PERRY MERIDIAN HIGH SCHOOL MARCHING FALCONS

INDIANAPOLIS, INDIANA

 

 

Year 2019
Directors Karl Vierling, Michael A. Richardson
Auxiliary Director Stacy Roose
Percussion Director Javier Ramirez
Drum Majors Savannah Grayson, Nathan Kap, Lauren Leffler
Show Theme/Title The Vampire Requiem
Total Members 65
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Gold Rating (Visual With Distinction); Finalist - 5th place
Invitationals Lawrence Central - Scholastic Class A 3rd place
Ben Davis - Class Class A 3rd place

 

 

Year 2018
Director Karl Vierling
Show Theme/Title From Dusk to Dawn
Repertoire Moonlight Serenade
Lux Arumque
Fly to Paradise
Total Members 72
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Gold Rating (Music With Distinction); Finalist

 

 

Year 2017
Director Karl Vierling
Show Theme/Title Arabian Journey
Repertoire Sheherazade
Total Members 72
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Gold Rating (General Effect With Distinction); Finalist

 

 

Year 2016
Director Kenneth Belt
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Silver Rating
Mid-States Columbus North - Class AAA 6th place
Miamisburg - Class AAA 5th place

 


Year 2015
Director Kenneth Belt
Show Theme/Title It's Showtime
Repertoire Fox Fanfare
Music from King Kong
Somewhere Over the Rainbow
Music from James Bond
Total Members 97
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Gold Rating; Finalist
Mid-States Columbus North - Class AAA 3rd place

 

 

Year 2014
Director Kenneth Belt
Auxiliary Director Desiree Meyer
Additional Staff Dustin Smith, Andrew Romeril, Emily Barton, Shelbi Berry, Austin Cochran, Andrew Howard, Brandon Hyzy, Emily Keith, David Nees
Drum Majors Rebecca Smith, Rhea King
Show Theme/Title Inside the Dreamcatcher
Total Members 76
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Gold Rating; Finalist
Mid-States Brownsburg - Class AAA 1st place
Hamilton Southeastern - Class AAA 2nd place

 

 

Year 2013
Director Kenneth Belt
Drum Majors Courtney Firman, Rebecca Smith
Show Theme/Title The Tie That Binds
Repertoire Synergies
Can't Hold Us
Band of Brothers
Total Members 76
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Silver Rating
Mid-States Brownsburg - Class AAA 1st place (Best Music, General Effect, Percussion, Auxiliary)
LaSalle - Class AAA 2nd place (Best Percussion)
Colerain - Finals 2nd place (Best Music); Prelims Class AAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Championships - Prelims Class AAA 14th place

 

 

Year 2012
Director Kenneth Belt
ISSMA Did not participate
Mid-States Columbus North - Class AAA 5th place
Ballard - Finals 8th place; Class AAA 5th place
Mason - Class AAA 2nd place (Best Percussion)
Championships - Class AAA 12th place

 

 

Year 2011
Director Kenneth Belt
Assistant Director Paula Hacker
Drum Majors Julia Carson, Casey Rohl
Show Theme/Title Symbols
ISSMA Did not participate
Invitationals Martinsville - Class AA 1st place (Best Percussion)
Mid-States Hamilton Southeastern - Class AA 4th place (Best Percussion)
Ryle - Finals 4th place; Finals Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion)

 

 

Year 2010
Director Kenneth Belt
Assistant Director Paula Hacker
Additional Staff Dustin Smith, Austin Cochran - Percussion Directors
Show Theme/Title Into The Light
ISSMA Did not participate
Invitational Salem - Class AAA 6th place
Mid-States Columbus North - Class AAA 3rd place (Best Percussion)

 

 

 
Year 2009
Director Kenneth Belt
ISSMA Did not participate
Mid-States Columbus North - Class AAA 4th place
Hamilton Southeastern - Class AAA 4th place

 

 

Year 2008
Director Kenneth Belt
ISSMA Did not participate
Mid-States Martinsville - Class AAA 5th place

 

 

Year 2007
Director Kenneth Belt
Assistant Director Paula Hacker
Additional Staff Chrisitne Dearth, Darrick Betro, Gwen Stiles, Steve Kulp and Matt Loveless
Drum Major Dani Fegett
Show Theme/Title That 70s show
Repertoire Sunshine of my Life
After the Love is Gone
Touch Me
Pinball Wizard
Total Members 70
ISSMA Did not participate
Mid-States Hamilton Southeastern - Class AA 3rd place
Martinsville - Class AA 5th place

 

 

Year 2006
Director Kenneth Belt
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Silver Rating
Invitationals Paoli - Class AA 5th place (Best Auxiliary)
Mid-States Martinsville - Class AA 6th place

 

 

