NORTH HARRISON HIGH SCHOOL MARCHING COUGARS

RAMSEY, INDIANA

 

 

Year 2019
Director Daniel Peterson
Show Theme/Title Genie
Total Members 37
Mid-States LaSalle - Class A 1st place
Championships - Prelims Class A 11th place

  

 

Year 2018
Director Daniel Peterson
Show Theme/Title Shiver
Repertoire Hebrides Overture
Largo from New World Symphony
Dies Irae
Total Members 41
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Mid-States Championships - Prelims Class AA 24th place

 

 

Year 2017
Director Kent Klarer
Show Theme/Title Aviatrix
Total Members 52
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Bronze Rating

 

 

Year 2016
Director Dathan Echols
Total Members 63
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Silver Rating
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class A Division 3

 

 

Year 2015
Director Dathan Echols
Show Theme/Title The Tenth World
Total Members 71
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State

 

 

Year 2014
Director Adam Miller
Assistant Director Alex Kiem
Drum Major Megan McDaniel
Show Theme/Title Beyond the Road Not Taken
Repertoire Homage: Three Tapestries (by David Holsinger)
Total Members 81
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State

 

 

Year 2013
Director Adam Miller
Assistant Director Alex Kiem
Drum Major Megan McDaniel
Show Theme/Title Oriental Impressions
Repertoire Inchon (by Robert W. Smith)
Impressions of Japan (by John Barnes Chance)
Variations on a Korean Folk Song (by John Barnes Chance)
Total Members 67
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Invitationals Paoli - Class AAA 2nd place
Floyd Central - Class AAA 2nd place (Best Auxiliary, Drum Major)
Corydon Central - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Floyd Central - Class AAA 1st place
Center Grove - Class C 5th place

 

 

Year 2012
Director Jim Jones
Assistant Director Adam Miller
Auxiliary Directors Charles Combs, Emily Pease
Additional Staff Darrel Williamson, Micheal Harbason, Blair Winslow, Brandon Wheatley, Eric Berger
Drum Major Luke Schumaker
Show Theme/Title The Grind
Repertoire Storm Quest
Fool on the Hill
The Sea Treaders
Total Members 73
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Evansville Central - Class AA 5th place
Paoli - Class AAA 2nd place (Best Auxiliary)
Corydon Central - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Floyd Central - Class AAA 1st place (Best Percussion)
Salem - Class AAA 2nd place (Best Visual)
Heritage Hills - Class C 1st place (Best Music)

 

 

Year 2011
Director Jim Jones
Auxiliary Directors Charles Combs, Stephen Hall
Additional Staff Darell Williamson, Michael Harbeson-Visual; Jeremy Jordan, Michael Homan-percussion; Eric Berger Drill Design
Drum Major Audrey Hensley
Show Theme/Title When You Tell Their Story
Repertoire Revenge of the Darkseekers
Salvation is Created
Casus Belli
Total Members 75
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Columbus East District - Gold Rating (Best Music, Visual)
South Regional- Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals North Harrison - Class AAA 2nd place
Paoli - Class AAA 2nd place
Corydon Central - Class AAA 3rd place
Floyd Central - Class AAAA 2nd place (Best Music, Visual, Percussion, Auxiliary, Overall Music)
Center Grove - Class C 2nd place (Best Music)

 

 

Year 2010
Director Jim Jones
Drum Major Grace Robertson
Show Theme/Title V to IX
Repertoire Codes (by Gary Gilroy)
Total Members 70
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Gold Rating (Best Music)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Paoli - Class AAA 3rd place (Best Auxiliary)
Corydon Central - Class AAA 2nd place
Floyd Central - Class C 2nd place (Best Percussion, Drum Major)
Center Grove - Class C 5th place

 

 

Year 2009
Director Gary H. Crisp
Assistant Director Jim Stuppy
Drum Major Grace Robertson
Show Theme/Title It's About Time (music by Michael Pote)
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Gold Rating (Best General Effect)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Paoli - Class AAA 6th place
Corydon Central - Class AAA 1st place (Grand Champion)
Floyd Central - Class C (Standstill) 3rd place
Salem - Class AAA 3rd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2008
Director Gary H. Crisp
Assistant Director Jim Stuppy
Drum Major Michael Abel
Show Theme/Title A Supernatural Symphony Opus 1031 (music by John Meehan)
Total Members 90
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Corydon Central - Class AAA 2nd place (Best Music, General Effect, Drum Major)
Floyd Central - Class C 2nd place
Center Grove - Class C 1st place (Best Music, General Effect)

 

 

