KOKOMO HIGH SCHOOL MARCHING WILDKATS

KOKOMO, INDIANA

 

 

Year 2019
Directors Deanne Wideman, Brandon Anderson
Assistant Directors Justin Ekstrom, Dylan Humburg
Auxiliary Directors Deanne Wideman, Alyssa Humburg
Additional Staff

Jack Pursifull, Drill Design; Chad Berkstresser, Choreographer; Natalie Ballew, Wind Staff; David Dailey, Wind Staff; Katlynn Craig, Wind Staff; Bethie Marsh, Wind Staff; Michael Rennaker, Percussion Staff; Hope Turcheck, Percussion Staff; NiKayla Lawson, Guard Staff; Amanda Purcell, Guard Staff

Show Theme/Title Mother Earth
Repertoire This Bitter Earth (by Clyde Otis)

Reflets dans l’Eau (by Claude Debussy)

Original Music by Don Barrett
Total Members 90
ISSMA Summer Showcase - Gold Rating (Music, Visual With Distinction)

 

  

Year 2018
Directors William Cox, John Pinson
Assistant Directors Justin Ekstrom, Dylan Humburg, Deanne Wideman
Show Theme/Title Statuesque
Total Members 116
ISSMA Summer Showcase - Gold Rating (Music, Visual With Distinction)

 

 

Year 2017
Directors John Pinson. Robby Dox, Deanne Wideman
Assistant Directors Justin Ekstrom, Robby Hampton, Dylan Humburg
Show Theme/Title Color My World
Total Members 109
ISSMA Summer Showcase - Gold Rating (Music, Visual With Distinction)

 

 

Year 2016
Director John Pinson
Assistant Directors Billy Cox, Robby Hampton, Deanne Wideman, Justin Ekstrom
Show Theme/Title You'll Never Walk Alone
Repertoire Courage
Through A Storm
Golden Sky
Total Members 118
ISSMA Summer Showcase - Gold Rating (Music, Visual With Distinction)

 

 

Year 2015
Director John Pinson
Assistant Directors Billy Cox, Robby Hampton, Deanne Wideman
Show Theme/Title Locomotion (by Don Barrett)
Total Members 106
ISSMA Summer Showcase - Gold Rating (Music, Visual With Distinction)

 

 

Year 2014
Director John Pinson
Assistant Directors Billy Cox, Robby Hampton, Deanne Wideman
Show Theme/Title The March to Equality
Total Members 101
ISSMA Summer Showcase - Gold Rating

 

 

Year 2013
Director John Pinson
Assistant Directors Billy Cox, Robby Hampton, Todd Wideman, Deanne Wideman
Show Theme/Title COGnition
Total Members 99
ISSMA Summer Showcase - Gold Rating

 

 

Year 2012
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2011
Director John Pinson
Assistant Directors Todd Wideman, Robby Hampton, David Bugher
Drum Majors Alexa Mills, Bethie Marsh, Alyssa Wideman
Show Theme/Title The Grid
Repertoire Music from "Tron"
Mr. Roboto
Total Members 70
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating

 

 

Year 2010
Director Eric J. Thornbury
Assistant Directors Todd Wideman, Robby Hampton, David Bugher
Drum Majors Ashley Smith, Alexa Mills
Show Theme/Title A Promise of A New Day
Repertoire Dies Irae (by Giuseppe Verdi)
Variants: A Mighty Fortress (by Eliot del Borgo)
Total Members 90
ISSMA Class A
ISSMA Festival Class - Gold Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 2009
Director Eric J. Thornbury
Assistant Directors Todd Wideman, Robby Hampton
Auxiliary Director Deanne Wideman
Additional Staff Todd Wideman – Music Arrangement, Jack Pursiful – Drill Design, David Booer,  JustinRamirez – Percussion, Chad Berkstresser, Brayton Mednanhall – Choreographers, Cherresa Lawson, Brayton Mendanhall, Rebecca Hampton, Kathy Boger, Mary Behler, David Stout – Rehearsal Staff, Deanne Wideman,  Kayla Moore – Guard Directors
Drum Majors Jordan Hutchens, Natalie Boger, Ashley Smith
Show Theme/Title Doors
Repertoire Internal Combustion
Clair de Lune
Total Members 112
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating (Best Visual)
North Regional - Gold Rating

