PIKE HIGH SCHOOL MARCHING RED DEVILS

INDIANAPOLIS, INDIANA

 

 

Year 2019
Director Ron Emmert
Assistant Director Aaron Burkhart
Show Theme/Title Open Mic
Total Members 135

 

  

Year 2018
Director Ron Emmert
Assistant Director Aaron Burkhart
Show Theme/Title Mother Nature
Repertoire What A Wonderful World
Everybody Wants to Rule the World
Colorado Peaks
Make Our Garden Grow
Firebird Finale
ISSMA Class A
ISSMA Open Class Regional Gold Rating
Open Class Invitational Gold Rating (General Effect With Distinction)

 

 

Year 2017
Director Ron Emmert
Assistant Director Aaron Burkhart
Directors Ron Emmert, Aaron Burkhart
Show Theme/Title The Shine of Night
Total Members 109
ISSMA Class A
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Gold Rating (Music, General Effect With Distinction); Finalist

 

 

Year 2016
Director Ron Emmert
Assistant Directors Aaron Burkhart, Grady Emmert
Show Theme/Title Beats
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Gold Rating; Finalist
Mid-States Hamilton Southeastern - Class AAAA 2nd place

 

 

Year 2015
Director Ron Emmert
Assistant Directors John S. Marshall, Grady Emmert
Show Theme/Title The Fifth Element
ISSMA Class A
ISSMA Open Class Regional Gold Rating

 

 

Year 2014
Director Ron Emmert
Assistant Directors John S. Marshall, Grady Emmert
Drum Majors Emma Armendariz, Sean Murphy
Show Theme/Title Benchmark
Repertoire Young Person's Guide to the Orchestra
Song to the Moon
Total Members 139
ISSMA Class A
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Mid-States Brownsburg - Open Class 4th place

 

 

Year 2013
Director Ron Emmert
Assistant Director John S. Marshall
Drum Majors Brook Nafziger, Cera Foote
Show Theme/Title Two-gether
Repertoire Romeo and Juliet (by Tchaikovsky)
Total Members 121
ISSMA Scholastic Class A - Gold Rating (Music With Distinction)
Invitationals Lawrence Central - Class A 8th place
Center Grove - Class A 7th place
Mid-States Brownsburg - Class AAA 2nd place

 

 

Year 2012
Director Ron Emmert
Assistant Director John S. Marshall
Drum Majors Kendall Stephan, Rafael Sandavol, Brooke Nafziger
Show Theme/Title Shuffling the Deck
Repertoire Concerto for Saxophone Quartet
Two of a Kind
Tirol Concerto for Piano and Orchestra
1000 Airplanes on the Roof
Total Members 150
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class A 3rd place (Best Percussion)
Plainfield - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Greenwood - Class A 3rd place
Ben Davis - Class A 3rd place (Best Percussion)

 

 

Year 2011
Director Ron Emmert
Assistant Director John S. Marshall
Drum Majors Halle Mariner, Kimberly Martin, Roderick Wallace
Show Theme/Title Imagination
Repertoire Javelin (by Michael Torke)
Rapture Mvt. 1: Drums and Woods (by Michael Torke)
Coyote Dances (by William Champbell)
Total Members 137
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Lawrence Central - Class A 5th place
Ben Davis - Class A 3rd place
Mid-States Columbus North - Class AAAA 2nd place (Best Percussion)

 

 

Year 2010
Director Ron Emmert
Drum Majors Megan Lockwood, Halle Mariner, Ilse Serna
Show Theme/Title Danza del Fuego
Total Members 110
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Plainfield - Class A 6th place
Center Grove - Class A participant
Mid-States Columbus North - Class AAAA 2nd place (Best Percussion)
Hamilton Southeastern - Class AAAA 3rd place

 

 

Year 2009
Director Ron Emmert
Assistant Directors Bill Cunningham, John S. Marshall
Drum Majors Megan Lockwood, Devon Moore, Nate Whitlock
Show Theme/Title What's That Sound
Total Members 89
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
South Regional - Silver Rating
Invitationals Plainfield - Class A 8th place
Ben Davis - Class A 5th place
Mid-States Columbus North - Class AAAA 1st place (Best Visual, Percussion)
Hamilton Southeastern - Class AAAA 3rd place

 

 

Year 2008
Director Ron Emmert
Assistant Directors Bill Cunningham, John S. Marshall
Drum Major Becca Baker
Show Theme/Title Gridlock
Total Members 120
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Warren Central - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Plainfield - Class A 5th place
Brownsburg - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
BOA Regional Ypsilanti - Prelims Participant; Class AAA Division 1

 

 