Year 2007
Director Gary H. Crisp
Assistant Director Jim Stuppy
Drum Major Brad Hamilton
Show Theme/Title Aurora Borealis:  The Northern Lights (music by John Meehan)
Total Members 92
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Gold Rating (Best Music, General Effect)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Corydon Central - Class AAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
Paoli - Class AAA 2nd place
New Albany - Class AAAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Floyd Central - Champion's Class 1st place (Best Auxiliary, Drum Major, Overall Grand Champion, Best Visual)
Center Grove - Class C 2nd place

 

 

Year 2006
Director Gary H. Crisp
Assistant Director Jim Stuppy
Drum Major Brad Hamilton
Show Theme/Title Linearism: The Shape of Things
Total Members 90
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Columbus East District - Gold Rating (Best General Effect)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Corydon Central - Class AA 1st place (Overall Grand Champion)
Jeffersonville - Class AAA 3rd place
New Albany - Class AAA 2nd place (Best General Effect, Auxiliary, Overall People's Choice)
Floyd Central - Class C 1st place (Best Auxiliary, Overall Music, General Effect, Sweepstakes)
Center Grove - Class C 3rd place (Best Visual)

 

 

Year 2005
Director Gary H. Crisp
Assistant Director Jim Stuppy
Auxiliary Sara Miller, Director; Elyce Foley, Assistant; Christopher Morris, Assistant and Development Staff
Additional Staff Hank Rothrock, Percussion Director; Scott Jones, Assistant Director
Drum Major Brad Hamilton
Show Theme/Title Luna Sol (music by Key Polan)
Repertoire Movement One:  Nocturne
Movement Two:  Daybreak
Movement Three:  Eclipse
Movement Four:  Solarbration
Total Members 117
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Columbus East District - Gold Rating (Best Music)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Corydon Central - Class AAA 1st place (Best General Effect, Auxiliary, Overall Grand Champion)
Paoli - Class AAA 1st place (Best Music, General Effect, Percussion, Auxiliary)
New Albany - Class AAAA 2nd place (Best Auxiliary, Drum Major)
Floyd Central - Class C 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Overall Music, Overall Visual, Overall Sweepstakes)
Center Grove - Class C 2nd place

 

 

Year 2004
Director Gary H. Crisp
Assistant Director Jim Stuppy
Auxiliary Sara Miller, Director; Elyce Foley, Assistant; Christopher Morris, Concept and Development Staff
Additional Staff Justin Dohoney --Percussion Director; Bryan Crisp -- Trumpet instructor Annelle Crisp -- Drum Major instructor Adam Miller -- brass instructor Darrell Williamson-- drill tech Jeremy Weston -- drill tech Music: Key Poulan Drill Designer: Kevin Kennedy
Drum Major Katelyn Tluzeck
Show Theme/Title Treasure Island (by Key Poulan)
Repertoire Pirates
Buried at Sea
Pieces of Eight
Total Members 111
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Columbus East District - Gold Rating (Best Music)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Corydon Central - Class AAAA 2nd place (Best Music, Auxiliary, People's Choice)
Paoli - Class AAA 2nd place (Best Music, Percussion, Auxiliary, Drum Major)
New Albany - Class AAAA 2nd place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major, Overall Best Visual)
Floyd Central - Class AAAA 3rd place
Center Grove - Class D 2nd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2003
Directors Gary H. Crisp, Jim Stuppy
Drum Major Melissa Langdon
Show Theme/Title Cleopatra DisCOVERed
Total Members 115
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Columbus East District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect)
South Regional - Division 1
Invitationals Corydon Central - Class AAAA 2nd place (Best Percussion, Auxiliary)
Paoli - Finals 2nd place (Best Percussion, Auxiliary, Overall Pit Crew); Class AAA Prelims 2nd place (Best Percussion, Auxiliary)
Jeffersonville - Class AAAA 2nd place (Best Percussion, Auxiliary)
New Albany - Class AAAA 2nd place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Floyd Central - Class AAAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major); Overall Grand Champion, Marching, General Effect, Pit Crew)
Center Grove - Class C 2nd place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major, Pit Crew, People's Choice)

 

 

Year 2002
Directors Gary H. Crisp, Jim Stuppy
Show Theme/Title The Rise & Fall Of Rome
Repertoire Chisels & Stone
Catacombs
The Great Fire
Total Members 100
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Columbus East District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect)
South Regional - Division 1
Invitationals Corydon Central - Class AAAA 2nd place (Best Music, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Paoli - Class AAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major), Finals 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
Jeffersonville - Class AAAA 1st place (Best Percussion)
New Albany - Class AAAA 3rd place (Best Percussion, Auxiliary)
Floyd Central - Class AAAA 1st place (Best Music, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major); Overall Grand Champion
Center Grove - Class C Participant

 

 

