LAKE CENTRAL HIGH SCHOOL TRIBE OF PRIDE

ST. JOHN, INDIANA

 

 

Year 2019
Director Elliott Smith
Assistant Director Candace Boone
Show Theme/Title Dreamcatcher
Total Members 94

 

 

Year 2018
Director Elliott Smith
Assistant Director Candace Boone
Show Theme/Title Alone in a Crowd
Total Members 106
ISSMA Class A
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
BOA Regional Oxford - Finals - 3rd place; Class AAAA 3rd place; Class AAAA Division 1

 

 

Year 2017
Director David Nelson
Assistant Director Elliott Smith
Show Theme/Title The Ties That Bind
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State; State Finalist
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AAAA Division 1
BOA Regional Toledo - Finals - 6th place; Class AAAA Division 2

 

 

Year 2016
Director David Nelson
Assistant Director Elliott Smith
ISSMA Class A
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
BOA Grand Nationals Prelims Participant - Class AAAA Division 1
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAAA Division 1

 

 

Year 2015
Director Chris S. Harmon
Assistant Directors David Nelson, Alan Buzalski
Show Theme/Title In Her Eyes
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (Music, Visual, General Effect With Distinction); Semi-State; State Finalist
BOA Grand Nationals Semi-Finalist; Class AAAA Division 1
BOA Regional Indianapolis - Finals - 8th place; Class AAAA Division 1

 

 

Year 2014
Director Chris S. Harmon
Assistant Directors David Nelson, Alan Buzalski
Drum Majors Marc Mertsching, Abby Keith, Rebecca Cain
Show Theme/Title Three Hours
Total Members 210
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (Music, Visual, General Effect With Distinction); Semi-State; State Finalist
BOA Grand Nationals Semi-Finalist; Class AAAA Division 1
BOA Regional Indianapolis - Finals - 8th place; Class AAAA Division 1

 

 

Year 2013
Director Chris S. Harmon
Assistant Director David Nelson
Drum Majors Eli Weathersby, Amber Plonka, Marc Mertsching
Show Theme/Title A World of Her Creation
Total Members 210
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (Music, Visual, General Effect With Distinction); Semi-State; State Finalist
Invitationals Lafayette Jefferson - Class A 2nd place (Best Auxiliary, Drum Major)
Center Grove - Class A 2nd place (Best Visual)
BOA Grand Nationals Semi-Finalist; Class AAAA Division 1
BOA Regionals Toledo - Finals - 1st place (Best Visual, General Effect), Class AAAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect), Class AAAA Division 1
Indianapolis - Finals - 4th place; Class AAAA 3rd place; Class AAAA Division 1

 

 

Year 2012
Director Chris S. Harmon
Assistant Director David Nelson
Auxiliary Director Alan Buzalski
Additional Staff Kevin Lewis, David Gore, Michael Baum, Brandon Dinkins, Jenny Hanchett, Nick DeJarlais, Chris Linstrot, Courtney Leonhardt, Adam Turman, Greg Bobos, Steve Kramer, Nick Mitchell, Dustin Caromano
Drum Majors Alex Milaszewski, Eli Weathersby
Show Theme/Title The Hero With A Thousand Faces
Total Members 215
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Penn District - Gold Rating (Best Music, Visual, General Effect)
North Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Concord - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
BOA Grand Nationals Semi-Finalist; Class AAAA Division 1
BOA Regional Indianapolis - Finals - 8th place; Class AAAA Division 1

 

 

Year 2011
Director Chris S. Harmon
Assistant Director David Nelson
Auxiliary Director Alan Buzalski
Drum Majors Carolyn Foltman, Caroline Sieffert, Alex Milaszewski
Show Theme/Title Somewhere in Time
Total Members 210
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 7th place-tie
ISSMA Penn District - Gold Rating (Best Music, Visual, General Effect)
North Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Concord - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Penn - Class A 2nd place (Best General Effect)
BOA Grand Nationals Semi-Finalist; Class AAAA Division 1
BOA Regional Indianapolis - Finals - 3rd place; Class AAAA Division 1

 

 

Year 2010
Director Chris S. Harmon
Assistant Director David Nelson
Auxiliary Director Alan Buzalski
Additional Staff David Gore, Andy Schultz, Kevin Lewis, Chris Linstrot, Nick Mitchell, Ann Harmon, Jennifer Esposito, Mike Baum, Greg Bobos, Steve Kramer, Brandon Dinkins, Jenny Rose Hanchett
Drum Majors Carolyn Foltman, Jonathon Schulz
Show Theme/Title Seven
Total Members 206
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Concord District - Gold Rating (Best Visual, General Effect)
North Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Concord - Class A 1st place (Best Music, Marching)
BOA Grand Nationals Semi-Finalist; Class AAAA Division 1
BOA Regional Indianapolis - Finals - 8th place; Class AAAA Division 1

