LEO JR./SR. HIGH SCHOOL ROAR OF THE LIONS

LEO, INDIANA

 

  

Year 2018
Director Robert Meyers
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State

 

 

Year 2017
Director Robert Meyers
Repertoire Imaginariuim
Toy Blocks
When the Spring Rains Begin to Fall
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Open Class Invitational Gold Rating (Visual With Distinction)
BOA Regionals Toledo - Prelims Participant; Class AA Division 2
Indianapolis - Prelims Participant; Class AA Division 2

 

 

Year 2016
Director Robert Meyers
Total Members 72
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Open Class Invitational Gold Rating (Music, Visual, General Effect With Distinction)
BOA Regionals Toledo - Prelims Participant; Class AA Division 2
Indianapolis - Prelims Participant; Class AA Division 2

 

 

Year 2015
Director Robert Meyers
Assistant Director John Moss
Show Theme/Title Wired
Total Members 75
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (General Effect With Distinction)
Open Class Invitational Gold Rating (Music, Visual, General Effect With Distinction)

 

 

Year 2014
Director Robert Meyers
Assistant Director John Moss
Drum Major Drake Winters
Show Theme/Title Three Tales Noir: Mystery, Romance and Adventure
Repertoire Nemesis (by Gary Ziek)
Water Fountain (by David Foster)
Urban Dances (by Erik Morales)
Total Members 75
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Gold Rating

 

 

Year 2013
Director Robert Meyers
Drum Major Matthew Alfeld
Show Theme/Title Just Another Day
Repertoire Softly As In A Morning Sunshine (by Romberg and Hammerstine II)
Foundry (by John Mackey)
Late in the Evening (by Paul Simon)
Total Members 80
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Invitationals DeKalb - Class C 3rd place
Penn - Class C 4th place
Snider - Class C 6th place

 

 

Year 2012
Director Robert Meyers
Drum Majors Katie Westerhausen, Matthew Alfeld
Show Theme/Title Origination
Repertoire Rhythm Dance
Nature Boy
Afro Blue
Total Members 76
ISSMA Class C
ISSMA Homestead District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Invitationals DeKalb - Class C 4th place
Penn - Class C 2nd place (Best Music, Visual)
Snider - Class C 5th place

 

 

Year 2011
Director Robert Meyers
Drum Major Katie Westerhausen
Show Theme/Title It's All Jazz To Me
Repertoire All of Me
Moondance
Cry Me a River
It Had Better Be Tonight
Total Members 70
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Homestead District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals DeKalb - Class C 3rd place
Penn - Class C 2nd place
Snider - Class C 3rd place

 

 

Year 2010
Director Robert Meyers
Drum Majors Briana Russell, Katie Westerhausen
Show Theme/Title Continuum
Total Members 62
ISSMA Class C
ISSMA Homestead District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Invitationals Goshen - Class C 4th place
Greenwood - Class C 2nd place (Best Music, Visual)
Snider - Class C 4th place

 

 

Year 2009
Director Robert Meyers
Drum Major Isiah Valencia
Show Theme/Title Dreamcatchers
Repertoire Rumble on the High Plain
Quad City Stomp
Forever Holding Close the Memories
Ride
Total Members 65
ISSMA Class C
ISSMA Homestead District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Goshen - Class C 2nd place
DeKalb - Class C 6th place
Northrop - Class C 4th place
Snider - Class C 3rd place (Best Drum Major)

 

 

Year 2008
Director Robert Meyers
Drum Majors Isiah Valencia, Abigail Blue
Show Theme/Title The Elements:  Fire, Earth, Wind, Water (original music by John Moss)
Total Members 58
ISSMA Class C
ISSMA Homestead District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Bluffton - Class C 5th place
DeKalb - Class C 4th place
Northrop - Class C 3rd place (Best Pit Crew)
East Noble - Class C 4th place
Snider - Class C 4th place

 

 

Year 2007
Director Jeffrey Cleveland
Drum Major Jacob Zeigler
Show Theme/Title Stamps
Repertoire Cenotaph (by Jack Stamp)
Chorale and Ticcata (by Jack Stamp)
Total Members 50
ISSMA Class C
ISSMA Homestead District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Carroll - Class C 4th place
DeKalb - Class C participant
Angola - Class C 2nd place
East Noble - Class C 3rd place
Homestead - Class C participant (Best Pit Crew)
Snider - Class C 3rd place

 

 

Year 2006
Director Jeffrey Cleveland
Drum Major Sarah Warsco
Show Theme/Title The Planets
ISSMA Class C
ISSMA Homestead District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Carroll - Class C 2nd place (Best Pit Crew)
Norwell - Class C 2nd place (Best Music, Percussion, Pit Crew)
DeKalb - Class C 5th place
Homestead - Class C Participant (Best Pit Crew)
Snider - Class C 3rd place

 

 

Year 2005
Director Jeffrey Cleveland
Drum Majors Matt Lobacz, Cathy Ruton
Repertoire Council Oak (by David Gillingham)
Total Members 44
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Silver Rating
Invitationals Carroll - Class C 2nd place
Concord - Class C 5th place
East Noble - Class C 6th place
DeKalb - Class C 2nd place
Snider - Class C 6th place

 

 

Year 2004
Director Jeffrey Cleveland
Additional Staff Aiden Smith, Jay Jehl, Sarah Tritch, Sarah Cleveland
Drum Majors Amanda Garlock, Sarah Warsco
Repertoire To Dance In The Secret Garden (by Robert W. Smith)
Total Members 56
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Silver Rating
Invitationals Carroll - Class D 5th place
Concord - Class C 7th place
East Noble - Class C 6th place
Snider - Class C 6th place
DeKalb - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)

 

 

Year 2003
Director Jeffrey Cleveland
Auxiliary Director Sarah Tritch
Brass Instructor Jay Jehl
Drum Majors Ben Whitehouse, Amanda Garlock
Show Music from "First Knight" (by Jerry Goldsmith, arr. by Doug Fletcher)
Repertoire Arthur's Fanfare
Arthur's Farewell
Camelot Theme
Total Members 51
ISSMA Class C
ISSMA Festival Class - Division 2
Invitationals Concord - Class C 8th place
East Noble - Class C 7th place

 

 

Years 1981 - 2002
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1973
Parades DeKalb County Fall Free Fair - Class B 1st place

 

 

Year 1972
Parades DeKalb County Fall Free Fair - Class B 3rd place