LOWELL HIGH SCHOOL MARCHING RED DEVILS

LOWELL, INDIANA

 

 

Year 2018
Director Jonathan Flodder
ISSMA Scholastic Class A - Gold Rating; Finalist

 

 

Year 2017
Director Jonathan Flodder
ISSMA Scholastic Class A - Gold Rating; Finalist

 

 

Year 2016
Directors Jonathan Flodder
ISSMA Scholastic Class A - Gold Rating; Finalist

 

 

Year 2015
Directors Andrew L. Killion, Kyle E. Govert
Show Theme/Title eMotions
Total Members 65
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Silver Rating
Open Class Invitational Gold Rating (Music, General Effect With Distinction)

 

 

Year 2014
Directors Andrew L. Killion, Kyle E. Govert
Drum Major Megan Workman
Show Theme/Title Hopeless Romantics
Total Members 85
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Gold Rating
Open Class Invitational Gold Rating (Music With Distinction)

 

 

Year 2013
Directors Andrew L. Killion, Kyle E. Govert
Drum Majors Maddie Zaberdac, Lynette Krick
Show Theme/Title When We Were Young (original music by David Nelson)
Total Members 80
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Silver Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class B 3rd place
Penn - Class B 7th place
Snider - Class B 4th place

 

 

Year 2012
Directors Andrew L. Killion, Kyle E. Govert
Auxiliary Director Jackie Wall
Additional Staff Bob Medworth, Dave Nelson, Heather Killion, Jay Lowry, Nick DeJarlais, Charlene Carroll, Melissa Stachon, Nick Schoon, Jamie Stinnett
Drum Majors Liz Hilt, Maddie Zaberdac
Show Theme/Title The Light From Within
Repertoire Visions of Light (by Eric Ewazen)
Out of the Darkness (by Dave Nelson)
Total Members 100
ISSMA Class B
ISSMA Concord District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Penn - Class B participant
Ben Davis - Class B 2nd place

 

 

Year 2011
Director Andrew L. Killion
Assistant Director Kyle Govert
Auxiliary Director Joe Bysiek
Additional Staff Bob Medworth (drill), Dave Nelson (music), Heather Killion, Elliot Smith, Jay Lowry, Jackie Wall, Charlene Carroll, Grant Sheridan, Brandon Tomlins
Drum Majors Alexa Campbell, Stephanie DeSimini, Liz Hilt
Show Theme/Title Trapped!!
Repertoire Tell Tale Heart (by Clark)
Longford Legend (by Sheldon)
Trapped!! (by Nelson)
Total Members 130
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Lafayette Jefferson - Class B 3rd place (Best Auxiliary, Drum Major)
Warren Central - Class B 1st place (Best Music, Visual)

 

 

Year 2010
Director Andrew L. Killion
Assistant Director Kevin C. Lewis
Show Theme/Title The Living Earth
Repertoire In the Steppes of Central Asia
La Mer
Earth Song
Voices of the Sky
Pines of Romes
Total Members 96
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Lafayette Jefferson - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major, Pit Crew)
Concord - Class B 4th place
Plymouth - Class B 1st place (Best Visual, Drum Major)

 

 

Year 2009
Director Andrew L. Killion
Assistant Director Kevin C. Lewis
Auxiliary Director Joseph Bysiek
Additional Staff Heather Killion, Elliot Smith, Kyle Govert, Tim O'Brien, Jon Carney, Chris Kreke, Dave Nelson
Drum Majors Kayla Robertson, Alyssa Holdmann
Show Theme/Title La Tanguera: Love, Envy, and Tragedy
Repertoire La Punalada
Oblivion
La Tanguera
Total Members 110
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class B 2nd place (Best Percussion)
Twin Lakes - Class B 2nd place
Plymouth - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 2008
Director Andrew L. Killion
Assistant Directors Heather Killion, Kevin C. Lewis
Auxiliary Director Joseph Bysiek
Additional Staff Dave Nelson, Brad Cook, Steve Cramer, Kyle Govert
Drum Majors Danielle Daugherty, Kayla Robertson
Show Theme/Title Through the Eyes of a Child
Repertoire Music of Samuel Hazo - Ascend, Echoes, Rush
Total Members 92
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Lafayette Jefferson - Class B 1st place (Best Music, Percussion)
Twin Lakes - Class B 3rd place
Plymouth - Class B 1st place (Best Music, Visual, Percussion, Auxiliary, Drum Major, Pit Crew, Fan Fave)

