LEBANON HIGH SCHOOL TIGER PRIDE

LEBANON, INDIANA

 

 

Year 2019
Director Joey Boyer
Assistant Director Alan Conrad
Auxiliary Directors Amanda Wines, Taylor McQueen
Additional Staff Garet Crow, Drew Cox, Wes Winn, Natalie Balew
Drum Majors JR Brandhoefer, Matthew Duerkson
Show Theme/Title Venom
Repertoire Lacrimosa (by Mozart)
Symphony Fantastique (by Berlioz)
Symphony #5 (by Beethoven)
Waltz No. 2 from Suite No. 2 for Jazz Orchestra (by Shostakovich)
Total Members 90
ISSMA Summer Showcase - Gold Rating (Music, Visual With Distinction)

 

 

Year 2018
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2017
Director Alan Conrad
Show Theme/Title Caught In A Loop
Total Members 81
ISSMA Summer Showcase - Gold Rating (Visual With Distinction)

 

 

Year 2016
Director Alan Conrad
Show Theme/Title Communication Breakdown
Total Members 87
ISSMA Summer Showcase - Gold Rating (Music, Visual With Distinction)

 

 

Year 2015
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2014
Director Alan Conrad
Assistant Director Barb Springer
Show Theme/Title Ring Out, Wild Bells!
Repertoire La Fiesta Mexicana
Carol of the Bells
Total Members 82
ISSMA Summer Showcase - Gold Rating (Visual With Distinction)

 

 

Years 2004 - 2013
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2003
Director Julie Lakomek
Additional Staff Marc Mass, Wyatt White, Mike Stephens, Jeremiah Westerfield, Michael Petek
Drum Majors Kate Faust, Matt Demaree, Craig Dennis
Show Theme/Title Chess
Repertoire Chess
Kiss Of The Spiderwoman
Jekyll and Hyde
Total Members 52
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Lafayette Jefferson - Class C 3rd place
Maconaquah - Class C 5th place
Greenwood - Class C 4th place

 

 

Year 2002
Director Julie Babler
Drum Majors Kristen Sargent, Craig Dennis
Show Theme/Title The Music of John Rutter
Repertoire Shepherd's Pipe Carol
Oh Be Joyful
I Believe In Springtime
Pie Jesu
Fecit Potentium
Total Members 49
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 2 
Invitationals Ben Davis - Class C 3rd place (Best Auxiliary)
Kokomo - Class C 5th place
Center Grove - Class C Participant

 

 

Year 2001
Director Julie Babler
Drum Major Katie Romanowski
Show Theme/Title The Reign of an Empire
Repertoire Selections from "Gladiator"
Total Members 62
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Visual)
North Regional - Division 2 
Invitationals Ben Davis - Class C 3rd place
Kokomo - Class C 4th place
Avon - Class C 2nd place
Greenfield-Central - Class C 1st place

 

 

Year 2000
Director Julie Babler
Show Theme/Title Music from Bernstein's "Mass"
Total Members 50
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Avon - Class C 3rd place
Greenwood - Class C 4th place
Homestead - Class C 5th place

 

 

Year 1999
Director Julie Babler
Drum Majors Trent Chitwood, Troy Maranda, Misty Colbert, Ryan Whilhoite
Show Theme/Title A Metheny Portrait
Repertoire Cathedral In A Suitcase
Snowbound
Dream Of The Return
Carnival
Total Members 57
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 1 
Invitationals North Putnam - Class C 2nd place
Lawrence Central - Class C 5th place
Columbus North - Class A Participation
Center Grove - Class C 6th place

 

 

Year 1998
Director Chris Pemberton
Show Theme/Title The Wild Blue Yonder
Repertoire Those Magnificent Men In Their Flying
America, The Beautiful
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals North Putnam - Class C 3rd place
Plainfield - Class C 4th place
Kokomo - Class C 5th place
Elwood - Class C 4th place
Homestead - Class C 3rd place

 

 

Year 1997
Director Chris Pemberton
Drum Majors Andrea DeLaRosa, Todd Godd, Jeff Cragun
Show Theme/Title Variations On Copland
Repertoire Fanfare For A Common Man
Red Pony
Simple Gifts
Tenderland
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals North Putnam - Class C 2nd place
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AA Division 2

 

 

Year 1996
Director Charles C. Alfrey
Drum Majors Steve Johnson, Nicole Lueckert, Jeremy Kindsvatter
Show Theme/Title Scenes From A Russian Winter
Repertoire Russian Christmas Music
Journey Through The Snow
Pictures At An Exhibition
Total Members 109
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect)
North Regional - Division 1
Invitationals Anderson Highland - Class C 1st place (Best Music, General Effect, Auxiliary)
North Putnam - Class C 1st place
Star City - Class C 2nd place-tie (Best General Effect)

 

 

Year 1995
Director Charles C. Alfrey
Drum Major Steve Johnson
Show Theme/Title Selections from "City Of Angels"
Repertoire City Of Angels Theme
Every Breath I Take
Funny
Total Members 98
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Visual)
North Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class B Participation
North Putnam - Class B 3rd place (Best Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 1994
Director Charles C. Alfrey
Show Theme/Title Music from "Henry V"
Total Members 128
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 1

