NEW CASTLE HIGH SCHOOL TROJAN MARCHING BAND

NEW CASTLE, INDIANA

 

 

Year 2019
Director Jonathon Edwards
Assistant Director Daniel Buckalew

 

 

Year 2018
Director Jonathon Edwards
Assistant Director Daniel Buckalew
Show Theme/Title Baseball
Repertoire Baseball by Frank Sullivan
Total Members 74
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Gold Rating
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AA Division 2

 

 

Year 2017
Director Jonathon Edwards
Show Theme/Title Weekend Forecast
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Open Class Invitational Gold Rating (Visual With Distinction)

 

 

Year 2016
Director Jonathon Edwards
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Open Class Invitational Gold Rating (General Effect With Distinction)

 

 

Year 2015
Director Jonathon Edwards
Show Theme/Title Reflections of a Life Well Lived
Total Members 110
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Silver Rating
Open Class Invitational Gold Rating (Music, General Effect With Distinction)

 

 

Year 2014
Directors Mark Middleton, Jonathon Edwards
Drum Majors Jayda Day, Becca Pollock
Show Theme/Title War of the Roses
Total Members 96
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Open Class Invitational Gold Rating (Music, Visual, General Effect With Distinction)

 

 

Year 2013
Directors Mark Middleton, Jonathon Edwards
Auxiliary Director Daniel Bertram
Additional Staff Music Department Secretary- Chris Jolley; Color Guard- Kim Thompson and Leah Zachary; Percussion-Greg Wolff and Levi Thompson; Drill Design- Jeff Gentry; Visual-Josh Dawes and Nicole Thibodeau; Brass-Cody Kennemer and Lainey Beaudry; Woodwinds-Tanya Fribley
Drum Majors Kenton Durham, Jayda Day
Show Theme/Title Carry The Fire
Repertoire Ritual Fire Dance
Goddess of Fire
A Night in Tunisia (by Dizzy Gillespie)
Ring of Fire
Total Members 104
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State; State Finalist
Open Class Invitational Gold Rating (Music With Distinction)
Invitationals Plainfield - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Lawrence Central - Class B 5th place
Greenwood - Class B 2nd place (Best Music, Visual, Percussion)

 

 

Year 2012
Director Mark Middleton
Assistant Director Susan Smith
Auxiliary Director Daniel Bertram
Additional Staff Percussion Director: Greg Wolf, Drill: Jeff Gentry, Color Guard -Kim Thompson, Woodwinds- Amanda Martin, Tanya Fribley, James Middleton, Brass-Lainey Beaudry, Heather Himes, Khol Slabaugh, Percussion- Paul Hannum, Levi Thompson, Music Department Secretary- Chris Jolley
Drum Major Lainey Catron
Show Theme/Title Night and Day
Repertoire Moonlight Sonata (by Ludwig Van Beethoven)
Night and Day (by Cole Porter)
A Night in Tunisia (by Dizzy Gillespie)
Peer Gynt Suite No.1 (by Edvard Grieg)
One Fine Day (by Carole King)
Total Members 96
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Franklin Central - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Lawrence Central - Class B 2nd place (Best Percussion)
Greenwood - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion)
Whiteland - Class B 2nd place (Best Visual, General Effect)

 

 

Year 2011
Director Mark Middleton
Assistant Director Susan Smith
Drum Majors Jon Newby, Laura Norris
Show Theme/Title The Color of Heroes
Repertoire The Purple Twilight
Purple Heart
Total Members 100
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Plainfield - Class B 2nd place
Greenwood - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Snider - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect)

 

 

Year 2010
Director Mark Middleton
Assistant Director Susan Smith
Drum Majors Andrea Hadsell, Kimberly Thompson
Show Theme/Title The Shape of Things to Come (music by Michael Pote)
Total Members 114
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating (Best Visual)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Plainfield - Class B 3rd place (Best Music)
Avon - Class B 4th place
Snider - Class B 3rd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2009
Director Mark Middleton
Assistant Director Michael Payne
Drum Majors Levi Thompson, Hannah Medler, Kim Thompson, Andrea Hadsell
Show Theme/Title The Legend of the Golden Griffin
Repertoire Dillon's Flight (by Ralph Ford)
Flight of the Piasa (by Robert Sheldon)
Flight of the Griffin (by Brian Balmages)
Total Members 106
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating (Best Music, Visual)
North Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Plainfield - Class B 1st place (Best Music, Visual)
Greenwood - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Snider - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion)

 

 

