MOUNT VERNON HIGH SCHOOL MARCHING WILDCATS

MOUNT VERNON, INDIANA

 

  

Year 2018
Director Joe Stone
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Gold Rating

 

 

Year 2017
Director Joe Stone
Show Theme/Titlew We Start As One
Total Members 56
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Silver Rating; Semi-State

 

 

Year 2016
Director Joe Stone
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State

 

 

Year 2015
Director Joe Stone
Show Theme/Title The Grid
Total Members 50
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State

 

 

Year 2014
Director Grant Jones
Drum Majors Andy Johnson, Katie Johnson
Show Theme/Title The Ripple Effect
Repertoire 1000 Airplanes on the Roof
Water Night
Niagara Falls
Total Members 55
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State

 

 

Year 2013
Director Grant Jones
Drum Major Andy Johnson
Show Theme/Title Be The Revolution
Total Members 53
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (Visual With Distinction); Semi-State; State Finalist
Invitationals F.J. Reitz - Class A 1st place
North Posey - Class AA 2nd place
Evansville North - Class AA 1st place
Castle - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)

 

 

Year 2012
Director Cory A. Mullins
Drum Major Andy Johnson
Show Theme/Title Groove Machine (music by John Fannin)
Total Members 58
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals F.J. Reitz - Class A 1st place
Castle - Class C 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)
South Spencer - Class C 2nd place (Best Music)
Evansville North - Class AAA 3rd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2011
Director Scott Dallas
ISSMA Did not participate
Invitationals F.J. Reitz - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Evansville Central - Class AAA 4th place
North Posey - Class AAA 3rd place
Castle - Class C 2nd place (Best Auxiliary)
Evansville North - Class AAA 2nd place (Best Percussion)
Mid-States Championships - Finals Class AA 8th place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2010
Director Scott Dallas
Show Theme/Title Bent (Original music by John Fannin)
ISSMA Did not participate
Invitationals Evansville Central - Class AA 4th place
North Posey - Class AAA 3rd place (Best Drum Major)
Castle - Class C 2nd place
Evansville North - Class AAA 2nd place (Best Auxiliary, Drum Major)
Vanderbilt Marching Invitational - Class D 3rd place
Murray State - Class AAA 2nd place
Mid-States Championships - Class AA Finals 3rd place

 

 

Year 2009
Director Timothy Barnett
Assistant Director Scott Dallas
Drum Major Andrew Abad
Show Theme/Title Face To Face
Total Members 64
ISSMA Did not participate
Mid-States Championships - Class AA Finals 5th place
Invitationals F.J. Reitz - Class A 1st place (Best Percussion)
Evansville Central - Class AA 4th place
North Posey - Class AA 2nd place (Best Percussion)

 

 

Year 2008
Director Timothy Barnett
Assistant Director Scott Dallas
Auxiliary Director Jana Keethers
Additional Staff Adam Rice, Matthew Wargel, Brian Bosley, Ray Noelle, Andrew Noelle
Drum Major Andrew Adad, Tawnya Lauderdale
Show Theme/Title Four (composed by John Fannin)
Repertoire I- Foreshadows
II- Forbids
III - Forgives
IV - Forever
Total Members 79
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Evansville Central - Class AA 2nd place (Best Percussion)
North Posey - Class AAA 2nd place
Evansville North - Class AAA 2nd place (Best Percussion, Drum Major)
ISU - Class C 2nd place (Best Visual, General Effect)
Mid-States Columbus North - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)

 

 