 

 

Year 2009
Director Chris S. Harmon
Assistant Director David Nelson
Auxiliary Director Alan Buzalski
Additional Staff David Gore, Andy Schultz, Kevin Lewis, Chris Linstrot, Nick Mitchell, Ann Harmon, Jennifer Esposito, Mike Baum, Greg Bobos, Steve Kramer
Drum Majors Ben Ballas, Jessica Bouma, April Echlin
Show Theme/Title The Journey Within...
Total Members 210
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Penn District - Gold Rating (Best General Effect)
North Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Concord - Class A 1st place (Best Visual, General Effect)
Penn - Class A 3rd place (Best Visual)
BOA Grand Nationals Semi-Finalist; Class AAAA Division 1
BOA Regional Indianapolis - Finals - 8th place; Class AAAA Division 1

 

 

Year 2008
Director Chris S. Harmon
Assistant Director David Nelson
Auxiliary Director Alan Buzalski
Additional Staff David Gore, Andy Schultz, Kevin Lewis, Scott Harris, Kyle Ludovice, Chris Linstrot, Jennifer Esposito, Dustin Caramano, Mike Baum
Drum Majors Jessy Verrill, Ben Ballas
Show Theme/Title Absence
Total Members 190
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Concord District - Gold Rating (Best Music, General Effect)
North Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Concord - Class A 1st place (Best Music, Visual)
BOA Grand Nationals Semi-Finalist; Class AAA Division 1
BOA Regionals BOA Sound Check - 6th place
Indianapolis - Finals - 9th place; Class AAA Division 1

 

 

Year 2007
Director Chris S. Harmon
Assistant Director David Nelson
Auxiliary Director Alan Buzalski
Additional Staff David Gore, Andy Schultz, Scott Harris, Sid Bangar, Jennifer Esposito, Dustin Caramano, Mike Baum
Drum Majors Audrey Lozano, Kaitlyn McClain
Show Theme/Title Hydrology - The Cycle of Water
Movements I. Ice
II. Gasses
III. Flowing Water
Total Members 152
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Penn District - Gold Rating (Best Visual, General Effect)
North Regional - Gold Rating
Invitationals Concord - Class A 1st place (Best Visual, General Effect)
Penn - Class A 2nd place (Best General Effect)
Carmel - Class A 3rd place (Best Auxiliary, Drum Majors)
BOA Grand Nationals Semi-Finalist; Class AAA Division 1
BOA Regional Indianapolis - Finals - 10th place; Class AAA Division 1

 

 

Year 2006
Director Chris S. Harmon
Assistant Directors David Nelson, Alan Buzalski
Drum Majors Adam Turman, Audrey Lozano
Show Theme/Title The Colors of Feng Shui
Total Members 140
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Concord District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Invitationals Concord - Class A 3rd place (Best Visual)
Penn - Class A 2nd place
Carmel - Class A 3rd place
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AAA Division 1
BOA Regional Indianapolis - Finals - 10th place; Class AAA Division 1

 

 

Year 2005
Director Chris S. Harmon
Auxiliary Director Alan Buzalski
Additional Staff Hornline staff, music and visual - Tony Tadey, Matt Verplaetse, Angelo Anton, Scott Harris, Dathan Echols, Kevin Lewis
Drum Majors Ben Timidalsky, Dave Misiunas, Jake Kramer
Show Theme/Title Phobias
Repertoire The Music of Bernard Herrmann and Alfred Reed
Total Members 150
ISSMA Class A
ISSMA Penn District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Invitationals Concord - Class A 2nd place (Best Visual)
Penn - Class A 1st place (Best Visual, General Effect)
Carmel - Class A 3rd place
BOA Grand Nationals Semi-Finalist; Class AAA Division 1
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 1

 

 

Year 2004
Director Chris S. Harmon
Assistant Director David Nelson
Additional Staff
Guard Director - Alan Buzalski; Guard - Anne Harmon & Nick Mitchell; Percussuion - Bobby Nash; Visual/Winds - Kevin Kazlaurich & Nick Boersma
Drum Majors Jessica Palomo, David Misiunas, Ben Tumidalsky
Show Theme/Title Music from "Sweeny Todd"
Repertoire The Ballad of Sweeny Todd
Worst Pies in London
Not While I'm Around/Johanna
City on Fire
Total Members 135
ISSMA Class A
ISSMA Concord District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating  
Invitationals Concord - Class A 8th place
Penn - Class A 1st place (Best Music, Visual)
Carmel - Class A 6th place
BOA Grand Nationals Semi-Finalist; Class AAA Division 1
BOA Regional Indianapolis - Finals - 8th place; Class AAA Division 1