Year 2008
Director Mark Middleton
Assistant Director Steven Fletcher
Drum Majors Philip Hannum, Craig Middleton
Show Theme/Title The Heartbeat Within Us...
Repertoire Heartbeat Five
Heartland
The Tell Tale Heart
Total Members 129
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating (Best Music)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Franklin Central - Class B 2nd place
Plainfield - Class B 4th place
Greenwood - Class B 1st place (Best Music, General Effect)
Ben Davis - Class B 2nd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2007
Director Mark Middleton
Assistant Director Steven Fletcher
Auxiliary Directors Debbie Sachs, Loretta Roberts
Additional Staff Chris Jolley, Greg Wolff, Derrick Braswell, Katie Lorton
Drum Majors Philip Hannum, Craig Middleton
Show Theme/Title Moods from the Metroplex
Repertoire On The Town (by Leonard Bernstein)
Metroplex (by Robert Sheldon)
Total Members 105
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating (Best General Effect)
North Regional - Gold Rating
Invitationals Franklin Central - Class B 2nd place
Plainfield - Class B 3rd place
Greenwood - Class B 3rd place
Snider - Class B 1st place (Best General Effect, Auxiliary, Pit Crew)

 

 

Year 2006
Director Mark Middleton
Assistant Director Steven Fletcher
Auxiliary Directors Debbie Sachs-Powell, Brad Sachs
Additional Staff Greg Wolff, Cara Thornberry, James Atkins, Devin Imel, Jeff Gentry, Katie Lorton, Jeremy Lorton, Derek Braswell, Matt Younts, Luke Meyer, Chris Jolley, Teri Aitchison
Drum Majors Brittany Woods, Rosemary Head
Show Theme/Title The Simple Gifts Of Life
Repertoire 'Tis A Gift (by Anne McGinty)
American Faces (by David Holsinger)
Original Music by Mark Middleton
Total Members 124
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 5th place - tie
ISSMA Lawrence Central - Gold Rating (Best Music, General Effect)
North Regional - Gold Rating
Invitationals Franklin Central - Class B 2nd place (Best Music)
Plainfield - Class B 2nd place (Best Music, Percussion)
Ben Davis - Class B 2nd place (Best Music)

 

 

Year 2005
Director Mark Middleton
Assistant Director Steven Fletcher
Auxiliary Directors Debbie Sachs-Powell, Brad Sachs
Additional Staff Percussion - Andrew Schnieders, Chris Glover, Cara Thornberry, James Atkins Visual - Jeff Gentry Additonal Staff: Chris Jolley, Katie Temples, Jeremy Lorton, Derrick Braswell, Beth Gwinn, Luke Meyer, Matt Younts
Drum Majors Josh Groce, Alison Kunkle
Show Theme/Title The Essence of Gershwin
Repertoire Piano Concerto in F
Total Members 130
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating (Best Music, Visual General Effect)
North Regional - Gold Rating
Invitationals Franklin Central - Class C 2nd place (Best Drum Major)
Plainfield - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Snider - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Drum Major)

 

 

Year 2004
Director Mark Middleton
Assistant Director Steven Fletcher
Auxiliary Directors Debbie Sachs-Powell, Brad Sachs
Additional Staff Todd Clevenger-Visual Cooridinator / Drew Schneiders, Chris Glover, Nate Noble - Percussion / Field Staff - Katie Temples, Jeremy Lorton, Brett Higham, Derrick Braswell, Beth Gwinn, Kristen Schuler, James Atkins
Drum Majors Josh Groce, Alison Kunkle
Show Theme/Title Groovin With George G
Repertoire Porgy & Bess (by George Gershwin)
Total Members 118
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating (Best Music, General Effect) 
North Regional - Gold Rating
Invitationals Franklin Central - Class B 1st place (Best Music, Visual, Percussion)
Plainfield - Class B 3rd place (Best Percussion)
Center Grove - Class B 2nd place (Best Music, Visual)
Carmel - Class B 3rd place (Best Percussion)

 

 

Year 2003
Directors Mark Middleton, Steven Fletcher
Auxiliary Directors Debbie Sachs-Powell, Brad Sachs
Additional Staff Todd Clevenger, Visual; Edward Ely III, Percussion; Ben Morgan, Katie Temples, Jeremy Lorton, Brett Higham, Chelsea Mecklenberg, Derrick Braswell, Chris Jolley
Drum Majors Luke Meyer, Alison Kunkel
Show Theme/Title New Shades Of Blue
Repertoire Based on Rhapsody In Blue (by George Gershwin)
Total Members 85
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music, Visual) 
North Regional - Division 1
Invitationals Triton Central - Class B 1st place (Best Music, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Ben Davis - Class B 2nd place (Best General Effect)
Plainfield - Class B 3rd place (Best Percussion)
Carmel - Class B 5th place

