MANCHESTER HIGH SCHOOL MARCHING SQUIRES

NORTH MANCHESTER, INDIANA

 

 

Year 2018
Director Jeff Huber
Show Theme/Title The Heist
Repertoire Pink Panther
Moon River/Mr. Lucky
Peter Gunn
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating; Finalist

 

 

Year 2017
Director Jeff Huber
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating; Finalist

 

 

Year 2016
Director Jeff Huber
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating; Finalist

 

 

Year 2015
Director Jeff Huber
Show Theme/Title Toys
Total Members 45
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Silver Rating

 

 

Year 2014
Director Jeff Huber
Drum Majors Carter Vernon, Molly Woods
Show Theme/Title The Hunt
Repertoire Music from Cirque du Soleil's "Ka"
Total Members 43
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating; Finalist

 

 

Year 2013
Director Jeff Huber
Show Theme/Title Hope and Dreams of the Young
Repertoire Dream On
I Dreamed A Dream
Don't Stop Believin'
Total Members 30
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating; Finalist
Invitationals Goshen - Class D 2nd place
Plymouth - Class D 3rd place

 

 

Year 2012
Director Jeff Huber
Show Theme/Title British Invasion
Repertoire Get Back
Let It Be
Hey Jude
Magical Mystery Tour
Hard Day's Night
Total Members 20
ISSMA Festival Class - Silver Rating
Invitationals East Noble - Class D 4th place

 

 

Year 2011
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2010
Director Chauncey Varner
Drum Major Alex Sharfman
Show Theme/Title Urban Decay
Total Members 30
ISSMA Class D
ISSMA Homestead District - Silver Rating
Invitationals East Noble - Class D 4th place

 

 

Year 2009
Director Terry L. McKee
Drum Majors Sadie Preston, Heather Hathaway
Show Theme/Title Spirits of the Night
Repertoire Toccata & Fugue in D Minor
Psycho
Night on Bald Mountain
Total Members 37
ISSMA Class D
ISSMA Homestead District - Silver Rating
Invitationals DeKalb - Class D 5th place
East Noble - Class D 3rd place

 

 

Year 2008
Director Terry L. McKee
Drum Majors Marissa Johnson, Jack Messer
Show Theme/Title Pictures at an Exhibition
Total Members 55
ISSMA Class D
ISSMA Homestead District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Northrop - Class D 3rd place (Best Pit Crew)
East Noble - Class D 5th place

 

 

Year 2007
Director Terry L. McKee
Assistant Directors Larry Dockter, Jay Vanlandingham
Drum Majors Matt Fitzpatrick, Ben Fisher
Show Theme/Title Celtic Celebration
Repertoire Galway Piper
Danny Boy
Irish Party in Third Class
Total Members 85
ISSMA Class D
ISSMA Homestead District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals DeKalb - Class D 3rd place
East Noble - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect)

 

 

Year 2006
Director Terry L. McKee
Assistant Directors Larry Dockter, Jay Vanlandingham
Auxiliary Directors Michelle Hutchinson, Hannah Leland
Drum Majors Jada Nichols, Matt Fitzpatric
Show Theme/Title Flight
Repertoire Fanfare For The Third Planet
Into The Light
Ascend
Total Members 80
ISSMA Class D
ISSMA Homestead District - Silver Rating
Invitationals Carroll - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion)
DeKalb - Class D 3rd place
Northrop - Class D 2nd place

 

 

Year 2005
Director Terry L. McKee
Assistant Directors Larry Dockter, Jay Vanlandingham
Auxiliary Directors Michelle Hutchinson, Hannah Leland
Drum Majors William Rhudy, Courtney Ingold
Show Theme/Title The Art of Peit Mondrian
Repertoire Minimally Speaking
Total Members 85
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Carroll - Class D 1st place (Best Visual, General Effect, Auxiliary)
Penn - Class D 1st place (Best Visual, General Effect)
Plymouth - Class D 2nd place

 

 

Year 2004
Director Terry L. McKee
Assistant Directors Larry Dockter, Jennifer Hann
Additional Staff Michelle Hutchinson, Jay Vanlandingham
Drum Majors Maria Flora, William Rhudy
Show Theme/Title Music from "Pirates of the Caribbean
Repertoire Part 1 - Fog Bound, The Medallion Calls, The Black Pearl
Part 2 - Blood Ritual, To The Pirate's Cave
Part 3 - One Last Shot, He's A Pirate
Total Members 86
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Maconaquah - Class D 5th place
East Noble - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Plymouth - Class D 2nd place

 

 

