MARION HIGH SCHOOL MARCHING GIANTS

MARION, INDIANA

 

 

Year 2019
Director Joshua R. Huff
Auxiliary Director Katie Hughes
Additional Staff Christina Huff (Music and Visual), Joshua Wesner (Music and Visual), Tom Conner (Music and Visual), Taylor Sprinkle (Music and Visual), Zachary Rodgers (Percussion Director), Eric Thornbury (Drill Design), Michael Rennaker (Music Arranger)
Drum Majors Allison Faulkner
Show Theme/Title Spirit of the Past
Repertoire Mazama (by Jay Chattaway)
Total Members 70
ISSMA Summer Showcase - Gold Rating

 

 

Year 2018
Director Joshua R. Huff
Show Theme/Title Pillars
Repertoire We Shall Lift Lamps of Courage
Be Still My Soul
Artistic
This Is Me
Total Members 70
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Silver Rating
Open Class Invitational Silver Rating

 

 

Year 2017
Director Joshua R. Huff
Show Theme/Title Changing a Nation
Total Members 60
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Bronze Rating
Open Class Invitational Silver Rating

 

 

Year 2016
Director Joshua R. Huff
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Bronze Rating
Open Class Invitational Silver Rating

 

 

Year 2015
Director Joshua R. Huff
Show Theme/Title Dreams
Repertoire Dream Variations (by Roland Barrett)
Imagine (by John Lennon)
Sparks (by Brian Balmages)
Total Members 36
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Bronze Rating
Open Class Invitational Silver Rating

 

 

Year 2014
Director Joshua R. Huff
Auxiliary Director Clair Miller
Additional Staff Christina Huff- woodwinds/drum major/percussion; Joshua Wesner- brass/visual/percussion; Eric Thornbury- Drill Writer
Drum Major Mark Mooney
Show Theme/Title A New Journey
Repertoire Journey of Man, Part 1, 2, 3 all arrangements by Richard Saucedo
Total Members 35
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Bronze Rating

 

 

Years 2006 - 2013
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2005
Directors Anthony Jones, Wayne Garrett
Show Theme/Title The Music of Ray Charles
Total Members 50
ISSMA Class B
ISSMA Festival Class - Gold Rating
Invitationals Maconaquah - Class B 2nd place
Brownsburg - Class B 3rd place

 

 

Year 2004
Directors Anthony Jones, Wayne Garrett
Drum Majors Anna Leslie, Rebecca Young
Show Theme/Title Music of The Doors
Total Members 35
ISSMA Class B
ISSMA Festival Class - Gold Rating
Contests Bluffton - Class B 4th place
Maconaquah - Class B 2nd place
Greenfield-Central - Class B 6th place

 

 

Year 2003
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2002
Director Stacey Briggs
Drum Major Nakesha Cook
Show Theme/Title On The Road Again - A Blues Brothers Journey
Repertoire Think
Messin' With The Kid
I Can't Turn You Loose
Shake A Tail Feather
Total Members 49
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Division 2

 

 

Year 2001
Director Michael Horan
Drum Majors Aaron Ashba, Nakesha Cook
Show Theme/Title Jukebox Memories
Repertoire Backstabbers
Go Down Gamblin'
When You Love Me
Uptight
Total Members 65
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 2 
Invitationals Carroll - Class A 3rd place
Kokomo - Class A 5th place
Maconaquah - Class A Participation
Twin Lakes - Class A 3rd place
Jefferson - Class A Participation
Greenfield-Central Class A 6th place

 

 

Year 2000
Directors Michael Horan, Stacey L. Briggs
Show Theme/Title The Phases Of Life:  Turmoil, Tragedy & Praise
Repertoire At The Strongholds Of Ein Gedi
In Praise Of Gentle Pioneers
Gloria
ISSMA Class A
ISSMA Marion District - Division 2
Invitationals Carroll - Class A 1st place
Plainfield - Class A 4th place
East Noble - Class B Participation

 

 

Year 1999
Directors Michael Horan, Stacey L. Briggs
Repertoire Africa
Total Members 83
ISSMA Class A
ISSMA Marion District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Carroll - Class B Participation
Plainfield - Class A 4th place
East Noble - Class AA 3rd place
Angola - Class A Participation
Homestead - Class A 6th place

 

 

Year 1998
Directors Michael Horan, Stacey L. Briggs
Additional Staff

Mark Pickett, Ron Ways, Alicia Brant, Kevin Shaffer, Katie Beckstedt

Show Theme/Title Selections from "Phantom Of The Opera"
Total Members 76
ISSMA Class A
ISSMA Marion District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Bluffton - Class AA 3rd place
Plainfield - Class A 4th place
East Noble - Class AA 1st place
Angola - Class A 4th place

 

 

Year 1997
Directors John Sedwick, Ron Ways
Additional Staff Brian Shidler, Melissa Sedwick, Sabrina Straub, Jennifer Greiner, John Morse, Ashley Ward, Cindy Walker, Keith Pautler
Drum Majors Derek Payne
Show Theme/Title Sounds Of The Universe
ISSMA Class A
ISSMA Marion District - Division 1 (Best Visual)
North Regional - Division 1
Invitationals Maconaquah - Class A 4th place

 

 

Year 1996
Directors John Sedwick, Ron Ways
Additional Staff Brian Shidler, Sabrina Straub, Lisa Veach, Brian Grenier, Tim Fedor, Jenni Greiner
Show Theme/Title Selections from "Tommy"
ISSMA Class A
ISSMA Marion District - Division 1 (Best Visual)
North Regional - Division 1
Invitationals Anderson Highland - Class A Participation
East Noble - Small Bands Class 2nd place
Kokomo - Class A 3rd place
Bluffton - 2nd place