 

 

Year 2002
Directors Mark Middleton, Robert Shauver, Steven Fletcher
Drum Majors Kristin Schuler, Hannah Terry, Luke Meyer, James Adkins
Show Theme/Title The Magnificat
Repertoire Mighty Mighty Is Jehovah
Amina Mea
The Lord Bless You & Keep You
Gloria Patri
Total Members 95
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music, General Effect) 
North Regional - Division 1 
Invitationals Triton Central - Class B 1st place
Westfield - Class B 3rd place (Best Percussion)
Plainfield - Class B 3rd place
Greenfield-Central - Class B 3rd place (Best Pit Crew)

 

 

Year 2001
Directors Mark Middleton, Robert Shauver, Steven Fletcher
Drum Majors Patrick Fisher, Brett Higham
Show Theme/Title Postcards From Promontory
Repertoire The Red Pony
Tenderland
Total Members 92
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music, General Effect) 
North Regional - Division 1 
Invitationals Triton Central - Class B 1st place (Best Music, Visual, Percussion)
Plainfield - Class B 5th place
Carmel - Class B 3rd place

 

 

Year 2000
Directors Mark Middleton, Robert Shauver, Steven Fletcher
Drum Majors Seth Kinnett, Derek Braswell, Paul Aitchison
Show Theme/Title Faces Of Mystery - The Riddle Of Easter Island
Total Members 107
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 9th place 
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 
North Regional - Division 1
Invitationals Lawrence Central - Class B 6th place
Carmel - Class B 4th place
Ben Davis - Class B 2nd place

 

 

Year 1999
Directors Mark Middleton, Robert Shauver, Susan Smith
Drum Majors Derrick Braswell, Jessika Denney, Seth Kinnett
Show Theme/Title Sondheim:  The Art Of Making Art
Repertoire Putting It Together
Send In The Clowns
Sunday
Total Members 118
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 7th place (tie)
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music)
North Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class B 3rd place (Best General Effect); 
Ben Davis - Class B 4th place
Lawrence Central - Class B 3rd place

 

 

Year 1998
Directors Mark Middleton, Robert Shauver, Susan Smith
Drum Majors Patrick Aitchison, Jeremiah Ritchie, Emily Denny, Seth Kinnett
Repertoire Enigma Variations (by Edward Elgar)
Total Members 154
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music)
North Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class B 4th place 
Lawrence Central - Class B 2nd place (Best Percussion)

 

 

Year 1997
Directors Mark Middleton, Robert Shauver, Susan Smith
Drum Majors Lee Blake, Ginger Jessop, Patrick Aitchison, Jeremiah Ritchie
Show Theme/Title The Evolution Of Music In Motion
Repertoire Pagan Dances
Liturgical Dances
Total Members 153
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Lawrence Central - Class B 3rd place
Carmel - Class B 4th place

 

 

Year 1996
Directors Mark Middleton, Robert Shauver, Susan Smith
Repertoire Ballet Sacra
Total Members 161
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect)
South Regional - Division 1
Invitationals Anderson Highland - Class B 1st place (Best Music, General Effect, Percussion)
Carmel - Class B 2nd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 1995
Directors Robert Shauver, Susan Smith, Mark Middleton
Additional Staff Shannon Harter, Chris Jolley, Greg Wolfe, Mike Gaines, Greg Hagen
Drum Majors Lee Blake, Steven Ankeny
Show Theme/Title Antithesis - Revolution Through Conflict
Repertoire The Gathering Of The Ranks At Hebron
On A Hymnsong Of Philip Bliss
Antithigram
Total Members 151
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class B 3rd place

 

 

Year 1994
Directors Robert Shauver, Susan Smith, Mark Middleton 
Additional Staff

Shannon Harter, Chris Jolley, Greg Wolfe, Mark Middleton, Mike Gaines, Greg Hagen

Drum Majors Mike Dudley, Jeremy Hedges, Megan Miller
Show Theme/Title Symphonic Praises (Music of John Rutter, David Holsinger, Jack Stamp)
Repertoire Prelude
Praise Ye The Lord
A Childhood Hymn
Past The Equinox
Total Members 146
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class B 3rd place (Best Percussion)
Elwood - Class B 1st place (Best Music, Marching, General  Effect, Percussion, Drum Major)
Ben Davis - Class B 2nd place (Best Percussion)
Greenwood - Class B 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 1993
Directors Robert Shauver, Susan Smith, Mark Middleton
Drum Majors Patrick Scott, Julie Bouslog, Brian Pickett, Mike Dudley
Show Theme/Title The Music of John Rutter
Repertoire O Clap Your Hands
Gaelic Blessing
Choral Fanfare
For The Beauty Of The Earth
O Be Joyful
Total Members 150
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Marching, General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class B 3rd place
Bluffton- Grand Champion
Jefferson - Class B 1st place
Lebanon - Class B 1st place (Best Music, General Effect, Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 1992
Directors Robert Shauver, Susan Smith, Mark Middleton
Repertoire Russian Christmas Music
Baroque Sama
Happy Days Are Here Again
ISSMA Class A
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Marching, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals Ben Davis - 2nd place