Year 2003
Directors Terry L. McKee, Larry Dockter
Auxiliary Directors Michelle Hutchinson, Jay Vanlandingham
Drum Majors Jarred Warren, Maria Flora
Show Theme/Title Gladiator
Repertoire Barbarian Horde - The Battle
Earth
Barbarian Horde
Total Members 60
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 1 
North Regional - Division 2
Invitationals Penn - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect, People's Choice)
Elwood - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 2002
Directors Terry L. McKee, Larry Dockter
Drum Majors Grant Eberly, Jarred Warren
Repertoire The Galway Piper
Danny Boy
An Irish Party In Third Class
Total Members 68
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 1 (Best Music, Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Westfield - Class D 4th place
Maconaquah - Class D 5th place
Plymouth - Class C 6th place

 

 

Year 2001
Directors Terry L. McKee, Larry Dockter
Repertoire Toccata & Fugue
Prelude from "Psycho"
Night On Bald Mountain
Total Members 50
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 1 (Best Visual, Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Penn - Class D 1st place (Best Music, General Effect)
East Noble - Class D 1st place (Best Music, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Plymouth - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect)

 

 

Year 2000
Directors Terry L. McKee, Larry Dockter
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Whitko - Class D 2nd place
East Noble - Class D Participation

 

 

Year 1999
Directors Terry L. McKee, Larry Dockter
Music Selections from "Phantom Of The Opera"
Total Members 63
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Carroll - Class D Participation
Concord - Class D 9th place
Columbia City - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect)

 

 

Year 1998
Directors Terry L. McKee, Larry Dockter
Drum Majors Jamia Alexander, Erin Fradette
Show Pictures At An Exhibition
Repertoire Promenade
Babi Yaga
Old Castle
Ballet Of The Unhatched Chicks
Fighting Children
Great Gate Of Kiev
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional - Division 2
Invitationals Maconaquah - Class D Participation
North Judson - Class 1A 2nd place (Best General Effect)

 

 

Year 1997
Directors Terry L. McKee, Larry Dockter
Music Music from "Scheherazade"
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Plainfield - Class D 7th place
Lebanon - Class D 5th place
Maconaquah - Class D 6th place

 

 

Year 1996
Directors Terry L. McKee, Larry Dockter
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 2
Invitationals East Noble - Small Bands Class 7th place

 

 

Year 1995
Directors Terry L. McKee, Larry Dockter
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 2

 

 

Year 1994
Directors Terry L. McKee, Larry Dockter
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 2

 

 

Year 1993
Directors Terry L. McKee, Larry Dockter
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 2

 

 

Year 1992
Directors Terry L. McKee, Larry Dockter
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1991
Directors Terry L. McKee, Larry Dockter
Drum Majors Sarah Borg, Jeremy Gunton
Repertoire Alvarado (by Waters)
Polovetsian Dances (by Borodin)
I Have Dreamed
Total Members 77
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 2
Invitationals Hamilton Southeastern - Class C 3rd place

 

 

Year 1990
Director Terry L. McKee
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 2
Invitationals Whitko - Class D 4th place

 

 

Year 1989
Director Terry L. McKee
Drum Majors Eris Migliorini, Stephanie Meeks
Repertoire Farandole
Juego de Timbal
Bachiana
Total Members 69
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 2
Invitationals Bluffton - Class AA 7th place
Homestead - Class D participant

 

 

Year 1988
Director Terry L. McKee
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional - Division 2

 

 

Year 1987
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 2 

 

 

Year 1986
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 2

 

 

Year 1985
ISSMA Did not participate
Invitationals Norwell - Class D 4th place

 

 

Year 1984
Directors Andrew Norman, Larry Dockter
Total Members 86
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 2 

 

 

Year 1983
Directors Andrew Norman, Larry Dockter
Drum Majors Tony Cassell, Lisa Butler
Repertoire Quesada
Eleanor Rigby
Tico Tico
America/Maria
Total Members 76
ISSMA Did not participate
Invitationals Bluffton - 9th place

 

 

Year 1982
Director Andrew Norman
Total Members 78
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 3 
Invitationals Bluffton - 11th place

 

 

Year 1981
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1980
NISBOVA Class B Division 2 - 16th place

 

 

Year 1979
NISBOVA Did not participate
Invitationals Bluffton - 3rd place

 

 

Year 1978
NISBOVA Did not participate
Invitationals Bluffton - 6th place-tie

 

 

Year 1977
Director Terry L. McKee
Total Members 112
NISBOVA Class B Division 3 - 15th place

 

 

Years 1974 - 1976
NISBOVA Did not participate

 

 

Year 1973
Director Terry L. McKee
NISBOVA Did not participate
Parades Warsaw - Participant
Wabash Canal Days - 3rd place
Roann Festival - 3rd place
North Webster - 5th place

 

 

Year 1972
NISBOVA Did not participate
Parades Roann Festival - 4th place
Wabash Canal Days - 6th place

 

 

Years 1970 - 1971
NISBOVA Did not participate

 

 

Note:  School opened in 1957 (consolidation of Chester Township, and North Manchester High Schools and, in 1962, Laketon High School)