Year 2007
Director Timothy Barnett
Assistant Director Scott Dallas
Auxiliary Directors Jana Keethers, Sarah Batton
Additional Staff Additional Staff: Ryan S. Bredemeier- Visual Head/Design Team, Adam
Rice- Visual/Brass, Michael Alsop- Visual/Brass, John Whitesell -
Brass, Matthew Wargel - Brass, Chris Ashworth - Woodwinds, Brian
Bosley- Woodwinds, Ray Noelle - Percussion, Andrew Noelle - Percussion,
Timothy Deem and Scott Leatherland-Consultants
Drum Major Tawnya Lauderdale
Show Theme/Title Making of a Masterpiece! -Original Music of John Fannin
Repertoire Mvmt I- Inspiration
Mvmt II- Creative Process
Mvmt III- The Masterpiece
Total Members 94
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Evansville Central - Class AAA 1st place (Best Auxiliary)
F.J. Reitz - Class C 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Overall Grand Champion, Best General Effect)
North Posey - Class AAA 1st place
Evansville North - Class AAAA 2nd place (Best Pit Crew)
Vanderbilt Marching Invitational - Class C 2nd place

 

 

Year 2006
Director Timothy Barnett
Assistant Director Scott Dallas
Auxiliary Director Sarah Baton
Additional Staff Ryan Bredemeier- Brass, John Whitesell - Brass,Matthew Wargel - Brass, Chris Ashworth - Woodwinds, Amanda Greenwell - Woodwinds,Sarah Batton - Guard, Lindsey Schroeder - Guard, Ray Noelle - Percussion, Andrew Noelle - Percussion,Timothy Deem - Visual, Scott Leatherland - Visual
Drum Majors Patrick Litteken, Cade Spivey
Show Theme/Title A Quest for Extremes
Repertoire MVMT I- A RED HOT TANTRUM IN "PURGATORIO" 
MVMT II- A WARM YELLOW CALM ON "A WINTER'S DAWN"
MVMT III- A COOL VIEW THROUGH "BLUE SHADES"
Total Members 78
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals F.J. Reitz - Class AA 1st place (Best Percussion, Overall Music)
North Posey - Class AA 1st place (Best Percussion, Grand Champion)
Evansville North - Class AAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major, Overall Grand Champion, Music, General Effect, Auxiliary, Percussion, Drum Major)
Owensboro Catholic (KY) - Class AAA 1st place (Best Visual, General Effect, Percussion, Reserve Grand Champion)

 

 

Year 2005
Director Timothy Barnett
Assistant Director Scott Dallas
Auxiliary Director Sarah Baton
Additional Staff Chris Ashworth - Woodwinds, Amanda Greenwell - Woodwinds, John Whitesell - Brass,Tim Royster - Brass, Sarah Batton - Guard, Lindsey Schroeder - Guard, Ray Noelle - Percussion, Andrew Noelle - Percussion, Ryan Bredemeier - Music/Visual, Timothy Deem - Visual, Scott Leatherland - Visual
Drum Majors Kristin Hendricks, Patrick Litteken
Show Theme/Title Call of the Mountain - music of Joseph Curiale
Repertoire Call of the Mountain
River of Tears
Joy
Total Members 85
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Gold Rating (Best General Effect)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Evansville Central - Class AA 2nd place (Best Percussion)
F.J. Reitz - Class C 2nd place
North Posey - Class AA 1st place (Best Percussion, Class A/AA Grand Champion)
Evansville North - Class AAA 2nd place (Class AAA Best Percussion, Overall Best Music)
Castle - Class C participation
South Spencer - Class C 3rd place (Best Pit Crew)

 

 

Year 2004
Directors Timothy Barnett, Scott Dallas
Drum Majors Justin Risher, Kristin Hendricks
Repertoire New Beginnings (by Peter Boyer)
Total Members 75
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Evansville Central - Class AAA 3rd place
North Posey - Class A 1st place
Evansville North - Class AAA 2nd place
F.J. Reitz - Class C 3rd place
Castle - Class C1 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Drum Major, Pit Crew)
South Spencer - Class C 3rd place

 

 