 

 

Year 2008
Director Eric J. Thornbury
Assistant Directors Todd Wideman, Robby Hampton, David Bugher
Drum Majors Eric McCoy, Elise Duncan, Jordan Hutchins
Show Theme/Title Pandora (original music by Key Poulan)
Total Members 113
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Invitationals Bluffton - Class A 5th place
Lafayette Jefferson - Class A 2nd place (Best General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major, Pit Crew)
Twin Lakes - Class A 2nd place (Best Pit Crew)
Plymouth - Class A 3rd place

 

 

Year 2007
Director Eric J. Thornbury
Assistant Directors Todd Wideman, Robby Hampton, David Bugher
Additional Staff Todd Wideman – Music Arrangement, Jack Pursiful – Drill Design, David Booer,  JustinRamirez – Percussion, Chad Berkstresser, Brayton Mednanhall – Choreographers, Cherresa Lawson, Brayton Mendanhall, Rebecca Hampton, Kathy Boger, Mary Behler, David Stout – Rehearsal Staff, Deanne Wideman,  Kayla Moore – Guard Directors
Drum Majors Jackie Schrauben Elise Duncan, Eric McCoy
Show Theme/Title Chaos Theory - The Kokomo Effect
Repertoire Concerto for Violin & Orchestra (by Phillip Glass)
Music from Halloween (by John Carpenter)
O Fortuna from Carmina Burana (by Carl Orff)
Total Members 115
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating (Best Music, Visual, General Effect)
North Regional - Gold Rating
Invitationals Bluffton - Class A 2nd place (Best General Effect)
Plymouth - Class A 2nd place (Best Visual, Auxiliary)
Mid-States Hamilton Southeastern - Class AAAA 2nd place

 

 

Year 2006
Director Eric J. Thornbury
Assistant Directors Chris Cinnamon, Todd Wideman, Robby Hampton, Deanne Wideman
Drum Majors Om Srivastava, Jackie Schrauben
Show Theme/Title The Edge of Anxiety
Repertoire Concerto for Violin & Orchestra (by Phillip Glass)
Music from Halloween (by John Carpenter)
O Fortuna from Carmina Burana (by Carl Orff)
Total Members 130
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating (Best Music, Visual, General Effect)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class A 4th place
Taylor - Class A 1st place (Best Music, Visual, Percussion, Auxiliary)
Homestead - Class A 7th place
Plymouth - Class A 1st place (Best Music, Visual, Percussion)

 

 

Year 2005
Director Eric J. Thornbury
Assistant Directors Todd Wideman, Chris Cinnamon, Deanne Wideman
Auxiliary Director Deanne Wideman
Additional Staff Matt Evens, Tim McCall, Lisa Wallyn, Darren WIlliams, Bonyea Killebrew, Billy Cox, Jennifer Storer, Cheresa Lawson, Bruce McDonald
Drum Majors Clarissa Cummings, Om Srivastava
Show Theme/Title Celebration of Freedom
Repertoire American Faces (by David Holsinger)
American Elegy (by Frank Ticheli)
Total Members 115
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Invitationals Franklin Central - Class A 4th place (Best Drum Major)
Avon - Class A 3rd place
Brownsburg - Class A 3rd place
Carmel - Class A 6th place

 

 

