kempa, Karla Forston
Show Theme/Title Victory At Sea
Total Members 92
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals F.J. Reitz - Class AAA Participant

 

 

Year 1987
Directors Steve Emmons, Eddie Gerlach
Drum Majors Krista Cassidy, Kristi Lindauer
Repertoire English Folk Song Suite
Dance Of The Comedians
Love The World Away
Total Members 88
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 9th place 
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Pike Central - Class AAAA 3rd place
F.J. Reitz - Class AAAA 3rd place

 

 

Year 1986
Directors Steve Emmons, Eddie Gerlach
Drum Major Kim Mills
Repertoire New World Symphony
Caravan
I Am
Total Members 74
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 9th place (tie)
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Castle - Class AA 2nd place
F.J. Reitz - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 1985
Directors Steve Emmons, Eddie Gerlach
Drum Majors Sonia Lasher, Denise Kirkland
Repertoire English Folk Song Suite
Topsy
Axel F
Medley from "Cats"
Total Members 84
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Cancelled due to rain
Invitationals Evansville - Class AAA 2nd place

 

 

Year 1984
Directors Steve Emmons, Eddie Gerlach
Drum Majors Brenda Vaal, Sonia Lasher, Denise Kirkland
Repertoire The Right Stuff
Topaz
Jellicle Ball
What I Did For Love
Total Members 98
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1983
Directors Steve Emmons, Eddie Gerlach
Drum Majors Kris Lasher, Janet Powell, Brenda Vaal
Repertoire Pictures At An Exhibition
Eleanor Rigby
The Devil Went Down To Georgia
Softly, As I Leave You
Total Members 102
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1982
Directors Steve Emmons, Eddie Gerlach
Repertoire Superman
Spanish Dreams
Star Wars
Come In From The Rain
Total Members 102
ISSMA Class C
ISSMA State Contest Prelims - Division 2
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Drum Major)

 

 

Year 1981
Directors Steve Emmons, Eddie Gerlach
Drum Major Gina Dilger
Repertoire Chant & Jubilo
Boogie Woogie Bugle Boy
Maple Leaf Rag
Through The Eyes Of Love
Total Members 91
ISSMA Class C
ISSMA State Contest Prelims - Division 2
ISSMA Jasper District - Division 1

 

 

Year 1980
Directors James Earnest, Steve Emmons
Total Members 96
All-State Marching Band Contest Class B - 15th place (Division 1)
ISMA Jasper - Class B Division 1

 

 

Year 1979
ISMA Did not participate

 

 

Year 1978
ISMA Huntingburg - Class B Division 2

 

 

Year 1977
Directors Roger Hayes, Rick Huffman
Total Members 134
All-State Marching Band Contest Class B - 21st place
ISMA Huntingburg - Class B Division 1

 

 

Year 1976
ISMA Huntingburg - Class B Division II

 

 

Year 1974
Director Charles Mallory
Total Members 128
All-State Marching Band Contest Class B - 11th place
ISMA Division 1

 

 

Year 1973
Director Charles Mallory
ISSMA Salem - Group III Division II

 

 

Note:  School opened in 1972 (consolidation of Chrisney and Dale High Schools)