LAWRENCE NORTH HIGH SCHOOL THE REGIME

INDIANAPOLIS, INDIANA

 

  

Years 2014 -2019
Participated as Lawrence Township

 

 

Year 2013
Directors Glen Hauger, Tom Wallis
Drum Majors Jenny Snedecker, Diego Ramos, Susie Pritchett-Montavon
Show Theme/Title The X Project
Repertoire Strawberry Soup
Letter From Home
Total Members 122
ISSMA Class A
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Invitationals Lawrence Central  - Class A 4th place
Ben Davis - Class A 2nd place
Center Grove - Class A 4th place
BOA Regional Muncie - Prelims Participant; Class AAAA Division 1

 

 

Year 2012
Directors Glen Hauger, Tom Wallis
Drum Majors Jamie Vertin, Noelle Mueller, Courtney Petrie
Show Theme/Title The First Circle
Repertoire First Circle (by Pat Metheny)
Total Members 93
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Fishers - Class A 4th place
Lawrence Central - Class A 4th place
Center Grove - Class A 3rd place
Ben Davis - Class A 2nd place (Best Visual, General Effect, Auxiliary)
Whiteland - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, People's Choice)
Mid-States Hamilton Southeastern - Open Class 1st place (Best Visual, Auxiliary)
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAAA Division 1

 

 

Year 2011
Directors Glen Hauger, Tom Wallis
Show Theme/Title Imaginarium
Repertoire Reverberations
Blue Shades
To Kill a Mockingbird - Main Title
Total Members 90
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Lawrence Central - Class A 4th place
Ben Davis - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Drum Major)
Mid-States Hamilton Southeastern - Class AAAA 4th place (Best Percussion)

 

 

Year 2010
Directors Don Lain, Glen Hauger
Drum Majors David Acton, Caitlyn Nicholson
Show Theme/Title The Land Of...
Repertoire Time
Us and Them
Great Gig in the Sky
Selections from "The Wizard of Oz"
Total Members 120
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Lawrence Central - Class A 2nd place
Warren Central - Class A 2nd place
Avon - Class A 3rd place

 

 

Year 2009
Directors Don Lain, Glen Hauger
Drum Majors Kaiti Crittenden, Katy O'Connor
Show Theme/Title First Star I See Tonight
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Franklin Central - Class A 1st place (Best Music, General Effect)
Ben Davis - Class A 2nd place (Best Drum Major)
Mid-States Hamilton Southeastern - Class AAAA 4th place

 

 

Year 2008
Directors Tom Wallis, Don Lain
Drum Majors Blake Bullerdick, Kati Crittenden
Show Theme/Title In and Out of Blue
Repertoire Rhapsody in Blue (by Gershwin)
Blue Shades (by Frank Ticheli)
Blue Rondo a la Turk (by Dave Brubeck)
Total Members 91
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Avon - Class A 4th place
Greenwood - Class A 4th place
Ben Davis - Class A 5th place
ISU - Class A 2nd place
Mid-States Hamilton Southeastern - Class AAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect)

 

 

Year 2007
Directors Tom Wallis, Don Lain
Assistant Director David Schurger
Drum Majors Jessica Oaks, Blake Bullerdick, Christina Zarse
Show Theme/Title Pinnacle
Repertoire The Path Ascending (Rob Smith)
Panther Fire (Rob Smith)
Blue Norther (Rob Smith)
Total Members 125
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Warren Central - Class A 6th place
Avon - Class A 2nd place
Ben Davis - Class A 1st place (Best Music, General Effect, Drum Major)
Mid-States Martinsville - Class AAAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AAA Division 1
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 1

 

 

Year 2006
Directors Tom Wallis, Don Lain
Assistant Director David Schurger
Auxiliary Director Lora Maher
Drum Majors Kevin Vanleer, Lauren Slemenda
Show Theme/Title Luck?!
Repertoire Original composition by Bruce McConnell
Total Members 125
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Warren Central - Class A 2nd place (Best Music)
Indiana State University - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion)
Greenwood - Class A 3rd place
Homestead - Class A 6th place (Best Pit Crew)
Ben Davis - Class A 1st place (Best Music, General Effect, Percussion)