 

 

Year 1995
Directors John Sedwick, Ron Ways
Additional Staff Melissa Sedwick, Brian Shidler, Brian Grenier, Tim Fedor
Drum Majors Christi May, Kevin Schafer
Show Theme/Title The Music of Pat Metheny
Repertoire Fanfare/Minuano
Dream Of The Return
Third Wind
Total Members 53
ISSMA Class A
ISSMA Marion District - Division 1 
North Regional - Division 2
Invitationals Elwood - Class A 4th place

 

 

Year 1994
Directors John Sedwick, Ron Ways
Additional Staff Melissa Sedwick, Mike Horan, Brian Shidler
Drum Major Christi May
Repertoire Appalachian Morning
Journey To Capricorn
Pieces Of Dreams
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Bluffton - Class A 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
New Haven - Class A 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)

 

 

Year 1993
Directors John Sedwick, Ron Ways
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1992
Directors John Sedwick, Ron Ways
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Division 2

 

 

Year 1991
Directors Bradley Q. Cooper, Ron Ways
Drum Majors Jennifer Schepler, Trevor Blake
Repertoire Niles Dance
Variations On A Korean Folk Song
Total Members  119
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best General Effect)
North Regional - Division 2

 

 

Year 1990
Directors Bradley Q. Cooper, Ron Ways
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1989
Directors Chuck Edwards, Ron Ways
Drum Majors Carol North, Amy Miller
Repertoire Emperata Overture
Artistry In Rhythm
Beatles Medley
Total Members 88
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Division 2
Invitationals Bluffton - Class AA 5th place
Elwood - Class A 5th place

 

 

Year 1988
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Division 2 (Best Auxiliary)

 

 

Year 1987
Director Bruce Corrigan
Drum Major Cindy Lowe
Repertoire Stingray
Jazzin'
Somewhere
Prologue
Tonight
Total Members 83
ISSMA Class A
ISSMA Kokomo District - Division 1 (Best Music, General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 1 
Invitationals Norwell - Class A Participant

 

 

Year 1986
Director Bruce Corrigan
Drum Majors Cindy Lowe, Jeff Bragg
Repertoire Carmen Overture
Pachelbel Cannon
Russian Christmas Music
Overture to "Candide"
Through The Eyes Of Love
Total Members 98
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Carmel - 7th place

 

 

Year 1985
Director Martin Becker
Drum Major Brian Johnson
Repertoire Jupiter
Satin Doll
Don't Get Around Much Anymore
It Don't Mean A Thing
Terms Of Endearment
Total Members 125
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Marching, Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Kokomo - Class A 3rd place
Midwest Marching Band Festival - Class A 1st place

 

 

Year 1984
Director Martin Becker
Total Members 139
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Open Class Division 2

 

 

Year 1983
Director Martin Becker
Repertoire Farandole
Dancing Men
Waiting On The Robert E. Lee
Come In From The Rain
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1
MBA Grand Nationals Prelims Participant; Open Class Division 3
MBA Regional Indianapolis: Prelims Participant

 

 

Year 1982
Directors Martin Becker, Craig Waltz, Bill Laughlin, Kelly Becker
Total Members 100
ISSMA Class A
ISSMA State Finals Prelims - Division 2
ISSMA District - Division 1
MBA Grand Nationals Prelims Participant; Open Class Division 3

 

 

Year 1981
Directors Martin Becker, Jerry Fox, Kelly Becker
Repertoire Strike Up The Band
One Voice
Cleopatra's Asp
Back Home Again In Indiana
Pageantry
Total Members 138
ISSMA Class A
ISSMA State Contest Prelims - Division 3
ISSMA Winchester District - Division 1
CIMBF Class A - Division 1
Invitationals College Football Hall of Fame (Kings Island, OH) participant

 

 

Year 1980
Directors Martin Becker, Jerry Fox, Jan Coolman, Kelly Howell
Drum Majors Dave Tomlinson, Kevin Deloria
Repertoire Lohengrin
Peanut Vendor
Lohengrin, Act 1
Artistry In Rhythm
2:00 Jump
Die Meistersinger
Elsa's Procession To The Cathedral
Pilgrim's Chorus
Total Members 120
All-State Marching Band Contest Class A - 27th place (Division 2)
ISMA Winchester - Class A Division 1
Invitationals Norwell - Class A 5th place

 

 

Year 1979
Director Martin Becker
Total Members 135
NISBOVA Class A Division 2 - 14th place

 

 

Year 1978
Director Kenneth L. Steidle
Total Members 150
NISBOVA Class A Division 2 - 13th place

 

 

Year 1977
Director Kenneth L. Steidle
NISBOVA Did not participate

 

 

Year 1976
Director Kenneth L. Steidle
NISBOVA Class A Division 2

 

Year 1975
Director Steven D. Matthews
NISBOVA Class A Division 2

 

 

Year 1974
Director Steven D. Matthews
Total Members 116
All-State Marching Band Contest Class A - 11th place
NISBOVA Class A Division 1

 

 

Year 1973
Director Steven D. Matthews
NISBOVA Class A Division 2

 

 

Year 1972
NISBOVA Did not participate

 

 

Year 1971
NISBOVA Class A - Division 1 (Class A Sweepstakes Award)