Year 2003
Directors Timothy Barnett, Scott Dallas
Drum Majors Meaghan Patten, Justin Risher
Repertoire Da Vincian Visions - Take Flight
Total Members 75
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Evansville Central - Class AA 3rd place
Princeton - Class AA 2nd place (Best Percussion)
F.J. Reitz - Class AA 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Drum Major)
North Posey - Class AAA 3rd place (Best Percussion)
Evansville North - Class AAA 3rd place
Castle - Class B 3rd place

 

 

Year 2002
Directors Timothy Barnett, Scott Dallas
Drum Majors Nathan Ridens, Meaghan Patten
Show Theme/Title Beyond The Copa!
Repertoire Fanfare & Swing Street
Hey Mambo
Somewhere In The Night/I Write The Songs
Total Members 64
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Evansville Central - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Princeton - Class AA 3rd place
North Posey - Class AAA 4th place
F.J. Reitz - Class C 2nd place (Best Percussion, Drum Major)
Castle - Class C Participant (Best Drum Major)
Evansville North - Class AAA 2nd place (Best Drum Major)
South Spencer - Class C1 2nd place (Best Percussion)

 

 

Year 2001
Directors Timothy Barnett, Scott Dallas
Drum Majors Stephanie Copeland, Nathan Ridens
Show Theme/Title Street Carnival!
Total Members 60
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 2 
Invitationals Evansville Central - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
North Posey - Class AA 2nd place (Best Percussion, Auxiliary)
F.J. Reitz - Class B 2nd place (Best General Effect)
Castle - Class B 3rd place

 

 

Year 2000
Directors Timothy Barnett, Scott Dallas
Drum Major Stephanie Copeland
Repertoire Sundance
Cajun Folksongs
Total Members 50
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2 
Invitationals F.J. Reitz - Class C 3rd place

 

 

Year 1999
Directors Timothy Barnett, Scott Dallas
Drum Majors Jessica Allbright, Stephanie Copeland
Repertoire Beat 70
Letter From Home
Have You Heard
Total Members 55
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals F.J. Reitz - Class C 4th place (Best Percussion)
North Posey - Class AA 2nd place
Evansville - Class C 5th place

 

 

Year 1998
Directors Bill Harloff, Timothy Barnett
Drum Major Amanda Greenwell
Repertoire Liberty Fanfare
Chester
Total Members 71
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Boonville - Class A 2nd place (Best Percussion)
ISU - Class C 5th place
North Posey - Class AAA 4th place (tie)
F.J. Reitz - Class C 3rd place
Evansville - Class C 1st place (Best Percussion)

 

 

Year 1997
Directors Bill Harloff, Timothy Barnett
Drum Major Amanda Greenwell
Show Theme/Title Selections from "Romeo & Juliet"
Total Members 72
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class C 5th place
North Posey - Class AA Participant
Evansville - Class C Participant
F.J. Reitz - Class C Participant
Pike Central - Class AAA Participant

 

 

Year 1996
Directors Bill Harloff, Tim Barnett
Drum Majors Kyle Gross, Kim Swindel
Show Theme/Title Selections from "Miss Saigon"
Total Members 82
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class C 5th place
Center Grove - Class C 5th place

 

 

Year 1995
Director Bill Harloff
Drum Major Grethen Green, Kim Swindel
Show Theme/Title Holst Suite
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2
BOA Grand Nationals Percussion Festival - Participant

 

 

Year 1994
Directors Bill Harloff, Clifton Merrick
Drum Major Grethen Green, Kim Swindel
Show Theme/Title Music of John Williams
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
BOA Grand Nationals Percussion Festival - Participant

 

 

Year 1993
Directors Bill Harloff, Clifton Merrick
Drum Majors Ben Harloff, Kris Rideout
Show Theme/Title Music of Gustav Holst
Total Members 94
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals F.J. Reitz - Class AAA 2nd place (Best Percussion, Soloist, Drum Major)

 

 

Year 1992
Directors Bill Harloff, Clifton Merrick
Drum Majors Ben Harloff, Kris Rideout
Show Theme/Title Selections from "Robin Hood"
Total Members 76
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1991
Directors Bill Harloff, Clifton Merrick
Drum Major Brad Reising
Show Theme/Title Star Wars
Total Members 68
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 2