 

 

Year 2007
Director Andrew L. Killion
Assistant Directors Kevin Lewis, Heather Killion
Auxiliary Director Molly McDonald
Additional Staff Pat Butler, Kyle Govert, Matt Szafranski ,Chadwick Grabinski
Drum Majors Megan Bright, Danielle Daugherty
Show Theme/Title The Last Samurai
Repertoire Spectres in the Fog
A Hard Teacher
Red Warrior
The Way of the Sword
Total Members 90
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class B 3rd place
Kankakee Valley - Gold Rating (Music and Visual Achievement Awards)
Twin Lakes - Class B 2nd place (Best Drum Major, Pit Crew)
Plymouth - Class B 1st place (Best Visual, General Effect, Auxiliary)

 

 

Year 2006
Director Andrew L. Killion
Auxiliary Director Molly McDonald
Additional Staff Andrew Earnest, Kyle Govert, Heather Killion, Matt Szafranksi, Chadwick Grabinski
Drum Major Megan Bright
Show Theme/Title Geometrics
Repertoire Reflections of Form (by Richard L. Saucedo)
Reflects of Sound (by Richard L. Saucedo)
Urban Geometrics (by Jair Klarfeld)
Total Members 100
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class B Participant
Kankakee Valley - Gold Division Rating (Music, Visual, Auxiliary Achievement Awards)
Twin Lakes - Class B 2nd place
Plymouth - Class B 3rd place (Best Percussion)

 

 

Year 2005
Director Andrew L. Killion
Auxiliary Directors Mike Fruits - Design; Christine Schmelter, Melissa Klahn
Additional Staff Woodwinds - Heather Killion, Donnie Smith; Brass - Shane Borst, Dustin Smith; Percussion - Kyle Govert
Drum Majors Monica Jezior, Megan Bright
Show Theme/Title Heartbeat - The Music of Key Poulan
Repertoire Adrenaline Rush
Passion Of The Heart
Heart Attack
Total Members 100
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Silver Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class B 2nd place
Kokomo - Class B 3rd place
Twin Lakes - Class B 2nd place
Plymouth - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 2004
Director Andrew L. Killion
Assistant Director Heather Killion
Auxiliary Director Joe Bysiek
Additional Staff Pat Butler- Drill, Shane Borst- Brass, Aaron Barcus- WW's, Christine Schmelter- Guard, Kyle Govert- Pit
Drum Major Monica Jezior
Show Theme/Title Sequence Of Red
Repertoire Russian Christmas Music (by Reed)
Fire Of Eternal Glory (by Shostakovich)
Russian Easter Overture (by Rimsky-Korsakov)
Total Members 92
ISSMA Class B
ISSMA Concord District - Silver Rating
Invitationals Merrillville - Class B 1st place (Best Visual, General Effect, Percussion)
Concord - Class B 10th place
Penn - Class B 7th place
ISU - Class B Participant (Best Drum Major)

 

 