 

 

Year 2005
Directors Tom Wallis, Don Lain
Assistant Director David Schurger - percussion
Auxiliary Director Lora Maher
Additional Staff Matt Doublestein, Andrew Brinkman, Bruce Mconnell
Drum Majors Rachael Aull, Natalie George
Show Theme/Title Pacific Coast Time
Repertoire California Dreamin' - The Mamas and the Papas
Drop it in the Slot - Tower of Power
Riders on the Storm - The Doors
Good Vibrations - The Beach Boys
Total Members 130
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class A 3rd place
Kokomo - Class A 2nd place (Best Visual, Auxiliary, Pit Crew)
Ben Davis - Class A 2nd place
Columbus East - Class A 2nd place (Best Visual, Auxiliary, Drum Major)
Greenwood - Class A 4th place
Homestead - Class A 5th place
Snider - Class A 6th place (Best Pit Crew)

 

 

Year 2004
Directors John C. Cook, Don Lain
Drum Majors Natasha Deubelbeiss, James Lee, Laura Marshall
Show Theme/Title Carnival do Brasil
Repertoire Brazil
Manha de Carnaval
Dindi
Brazil Reprise
Total Members 140
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Lawrence Central - Class A 3rd place
Columbus East - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)
New Castle - Class A 2nd place
Homestead - Class A 2nd place
BOA Regional Louisville - Finals - 8th place; Class AAA Division 2

 

 

Year 2003
Directors John C. Cook, Don Lain
Additional Staff Tim Landess, Bruce McConnell, Lora Maher, Kenny Whitlock, Chris Frick, Dan McBride, Dave Barbick, Matt Doublestein, Karen Cole
Drum Majors James Lee, Laura Marshall, Faye Parmer
Guard Captains Tiffany Dalton, Holli Green, Kelly O'Connor, Melissa Stroh, Skye Woods
Repertoire Bolero (by Ravel)
Total Members 145
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional - Division 1
Contests Columbus East - Class A 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary, Drum Major)
New Castle Chrysler - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Homestead - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
November 13-15 - BOA Grand Nationals @ Indianapolis
BOA Grand Nationals Semi-Finalist; Class AAA Division 1
BOA Regionals Louisville - Finals - 5th place; Class AAA Division 2
Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 1
Bowls Fiesta Bowl Parade - Class A 3rd place
Fiesta Bowl Field Contest - 2nd place (Best Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, 2nd place Music)

 

 

Year 2002
Directors John C. Cook, Don Lain
Drum Majors Alex Fohl, Caitlin Dugdale
Show Theme/Title Rising Sun (by Allen Vizzutti)
Repertoire Fuji San
Temples Of Kyoto
Shinkansen
Total Members 117
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Westfield - Class A 2nd place (Best Music, Percussion, Auxiliary)
Jefferson - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Homestead - Class A 2nd place (Best Visual, Percussion, Auxiliary)
BOA Regional Louisville - Finals - 8th place; Class AAA Division 2

 

 

Year 2001
Directors John C. Cook, Don Lain
Show Theme/Title Sound Shapes
Repertoire Divertimento In F
Total Members 140
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Westfield - Class A 1st place (Best Visual, General Effect, Percussion)
Columbus North - Class A 3rd place
Jefferson - Class A 1st place (Best Music, General Effect, Percussion)
Greenfield-Central Class A 2nd place

 

 

Year 2000
Directors John C. Cook, Don Lain
Repertoire Concerto For Orchestra & Guitar
Total Members 172
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Taylor - Class A 1st place (Best Music, Visual, Auxiliary)
Westfield - Class A 1st place
Columbus North - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Plainfield - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Avon - Class A 2nd place
Brownsburg - Class A 2nd place (Best Visual)

 

 

Year 1999
Directors John C. Cook, Don Lain
Drum Majors Adam Ackerman, Leah Snyder, Lindsey Stoughton
Show Theme/Title Visions Of The Dance
Repertoire Panambi
Ollantay
Estancia
Total Members 163
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Columbus East - Class A 2nd place (Best Auxiliary)
Plainfield - Class A 1st place
Columbus North - Class AAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion)
Greenfield-Central - Class A 1st place
Center Grove - Class A 3rd place

