NORTHRIDGE HIGH SCHOOL RAIDER BAND

MIDDLEBURY, INDIANA

 

 

Year 2018
Director Brad Zook
Assistant Director Bryce Cone
Show Theme/Title Pyramid Scheme
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (Music With Distinction); Semi-State; State Finalist

 

 

Year 2017
Director Brad Zook
Assistant Director Bryce Cone
Show Theme/Title Metamophosis
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State

 

 

Year 2016
Director Brad Zook
Assistant Director Bryce Cone
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State; State Finalist

 

 

Year 2015
Director Brad Zook
Assistant Director Bryce Cone
Show Theme/Title Bohemian Caravan
Total Members 152
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State; State Finalist

 

 

Year 2014
Director Brad Zook
Assistant Directors Bryce Cone, Drew Miller
Drum Major Nicholas Tibbs
Show Theme/Title The Age of Progress
Repertoire Symphonic Prelude (by Camphouse)
Symphony No. 4 (by Boysen)
Blue Ridge Reel (by Balmages)
Total Members 120
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (General Effect With Distinction); Semi-State; State Finalist

 

 

Year 2013
Director Brad Zook
Assistant Directors Bryce Cone, Drew Miller
Drum Major Michelle Jones
Show Theme/Title Absolute Power
Repertoire Music from Halo
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (Visual With Distinction); Semi-State
Invitationals Goshen - Class B 2nd place
Concord - Class B 2nd place
Penn - Class B 3rd place
Elkhart Memorial - Class B 3rd place

 

 

Year 2012
Director Brad Zook
Assistant Directors Bryce Cone, Drew Miller
Auxiliary Directors Brittany Smith, Ashley Urdaneta
Additional Staff Micah Detweiler - Percussion; Noah Gilliam - Percussion; Kevin Zabruni - Marching
Drum Major Brian Jones
Show Theme/Title Et in Terra Pax
Repertoire Et in Terra Pax (by Jan Van Der Roost)
Shipyard of Lorient (by Michael Giacchino)
Manor House Rally (by Michal Giacchino)
Pastoral Nocturne (by Bruce Yurko)
Escaping Gotha (by Michael Giacchino)
Total Members 130
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Concord District - Gold Rating (Best General Effect)
North Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Goshen - Class B 2nd place
Concord - Class B 2nd place
Penn - Class B 2nd place

 

 

Year 2011
Director Brad Zook
Assistant Directors Bryce Cone, Drew Miller
Drum Major Jack Hesser
Show Theme/Title Attack of the B Movies
Total Members 130
ISSMA Class B
ISSMA Penn District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Goshen - Class B 2nd place
Concord - Class B 3rd place
Penn - Class B 5th place

 

 

Year 2010
Director Brad Zook
Assistant Director Bryce Cone
Drum Major Jared Yoder
Show Theme/Title Genesis
Repertoire The Rite of Spring
Total Members 129
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Concord District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Goshen - Class B 2nd place (Best General Effect)
Concord - Class B 2nd place
Penn - Class B 2nd place (Best Music)
Homestead - Class B 2nd place

 

 

Year 2009
Director Brad Zook
Assistant Director Bryce Cone
Drum Major Jared Yoder
Show Theme/Title Candimonium
Repertoire Candide
Oopma Loompa Dance
Demise of the Marshmallow Peeps
Candy Mountain
Total Members 114
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Penn District - Gold Rating (Best Music, Visual, General Effect)
North Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Goshen - Class B 2nd place
Concord - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Penn - Class B 1st place (Best Music, General Effect)
Homestead - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion)

 

 

Year 2008
Director Brad Zook
Assistant Director Bryce Cone
Auxiliary Director Nikki Horner
Additional Staff Travis Miner - Percussion
Drum Major Janice Sienicki
Show Theme/Title World Tour 2008
Repertoire Malaguena
Irish Tune from County Derry
America (from "West Side Story")
Total Members 117
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Concord District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Goshen - Class B 2nd place (Best Music, Visual)
Concord - Class B 1st place (Best Music, General Effect)
Penn - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Homestead - Class B 2nd place (Best Music, Visual, Percussion)

 

 