 

 

Year 2003
Director Chris S. Harmon
Assistant Director David Nelson
Auxiliary Director Alan Buzalski
Additional Staff Nick Mitchell, Anne Harmon, Bobby Nash, Alan Frye, Kevin Kazlaurich
Drum Majors Jessica Palomo,  Anthony Hernandez, David Misiunas
Show Theme/Title The Divine Comedy (by Robert W. Smith)
Repertoire Purgatorio
Paradiso
Ascension
Total Members 125
ISSMA Class A
ISSMA Penn District - Division 1 (Best Visual, Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Highland - 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Concord - Class A 2nd place-tie
Penn - Class A 2nd place (Best Music)
Carmel - Class A 4th place (Best Percussion)
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AAA Division 1
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 1

 

 

Year 2002
Directors Chris S. Harmon, Jason Dyhouse
Drum Majors Ryan Soto, Nicole Cisz, Jessica Palomo
Repertoire Easter Symphony, Movements 1 & 3 (by David Holsinger)
Total Members 148
ISSMA Class A
ISSMA Concord District - Division 1 (Best General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Goshen - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Concord - Class A 4th place
Carmel - Class A 7th place
BOA Grand Nationals Semi-Finalist; Class AAA Division 1
BOA Regionals Toledo - Finals - 6th place; Class AAA Division 1
Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 1

 

 

Year 2001
Directors Chris S. Harmon, Robert Brannock
Drum Majors Josh Rose, Nicole Cisz, Ryan Soto
Show Theme/Title Music of Leonard Bernstein
Repertoire On The Waterfront
Facsimile Orchestra
Fancy Free Ballet
Total Members 140
ISSMA Class A
ISSMA Penn District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Concord - Class A 7th place
Jefferson - Class A 2nd place (Best Visual, Auxiliary)
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AAA Division 1
BOA Regionals Louisville - Prelims Participant; Class AAA Division 2
Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 1

 

 

Year 2000
Directors Chris S. Harmon, Robert Brannock
Drum Majors Nick Mitchell, Jeni Keith, Josh Rose
Show Theme/Title Selections from "Martin Guerre"
Total Members 126
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Concord District - Division 1 (Best Visual, General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class A 6th place
Concord - Class A 3rd place (Best General Effect)
BOA Grand Nationals Semi-Finalist; Class AAA Division 1
BOA Regionals Louisville - Finals - 9th place; Class AAA Division 1
Indianapolis - Finals - 9th place; Class AAA Division 1

 

 

Year 1999
Directors Chris S. Harmon, Robert Brannock
Drum Majors Duane Krambeck, Nick Mitchell, Jeni Keith
Show Theme/Title Palindrome
Total Members 129
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Penn District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional- Division 1 
Invitationals ISU - Class A 3rd place
Penn - Class A 4th place
Carmel - Class A 4th place
Center Grove - Class A 4th place
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AAA Division 1
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 1

 

 

Year 1998
Directors Chris S. Harmon, Scott Dallas
Repertoire Apocalyptic Dreams
ISSMA Class A
ISSMA Concord District - Division 1 (Best Visual, General Effect)
North Regional- Division 1 
Invitationals Penn - Class A 2nd place (Best Visual)
Center Grove - Class A 5th place

 

 

Year 1997
Directors Joe Malik, Scott Dallas
Drum Majors Marjorie Bielat, Courtney Halun, Chad Paulson
Repertoire Divertimento In F
Total Members 161
ISSMA Class A
ISSMA Elkhart District - Division 1 (Best General Effect, Auxiliary)
North Regional- Division 1
Invitationals Carmel - Class A 5th place
Center Grove - Class A 5th place
BOA Grand Nationals Semi-Finalist; Class AAA Division 1
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 1996
Directors John C. Cook, Scott Dallas
Drum Majors Bob Groves, Heather Hansen, Amanda Sterling
Show Theme/Title Through Countless Halls Of Air
Repertoire First Flight
Kitty Hawk
High Flight
Total Members 177
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Elkhart District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional- Division 1
Invitationals Concord - Class A 1st place (Best Music, General Effect)
Chesterton - Class A 1st place (Overall Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
Carmel - Class A 5th place
BOA Grand Nationals Semi-Finalist; Class AAA Division 1
BOA Regional Indianapolis - Finals - 8th place; Class AAA Division 1

 

 

Year 1995
Director John C. Cook
Drum Majors Heather Hansen, Victor Livingston, Laurie McCauley, Amanda Sterling
Repertoire Of Sailors And Whales
Total Members 146
ISSMA Class A
ISSMA Elkhart District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
North Regional- Division 1
ISSMA Unknown
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AAA Division 1
BOA Regional Indianapolis - Finals - 7th place; Class AAA Division 1