Year 2003
Director Andrew L. Killion
Auxiliary Director Joe Bysiek
Additional Staff Heather Killion, Jeff Williams, Nate Noble
Drum Major Monica Jezior
Show Theme/Title La Fantasia Espanola
Repertoire Flight On The Condor
Sevilla
Magma
Total Members 84
ISSMA Class B
ISSMA Penn District - Division 2
Invitationals Lafayette Jefferson - Class B 2nd place (Best Auxiliary)
Knox - Class B 3rd place
Maconaquah - Class B 1st place (Classes A/B Best Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 2002
Directors Andrew L. Killion, Heather Killion
Drum Majors Jennifer Lindamer, Kyle Govert
Show Selections from "Les Miserables"
Repertoire Work Song
At The End Of The Day
Attack On Rue Plumet
One Day More
Total Members 66
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Division 2
Invitationals Knox - Class B 3rd place
Lafayette Jefferson - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Plymouth - Class B 3rd place

 

 

Year 2001
Director Timothy P. Kovarik
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Division 2
Invitationals Highland - Class B 4th place
Penn - Class B 7th place
Twin Lakes - Class B 2nd place
BOA Regional St. Louis - Prelims Participant; Class AA Division 2

 

 

Year 2000
Director Timothy P. Kovarik
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Music)
North Regional - Division 2
Invitationals Highland - Class AA 3rd place
Penn - Class B 4th place
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AA Division 2

 

 

Year 1999
Director James Scheckler
Drum Majors Brad Smith, Rachelle McNeiley
Show Theme/Title Swing For the 90s
It Don't Mean A Thing If It Ain't Got That Swing
Sing Sing Sing
Total Members 35
ISSMA Class B
ISSMA Penn District - Division 3

 

 

Year 1998
Director James Sheckler
ISSMA Class B
ISSMA Concord District - Division 2

 

 

Year 1997
Director James Sheckler
Show Theme/Title Selections from "Carmen"
ISSMA Class B
ISSMA Elkhart District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Plainfield - Class B 5th place

 

 

Year 1996
Director Chris S. Harmon
ISSMA Class B
ISSMA Elkhart District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Anderson Highland - Class B Participation
Penn - Class B 6th place (Best Auxiliary)
Chesterton - Class B 2nd place
Plainfield - Class B 6th place (Best Auxiliary)

 

 

Year 1995
Director Chris S. Harmon
Show Theme/Title Selections from "West Side Story"
ISSMA Class B
ISSMA Elkhart District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class B Participation
Plainfield - Class B 6th place

 

 

Year 1994
Director Chris S. Harmon
ISSMA Class B
ISSMA Elkhart District - Division 2

 

 

Year 1993
Directors Kevin L. Schuessler, John Bradford
Drum Majors Mindy Midkiff, Jennifer Trippe
Repertoire On An American Spiritual
Gathering Of The Ranks At Hebron
On A Hymnsong Of Lowell Mason
Haven Dance
Niles Dance
Total Members 100
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Division 2
Invitationals Carmel - Class B Participation

 

 

Year 1992
Directors Gary D. Stout, Michael B. Emshwiller
Drum Major Melissa Keizer
Repertoire Esprit de Corps
Moorside March
Chorale & Shaker Dance
Total Members 115
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals ISU - Class B Participant

 

 

Year 1991
Director Gary D. Stout
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1

 

 

Year 1990
Director Gary D. Stout
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Music, General Effect)
North Regional - Division 2

 

 

Year 1989
Director Gary D. Stout
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Division 2

 

 

Year 1988
Director Gary D. Stout
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Division 2

 

 

Year 1987
Director Gary D. Stout
Total Members 80
ISSMA Class B
ISSMA Kokomo District - Division 3

 


Year 1986
Director Gary D. Stout
ISSMA Class B
ISSMA Penn District - Division 2

 

 

Years 1981 - 1985
ISSMA Did not participate

 

Years 1970 - 1980
NISBOVA Did not participate

 

 

Year 1969
NISBOVA Class B - Division 2 

 

 

Year 1968
NISBOVA Class B - Division 2 

 

 

Year 1967
NISBOVA Class B - Division 2 

 

 

Year 1965
NISBOVA Class B - Division 2 (Overall Best Inspection)

 

 

Year 1960
NISBOVA Class B - Division 2