 

 

Year 1990
Directors Ed Welte, Clifton Merrick
Drum Major Dana Simmons
Repertoire Jubilate
Celebration Suite
He Ain't Heavy, He's My Brother
Total Members 71
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 2
Invitationals ISU - Class B 2nd place (Best Percussion, Auxiliary)
F.J. Reitz - Class A 2nd place

 

 

Year 1989
Directors Ed Welte, Clifton Merrick
Drum Major Dana Simmons
Repertoire Chant & Jubilo
Elise Goes Bad
Do You Wanna Dance
Total Members 71
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Castle - Class AA 1st place (Best Auxiliary, Drum Major)
F.J. Reitz - Class A 1st place (Best Auxiliary)

 

 

Year 1988
Directors Ed Welte, Clifton Merrick
Drum Major Tod Hinton
Repertoire Prologue & Entrance
St. Thomas
Since I Fell For You
Total Members 78
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals F.J. Reitz - Class AA 1st place (Best Drum Major)

 

 

Year 1987
Director Ed Welte
Drum Majors Patti Liberti, Tod Hinton
Repertoire Shangri-La
Free
Tangerine
Over The Rainbow
Total Members 68
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Auxiliary)
South Regional - Division 2
Invitationals F.J. Reitz - Class AA 1st place (Best Auxiliary)

 

 

Year 1986
Director Ed Welte
Drum Major Patti Liberti
Repertoire Mahler's 7th Symphony
Take Five
Tico Tico
Suddenly
Total Members 80
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals F.J. Reitz - Class AA 3rd place (Best Auxiliary)
Evansville - Class AAA 2nd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 1985
Director Ed Welte
Drum Major Wandi Pegues
Repertoire Artistry In Rhythm
Sasparilla Rag
Si Senor
The Greatest Love Of All
Total Members 96
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Evansville - Class AA 4th place

 

 

Year 1984
Directors Charles M. Woodward, Clifton Merrick
Drum Major Maria Anderson
Repertoire Ghost Riders In The Sky
If Ever I Should Leave You
Battle Fatigue
My Favorite Things
If
Total Members 96
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 2
Invitationals F.J. Reitz - Class AA 2nd place

 

 

Year 1983
Directors Charles M. Woodward, Clifton Merrick
Drum Major Chris Elliott
Repertoire Russian Christmas Music
If You Believe
On The Loose
I Can't Help Falling In Love
Total Members 78
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1982
Directors Kenneth W. Goff, Clifton Merrick
Drum Major Tim Woods
Repertoire Night On Bald Mountain
Malaguena
Music Was My First Love
Total Members 88
ISSMA Class B
ISSMA State Contest Prelims - Division 2
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Drum Major)
Invitationals Castle - Class AA 2nd place

 

 

Year 1981
Directors Kenneth W. Goff, Clifton Merrick
Total Members 83
ISSMA Class B
ISSMA State Contest Prelims - Division 2
ISSMA Jasper District - Division 1

 

 

Year 1980
Directors Richard Saucedo, Clifton Merrick
Total Members 100
All-State Marching Band Contest Class B - 18th place (Division 2)
ISMA Jasper - Class B Division 1

 

 

Year 1979
Directors Clifton Merrick, Eddie Gerlach
Total Members 112
All-State Marching Band Contest Class B - Participant
ISMA Huntingburg - Class B Division 1

 

 

Year 1978
Director Clifton Merrick
All-State Marching Band Contest Did not participate
ISMA Huntingburg - Class A Division 1

 

 

Years 1976 - 1977
ISMA Did not participate

 

 

Year 1961
Director K. V. Bryant
ISMA Salem - Group B Division 1

 

 

Year 1959
Director K. V. Bryant
ISMA Fort Branch - Group B Division 1