 

 

Year 1991
Directors Robert Shauver, Susan Smith, Mark Middleton
Drum Majors Paul Davis, Danita Clemens, Patrick Scott
Repertoire Caravan
Songbird
Dances With Wolves
The Wind & The Lion
Total Members 163
ISSMA Class A
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect)
South  Regional - Division 1

 

 

Year 1990
Directors Robert Shauver, Susan Smith, Mark Middleton
Repertoire The Wind & The Lion
Since I Fell For You
Total Members 171
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Marching)
North Regional - Division 1

 

 

Year 1989
Directors Robert Shauver, Susan Smith, Mark Middleton
Drum Majors Jennifer Wisecup, Scott Sawicki, Shawn Teague, Diana Horak
Repertoire Introduction & Fantasia
Runaway 89
Hounds Of Spring
Total Members 207
ISSMA Class A
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Bluffton - Class AAA 1st place

 

 

Year 1988
Directors Robert Shauver, Susan Smith, Mark Middleton
Repertoire Viva Musica!
Sweet Georgia Brown
Sinfonia Nobilissima
ISSMA Class A
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Carmel - 6th place

 

 

Year 1987
Directors Robert Shauver, Larry Ash, Susan Smith
Drum Major Dori Ditty
Repertoire Procession Of The Nobles
Sambandrea Swing
Sinfonia Nobilissima
Total Members 127
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional - Division 1

 

 

Year 1986
Directors Robert Shauver, Larry Ash, Susan Smith
Drum Majors Andrea Green, Jeff Miller, Dori Ditty
Repertoire Procession Of The Nobles
Hit Me With A Hot Note And Watch Me Bounce
Tiger Of San Pedro
Breaking Up Is Hard To Do
Total Members 132
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect)
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - 6th place (Best Drum Major)

 

 

Year 1985
Directors Robert Shauver, Larry Ash
Drum Majors Georgia Loveless, Andrea Green, Jeff Miller
Repertoire Satiric Dances
McCavity, The Mystery Cat
It's All Right With Me
Breaking Up Is Hard To Do
Total Members 141
ISSMA Class B
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Participant

 

 

Year 1984
Directors Robert Shauver, Larry Ash
ISSMA Class A
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Auxiliary)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1983
Directors Robert Shauver, Larry Ash
Repertoire March Slav
My Horse Knows The Way
Fascinating Rhythm
ISSMA Class A
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Marching)
South Regional - Division 1
MBA Regional Indianapolis - Prelims Participant

 

 

Year 1982
Directors Robert Shauver, Larry Ash, Susan Fellers
Drum Majors Jeff Dudelston, Robert Correll
Repertoire March Slav
Meditation
Ain't Misbehavin'
Sometimes When We Touch
Total Members 157
ISSMA Class A
ISSMA State Contest Prelims - Division 1
ISSMA Winchester District - Division 1 (Best General Effect)
Invitationals Winchester - 3rd place (Best Marching)
MBA Regional Indianapolis - Finals - 10th place

 

 

Year 1981
Directors Robert Shauver, Larry Ash, Susan Fellers
Drum Majors Jeff Dudelston, Jane Sweigart
Repertoire Ain't Misbehavin'
Free
Mother & Introduction
Log Cabin Blues
Ain't Misbehavin'
Here, There & Everywhere
Celebrate
Total Members 155
ISSMA Class A
ISSMA State Contest Prelims - Division 1 
ISSMA Winchester District - Division 1
Invitationals Ben Davis - 3rd place
CIMBF Class A - Division 1, 6th place

 

 

Year 1980
Directors Robert Shauver, Larry Ash, David Gilliam
Total Members 162
All-State Marching Band Contest Class A - 18th place (Division 1)
ISMA Winchester - Class A Division 1 (Best Music, Percussion)

 

 

Year 1979
Directors Robert Shauver, Larry Ash, David Gilliam
Total Members 167
All-State Marching Band Contest Class A - 4th place
ISMA Indianapolis - Class Division 1