NORTHVIEW HIGH SCHOOL MARCHING KNIGHTS

BRAZIL, INDIANA

 

 

Year 2019
Director Dominic Thompson, Ruth Ann Medworth

 

  

Year 2018
Directors Joshua B.  Miller, Ruth Ann Medworth
Assistant Directors Brandon Anderson, Adam Rice
Show Theme/Title The Show Must Go On
Repertoire Send in the Clowns, Part 2
Love Dance
Total Members 135
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 3rd place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State; State Finalist

 

 

Year 2017
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth
Assistant Director Joshua B. Miller
Show Theme/Title Rise of the Valkyries
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 3rd place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State; State Finalist

 

 

Year 2016
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth
Assistant Director Joshua B. Miller
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 1st place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (Music, Visual, General Effect With Distinction); Semi-State; State Finalist

 

 

Year 2015
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Rusty Bottomley, Michael Alsop
Show Theme/Title A Place at the Table
Repertoire Turning Tables (by Adele)
Hajnal (by Venetian Snares)
Total Members 145
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 3rd place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (Music, General Effect With Distinction); Semi-State; State Finalist

 

 

Year 2014
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Rusty Bottomley, Michael Alsop
Drum Major Zene Colson
Show Theme/Title The Game of Band
Repertoire Stars and Stripes Forever
Can-Can
Flight of the Bumblebee
Rhapsody on a Theme of Paganini
Symphony No.4 (Philip Glass)
Total Members 148
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 3rd place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State; State Finalist

 

 

Year 2013
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Rusty Bottomley
Drum Major Zene Colson
Show Theme/Title Inside the Box
Repertoire Toccata and Fugue in D Minor (by Bach)
Elegiac Melody No. 2, The Last Spring (by Grieg)
Total Members 165
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 3rd place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (Music, General Effect With Distinction);  Semi-State; State Finalist
Invitationals Lawrence Central - Class B 2nd place
Avon - Class B 2nd place (Best Percussion, Auxiliary)
Center Grove - Class B 2nd place

 

 

Year 2012
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Rusty Bottomley
Drum Major Brittany Ray
Show Theme/Title Don't Give Up (music selections of Peter Gabriel)
Total Members 155
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Plainfield District - Gold Rating (Best Music, Visual, General Effect)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Plainfield - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Avon - Class B 2nd place (Best Music)
Center Grove - Class B 3rd place

 

 

Year 2011
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Rusty Bottomley
Drum Major Rachel Reese
Show Theme/Title The Flite of Spring
Repertoire The Rite of Spring (by Stravinsky)
Total Members 165
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Plainfield District - Gold Rating (Best Visual, General Effect)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Plainfield - Class B 1st place (Best Music, Visual)
Avon - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
Center Grove - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect)

 

 

Year 2010
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Rusty Bottomley
Drum Major Brad Harting
Show Theme/Title Symphony in One Color
Repertoire Pictures at an Exhibition
Total Members 165
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Southport District - Gold Rating (Best Music)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Plainfield - Class B 1st place (Best Music, General Effect, Auxiliary)
Avon - Class B 1st place (Best General Effect, Auxiliary)
Center Grove - Class B 2nd place (Best General Effect)

 

 

Year 2009
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Rusty Bottomley
Drum Major Nathan Maffioli
Show Theme/Title Vs.
Repertoire Night on Bald Mountain
Total Members 160
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 1st place
ISSMA Columbus East District - Gold Rating (Best General Effect)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Brownsburg - Class B 1st place (Best Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Center Grove - Class B 1st place (Best Music, General Effect, People's Choice)

 

 

Year 2008
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Rusty Bottomley
Show Theme/Title Hats OFF!
Repertoire Carnival of the Animals
Total Members 160
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 1st place
ISSMA Southport District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Plainfield - Class B 2nd place
Brownsburg - Class B 2nd place (Best Music, Visual, Auxiliary)
ISU - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect)

 

 

