JEFFERSONVILLE HIGH SCHOOL MARCHING RED DEVILS

JEFFERSONVILLE, INDIANA

 

 

Year 2019
Director Adam Miller
Assistant Director Miko Martinez
ISSMA Summer Showcase - Gold Rating (Music, Visual With Distinction)
BOA Regional Louisville - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2018
Director Adam Miller
Assistant Director Miko Martinez
Show Theme/Title Everest
Repertoire Everest: The Ascent by John Sullivan
Total Members 110
ISSMA Class A
ISSMA Open Class Regional Silver Rating
Open Class Invitational Gold Rating
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2017
Director Adam Miller
Repertoire Incantation and Dance (by John Barnes)
Pines of Rome (by Ottorino Respighi)
Total Members 134
ISSMA Class A
ISSMA Open Class Regional Bronze Rating
Mid-States Ballard - Finals 7th place
Championships - Open Class 8th place
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2016
Director Adam Miller
Total Members 100
ISSMA Class A
ISSMA Open Class Regional Gold Rating
Mid-States Championships - Open Class 6th place; Open Class 4th place
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2015
Director Adam Miller
Show Theme/Title Heroes
Repertoire Afterward (by Gary P. Gilroy)
ISSMA Class A
ISSMA Open Class Regional Gold Rating

 

 

Year 2014
Director J. Scott Cooksey
Drum Majors C.J. Hall, Emelia Taylor
Show Theme/Title Eternal
Repertoire Danse Macabre (by Saint-Saens)
Ice Dance & Farewell (by Elfman)
Dies Irae (by Berlioz)
Total Members 123
ISSMA Scholastic Class A - Gold Rating (Music, Visual, General Effect Distinction Awards)
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2013
Director J. Scott Cooksey
Assistant Director Jason Pruden
Auxiliary Director Sam Dobson
Additional Staff Tim Handley, Sarah Beams, Marie Knueven
Show Theme/Title Shattered
Repertoire Prelude and Scherzo (by Dmitri Shostakovich)
String Quartet No. 1 (by John Corigliano)
Future Markets (by Jonny Greenwood)
Creep (by Radiohead)
ISSMA Scholastic Class A - Gold Rating
Mid-States Martinsville - Class AAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Ballard - Finals 6th place; Prelims Class AAAA 4th place
Championships - Class AAAA Finals 6th place
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2012
Director J. Scott Cooksey
Drum Majors T.J. Puckett, Alex McCord
Show Theme/Title Alice
Repertoire Insanity of an Imaginary World (by Frank Sullivan)
Total Members 110
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Silver Rating
Invitationals North Harrison - Class AAAA 2nd place 9Best General Effect) 
BOA Regionals Louisville - Prelims Participant; Class AAA Division 2
Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2011
Director J. Scott Cooksey
Repertoire Nevermore (by Frank Sullivan)
Total Members 140
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals North Harrison - Class AAA 4th place
Mid-States Louisville Male - Finals 1st place (Best Music, Visual, General Effect); Class AAAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Centerville - Class AAAA 4th place
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2010
Director J. Scott Cooksey
Drum Majors Arnesha Price, Stephon Moore
Show Theme/Title Envious
Repertoire Pianos (by Danny Elfman)
Lux Aurumque (by Eric Whitacre)
Quadraped Patrol (by Danny Elfman)
Total Members 107
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Charlestown - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Overall Best Percussion, Auxiliary)
North Harrison - Class AAA 2nd place
Mid-States Louisville Male - Finals 2nd place; Class AAAA 2nd place
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2009
Director J. Scott Cooksey
Assistant Director Josh Scott
Drum Majors Arnesha Price, Stephon Johnson
Show Theme/Title INfluence
Total Members 75
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Mid-States Louisville Male - Finals 4th place; Prelims Class AAAA 2nd place
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2008
Director J. Scott Cooksey
Assistant Director Dennis Akers, Chad Johnson
Drum Majors Bethany Bonefield, Jessica Lucas, Stephanie Allen
Show Theme/Title Awakening
Repertoire Aspen Jubilee (by Ron Nelson)
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
Invitationals Corydon Central - Class AAA 3rd place
Charlestown - Class AAA 1st place (Grand Champion)
Mid-States Ballard (KY) - Finals 9th place; Prelims Class AAAA 2nd place
Championships - Class AAAA Prelims Participant
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2007
Director J. Scott Cooksey
Assistant Director Dennis Akers
Drum Majors Emily Hennegan, Ryan Khuri, Evan Pendygraft
Show Theme/Title EnCODEd
Total Members 124
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Silver Rating
Invitationals Charlestown - Class AAA 1st place
Floyd Central - Class A 2nd place
BOA Regionals St. Louis - Prelims Participant; Class AAA Division 2
Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2006
Director J. Scott Cooksey
Assistant Director Dennis Akers
Drum Majors Stephanie Burrow, Emily Hennegan, R.D. Owens III
Show Theme/Title Metropolis
Repertoire Celestial Bodies (by Mark Higginbotham)
Total Members 120
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals North Harrison - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Overall Grand Champion)
Charlestown - Class AAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major, Overall People's Choice)
Floyd Central - Class A 1st place (Best Percussion, Drum Major, People's Choice)
Salem - Class AAA 3rd place (Best Drum Major, Overall People's Choice)
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 1

