MARTINSVILLE HIGH SCHOOL MARCHING ARTESIANS

MARTINSVILLE, INDIANA

 

 

Year 2018
Director Ken Belt
Show Theme/Title Contagion
Repertoire Foundry
The United States of Eurasia
Map of the Problematique
Toxic
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Bronze Rating
Open Class Invitational Silver Rating
Mid-States Centerville - Class AAA 5th place

 

 

Year 2017
Director Ken Belt
Show Theme/Title eARTth
Total Members 72
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Silver Rating
Open Class Invitational Gold Rating
Mid-States Centerville - Class AAA 3rd place

 

 

Year 2016
Director Adrian Hartsough
Show Theme/Title Tale of Three Brothers
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Silver Rating
Mid-States Simon Kenton - Finals 7th place; Class AA 2nd place (Best Music, Percussion, Auxiliary)
Championships - Prelims Class AA 12th place

 

 

Year 2015
Director Adrian Hartsough
Show Theme/Title This Just In
Total Members 60
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Gold Rating; Finalist
Mid-States LaSalle - Class AA 3rd place

 

 

Year 2014
Director Michael A. Scott
Additional Staff Kaymen Megl, Jay Wilkerson, Brian Dice Percussion: Kevin Miles, Nathan Bruhn, Sam Muncy Guard: Ryan Austill, Jenna Austill, Kelsy Groover
Drum Majors Ethan Renden, Allie Byrd
Show Theme/Title Fiesta de Musica
Repertoire La Cumbunchero
Land of Make Believe
El Gato Triste
Total Members 62
ISSMA Festival Class - Gold Rating (Music With Distinction Awards)
Invitational Paoli - Class AAA 3rd place (Best Music)
Mid-States Columbus North - Class AA 2nd place
Dixie Heights - Class AA 2nd place

 

 

Year 2013
Director Michael A. Scott
Drum Majors Samantha Waternman, Kaymen Megl
Show Theme/Title Postcards
Repertoire Rio de Janeiro
Hong Kong
French Riviera
The Big Apple
Total Members 72
ISSMA Festival Class - Gold Rating (Music, Visual With Distinction Awards)
Mid-States Columbus North - Class AA 6th place
Hamilton Southeastern - Class AA 4th place
Centerville  - Class AA 2nd place

 

 

Year 2012
Director Michael A. Scott
Drum Majors Angel Rito, Samantha Waternman
Show Theme/Title Now & Forever
Repertoire Nightmare Before Christmas (by Danny Elfman)
Total Members 67
ISSMA Festival Class - Gold Rating (Visual Achievement Award)
Mid-States Columbus North - Class AA 5th place (Best Percussion)
Hamilton Southeastern - Class AA 5th place
Mason - Class AA 4th place

 

 

Year 2011
Director Michael A. Scott
Show Theme/Title Conexus
Total Members 60
ISSMA Festival Class - Gold Rating
Mid-States Columbus North - Class AAA 5th place
Hamilton Southeastern - Class AA 6th place

 

 

Year 2010
Director Michael A. Scott
ISSMA Festival Class - Gold Rating
Mid-States Columbus North - Class AA 2nd place (Best Percussion)
Hamilton Southeastern - Class AA 2nd place (Best Percussion)
Ryle - Class AA 5th place

 

 

Year 2009
Director Michael A. Scott
Assistant Director Stacey Daniels
Drum Majors Maggie Paul, Kelly Bolin
Repertoire Voodoo
Basin Street Blues
A Closer Walk With Thee
Do You Know What It Means To Miss New Orleans
Total Members 52
ISSMA Did not participate
Mid-States Columbus North - Class AA 5th place (Best Percussion, Auxiliary)
Hamilton Southeastern - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Centerville - Class AA 3rd place
Championships - Class AA Prelims 16th place
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AAA Division 3

 

 

Year 2008
Director Michael A. Scott
Assistant Directors Stacey Daniels, Nate Wilkerson, Sam Barker
Drum Majors Rhiannon Racy, Olivia Leonard
Show Theme/Title The Music of Don Bodin
Total Members 72
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Entered, did not appear
Mid-States Columbus North - Class AA 3rd place (Best Percussion)
Hamilton Southeastern - Class AA 4th place
New Albany - Class AA 2nd place
Championships - Class AA Prelims Participant
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AAA Division 3

 

 

Year 2007
Director Scott Miller
Assistant Directors Stacey Daniels, Ari Wesley, Nate Wilkerson
Auxiliary Directors Sarah Fruehe, Jessica Kingrey
Additional Staff Ross Wilkerson, Andrew Wesley, Blake Walters, Rick Van Doel, Andy Lane, Jay Wilkerson
Drum Majors Evan Castetter, Sarah Kantmann, Rhiannon Racy
Show Theme/Title Suite for Mankind
Repertoire I. Creation
II. Devastation (Carry on Wayward Son)
III. Salvation
IV. Jubilation (4th mvmt, Beethoven's 9th Symphony)
Total Members 90
Invitationals Avon - Class B 7th place
Mid-States Hamilton Southeastern - Class AAAA 5th place
Ballard (KY) - Class AAAA 2nd place
Championships - Prelims Class AAAA 13th place
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AAA Division 2
BOA Regional St. Louis - Prelims Participant; Class AAA Division 3