Year 2007
Directors Bob Medworth. Ruth Ann Medworth, Rusty Bottomley
Drum Major Jack Parker
Show Theme/Title Musical Chairs
Total Members 160
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 2nd place
ISSMA Southport District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Plainfield - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Brownsburg - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Ben Davis - Class B 2nd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2006
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Rusty Bottomley
Additional Staff Jon Vanderkolff, Michael Townsend, Katie Townsend, Frank Sullivan, Jeff Lee, Curt Koehler, Kaleb Ratcliff, Schuyler Brinson, Whitney Medworth, Hillary Parr, Rochelle Bollerdick, Ash Williams, Derek Latham, Christi Turner, Jon Reeves, A.J. Cowell
Drum Major Chelsea Whittington
Show Theme/Title "Stretch"
Repertoire Green (by Michael Torque)
Music on the Floor (by Michael Torque)
Adjustable Wrench (by Michael Torque)
Run (by Michael Torque)
Total Members 160
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 2nd place - tie
ISSMA Southport District - Gold Rating (Best Visual, General Effect)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Plainfield - Class B 1st place (Best Visual, General Effect, Auxiliary)
ISU - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Ben Davis - Class B 1st place (Best Visual, General Effect, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 2005
Director Bob Medworth, Ruth Medworth
Assistant Director Peter Kikta
Auxiliary Director Ruth Ann Medworth
Additional Staff Jon Vanderkolff, Jeff Lee, Frank Sullivan, Michael Townsend, Katie Townsend, Curt Koehler, Kaleb Ratcliff, Trent Godsey, Schuyler Brinson, Shawn King, Whitney Medworth, Tyler Hutcheson, Jay Burgo-Ramirez, Traci Peter, Jessica Shorter, Rochelle Bullerdick
Drum Major Jesse Johnson
Show Theme/Title Shattered Glass - The Music of Philip Glass
Total Members 170
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Southport District - Gold Rating (Best Visual, Auxiliary)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Ben Davis - Class B 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)
ISU - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Greenwood - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
Carmel - Class B 1st place (Best Visual, General Effect, Auxiliary)

 

 

Year 2004
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Peter Kikta
Assistant Director Curt Koehlor
Additional Staff Kaleb Ratcliff, Andy Day, Schuyler Brinson, Whitney Medworth, Shawn King
Drum Major Jay Burgo-Ramierez
Show Theme/Title The Chase
Total Members 170
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 1st place
ISSMA Southport District - Gold Rating (Best Music, Visual, Auxiliary)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Plainfield - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Greenwood - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
ISU - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 2003
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Peter Kikta
Drum Major Jay Burgo-Ramierez
Show Theme/Title Music In The Key Of Green
Repertoire Energy (by Sullivan)
Hope (by Elias)
Resolve (by Vanderkolff)
Total Members 161
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Southport District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Greenwood - Class B 2nd place (Best Music, Visual, Percussion)
Carmel - Class B 1st place (Best Winds, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 2002
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Peter Kikta
Drum Major Schuyler Brinson
Show Theme/Title Selections from "Carmina Burana"
Repertoire FortunePlango Vulnera
Tanz
In Trutina
O Fortuna
Total Members 145
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Southport District - Division 1 (Best Music)
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Greenwood - Class B 2nd place (Best Music)
Carmel - Class B 2nd place

 

 

Year 2001
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Peter Kikta
Show Theme/Title Latin American Dances
Repertoire Rhinestone Kick Step
Por Una Cabeza
Candlestick Rumba
Total Members 155
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class B 1st place (Best Music, Visual, Auxiliary)
Greenwood - Class B 1st place (Best Music, Visual, Percussion)
Greenfield-Central - Class B 1st place

 

 

Year 2000
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Peter Kikta
Repertoire Tempered Steel
Totus Tuus
Burundi
Harpsichord Concerto #1
Total Members 151
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 2nd place (tie)
ISSMA Southport District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect)
South Regional - Division 1 
Invitationals ISU - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Greenwood - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Center Grove - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)

 

 

Year 1999
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Peter Kikta
Repertoire To Tame The Perilous Skies
Total Members 176
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 1st place
ISSMA Southport District - Division 1 (Best Visual, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class B 1st place (Best Winds, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Greenwood - Class B 1st place
Center Grove - Class B 1st place (Best Music, Visual, Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 1998
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Peter Kikta
Show Theme/Title Selections from Bernstein's "Mass"
Total Members 180
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 1st place
ISSMA Southport District - Division 1 (Best Visual, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class B 1st place (Best Winds, Percussion, Auxiliary)
Greenwood - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
Center Grove - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 1997
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Peter Kikta
Repertoire Grover's Corners
Jubilee Variations
Long Time Ago
Happy Ending
Total Members 158
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 2nd place
ISSMA Southport District - Division 1 (Best Music, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class B 1st place (Best Winds, Marching, Auxiliary)
Plainfield - Class B 1st place (Best Music, Auxiliary, Percussion)
Greenwood - Class B 1st place (Best General Effect, Auxiliary)