Year 2001
Directors Gary H. Crisp, Jim Stuppy
Show Theme/Title Medal Of Honor
Repertoire Semper Liberi
Medal Of Honor
Rjuken Sabotage
Total Members 100
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Columbus East District - Division 1 (Best Music, General Effect)
South Regional - Division 1
Invitationals Paoli - Class AAA 2nd place (Best Percussion), Finals 6th place (Percussion)
Corydon Central - Class AAAA 1st place (Best General Effect, Percussion, Auxiliary)
Jeffersonville - Class AAAA 1st place (Best Percussion)
Center Grove - Class C 2nd place (Best Visual, Auxiliary)

 

 

Year 2000
Directors Gary H. Crisp, Jim Stuppy
Repertoire The Winds Of Poseidon
Joetsu Asahi
Asakusa Matsuri
Total Members 94
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 1st place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music)
South Regional - Division 1
Invitationals Corydon Central - Class AAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
New Albany - Class AAAA 1st place (Best Music, Visual, Percussion, Auxiliary)
Floyd Central - Class AAAA 1st place
Salem - Class AAAA 1st place
Center Grove - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)

 

 

Year 1999
Directors Gary H. Crisp, Brad Kramer
Drum Majors Erin Jones, Lacy Davis
Show Theme/Title Tribal Ritual - Music of Robert W. Smith
Band Members 122
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 1st place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals Corydon Central - Class AAAA 1st place
Jeffersonville - Class AAAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Floyd Central - Class AAAA 1st place (Best General Effect, Percussion, Auxiliary)
New Albany - Class AAAA 2nd place (Best Music, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Center Grove - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Carmel - Class C 1st place (Best General Effect, Percussion)

 

 

Year 1998
Directors Gary H. Crisp, Steve Angel
Drum Majors Renee Meredith, Tonya Sizemore, Shawnda Winninger
Repertoire The Inferno
Band Members 134
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 2nd place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music)
South Regional - Division 1
Invitationals Floyd Central - Class AAAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary), Overall Sweepstakes Award & Best Music & Best General Effect
Tell City - Class AAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary), Overall Best Visual & General Effect
Center Grove - Class C 1st place (Best Music, General Effect, Percussion)
Carmel - Class C 5th place (Best Percussion)

 

 

Year 1997
Directors Gary H. Crisp, Steve Angel
Show Legend Of The Four Chaplains
Repertoire The Light Eternal
Band Members 129
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Heritage Hills - Class AAAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion)
Floyd Central - Class AAAA 3rd place (Best Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 1996
Directors Gary H. Crisp, Steve Angel
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Corydon Central - Class AAAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Center Grove - Class C 4th place

 

 

Year 1995
Directors Gary H. Crisp, Steve Angel
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1994
Director Gary H. Crisp
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1993
Director Gary H. Crisp
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1992
Director Gary H. Crisp
Show Theme/Title Selections from "West Side Story"
Band Members 88
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1991
Director Gary H. Crisp
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division Unknown

 

 

Year 1990
Director Gary H. Crisp
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1989
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 2

 

 

Year 1988
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1987
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1986
Director Lisa A. McKamey
Total Members 85
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1 
South Regional - Division 2

 

 

Year 1985
Director Lisa A. McKamey
Total Members 113
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Cancelled due to rain
Invitationals Midwest Marching Band Festival - Class C Division 2

 

 

Year 1984
Director C. Bradley Kramer
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1983
Director C. Bradley Kramer
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 2

 

 

Year 1982
Directors C. Bradley Kramer, Stephen Gorman
Drum Majors Tammy Davis, Dru White
Repertoire Aztec Fire
Los Diablos
Chop Sticks
Take The "A" Train
Still
Total Members 88
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 2
Invitationals Castle - Class AA Participation

 

 

Year 1981
Director C. Bradley Kramer
Drum Major Neil Toney
Repertoire Pictures At An Exhibition
Tiger Of San Pedro
Birdland
Camptown Races
Over The Rainbow
Total Members 76
ISSMA Class C
ISSMA State Contest Prelims - Division 2
ISSMA Jasper District - Division 1

 

 

Year 1980
Director C. Bradley Kramer
ISMA Jasper - Class B Division 2

 

 

Year 1979
Director C. Bradley Kramer
Total Members 58
All-State Marching Band Contest Class B - Participant
ISMA Huntingburg - Class B Division 1

 

 

Year 1978
ISMA Huntingburg - Class C Division 2

 

 

Year 1977
ISMA Huntingburg - Class C Division 2

 

 

Year 1976
Director Ray Strahl
Total Members 114
All-State Marching Band Contest Class C - 11th place
ISMA Huntingburg - Class C Division 1

 

 

Year 1974
Director Dick Parman
Total Members 93
All-State Marching Band Contest Class C - 13th place

 

 

Year 1973
ISSMA Salem - Group III Division 1

 

 

Year 1971
ISMA Marching Band Auditions Salem - Group III Division 1 (Sweepstakes Award)

 

 

Note:  School opened in 1969 (consolidation of Morgan Township and North Central High Schools)