 

 

Year 2006
Director Scott Miller
Assistant Directors Nate Sutton, Jay Wilkerson
Auxiliary Directors Samantha Lofton, Kelsey Berney
Additional Staff Nate Wilkerson, drill design, percussion; Matt McGuire, percussion, Kady Ellison, Pit, Samatha Lofton, Kelsey Berney, guard; Phillip Weitlauf, Sam Bivens, Ross Wilkerson, Mark Brown, Jordan Walker, Camp staff.
Drum Major Emily Owens
Show Theme/Title Freeze
Repertoire Don't You Ever Wash That Thing, Echidna's Arf, (for you) (by Frank Zappa)
First Circle (by Pat Metheny)
Frozen Treats (by Nate Sutton and Jay Wilkerson)
Total Members 98
ISSMA Class B
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Bronze Rating
Invitationals Avon - Class B 5th place
Mid-States Western Brown (OH) - Class AAA 1st place
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AAA Division 3
BOA Regionals Carmel - Fall Preview Experience participant
Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2005
Directors Scott Miller, Stacey Daniels
Drum Majors Emily Owens, Clint Poletti, Stephanie Peters
Show Theme/Title Music from "Wicked"
Total Members 110
ISSMA Class B
ISSMA Did not participate
Mid-States LaSalle - Class AAA 4th place
Mason - Class AAA 6th place
Championships - Class AAA Prelims 20th place, Division 3

 

 

Year 2004
Directors Scott Miller, Stacey Daniels
Drum Majors Sadie Davis, Megan Ward
Show Theme/Title Sonoran Sunsets & Celebrations
Repertoire The Canyon (by Philip Glass)
Sonoran Desert Holiday (by Ron Nelson)
Bizarro (by Michael Daugherty)
Total Members 108
ISSMA Class B
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Silver Rating  
Invitationals Columbus East - Class B 4th place
Greenfield-Central - Class B 5th place

 

 

Year 2003
Directors Scott Miller, Jerry D. Vogel, Stacey Daniels
Drum Majors Lindsey Dalton, Sadie Davis, Zach Steinbrook
Repertoire Malaguena
Total Members 110
ISSMA Did not participate
Mid-States Bellbrook (OH) - Class AAA 1st place (Best Music, Visual, Percussion, Auxiliary)
Mason (OH) - Class AAA 4th place

 

 

Year 2002
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2001
Directors Scott Miller, Jerry D. Vogel, Stacie Daniels, Al Lilly
Show Theme/Title Call To Glory
Repertoire Call To Arms from "Glory"
American Salute
Epitaph To War from "Glory"
Shenandoah
Battle Music from "Gone With The Wind"
Total Members 104
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Division 1
South Regional - Division 2
Mid-States Loveland - Class AAA 1st place (Best Music, Visual, Percussion, Auxiliary)
Championships - Class AAA Prelims 11th place
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AA Division 2
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2000
Directors Scott Miller, Jerry D. Vogel, Al Lilly
Repertoire Caravan
Beautiful Maria Of My Soul
Sand Panfilo
One More Time Chuck Corea
Total Members 102
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Columbus North - Class A 2nd place
Columbus East - Class A 2nd place
Mid-States Colerain - Class AAA 2nd place
Championships - Class AAA/Open Finals 8th place, Class AAA Prelims 4th place

 

 

Year 1999
Directors Troy D. Allbright, Scott Miller, Jerry D. Vogel, Al Lilly, Robin Shaw
Drum Majors Deetta Clouse, Aliza Frame, Kris Rector
Show Theme/Title A Roman Fantasy
Repertoire The Pines Of The Villa Borghese
Adagio Of Spartacus
Phygia from Spartacus
La Ottobrata
La Befana
Total Members 140
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Columbus North - Class AAA Participation
Lawrence Central - Class A 7th place
Greenwood - Class A 4th place
Greenfield-Central - Class A 4th place
Center Grove - Class A 6th place

 


Year 1998
Directors Mark Wayman, Shelly Bradshaw, Jerry D. Vogel, Al Lilly
Drum Majors Jassmine Baker, Deetta Clouse
Show Theme/Title Mexico
Repertoire Fiesta - Symphonic Dance #3
Mass from "La Fiesta Mexicana"
Malaga
ISSMA Class A
ISSMA Center Grove District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Greenwood - Class A 10th place
Center Grove - Class A 9th place
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AAA Division 2
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 1997
Directors Frank Battaglia, David Copeland, Jerry Vogel, Al Lilly
Drum Majors Amber Trisler, Jassmine Barker
Show Theme/Title Images Of Ireland
Repertoire Reel Around The Sun
Ireland: Of Legend And Lore
Lift The Wings
Riverdance
Total Members 160
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Columbus North - Class AAA 2nd place (Best Percussion, Auxiliary)
Plainfield - Class A 3rd place
Greenwood - Class A 6th place