Year 2007
Director Brad Zook
Assistant Director Bryce Cone
Auxiliary Director Ellen Augustine
Additional Staff Travis Miner
Drum Major Christa Jones
Show Theme/Title The Bermuda Triangle
Repertoire Voyage
Lost at Sea
Tempest
Total Members 113
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Penn District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Invitationals Goshen - Class B 2nd place (Best General Effect, Auxiliary)
Concord - Class B 2nd place (Best Visual)
Penn - Class B 3rd place
Homestead - Class B 2nd place (Best Visual)

 

 

Year 2006
Director Brad Zook
Assistant Director Bryce Cone
Auxiliary Staff Ellen Augustine, Nicole West
Additional Staff Percussion Instructors - Travis Miner, Nick Whitehead
Drum Major Christa Jones
Show Theme/Title Noctis et Lucis
Repertoire Bora Bora
Ave Maria
Harvest
Total Members 100
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Concord District - Gold Rating (Best Visual, General Effect)
North Regional - Gold Rating
Contests Goshen - Class B 2nd place (Best Drum Major)
Concord - Class B 1st place (Best Music, General Effect)
East Noble - Class B 3rd place
Homestead - Class B 2nd place
October 14 - ISSMA Regional at Chesterton

 

 

Year 2005
Director Brad Zook
Assistant Director Bryce Cone
Auxiliary Staff Ellen Augustine, Melissa Ganser (Guard Writing), Angela Miner
Additional Staff Percussion: Travis Miner, Derek Bowen; Brass: Justin Uptgraft, Cory Kelley, David Seel; Woodwind: Deanna Emmons
Drum Major Tyler Yoder
Show Theme/Title The Eyes of Ancient Egypt
Repertoire The Eye of Horus
The Eye of Providence
The Eye of Ra
Total Members 91
ISSMA Class B
ISSMA Penn District - Gold Rating (Best General Effect)
North Regional - Gold Rating
Invitationals Goshen - Class B 2nd place (Best General Effect, Drum Major)
Concord - Class B 2nd place
Penn - Class B 2nd place
Carmel - Class B 3rd place

 

 

Year 2004
Directors Brad Zook, Bryce Cone
Drum Major Kelly Miller
Show Theme/Title The Persistence of Time
Repertoire Clockworks
Time Flies
Total Members 105
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA  Concord District - Gold Rating (Best Music)
North Regional - Gold Rating
Invitationals Carroll - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Concord - Class B 3rd place
Penn - Class B 2nd place
Homestead - Class B 4th place

 

 

Year 2003
Directors Brad Zook, Derek Bowen
Drum Major Kelly Miller
Repertoire Et in Terra Pax (Music of Jan Van der Roost)
Total Members 90
ISSMA Class B
ISSMA  Penn District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Carroll - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Goshen - Class B 4th place
Concord - Class B 2nd place (Best General Effect)
East Noble - Class B 4th place (Best Visual)
Carmel - Class B 4th place

 

 

Year 2002
Directors Brad Zook, Derek Bowen
Drum Majors Erin Yoder,  Abbey Ottinger
Show Theme/Title The Legend Of The Phoenix (by Tashiro Shinji)
Repertoire Fire
Mourning
Resurrection
Total Members 110
ISSMA Class C
ISSMA  Concord District - Division 1 (Best General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Carroll - Class C 3rd place (People's Choice)
Goshen - Class C 1st place (Best Visual, General Effect)
Concord - Class C 3rd place
Penn - Class C 3rd place (Best Auxiliary)
Carmel - Class C 6th place

 

 

Year 2001
Director Mindy Nixon
Repertoire Incantation & Dance
Fire Of Eternal Glory
Comedian's Galop
Pictures At An Exhibition
Total Members 124
ISSMA Class B
ISSMA  Penn District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Concord - Class B 9th place
East Noble - Class B 4th place
Goshen - Class B 3rd place

 

 

Year 2000
Director Mindy Nixon
ISSMA Class B
ISSMA  Concord District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Concord - Class B 9th place
East Noble - Class B Participation

 

 

Year 1999
Director Mindy Nixon
ISSMA Class C
ISSMA  Penn District - Division 1 (Best Music)
North Regional - Division 1
Invitationals Concord - Class C 4th place
Penn - Class C 1st place (Best Visual)

 

 

Year 1998
Director Mindy Nixon
Show Theme/Title The Wild West
ISSMA Class C
ISSMA  Concord District - Division 1 (Best Music, Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Concord - Class C 6th place
Goshen - Class C 2nd place (Best Visual)

 

 

