NORTH POSEY HIGH SCHOOL MARCHING VIKINGS

POSEYVILLE, INDIANA

 

 

Year 2019
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2018
Director Frankie Leslie
Assistant Director Ryan Knight
Show Theme/Title Full Spectrum
Total Members 24
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating; Finalist
Mid-States Colerain - Class A 5th place
Championships - Prelims Class A 18th place

 

 

Year 2017
Director Frankie Leslie
Assistant Director Ryan Knight
Show Theme/Title In Flight
Total Members 28
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Silver Rating

 

 

Year 2016
Assistant Director Frankie Leslie
ISSMA Did not participate
Mid-States Colerain - Class AA 2nd place (Best Auxiliary)
Championships - Prelims Class AA 11th place

 

 

Year 2015
Director Scott Schmitt
Assistant Director Frankie Leslie
Show Theme/Title Four Moons
Total Members 40
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State

 

 

Year 2014
Director Scott Schmitt
Assistant Director Frankie Leslie
Drum Major Sydney Feldhake
Show Theme/Title -ry, Hurry, Blurry, Flurry
Total Members 40
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State; State Finalist

 

 

Year 2013
Directors Scott Schmitt, Matthew Carnagua
Drum Major Sydney Feldhake
Show Theme/Title Dark Night of the Soul
Repertoire Dark Night of the Soul (by Ola Gjeilo)
Total Members 45
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Invitationals Evansville Central - Class A 1st place (Best Percussion)
F.J. Reitz - Class A 2nd place
Harrison - Class A 5th place
Evansville North - Class A 2nd place

  

 

Year 2012
Directors Scott Schmitt, Matthew Carnagua
Show Theme/Title Searching for the Light
Repertoire Balance (by Andrew Yozviak)
Total Members 44
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals F.J. Reitz - Class A 2nd place
Evansville Central - Class A 2nd place (Best Percussion)
Harrison - Class A 2nd place (Best Drum Major)
South Spencer - Class D 3rd place
Evansville North - Class AA 3rd place

 

 

Year 2011
Directors Scott Schmitt, Matthew Carnagua
Drum Major Curtis Cleek
Show Theme/Title To The Left
Repertoire Nocturne (by Alexander Scriabin)
Total Members 40
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals F.J. Reitz - Class A 2nd place (Best Percussion, Auxiliary)
Evansville Central - Class A 3rd place (Best Percussion)
Evansville North - Class AA 2nd place (Best Percussion, Auxiliary)
South Spencer - Class D 2nd place
Mid-States Mount Vernon - Class A 2nd place (Best Visual, Percussion)

 

 

Year 2010
Directors Scott Schmitt, Matthew Carnagua
Drum Major Kim Amick
Show Theme/Title Around
Repertoire Computer vs. Man (by Andrew Yozviak)
Total Members 43
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Evansville Central - Class A 2nd place (Best Percussion)
F.J. Reitz - Class D 1st place (Overall Best Music, Visual, General Effect, Percussion)
Evansville North - Class A 2nd place (Best Drum Major, Overall Drum Major)
South Spencer - Class D 1st place (Best Music, Visual)
Mid-States Mt. Vernon- Class AA 2nd place (Best Percussion, Drum Major)

 

 

Year 2009
Directors Scott Schmitt, Matthew Carnagua
Drum Major Amanda Lester
Show Theme/Title Rhythm & Rhyme (music by Will Pitts)
Total Members 48
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals F.J. Reitz - Class A 1st place (Best Drum Major)
Evansville Central - Class AA 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Mount Vernon - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Evansville North - Class AA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major, Overall Best Percussion, Drum Major)

 

 

Year 2008
Director Scott Schmitt
Drum Major David Jackson
Show Theme/Title Sleep
Total Members 55
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating (Best General Effect)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Mount Vernon - Class A 1st place (Best Auxiliary, Drum Major)
F.J. Reitz - Class D 1st place (Best Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Castle - Class D 1st place (Best Percussion)
Evansville North - Class AA 2nd place (Best Percussion, Drum Major)
South Spencer - Class D 2nd place (Best Drum Major)

 

 