 

 

Year 1993
Director Charles C. Alfrey
Drum Majors Wendy Black, Laura Wente
Repertoire Appalachian Spring
Total Members 107
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music)
North Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class B Participation

 

 

Year 1992
Director Charles C. Alfrey
Drum Majors Donald Blume, Krissy Nodley
Show Theme/Title The Music Of A Russian Winter
Repertoire Russian Christmas Music
Journey Through The Snow
Pictures At An Exhibition
Total Members 100
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Marching, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class B 2nd place (Best Percussion, Auxiliary)
Taylor - Class B 1st place
Anderson Highland - Class B 1st place
Ben Davis - 4th place (Best Drum Major)
New Castle - Class B 2nd place (Best Music)
Lawrence Central - Class B 1st place

 

 

Year 1991
Directors Jeff Evans, Wendy Higdon
Drum Majors Emily Benken, Donald Blume
Show Theme/Title Selections from "The Planets" (by Holst)
Total Members 110
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class I 1st place (Best Marching, General Effect, Auxiliary)
Greenfield-Central - Class B 2nd place
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AA Division 2

 

 

Year 1990
Director Jeff Evans
Drum Majors Dawn Faust, Nadine Farid
Repertoire Colonial Ballads
Night Of The Capricorn Moon
Concert Dance And Intermezzo
Total Members 112
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music, Marching)
South Regional - Division 1
Invitationals Paoli - Class B 1st place
Star City - Class B 1st place (Best Music, Marching, General Effect)

 

 

Year 1989
Director Jeff Evans
Drum Majors Michelle Hunter, Rachel Wente
Repertoire Symphonic Dance #3
Open Wide
Jupiter
Total Members 118
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AA Division 2
Percussion Festival - Participant

 

 

Year 1988
Director Jeff Evans
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Marching, General Effect)
North Regional - Division 1

 

 

Year 1987
Director Jeff Evans
Drum Major Kristen Morton
Repertoire Overture To A New Era
Blue Rondo ala Turk
Variations On A Korean Folk Song
Total Members 102
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect)
South Regional - Division 1
Invitationals Plainfield - Class A 4th place

 

 

Year 1986
Director Glenn Weil
Drum Majors Mike Cunningham, Kristen Morten, Brian Nicely
Repertoire Rocky Point Holiday
Cuban Overture
Simple Song (from Bernstein's "Mass")
Total Members 123
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 2nd place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Concord - Class B 1st place
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AA Division 2

 

 

Year 1985
Director Glenn Weil
Drum Majors John Saalwaechter, Elaine Snapp
Repertoire Fanfare For The New
Los Bandidos
Let's Hear It For Me
Total Members 120
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 3rd place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Marching)
North Regional - Division 1
Invitationals Kokomo - Class B 2nd place (Overall Best Auxiliary)
Star City - Class B 2nd place

 

 

Year 1984
Directors Scott B. Robbins, Janet Robbins, Kevin Murphy, Jimmy Jackson
Total Members 133
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 1st place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional - Division 1
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class A Division 1

 

 

Year 1983
Director Scott B. Robbins
Total Members 137
ISSMA Class B
ISSMA State Contest 7th place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 1

 

 

Year 1982
Director Scott B. Robbins
Total Members 136
ISSMA Class B
ISSMA State Contest Prelims - Division 1
ISSMA District - Division 1
CIMBF Class A - Division 1, 4th place

 

 

Year 1981
Director Jon S. Sutton
Drum Majors Mike Dees, Gaye Matravers
Repertoire Pictures At An Exhibition
They're Playing Our Song
Bit-Of-Rhythm
Over The Rainbow
Total Members 153
ISSMA Class B
ISSMA State Contest Prelims - Division 1
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Percussion, Rifles)

 

 

Year 1980
Director Jon S. Sutton
Total Members 150
All-State Marching Band Contest Class B - 7th place (Division 1)
ISMA Lawrence Central - Class B Division 1

 

 

Year 1979
Director Jon S. Sutton
Total Members 144
All-State Marching Band Contest Class B - Participant
ISMA Columbus - Class B Division 1 (Best Percussion)
CIMBF Class A - Exhibition

 

 

Year 1978
Director Jon S. Sutton
Total Members 150
All-State Marching Band Contest Class B - 16th place
ISMA Lebanon - Class B Division 1 (Best Inspection)

 

 

Year 1977
Director Jon S. Sutton
Total Members 130
All-State Marching Band Contest Class B - 15th place
ISMA Columbus - Class B Division 1

 

 

Year 1975
Director Daniel P. Bolin
Total Members 153
All-State Marching Band Contest Class B - 16th place

 

 

Year 1974
Director Daniel P. Bolin
Total Members 129
All-State Marching Band Contest Class B - 8th place

 

 

Year 1973
Director Larry Everhart
ISMA Southport - Group II Division II

 

 

Year 1972
Director Larry Everhart
Total Members 143
ISMA Southport - Group II Participant

 

 

Year 1971
Director Larry Everhart
ISMA Southport - Group III Division 2

 

 

Year 1969
Director Larry Everhart
ISMA Southport - Group III Division 2