Year 1997
Director Mindy Nixon
ISSMA Class C
ISSMA Elkhart District - Division 1 (Best Music)
North Regional - Division 1
Invitationals Concord - Class C 4th place
Goshen - Class C 4th place

 

 

Year 1996
Director Mindy Nixon
Repertoire Dance Of The Tumblers
Fire Of Eternal Glory
Pictures At An Exhibition
ISSMA Class C
ISSMA  Elkhart District - Division 1 (Best Music)
North Regional - Division 1
Invitationals Concord - Class C 3rd place (Best Marching)
Penn - Class C 3rd place

 

 

Year 1995
Director Mindy Nixon
ISSMA Class C
ISSMA  Elkhart District - Division 1 
North Regional - Division 2

 

 

Year 1994
Directors Mindy Nixon, Mary Beth Nosotti
Drum Majors Jozi Miller, Nicole Swartzenruber, John Bloom
Repertoire Toccata & Fugue
Night On Bald Mountain
Nutcracker
Can Can
Ode To Joy
Russian Christmas Music
Total Members 60
ISSMA Class C
ISSMA  Elkhart District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals East Noble - 10th place

 

 

Year 1993
Directors Richard Lindsay, Mindy Nixon
Drum Major Darnell Zook
Repertoire Festivata
The Amazing Fortress
Total Members 64
ISSMA Class C
ISSMA Elkhart District - Division 2
Invitationals Concord - Class D 6th place

 

 

Year 1992
Directors Richard T. Lindsay, Mindy Nixon
ISSMA Class C
ISSMA Elkhart District - Division 2

 

 

Year 1991
Directors Richard T. Lindsay, Mindy Nixon
ISSMA Class C
ISSMA Elkhart District - Division 2

 

 

Year 1990
Directors Richard T. Lindsay, Mindy Nixon
ISSMA Class C
ISSMA Elkhart District - Division 1 
North Regional - Division 2

 

 

Year 1989
Directors Richard T. Lindsay, Melinda Nixon
Drum Majors Jeremy Miller, Diane Morris, Starlet Yoder
Repertoire Make His Praise Glorious
Testify
Resounding Joy
Total Members 81
ISSMA Class C
ISSMA Penn District - Division 1 
North Regional - Division 1
Invitationals Concord - Class C 2nd place

 

 

Year 1988
Director Richard T. Lindsay
ISSMA Class C
ISSMA Elkhart District - Division 1 (Best Music)
North Regional - Division 1
Invitationals Concord - Class C 2nd place

 

 

Year 1987
Director Richard T. Lindsay
Total Members 103
ISSMA Class C
ISSMA Concord District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Concord - Class C 3rd place

 

 

Year 1986
Director Richard T. Lindsay
ISSMA Class C
ISSMA Penn District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1985
Director Richard T. Lindsay
Total Members 92
ISSMA Class C
ISSMA Elkhart District - Division 1 (Best Marching)
North Regional - Division 2
Invitationals Concord - Class C 2nd place

 

 

Year 1984
ISSMA Class C
ISSMA Elkhart District - Division 2

 

 

Year 1983
ISSMA Class C
ISSMA Elkhart District - Division 2 (Best Inspection)

 

 

Year 1982
Directors Jeffrey Pletcher, Richard Lindsey
ISSMA Class D
ISSMA State Contest Prelims - Division 2
ISSMA District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Drum Major, Inspection)

 

 

Year 1981
Director Jeffrey Pletcher
Total Members 83
ISSMA Class D
ISSMA State Contest Prelims - Division 2 
ISSMA Northrop District - Division 1 (Best Inspection)

 

 

Year 1980
Directors Mary Ulrey, Mike Lindsay
Total Members 86
All-State Marching Band Contest Class C - 16th place (Division 1)
NISBOVA Class C Division 1 - 4th Place Award-tie

 

 

Year 1979
Director Mary Ulrey
Total Members 100
All-State Marching Band Contest Class C - Participant
NISBOVA Class C Division 1 - 6th place

 

 

Year 1978
Director Mary Ulrey
Total Members 105
All-State Marching Band Contest Class C - 5th place
NISBOVA Class C Division 1 - 3rd Place Award

 

 

Year 1977
Director Mary Ulrey
Total Members 96
NISBOVA Class C Division 2 - 9th place

 

 

Years 1969 - 1976
NISBOVA Did not participate

 

 

Note:  School opened in 1969 (consolidation of Jefferson Township and Middlebury High Schools)