 

 

Year 2005
Director J. Scott Cooksey
Assistant Director Dennis Akers
Drum Majors Stephanie Burrow, Emily Hennegan, R.D. Owens III
Show Theme/Title Strong (original music by Frank Sullivan)
Total Members 125
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Heritage Hills - Class AAAA 2nd place
Charlestown - Class AAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary, Drum Major)
Floyd Central - Class A 4th place
Salem - Class AAA 5th place
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2004
Directors J. Scott Cooksey, Samantha Chaney
Drum Major Kevin Ransdell
Repertoire Prism (by Frank Sullivan)
Total Members 92
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Silver Rating
Invitationals North Harrison - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Charlestown - Class AAA 2nd place (Best Music, Reserve Grand Champion)
Floyd Central - Class AAA 1st place

 

 

Year 2003
Directors J. Scott Cooksey, Samantha Chaney
Drum Majors Kari Amy, Matt Peyton
Show Vertigo:  Hitchcock Film Scores
Repertoire The Music of Bernard Hermann
Total Members 81
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals North Harrison - Class AA 2nd place
Charlestown - Class AAA 4th place
Floyd Central - Class AAA 4th place

 

 

Year 2002
Directors J. Scott Cooksey, Samantha Chaney
Drum Majors Bobbie Browning, Leslie Cooke
Show Theme/Title Gladiator
Repertoire The Iliad
Earth
Battle
Total Members 88
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Division 2
Invitationals North Harrison - Class AAA 3rd place
New Albany - Class AA 2nd place

 

 

Year 2001
Directors J. Scott Cooksey, Samantha Chaney
Show Theme/Title Selections from "Zorro"
Repertoire El Camino Real
The Fencing Lesson
Diego's Goodbye
Total Members 63
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Division 2
Invitationals Paoli - Class AA 4th place
North Harrison - Class AA 2nd place (Best Visual)

 

 

Year 2000
Directors David Milburn, Samantha Chaney, Scott Cooksey
Show Theme/Title Selections from "Jesus Christ Superstar"
Total Members 99
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Division 2
Invitationals North Harrison - Class AA 3rd place
New Albany - Class AAA 2nd place

 

 

Year 1999
Directors David Milburn, Chip Anderson, Steve Bottleman
Repertoire Africa
Total Members 87
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals North Harrison - Class AA 2nd place (Best Auxiliary)
Charlestown - Class AAA 3rd place
Floyd Central - Class AAA 3rd place
New Albany - Class AA 2nd place (Best Music, Auxiliary)
Salem - Class AAA 4th place

 

 

Year 1998
Director David Milburn
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Division 2
Invitationals Charlestown - Class AAA 2nd place

 

 

Year 1997
Director David Milburn
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 2
Invitationals Floyd Central - Class AAAA 4th place

 

 

Year 1996
Director David Milburn
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1995
Director David Milburn
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1994
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1993
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 2

 

 

Year 1992
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1991
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 2

 

 

Year 1990
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 2

 

 

Year 1989
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Division 3

 

 

Year 1988
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 2

 

 

Year 1987
ISSMA Class AA
ISSMA Columbus District - Participant

 

 

Years 1981 - 1986
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1973
ISMA Salem - Group I Division 2