 

 

Year 1996
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Mary Moody
Show Theme/Title Fiesta
Repertoire Mass
El Toro
Aztec Dance
La Negra
Malambo
Total Members 172
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 2nd place
ISSMA Southport District - Division 1 (Best Music, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class B 1st place (Best Winds, Marching, General Effect, Auxiliary, Drum Major)
Greenwood - Class B 2nd place (Best Music, General Effect)

 

 

Year 1995
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Mary Moody
Drum Major Beth Rose
Show Theme/Title The Music of John Williams
Repertoire The Land Race
JFK
Adventures On Earth
Total Members 160
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Southport District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect)
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class B 1st place (Best Marching, Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 1994
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth
Show Theme/Title Selections from "Sunset Boulevard"
Total Members 170
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 1st place
ISSMA Southport District - Division 1 (Best General Effect)
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class B 1st place (Best Winds, Marching, Percussion)

 

 

Year 1993
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth
Drum Major Sara Lawson
Show Theme/Title Selections from "West Side Story"
Total Members 162
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 1st place
ISSMA Southport District - Division 1 (Best Marching, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class B 1st place (Best Winds, Marching, Percussion, Auxiliary)
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AA Best Auxiliary; Class AA Division 2

 

 

Year 1992
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth
Drum Major Traci Lawson
Show Theme/Title Selections from "Miss Saigon"
Total Members 160
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 2nd place
ISSMA Southport District - Division 1 (Best Music, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class II 1st place (Best Winds, Marching, Percussion, Auxiliary)
Center Grove - Class B 1st place (Best Music, General Effect, Percussion, Auxiliary)
BOA Regional Indianapolis - Finals - 8th place; Class AA Division 2

 

 

Year 1991
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth
Drum Major Sarah Dierdorff
Show Theme/Title Selections from "Les Miserables"
Repertoire At The End Of The Day
Stars
One Day More
Total Members 160
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 1st place
ISSMA Southport District - Division 1 (Best Music, Marching, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class B 1st place (Best Winds, Marching, Percussion, Auxiliary)
Hamilton Southeastern - Class B 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major, Sideline Crew)
BOA Grand Nationals BOA Percussion Festival Participant
BOA Regional Indianapolis - Finals - 4th place (Best Auxiliary);  Class AA 2nd place (Best Auxiliary); Class AA Division 1

 

 

Year 1990
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth
Drum Major Bryan Flagg
Repertoire You Are The Sunshine Of My Life
You Are My Sunshine
Copland's Symphony #3
Tenderland
The Red Pony
Total Members 158
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Southport District - Division 1
South South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class A 2nd (Best Auxiliary)
Carmel - 2nd place
BOA Regional Bloomington - Finals - 6th place; Class AA 3rd place (Best Auxiliary); Class AAA Division 1

 

 

Year 1989
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Matt Jenkins
Repertoire Silverado
Camptown Races
Copland's 3rd Symphony
Total Members 170
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Southport District - Division 1 (Best Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - 4th place

 

 

Year 1988
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Matt Jenkins
Repertoire My Favorite Things
Where Is The Love
Amazing Grace
Total Members 165
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 3rd place
ISSMA Southport District - Division 1 (Best Music)
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - 2nd place (Best Marching, General Effect)
ISU - Class B 1st place

 

 

Year 1987
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Matt Jenkins
Drum Major Holly Mullenix
Repertoire Let There Be Praise
Sunshine Medley
Heaven On Their Minds
I Don't Know How To Love Him
Total Members 150
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 2nd place (tie)
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Plainfield - Class A 3rd place (Best Percussion)
ISU - Class B Participant
BOA Regional Terre Haute - Finalist, but unable to participate in Finals

 

 

Year 1986
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth
ISSMA Class B
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Plainfield - Class A 4th place

 

 

Year 1985
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth
Total Members 140
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 4th place (tie)
ISSMA Southport District - Division 1 (Best General Effect)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1984
Directors Bob Medworth, Ruth Ann Medworth, Jim Clausen
Total Members 156
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Note: School opened in 1984 (consolidation of Brazil, Staunton, and Van Buren High Schools)