Year 2004
Director Eric J. Thornbury
Assistant Directors Todd Wideman, Chris Cinnamon, Shawn Humphries, Deanne Wideman
Additional Staff
Drill Design - Jack Pursiful; Percussion Arranger - Mark Snelson & Chris Cinnamon; Choreography - Brayton Mendenhall & Chad Berkstressor; Rehearsal Staff - Billy Ratlif, Cherresa Lawson, Adam Wilson, Kelly Griffin & Jennifer Cook
Drum Majors Lisa Wallyn, Clarissa Cummings
Show Theme/Title Marching Evolved
Repertoire Halo
Final Fantasy
The Matrix Reloaded
Total Members 116
ISSMA Class A
ISSMA  Lewis Cass District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Franklin Central - Class A 2nd place (Best Percussion, Drum Major, Pit Crew)
Brownsburg - Class A 2nd place
Avon - Class A 2nd place
Greenfield-Central - Class A 1st place (Best Auxiliary, Drum Major)
Carmel - Class A 9th place

 

 

Year 2003
Director Eric J. Thornbury
Assistant Directors Todd Wideman, Chris Cinnamon, Shawn Humphries
Auxiliary Director Deanne Wideman
Additional Staff Eric Bailey, Mackenzie Arnold, Jeremy Johnson, Mary Behler, Tom Eisan, Matt Robinson, Kelly Griffin, Billy Ratliff, Billy Cox, Cheresa Lawson
Drum Majors Matt Evans, Lisa Wallyn
Show Theme/Title Love Is...
Repertoire October (by Eric Whitacre)
Love For Sale (by Cole Porter)
Nessun Dorma (by Puccinni)
Love Medley (by Todd Wideman)
Total Members 118
ISSMA Class A
ISSMA  Lewis Cass District - Division 1 (Best General Effect)
North Regional - Division 1
Invitationals Bluffton - Class A 4th place
Lafayette Jefferson - Class A 3rd place (Best Percussion)
Avon - Class A 5th place
Brownsburg - Class A 3rd place (Best Visual)
Homestead - Class A 4th place
Plymouth - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect)

 

 

Year 2002
Directors Eric J. Thornbury, Chris Cinnamon, Todd Wideman, Tom Eisan
Drum Majors Jennifer Cooley, Matt Evans
Show Theme/Title Prophecy Of The Earth
Repertoire New Century Dawn (by David Gillingham)
Prophecy Of The Earth (by David Gillingham)
Total Members 118
ISSMA Class A
ISSMA  Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Ben Davis - Class A 3rd place
Jefferson - Class A 2nd place (Best Percussion)
Avon - Class A 3rd place
Homestead - Class A Participant
Plymouth - Class A 2nd place (Best Visual)

 

 

Year 2001
Directors Eric J. Thornbury, Chris Cinnamon, Todd Wideman, Tom Eisan
Drum Majors Jason Gaunt, Jennifer Cooley
Show Theme/Title When Dreams Come True
Repertoire Symphony No. #3, Movements 1, 2, 3 (by James Barnes)
Total Members 125
ISSMA Class A
ISSMA  Lewis Cass District - Division 1 (Best Music)
North Regional - Division 1
Invitationals Ben Davis - Class A 4th place
Concord - Class A 5th place
Whitko - Class A 1st place
Avon - Class A 3rd place
Jefferson - Class A 3rd place
Mid-States Lebanon - Open 1st place (Best Music)
Championships - Class AAA/Open Finals 5th place, Open Prelims 3rd place

 

 

Year 2000
Directors Eric J. Thornbury, Chris Cinnamon, Todd Wideman, Tom Eisan
Show Theme/Title The Dying Of The Light
Repertoire Do Not Go Gentle Into That Good Night
A Mighty Fortress
Total Members 110
ISSMA Class A
ISSMA  Lewis Cass District - Division 1 (Best Visual)
North Regional - Division 1
Invitationals Ben Davis - Class A 4th place
Taylor - Class A 3rd place (Best Percussion)
Concord - Class A 5th place
Whitko - Class A 1st place
Mid-States Kings - Class AAA 1st place (Best Music, Visual)
Championships - Class AAA/Open Finals 3rd place, Class AAA Prelims 1st place (Best Music, Visual)

 

 