Year 2007
Directors Scott Schmitt, Brent Winstead
Drum Major David Jackson
Show Theme/Title Frameworks
Repertoire Electronica (by Michael Pote)
Total Members 53
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Mount Vernon - Class D 1st place
Evansville Central - Class AA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)
F.J. Reitz - Class D 1st place (Best Percussion, Drum Major)
Evansville North - Class AA 1st place (Best Percussion, Pit Crew, Overall Percussion)
South Spencer - Class D 1st place (Best Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 2006
Directors Scott Schmitt, Brent Winstead
Drum Major Britni Ellis
Show Theme/Title Magnetism
Repertoire X! (by Key Poulan)
Total Members 63
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Evansville Central - Class AA 2nd place
Mt. Vernon - Class AA 2nd place (Best Percussion)
F.J. Reitz - Class D 1st place (Best Percussion, Drum Major)
Gibson Southern - Class AA 2nd place (Best Percussion, Drum Major, Overall General Effect, People's Choice)
South Spencer - Class D-2 2nd place (Best Drum Major)

 

 

Year 2005
Directors Scott Schmitt, Brent Winstead
Drum Majors Joe Singleton, Emily Bretz
Show Theme/Title Colors Of The Sky (music by Key Poulan)
Repertoire Into The Night
Light Before Dawn
High Noon
Total Members 61
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating (Best Auxiliary)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Evansville Central - Class AA 1st place (Best Auxiliary, Drum Major)
Mt. Vernon - Class AA 2nd place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major, Class A/AA Grand Champion)
F.J. Reitz - Class D 1st place (Best Auxiliary)
Evansville North - Class AA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major, Overall Best Percussion)
South Spencer - Class D 2nd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2004
Directors Scott Schmitt, Brent Winstead
Drum Majors Tracie Johnson, Joe Singleton
Show Theme/Title Journey to Clarity (by Key Poulan)
Repertoire Opaque
Translucent
Transparent
Total Members 76
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 3rd place
ISSMA Jasper District - Gold Rating (Best Music, Auxiliary)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Evansville Central - Class AA 2nd place (Best Percussion, Auxiliary)
Mt. Vernon - Class AA 1st place (Best Auxiliary)
Evansville North - Class AAA 3rd place (Best Percussion, Drum Major, Overall Percussion)
F.J. Reitz - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Castle - Class D 3rd place
Pike Central - Class AAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)
South Spencer - Class D 1st place (Best Percussion)

 

 

Year 2003
Directors Terri L. Palmer, Scott Schmitt
Drum Majors Amy Moore, Carrie Reineke, Tracie Johnson
Repertoire Pictures At An Exhibition (by Modest Mussorgsky)
Total Members 75
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitational Mt. Vernon - Class AA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major); Classes A/2A Grand Champion
Evansville Central - Class AA 1st place (Best Percussion)
Ben Davis - Class D 3rd place (Best Music, Auxiliary)
Evansville North - Class AAA Participant (Best Auxiliary, Drum Major)
Castle - Class D 2nd place
South Spencer - Class D-2 1st place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2002
Director Terri L. Palmer
Drum Majors Christine Bretz, Amy Moore
Show Theme/Title Dance Spheres
Repertoire Dance Movements (by Philip Sparke)
Total Members 92
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Mt. Vernon - Class AA 1st place (Best Percussion, Auxiliary); Overall Grand Champion
Evansville Central - Class AA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Princeton - Class AAA 1st place (Best Auxiliary, Drum Major)
ISU - Class C 3rd place (Best Auxiliary)
Castle - Class C 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
South Spencer - Class C2 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major); Overall Sweepstakes Award, Best Visual, General Effect
Pike Central - Class AAA 2nd place (Best Percussion, Auxiliary); Overall Pit Crew

 

 

Year 2001
Director Terri L. Palmer
Show Theme/Title Abram's Pursuit
Repertoire Valley Of Siddim
The Search For Lot
Abram's Pursuit
Total Members 90
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Paoli - Class AA 1st place (Best Percussion, Auxiliary), Finals 7th place
Mt. Vernon - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion)
Evansville Central - Class AAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
F.J. Reitz - Class C 1st place (Best Music, General Effect, Auxiliary)
Castle - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Center Grove - Class C 3rd place

 

 