 

 

Year 1994
Directors John C. Cook, Sandra L. Hobbs
Show Theme/Title Aspen Variations
Total Members 202
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Elkhart District - Division 1 (Best Music, Auxiliary)
North Regional- Division 1
Invitationals Carmel - Class A Participation

 

 

Year 1993
Directors John C. Cook, Sandra L. Hobbs
Drum Majors Katrina Davilis, Jason Moon
Show Theme/Title American Anthems
Total Members 187
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Elkhart District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
North Regional- Division 1
Invitationals Carmel - Class A 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
Concord - Class A 3rd place

 

 

Year 1992
Directors John C. Cook, Sandra L. Hobbs
Repertoire American Salute
Shenandoah
American Civil War Fantasy
Total Members 130
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Elkhart District - Division 1
North Regional- Division 1

 

 

Year 1991
Director Matt Barmore
ISSMA Class A
ISSMA Elkhart District - Division 1 
North Regional - Division 1

 

 

Year 1990
Director Matt Barmore
Drum Majors Jeanette Johnson, Becky Bakker, Karie Baranowski
Repertoire Joyance
A Night In Tunisia
Somewhere
Tonight
Total Members 110
ISSMA Class A
ISSMA Elkhart District - Division 1 
North Regional - Division 2 
Invitationals Star City - Class A 4th place

 

 

Year 1989
Director Matt Barmore
Total Members 75
ISSMA Class A
ISSMA Penn District - Division 2

 

 

Year 1988
Director Scott Taube
Total Members 80
ISSMA Class A
ISSMA Elkhart District - Division 2

 

 

Year 1987
Director Scott Taube
Total Members 90
ISSMA Class A
ISSMA Concord District - Division 1
North Regional- Division 2 

 

 

Year 1986
Director Doug Jordan
ISSMA Class A
ISSMA Penn District - Division 1 (Best Marching)
North Regional- Division 2

 

 

Year 1985
Director Doug Jordan
Total Members 146
ISSMA Class A
ISSMA District - Division 1 (Best Marching)
North Regional- Division 1

 

 

Year 1984
Director Doug Jordan
Total Members 133
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional- Division 1

 

 

Year 1983
Director Doug Jordan
Total Members 134
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Lewis Cass District - Division 1  (Best Auxiliary)
North Regional- Division 1

 

 

Year 1982
Director Doug Jordan
ISMA Did not participate
Invitationals Contest of Champions (Murfreesboro, TN) - Prelims, 26th place

 

 

Year 1981
ISSMA Did not participate

 

 

Years 1979 - 1980
NISBOVA Did not participate

 

 

Year 1978
Director Doug Jordan
Total Members 172
All-State Marching Band Contest Class A - 8th place
NISBOVA Class A Division 1 - 6th place

 

 

Year 1977
Director Doug Jordan
Total Members 175
All-State Marching Band Contest Class A - 10th place
NISBOVA Class A Division 1 - 4th Place Award

 

 

Year 1976
Director Doug Jordan
Total Members 170
All-State Marching Band Contest Class A - 2nd place
NISBOVA Class A Division 1 (Sweepstakes Award, Best Inspection)

 

 

Year 1975
Director Doug Jordan
Total Members 185
All-State Marching Band Contest Class B - 3rd place
NISBOVA Class A Division 1 (Sweepstakes Award)

 

 

Year 1974
Director Doug Jordan
Total Members 156
All-State Marching Band Contest Class A - 5th place
NISBOVA Class A Division 1 (Sweepstakes Award, Best Inspection)

 

 

Year 1973
Director Doug Jordan
Total Members 156
All-State Marching Band Contest Class A - 2nd place
NISBOVA Class A Division 1 (Sweepstakes Award, Best Drum Major, Inspection)

 

 

Year 1972
Director Doug Jordan
NISBOVA Class A - Division 1 (Sweepstakes Award)

 

 

Year 1971
Director Doug Jordan
NISBOVA Class A - Division 1

 

 

Year 1970
Director Doug Jordan
NISBOVA Class A - Division 1 (Class A Sweepstakes Award)

 

 

Year 1969
Director Doug Jordan
NISBOVA Class A - Division 1 (Class A Sweepstakes Award)

 

 

Year 1968
Director Doug Jordan
NISBOVA Class A - Division 1 (Class A Sweepstakes Award)

 

 

Year 1967
Director Doug Jordan
NISBOVA Class A - Division 1 (Class A Sweepstakes Award)

 

 

Year 1966
Director Doug Jordan
NISBOVA Class A - Division 1 (Best Drum Major, Sweepstakes Award)

 

 

Note:  School opened in 1966 (formerly Dyer Central High School)