Year 1999
Directors Eric J. Thornbury, Chris Cinnamon, Todd Wideman, Tom Eisan
Drum Majors Lindsay Boles, Dean Curtis
Show Theme/Title For The Children Of April 19th
Repertoire The Fourth Angel (by Roland Barrett)
Total Members 110
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA  Lewis Cass District - Division 1 (Best Music, Visual)
North Regional - Division 1
Invitationals Ben Davis - Class A 4th place
Whitko - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Lawrence Central - Class A 6th place
Elwood - Class A 2nd place

 

 

Year 1998
Directors Eric J. Thornbury, Chris Cinnamon, Todd Wideman, Shannon Brewer
Drum Majors Bethany Robinson, Lindsey Boles
Repertoire Shakata
Total Members 130
ISSMA Class A
ISSMA  Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class A 8th place
Maconaquah - Class A 3rd place
ISU - Class A 9th place

 

 

Year 1997
Directors Eric J. Thornbury, Chris Cinnamon
Drum Majors Adam Ennis, Bethany Robinson
Show Theme/Title Music for Prague 1968
ISSMA Class  A
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals North Putnam - Class A 3rd place
Maconaquah - Class A 2nd place (Best Percussion)

 

 

Year 1996
Directors Eric J. Thornbury, Chris Cinnamon, Max Maclin, Jennifer Julian
Repertoire On The Waterfront
Total Members 112
ISSMA Class A
ISSMA  Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Homestead - Class A Participation
ISU - Class A 7th place

 

 

Year 1995
Directors Gary Wallyn, Chris Cinnamon, MaxMaclin, Jennifer Julian
Drum Major Chris Gonzalez
Repertoire Hary Janos
Into The Storm
Total Members 147
ISSMA Class A
ISSMA  Marion District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Elwood - Class A 3rd place
Westfield - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 1994
Directors Gary Wallyn, Chris Cinnamon, Max Maclin, Jennifer Julian
Drum Majors Lynwoun Ritchie, Chris Gonzalez
Repertoire Fanfare & Allegro
Prologue & Entrance
New World Symphony
Total Members 154
ISSMA Class A
ISSMA  Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Elwood - Class A 1st place (Best Music, General Effect, Percussion, Drum Major)

 

 

Year 1993
Directors Gary Wallyn, Jennifer Crecelius, Chris Cinnamon, Max Maclin
Drum Majors Lynwoun Ritchie, Raynee Ennis
Show Theme/Title Hymns Of Praise
Total Members 142
ISSMA Class A
ISSMA  Lewis Cass District - Division 1 (Best General Effect)
North Regional - Division 1
Invitationals Elwood - Class A 2nd place (Best Drum Major)

 

 

Year 1992
Directors Gary Wallyn, Jennifer Crecelius, Chris Cinnamon, Max Maclin
Drum Majors Heather Burns, Lynwoun Ritchie
Show Theme/Title A Symphonic Portrait of Andrew Lloyd Weber featuring music from "Cats," "Evita," "Jesus Christ Superstar," and "Phantom Of The Opera"
Total Members 145
ISSMA Class A
ISSMA  Lewis Cass District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect)
North Regional - Division 1
Invitationals Ben Davis - 3rd place (Best Percussion)

 

 

Year 1991
Director Gary Wallyn
Drum Majors Scott Ashburn, Heather Burns
Repertoire Magical Mystery Tour 
Got To Get You Into My Life
Imagine
Eleanor Rigby
With A Little Help From My Friends
Total Members 142
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Music, Marching, Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class II 3rd place
Taylor - Class A 1st place
New Castle - 2nd place

 

 

Year 1990
Directors Gary Wallyn, Chris Cinnamon, Karen Rainey, Max Maclin, Jim Fagan
Drum Majors Mike Jett, Chris Capshaw, Jennifer Dixon
Repertoire Esprit de Corps
San Juan Odyssey
Goin' Home
Total Members 175
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Star City - Class A 2nd place
Concord - Class A 2nd place

 

 