Year 2000
Director Terri L. Palmer
Show Theme/Title Selections from "Jekyll & Hyde"
Total Members 88
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Mt. Vernon - Class A 1st place (Best Percussion)
F.J. Reitz - Class C 2nd place (Best Visual, General Effect, Auxiliary)
Evansville Central - Class C 3rd place
Castle - Class C 3rd place
South Spencer - Class C 1st place
Center Grove - Class C 3rd place

 

 

Year 1999
Director Terri L. Palmer
Drum Majors Laura Bretz, Rudy Torrez, Greg Weatherholt
Repertoire Galactic Empires
Total Members 93
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Paoli - Class A 3rd place (Best Percussion, Auxiliary)
F.J. Reitz - Class D 1st place (tie)
Castle - Class D 3rd place (tie)
Evansville - Class D 2nd place
Center Grove - Class D 3rd place
Carmel - Class D 4th place (Best Percussion)

 

 

Year 1998
Director Terri L. Palmer
Show Theme/Title Songs Of The Sea
Repertoire Sea Chanty
The Whale Song
The White Whale
Racing The Yankee Clipper
Total Members 79
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Boonville - Class A 1st place (Best Auxiliary)
Mt. Vernon - Class A 1st place (Best Auxiliary)
F.J. Reitz - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion)
Castle - Class D 2nd place (Best Percussion)
Evansville - Class D 1st place (tie) (Best Percussion, Auxiliary)
Center Grove - Class D 2nd place (Best Visual, General Effect)
South Spencer - Class D 1st place 

 

 

Year 1997
Director Terri L. Palmer
Drum Majors Nick Patterson, Maribeth Bretz, Amber Johnson
Repertoire Ireland:  Of Legend & Lore
Total Members 65
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class C 6th place
Castle - Class C 2nd place
Carmel - Class C 8th place
Evansville - Class C Participant

 

 

Year 1996
Director Terri L. Palmer
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1995
Director Terri L. Palmer
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1994
Director Terri L. Palmer
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1993
Director Terri L. Palmer
Drum Majors Eric Wilson, Amy Lottes, Sarah Smith
Repertoire Aladdin Prologue
Cave Of Wonders
Marketplace
The Kiss
Battle
Total Members 72
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals F.J. Reitz - Class AA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 1992
Director Terri L. Palmer
Drum Major Marcee Donner
Repertoire Tara's Theme
Sweet Georgia Brown
Civil War Suite
God's Trying To Tell You Something
Total Members 54
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1991
Director Terri L. Palmer
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1990
Director Terri L. Palmer
Drum Majors Jennifer Allen, Tricia Dilger
Repertoire Emperata Overture
Malaguena
Johnny Battle
Total Members 72
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 2
Invitationals F.J. Reitz - Class A Participant
Castle - Class D Participant

 

 

Year 1989
Director Victor Racster
Drum Majors Jennifer Allen, Tricia Dilger
Repertoire Chant & Jubilo
Big Noise From Winnetka
Canto del Viento
Russian Christmas Music
Total Members 64
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 2
Invitationals Castle - Class A Participant
F.J. Reitz - Class A Participant

 

 

Year 1988
Director Victor Racster
Drum Majors Connie Parker, Charlene Hoehn
Repertoire Chant & Jubilo
Jericho
Casa del Zorro
Here's That Rainy Day
Total Members 52
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 2
Invitationals F.J. Reitz - Class A Participant

 

 

Year 1987
Director Ken Goff
Drum Majors Connie Parker, Charlene Hoehm
Repertoire Stringray
Tiger Of San Pedro
Another Kind Of Love
Total Members 54
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 2
Invitationals F.J. Reitz - Class A 2nd place (Best Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 1986
Director Ken Goff
Drum Majors Dan King, Connie Parker
Repertoire Exaltation
For Your Eyes Only
El Tigre
Can't Help Falling In Love
Total Members 62
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 2
Invitationals Castle - Class A Participant
F.J. Reitz - Class A Participant

 

 

Year 1985
Director Brett Davis
Drum Major Cathy Nestrick
Repertoire El Viento
Big Noise From Winnetka
Come In From The Rain
Total Members 54
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 2
Invitationals Evansville - Class A Participant
F.J. Reitz - Class A Participant

 

 

Year 1984
Director Brett Davis
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 2

 

 

Years 1981 - 1983
ISSMA Did not participate

 

 

Note:  School opened in 1959 (consolidation of Cynthiana, Griffin, Poseyville, and Wadesville High Schools)