NEW ALBANY HIGH SCHOOL MARCHING BULLDOGS

NEW ALBANY, INDIANA

 

 

Year 2019
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2018
Director Desmond Anderson
ISSMA Festival Class - Silver Rating
Summer Showcase - Gold Rating

 

 

Year 2017
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2016
Director John Esarey
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Silver Rating

 

 

Year 2015
Director John Esarey
Show Theme/Title Destinations
Total Members 37
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Silver Rating

 

 

Years 2012 - 2014
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2011
Director Aaron K. Lambert
ISSMA Did not participate
Mid-States Ballard - Class A 4th place (Best Percussion)
Simon Kenton - Finals 9th place
Ryle - Class A 5th place

 

 

Year 2010
Director Aaron K. Lambert
ISSMA Did not participate
Invitationals Paoli - Class AA 5th place
Mid-States Columbus North - Class AAA 5th place
Ryle - Class AA 7th place
Colerain - Class AA 7th place
Championships - Class AA 23rd place

 

 

Year 2009
Director Aaron K. Lambert
Drum Majors Hayden Johnson, Mary Lambert
Show Theme/Title Rhythms of the City
ISSMA Did not participate
Invitationals North Harrison - Class A 1st place (Best Music, General Effect, Percussion)
Paoli - Class AA 5th place
Mid-States Columbus North - Class AA 6th place
Ballard - Class AA 2nd place
Championships - Class AA participant

 

 

Year 2008
Directors Aaron K. Lambert, Josh Faith
Drum Majors Hayden Johnson, Georgia Moye
Show Theme/Title Stevie Wonder
Repertoire Superstition
Don't You Worry 'Bout A Thing
Signed, Sealed, Delivered
Sir Duke
ISSMA Did not participate
Invitationals North Harrison - Class A 1st place (Best Music, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Mid-States Ballard (KY) - Class AA 6th place
LaSalle (OH) - Class AA 2nd place

 

 

Year 2007
Director Aaron K. Lambert
Show Theme/Title Halo
Total Members 57
ISSMA Did not participate
Invitationals Charlestown - Class AA 4th place
Mid-States Ballard (KY) - Class AA 8th place
Colerain (OH) - Class AA 7th place
Championships - Prelims Class AA 24th place

 

 

Year 2007
Director Aaron K. Lambert
ISSMA Did not participate
Invitationals North Harrison - Class AA 3rd place
Corydon Central - Class AA 2nd place-tie

 

 

Year 2006
Director Aaron K. Lambert
Additional Staff

Guard -David Crook, Percussion - Ron McClure, Winds - Mary Lambert and Josh Faith

Drum Majors Sarah Durgin, Casey Coble
Show Theme/Title Super Heroes
Repertoire Batman Theme & Batman Chase (by Danny Elfman)
Spiderman Main Title (by Danny Elfman)
Superman Main Title (by John Williams)
Total Members 54
ISSMA Did not participate
Invitationals Corydon Central - Class A 3rd place
Paoli - Class A 3rd place
Salem - Class AA 4th place (Best Auxiliary)
Mid-States Ballard (KY) - Class AA 6th place
Terre Haute North - Class AA 4th place
Championships - Class AA Prelims 25th place

 

 

Year 2005
Director Aaron K. Lambert
Total Members 90
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Bronze Rating
Invitationals Corydon Central - Class AA 4th place
North Harrison - Class AAA 5th place
Paoli - Class A 7th place
Floyd Central - Class A 5th place

 

 

Year 2004
Director Aaron K. Lambert
Drum Majors Marta Bjornson, Rhianna Markoski
Show Theme/Title Music from "Pirates of the Caribbean"
Total Members 68
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Bronze Rating
Invitationals North Harrison - Class AA 3rd place (Best Drum Major)
Corydon Central - Class AAA 1st place-tie (Best Music)
Jeffersonville - Class AA 2nd place (Best Auxiliary)
Charlestown - Class AAA 3rd place
Floyd Central - Class AAA 4th place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2003
Director Aaron K. Lambert
Additional Staff Susan McKinney, John Weldon
Show Theme/Title Cycle of Nature - The Music of Robert W. Smith
Repertoire The Awakening
Nature's Celebration
Growth
Destruction
Renewal
Drum Major Marta Bjornson
Total Members 59
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Division 2
Invitationals North Harrison - Class AA 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary, Drum Major)
Corydon Central - Class AA 2nd place
Paoli - Finals 8th place; Class AA Prelims 3rd place
Charlestown - Class AA 2nd place (Best Percussion, Auxiliary)
Jeffersonville - Class AA 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Floyd Central - Class AA 1st place (Best Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 2002
Director Aaron K. Lambert
Drum Major Laura Bishop
Show Theme/Title Gladiator
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Division 2
Invitationals North Harrison - Class AA 3rd place (Best Auxiliary)
Corydon Central - Class AAA 2nd place (Best Auxiliary)
Paoli - Class AA 5th place, Finals 10th place
Jeffersonville - Class AA 4th place
Floyd Central - Class AA 5th place
Madison - Class AA 3rd place (Best Percussion, Drum Major)

 

 

Year 2001
Director Aaron K. Lambert
Show Theme/Title A Silent Movie
Total Members 71
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Division 2
Invitationals Paoli - Class AA 8th place
North Harrison - Class AA 1st place (Best Music, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Jeffersonville - Class AA 2nd place (Best Percussion)
Floyd Central - Class AAA 3rd place

 

 

Year 2000
Director Aaron K. Lambert
Show Theme/Title An Irish Celebration
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Division 1
South Regional - Division 1 
Invitationals North Harrison - Class A 1st place (Best Music, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Corydon Central - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Jeffersonville - Class AA 4th place
Floyd Central - Class AA 1st place

 

 

Year 1999
Director Aaron K. Lambert
Repertoire Into The Gates
Total Members 54
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Division 2
Invitationals Corydon Central - Class AA 2nd place
Charlestown - Class AA 4th place (Best Auxiliary)
Jeffersonville - Class AA 4th place (Best Auxiliary)
Floyd Central - Class A 4th place (Best Percussion)

 

 

Year 1998
Director Aaron K. Lambert
Drum Majors Nathaniel Thompson, Crystal Lauhon
Repertoire Batman - The Movie
Ice Dance
The Flubber Mambo & Opening Credits
Total Members 70
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Division 2
Invitationals Floyd Central - Class A 2nd place (Best Percussion, Auxiliary)
North Harrison - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Corydon Central - Class AAA 2nd place (Best Percussion)
Charlestown - Class AA 3rd place

 

 

Year 1997
Director Aaron K. Lambert
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 2

 

 

Year 1996
Director Aaron K. Lambert
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Corydon Central - Class AAA 2nd place (Best Music, General Effect, Percussion)
Floyd Central - Class AAA 4th place

 

 

Year 1995
Director Aaron K. Lambert
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 2

 

 

Year 1994
Director Aaron K. Lambert
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 3

 

 

Years 1991 - 1993
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1990
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 2

 

 

Year 1989
Director Carl Reckelhoff
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1988
Director Carl Reckelhoff
Drum Majors Darryl Kay, Christy Spitznagel
Repertoire Farandole
Juego de Timbal
Bachiana
Total Members 69
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 2
Invitationals F.J. Reitz - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 1987
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1986
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Music)
South Regional - Division 2

 

 

Year 1985
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 2

 

 

Year 1984
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 2

 

 

Year 1983
ISSMA Class A
ISSMA Columbus District - Division 2

 

 

Year 1982
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1981
Director Jim Stanton
Total Members 70
ISSMA Class AA
ISSMA District - Division 2