 

 

Year 1998
Directors Don Lain, John C. Cook
Drum Majors

Emily Aalmins, Tom Wallis, Matt Doublestein

ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 1 
Invitationals North Putnam - Class A 2nd place
ISU - Class A 7th place (Best Auxiliary)
Lawrence Central - Class A 6th place
Center Grove - Class A 6th place
BOA Regional Toledo - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 1997
Directors Don Lain, John C. Cook, Sandra Butz
Drum Majors Uttam Dubal, Megan Stickney, John Barnes
Show Theme/Title The 5 Shades Of Thelonius Monk
Total Members 163
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Center Grove - Class A 4th place
Ben Davis - Class A 3rd place
Greenwood - Class A 5th place

 

 

Year 1996
Directors Don Lain, Don Fountain, Sandra Butz
Drum Majors Eric Brustad, Adam Scholl, Uttam Dubal
Show Theme/Title A New Orleans Celebration
Repertoire (partial) Joy (by Joseph Curiale)
Total Members 179
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class A 6th place
Ben Davis - Class A 2nd place
BOA Grand Nationals Semi-Finalist; Class AAA Division 2
BOA Regional Indianapolis - Finals - 9th place; Class AAA Division 1

 

 

Year 1995
Directors Don Lain, Don Fountain, Sandra Butz
Drum Majors Zuri Mason, Katie Cangany, Jeff Bush
Show Theme/Title Stan Kenton's "Cuban Fire"
Repertoire El Congo Valiente
Recuerdos
La Suerte de los Tontos
Total Members 178
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class A 3rd place
Ben Davis - Class A 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Drum Major)

 

 

Year 1994
Directors Don Lain, Don Fountain, Sandra Butz
Drum Majors Josh Cheshire, James Kim
Repertoire Mack The Knife
Nikki
Luck Be A Lady
Total Members 154
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class A 3rd place
Ben Davis - Class A 2nd place
Greenwood - Class A 2nd place (Best Marching, General Effect)

 

 

Year 1993
Directors Don Lain, Don Fountain, Sandra Butz
Drum Majors Josh Moss, Eric Scholl, Sinda Lee
Repertoire Serenade In Blue
Hamp's Boogie Woogie
Big Noise From Winnetka
Higher & Higher
Total Members 139
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class A 2nd place
Ben Davis - Class A 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 1992
Directors Don Lain, Don Fountain, Sandra Butz
Drum Majors James Womack, Regan Berry
Repertoire Jumpin' At The Woodside
Crystal Silence
Mira, Mira
I Only Have Eyes For You
Total Members 165
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class A 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Ben Davis - 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
BOA Grand Nationals Finals - 8th place; Class AAA Division 1
BOA Regional Indianapolis - Finals - 9th place; Class AAA Division 2

 

 

Year 1991
Directors Don Lain, Don Fountain, Sandra Butz
Drum Majors Kristin Englin, Jeff Mullinix
Repertoire Zihuatanego
A Night In Tunisia
An Offering Of Love
Whiplash
Harlem Nocturne
Total Members 159
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 2nd place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals Greenfield-Central - Class A 1st place (Best Auxiliary)

 

 

Year 1990
Directors Don Lain, Don Fountain
Drum Majors David Ham, Shea Heath
Repertoire One O'Clock Jump
Blue Flame
Cape Verdean
Georgia On My Mind
Total Members 146
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 3rd place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 1
BOA Regional Bloomington - Finals - 7th place; Class AA 2nd place (Best Visual); Class AA Division 1

 

 

Year 1989
Directors Don Lain, Don Fountain
Drum Majors Philip Beaverson, Sihu Kim
Repertoire American In Paris
Cuban Overture
Rhapsody In Blue
Total Members 170
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Westfield - Class A 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
BOA Grand Nationals Finals - 6th place; Class AAA Division 1
BOA Regional Terre Haute - Finals - 3rd place (Best Visual); Class AAA 1st place (Best Visual, General Effect, Auxiliary); Class AAA Division 1

 

 