Years 2004 - 2005
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2003
Directors Rick Granlund, Kevin L. Durfee
Drum Majors Collin Fultz, Melissa Shaw, Jackie Stafford
Show Theme/Title Motivation
Total Members 105
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Columbus North - Class A 4th place
Plainfield - Class A 3rd place
Columbus East - Class A 3rd place
Greenwood - Class A 7th place
Center Grove - Class A 4th place

 

 

Year 2002
Directors Rick Granlund, Kevin L. Durfee
Drum Majors Andrea Norcross, Kara Green, Dan Nitsch
Show Theme/Title New World Variations
Total Members 81
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Westfield - Class A 4th place
Kokomo - Class A 2nd place
Columbus East - Class A 2nd place
Brownsburg - Class A 5th place
Greenfield-Central - Class A 2nd place (Best Drum Major)

 

 

Year 2001
Director Rick Granlund, Kevin L. Durfee
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Westfield - Class A 4th place
Plainfield - Class A 4th place
Brownsburg - Class A 5th place
Columbus East - Class A 2nd place

 

 

Year 2000
Directors Kyle L. Harrop, Kevin L. Durfee
Repertoire Festivo
Total Members 64
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 2
Invitationals Triton Central - Class A 3rd place
Terre Haute North - Class AA 2nd place (Best Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 1999
Directors Kyle L. Harrop, Kevin L. Durfee
Drum Majors Jaymie Bose, Chris Brown, Matt Rector
Repertoire Channel One Suite
Total Members 78
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Columbus East - Class A 5th place
Triton Central - Class A 2nd place
ISU - Class A Participation

 

 

Year 1998
Directors Kyle L. Harrop, Kevin L. Durfee
Drum Majors Alex Ammerman, Matt Rector
Repertoire Swingin' America
Boogie Woogie Bugle Boy
Star Spangled Fantasia
Stars & Stripes Forever
ISSMA Class A
ISSMA Center Grove District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Terre Haute North - Class AA 1st place
Columbus North - Class AAA 3rd place

 

 

Year 1997
Directors Julie A. Wagner, Kevin L. Durfee
Drum Majors Neil Hastings, Alex Ammerman
Show Theme/Title Selections from "Carmen"
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Maconaquah - Class A 5th place (Best Drum Major)

 

 

Year 1996
Directors Julie A. Wagner, Kevin L. Durfee
Drum Majors Melissa Bowles, Neil Hastings
Repertoire James Bond Theme
Goldfinger
Live & Let Die
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1995
Directors Julie A. Wagner, Robert Marks
Show Theme/Title Selections from "Fiddler On The Roof"
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Years 1991 - 1994
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1990
Directors Bill Deal, Cliff Lehman
Drum Major Jeff Sheptterly
Show Theme/Titles Selections from "Les Miserables"
Total Members 99
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Star City - Class A 3rd place

 

 

Year 1989
Directors Bill Deal, Steve Dawson
Drum Major Stephanie Amerman
Repertoire American Overture
La Suerte de los Tontos
Yorkshire Ballad
Total Members 93
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 2
Invitationals  Westfield - Class A 2nd 

 

 

Year 1988
Director Bill Deal
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1987
Director Bill Deal
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class A Participant

 

 

Year 1986
Director Maud Reasoner
Total Members 133
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Midwestern Band Festival - White Class - Division 1, 2nd place (Best Music)

 

 

Year 1985
Director Lissa Fleming
Total Members 145
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1 
South Regional - Division 1

 

 

Year 1984
Director Lissa Fleming
Total Members 139
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1 (Best Auxiliary)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1983
Director Lissa Fleming
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1982
Director Lissa Fleming
ISSMA Class A
ISSMA State Contest Prelims - Division 1
ISSMA District - Division 1

 

 

Year 1981
Director Lissa Fleming
Total Members 140
ISSMA Class A
ISSMA State Contest Prelims - Division 2 
ISSMA Columbus District - Division 1
Invitationals CIMBF - Class - Division 1, 8th place (Best Wind Solo)

 

 

Year 1980
ISMA Columbus East - Class A Division 2 (Best Rifles)

 


Year 1978
Director Roy Geesa
All-State Marching Band Contest Did not participate
ISMA Lebanon - Class A Division 1

 

 

Year 1977
Director Roy Geesa
All-State Marching Band Contest Did not participate
ISMA Columbus - Class A Division 1

 

 

Year 1976
Director Roy Geesa
Total Members 116
All-State Marching Band Contest Class A - 19th place

 

 

Year 1975
Director Roy Geesa
Total Members 150
All-State Marching Band Contest Class A - 16th place-tie

 

 

Year 1973
Director Roy Geesa
ISMA Southport - Group II Division I

 

 

Note:  School opened in 1973