Year 2007
Director Ron Emmert
Assistant Directors Bill Cunningham, John S. Marshall
Drum Majors Megan Fletcher, Tiffanie Patton
Show Theme/Title The Dark (music by Patrick Doyle)
Total Members 107
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Gold Rating
South Regional - Silver Rating
Invitationals Warren Central - Class A 8th place
Avon - Class A 6th place
BOA Regionals Youngstown - Prelims Participant; Class AAA Division 2
St. Louis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2006
Director Ron Emmert
Assistant Directors Bill Cunningham, John S. Marshall
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Warren Central - Class A 3rd place (Best General Effect)
New Castle - Class A 1st place (Best Music, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 1

 

 

Year 2005
Director Ron Emmert
Assistant Directors Bill Cunningham, John S. Marshall
Auxiliary Staff Tommy Allen, Danielle Broadus, and Tania Jeffers
Additional Staff Jason Trigg, Matt Brothers, Matt Snyder, Mike Nolte, Danielle Broadus, Tommy Allen,  Grady Emmert, Leah Trigg, Jeff Gentry, and Todd Clevenger
Drum Majors Sarah Mitchell, Tommy Wells, Kevin Brennan
Show Theme/Title "X" - Factor
Repertoire I. X-Box
II. X's & O's
III. X-Treme
Total Members 115
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Franklin Central - Class A 3rd place
Brownsburg - Class A 2nd place (Best Auxiliary)
Greenfield-Central - Class A 2nd place
BOA Regionals Oxford - Prelims Participant; Class AAA Division 3
St. Petersburg - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2004
Director Ron Emmert
Assistant Directors Bill Cunningham, John S. Marshall
Auxiliary Director Todd Hinton
Additional Staff Jason Trigg, Matt Brothers, Matt Snyder, Mike Nolte, Danielle Broadus, Tommy Allen,  Grady Emmert, Leah Trigg
Drum Majors John Pribik, Bryant Gilliam, Kirsten Olson
Show Theme/Title Jailbreak!  (Music of Glass, Ellis, and Barber)
Repertoire Mvt. 1 - Lockdown
Mvt. 2 - Escape
Mvt. 3 - Life of Crime
Total Members 126
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Franklin Central - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
Plainfield - Class A 2nd place
Carmel - Class A 10th place
BOA Regional Murfreesboro - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2003
Directors Ron Emmert, Bill Cunningham, John S. Marshall
Auxiliary Directors Todd Hinton, Tracy Olivier
Additional Staff Jason Trigg, Leah Trigg, James Cambell, Shannon Emmert, Debbie Marshall, Amy Petermann, David Broadus, Justin Lahr
Drum Majors Alex Harris, Leigh Alexovitch, Nathaniel Patty
Repertoire Harrison's Dream (by Peter Grahm)
Total Members 165
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Lafayette Jefferson - Class A 2nd place (Best General Effect, Auxiliary)
Plainfield - Class A 2nd place (Best General Effect, Auxiliary)
Brownsburg - Class A 4th place (Best Auxiliary)
Carmel - Class A 9th place

 

 

Year 2002
Directors Ron Emmert, Bill Cunningham, John S. Marshall
Drum Majors Karly Mitchell, Stephanie Custer, George Evans
Show Theme/Title American Movements
Repertoire Appalachian Spring
On The Waterfront
Pump It Up
Total Members 149
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Lawrence Central - Class A 4th place
ISU - Class A 5th place
Avon - Class A 4th place
Brownsburg - Class A 3rd place
Center Grove - Class A 3rd place

 

 

Year 2001
Directors Ron Emmert, John S. Marshall, Bill Cunningham
Drum Majors Devon Collins, Carly Mitchell, Raymund Ramirez
Repertoire Serenata
For The Brass
Symphonic Dance #3
ISSMA Class A
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Lawrence Central - Class A 6th place
Plainfield - Class A 2nd place (Best Auxiliary)
Avon - Class A 4th place (Best Auxiliary)
Greenfield-Central Class A 4th place

 

 

Year 2000
Director John S. Marshall
Repertoire Entry Of The Gladiators
Vesti La Giubba
Ritual Fire Dance
ISSMA Did not participate
Invitationals Ben Davis - Class A 7th place

 

 

Year 1999
Directors John S. Marshall, Ron Emmert
Drum Majors Darren Stewart, Amanda Hickman, Lindsay Clark
Show Theme/Title Fire
Repertoire Ritual Fire Dance
Firebird
Total Members 203
ISSMA Did not participate
Invitationals Ben Davis - Class A 6th place

 

 

Years 1985 - 1998
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1984
Director John S. Marshall
Total Members 110
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Division 2

 

 

Year 1983
Director John S. Marshall
Total Members 116
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Division 2

 

 

Year 1982
Directors Mike Royal, Alan Davis
ISSMA District - Division 2

 

 

Year 1981
ISSMA Did not participate