Year 1988
Directors Don Lain, Don Fountain
Repertoire (partial) They're Playing Our Song
Total Members 160
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 3rd place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Marching)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1987
Directors Don Lain, Don Fountain
Repertoire Something's Coming
Come Home With Me Now
Conga
Hosanna
Total Members 150
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class B 1st place
BOA Regional Terre Haute - Finals - 5th place (Best Use of Flags); Class AAA (Best General Effect)

 

 

Year 1986
Directors Don Lain, Don Fountain
Drum Majors Scott Harris, Mitch Beaverson
Repertoire Explosion
New York Afternoon
Friends
Shine Down
Total Members 150
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 1 
Invitationals Carmel - 2nd place
BOA Grand Nationals Finals - 6th place; Class AA Division 1

 

 

Year 1985
Directors Don Lain, Don Fountain
Drum Majors Brian Walker, Scott Harris
Repertoire Channel One Suite
The Great Divide
We Can Stop The Hurting
Total Members 160
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 1st place 
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class B 1st place
Kokomo - Class B 1st place, Overall Grand Champion, Best Music, General Effect
BOA Grand Nationals Finals - 4th place (Best Flags); Class AA Division 1
BOA Regional Indianapolis Regional - Finals - 1st place (Best Marching, General Effect); Class AA 2nd place (Best Marching)

 

 

Year 1984
Directors Don Lain, Don Fountain, Sandra Butz
Total Members 144
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 2nd place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect)
North Regional - Division 1
Invitationals Kokomo - Grand Champion
Greenwood - Grand Champion
Lebanon - Grand Champion

 

 

Year 1983
Directors Don Lain, Don Fountain, Sandy Butz
Drum Majors Kevin Marshall, Doug Ham
Repertoire Mambo
Solitaire
Sunrise Lady
It Don't Matter To Me
Total Members 135
ISSMA Class B
ISSMA State Contest 1st place 
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1982
Directors Don Lain, Don Fountain, Sandra Butz
Total Members 134
ISSMA Class B
ISSMA State Contest Finals - 1st place; Prelims - Division 1
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Auxiliary)
MBA Regional Indianapolis - Finals - 3rd place (Best General Effect)

 

 

Year 1981
Directors Don Lain, Don Fountain, Sandra Butz
Drum Majors Scott Todd, Carolyn Fountain, Todd Marshall
Repertoire Sun Shower
Brian's Song
Malaga
Rock Around The Clock
In The Stone/Rocket
Total Members 153
ISSMA Class B
ISSMA State Contest Finals - 1st place; Prelims - Division 1
ISMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Percussion, Drill Team, Flags)
Invitationals Ben Davis - 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
MBA Regional Fort Wayne - Finals - 3rd place; Best Winds, Auxiliary

 

 

Year 1980
Directors Don Lain, Don Fountain, Sandra Butz
Total Members 144
All-State Marching Band Contest Class A - 8th place
ISMA Lawrence Central - Class A Division 1 (Best Drill Team, Drum Major)
Invitationals Kokomo Haworth - Grand Champion
Ben Davis - Co-Champion

 

 

Year 1979
Directors Don Lain, Don Fountain, Sandra Butz
Total Members 147
All-State Marching Band Contest Class A - Participant
ISMA Indianapolis - Class Division 1 (Best Auxiliary)
Invitationals CIMBF - Class A - Participant

 

 

Year 1978
Directors Don Lain, Don Fountain
Additional Staff Sandy Butz, Guard & Dance; Kevin Miles, Percussion
Drum Majors John Fountain, Paul Jensen, Jana Watson
Repertoire New World
Anything Goes
Woman In The Moon
Watch Closely Now
Pinball Wizard
If You Believe
Total Members 165
All-State Marching Band Contest Class A - 17th place
ISMA John Marshall - Class A Division 1
Invitationals Kokomo Haworth - Class A Participant

 

 

Year 1977
Directors Don Lain, Don Fountain
Total Members 158
All-State Marching Band Contest Class A - 8th place
ISMA John Marshall - Class A Division 1
Invitationals Lebanon - CYO Festival - Class A participant

 

 

Note:  School opened in 1976