Year 1989
Directors Gary Wallyn, Chris Cinnamon, Karen Rainey, Max Maclin, Karen Rainey
Drum Majors Melissa Becker, Jennifer Downing, Mike Jett
Repertoire Prisoner Of The Rain
Greig's Piano Concerto
In The Hall Of The Mountain King
Firebird Suite
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Music, General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Elwood - Class A 2nd place (Best Drum Major)
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AAA Division 2
BOA Regional Terre Haute - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 1988
Directors Gary Wallyn, Chris Cinnamon, Karen Rainey, Max Maclin
Repertoire (partial) Gershwin's Piano Concerto in F
Total Members 180
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect)
North Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class A Participant

 

 

Year 1987
Directors Gary Wallyn, Chris Cinnamon, Karen Rainey, Mac Maclin
Repertoire Fanfare & Allegro
Children's Dance
Jack Miraculous
Make Our Garden Grow
Total Members 151
ISSMA Class A
ISSMA Kokomo District - Division 1 (Best Marching)
North Regional - Division 1 
Invitationals ISU - Class A Participant
BOA Regionals Terre Haute - Finalist, but unable to participate in Finals; Class AAA Division 2

 

 

Year 1986
Directors Rick DeWees, Chris Cinnamon, Karen Rainey, Mac Maclin
Total Members 150
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1
MBA Summer Nationals Finals - 11th place

 

 

Year 1985
Directors Mark L. McHenry, Chris Cinnamon, Rich Coomer, Mark Middleton
Drum Majors Tim Kemper, Jerry Purvis, Greg Straub
Repertoire Finale from Mahler's 7th Symphony
Rhythm In The Night
Fire Dance
She Believes In Me
Copland's Memories
Mahler reprise
Total Members 185
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best General Effect)
North Regional - Division 1
Invitationals Concord - Class A 2nd place

 

 

Year 1984
Directors Mark L. McHenry, Peter Vogler, Chris Cinnamon
Total Members 208
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Open Class Division 2
BOA Regional Joliet, IL - Finals - 5th place

 

 

Year 1983
Director Mark L. McHenry
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1982
Directors Mark L. McHenry, Jim Brooks
Total Members 105
ISSMA Class B
ISSMA State Finals Prelims - Division 1
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
Invitationals Concord - 3rd place

 

 

Year 1981
Directors Mark L. McHenry, Jim Brooks
Total Members 110
ISSMA Class B
ISSMA State Contest Prelims - Division 1 
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Percussion)
MBA Summer Nationals Finals - 9th place (tie)

 

 

Year 1980
Directors Mark L. McHenry, Frank Orbik
Repertoire Russian Sailor's Dance
Temptation
Enchano
Once There Was a Love
Recap of Russian Sailor's Dance
Total Members 116
All-State Marching Band Contest Class A - 24th place (Division 2)
NISBOVA Class A Division 1 - 10th place
Invitationals CIMBF - Class A - Division 1, 4th place
MBA Summer Nationals Prelims Participant

 

 

Year 1979
Directors Mark L. McHenry, Frank Orbik
Total Members 125
All-State Marching Band Contest Class A - Participant
NISBOVA Class A Division 1 - 8th place
Invitationals CIMBF - Class A - Participant

 

 

Year 1978
Directors Mark L. McHenry, David Koehler
Total Members 138
All-State Marching Band Contest Class A - 12th place
NISBOVA Class A Division 1 - 9th place
Invitationals CIMBF - Class A - Participant

 

 

Year 1977
Directors Mark L. McHenry, David Koehler
Total Members 120
NISBOVA Class A Division 2 - 13th place

 

 

Year 1976
Directors Mark L. McHenry, David Koehler
Drum Majors Lisa Host, Rob Steininger
Total Members 105
NISBOVA Class A Division 1

 

 

Year 1975
Director Mark L. McHenry
NISBOVA Class A Division 2

 

 

Year 1974
Director Steve Hayden
Total Members 103
NISBOVA Class A Division 2

 

 

Years 1968  - 1973
NISBOVA Did not participate