 

 

Year 1996
Directors Frank Battaglia, David Copeland, Jerry D. Vogel
Drum Majors Jill Miller, Amber Trisler
Show Theme/Title Pandora's Box
Repertoire The Inferno
Total Members 157
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class A 9th place 
Ben Davis - Class A 3rd place
Plainfield - Class A 2nd place (Best Percussion, Auxiliary)
Greenwood - Class A 5th place

 

 

Year 1995
Directors Frank Battaglia, David Copeland, Jerry D. Vogel
Drum Majors Ryan Myers, Jill Miller
Repertoire Gloria, Mvmt. III
Chichester Psalms, Mvt. I
An American Hymn
African Drum Solo
Precious Lord, Take My Hand
God Must Be Tryin' To Tell You Something
Amazing Grace
Total Members 148
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class A Participation
Carmel - Class A Participation 
Ben Davis - Class A 4th place (Best Percussion)

 

 

Year 1994
Directors Frank Battaglia, David Copeland, Jerry D. Vogel
Drum Majors Amy Lester, Ryan Myers
Repertoire On The Waterfront
Total Members 162
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class A Participation (Best Percussion)
Greenwood - Grand Champion
Ben Davis - Class A 3rd place (Best Percussion, Drum Major)
Greenwood - Class A 1st place (Best Music, Percussion, Auxiliary)
BOA Grand Nationals BOA Percussion Festival - Participant

 

 

Year 1993
Director Frank Battaglia
Show Music of Danny Elfman
Drum Majors Tag Tuck, Amy Lester
Repertoire Batman
Beetlejuice (Main Title)
Big Top, Pee Wee (Main Title)
Themes from "Night Breed"
Battle Music and Finale from "Batman"
Total Members 144
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Music)
South Regional - Division 1
Invitationals Lawrence Central - Class A 1st place

 

 

Year 1992
Directors Frank Battaglia, Rick Heacock
Drum Majors Jenny Larison, Tag Tuck
Show Theme/Title Selections from "Hook"
Repertoire Flight To Neverland
Smee's Theme/Remembering Childhood
When You're Alone
Return To Neverland
Total Members 164
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Greenwood - Gold Class 3rd place (Best Percussion)
Plainfield - Class AAA 3rd place
Center Grove - Class II 2nd place

 

 

Year 1991
Directors Frank Battaglia, Rick Heacock
Drum Majors Stephanie Mason, Jenny Larison
Repertoire Caravan
Stompin' At The Savoy
Sarah's Eyes
St. Louis Blues
Total Members 147
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1990
Directors Frank Battaglia, Rick Heacock
Drum Majors Jenny Nuckles, Stephanie Mason
Repertoire Toccata & Fugue
How High The Moon
Spain
Total Members 85
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 2

 

 

Year 1989
Director Frank Battaglia
Repertoire Artistry In Rhythm
One O'Clock Jump
Misty
Total Members 95
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Center Grove - 4th place

 

 

Year 1988
Director Frank Battaglia
Total Members 102
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1987
Directors Frank Battaglia, Rick Heacock
Drum Majors Randy McPike, Julie Wood
Repertoire Shangri-La
A Night In Tunisia
Overtura
Total Members 155
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Plainfield - Class A 2nd place (Best Music, Marching, Drum Major)
ISU - Class A Participant

 

 

Year 1986
Director Frank Battaglia
Total Members 162
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Plainfield - Class A 5th place

 

 

Year 1985
Director Frank Battaglia
Total Members 166
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1984
Director Frank Battaglia
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 2

 

 

Year 1983
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1982
ISSMA District - Division 2

 

 

Year 1981
Director Jerry D. Vogel
Total Members 140
ISSMA Class A
ISSMA State Contest Prelims - Division 2
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Drill Team)

 

 

Year 1980
Director Jerry D. Vogel
All-State Marching Band Contest Class A - Did not participate
ISMA Columbus East - Class A Division I

 

 

Year 1979
Director Jerry D. Vogel
Total Members 147
All-State Marching Band Contest Class A - Participant
ISMA Columbus - Class A Division 1 (Best Inspection)

 

 

Year 1978
Director Jerry D. Vogel
Total Members 180
All-State Marching Band Contest Class A - 16th place
ISMA John Marshall - Class A Division 1

 

 

Year 1977
Director Jerry D. Vogel
Total Members 163
All-State Marching Band Contest Class A - 14th place
ISMA Columbus - Class A Division 1

 

 

Year 1976
Director Jerry D. Vogel
Total Members 175
All-State Marching Band Contest Class A - 7th place
ISMA Division 1

 

 

Year 1975
Director Jerry D. Vogel
Total Members 168
All-State Marching Band Contest Class A - 6th place
ISMA Division 1

 

 

Year 1969
Director Craig K. Mitchell
ISMA Southport - Entered, did not appear