PIKE CENTRAL HIGH SCHOOL CHARGER BRIGADE

PETERSBURG, INDIANA

 

 

Year 2019
Director Chris Ashworth
Mid-States Simon Kenton - Class AA 2nd place

 

  

Year 2018
Director Chris Ashworth
Show Theme/Title Journey to the Red Planet
Total Members 46
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating (Music With Distinction); Finalist

 

 

Year 2017
Director Chris Ashworth
Show Theme/Title Totem
Total Members 61
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Bronze Rating

 

 

Year 2016
Director Chris Ashworth
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Silver Rating
Open Class Invitational Gold Rating (Visual With Distinction)

 

 

Year 2015
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2014
Directors John Miller, Chris Ashworth
Drum Majors Emma Williams, Logan Ferguson
Show Theme/Title Pipeworks: Metal, Steel, PVC
Repertoire Toccata & Fugue in D Minor
Total Members 54
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-Finalist

 

 

Year 2013
Directors John Miller, Chris Ashworth
Drum Major Sarah D'Esposito
Show Theme/Title Inside the Box
Repertoire Symphony No. 3
Carnival of the Animals
Danse Bacchanale
Total Members 48
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Silver Rating
Open Class Invitational Gold Rating (Music, Visual With Distinction)
Invitationals Evansville Central - Class A 2nd place
North Posey - Class A 2nd place
Evansville North - Class AA 4th place

 

 

Year 2012
Directors John Miller, Chris Ashworth
Drum Majors Jacob Lamberson, Jared Lamberson
Show Theme/Title Ice and Fire
Total Members 48
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Evansville Central - Class AA 8th place (Best Percussion)
North Posey - Class A 4th place (Best Percussion)
Heritage Hills - Class C 4th place
Evansville North - Class AA 5th place (Best Percussion)

 

 

Year 2011
Directors John Miller, Chris Ashworth
Repertoire Urban Pulse (by Gary Gilroy)
Total Members 46
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Silver Rating
Invitationals North Posey - Class AA 1st place (Best Percussion, Sweepstakes Award)
Evansville North - Class AA 4th place
South Spencer - Class C 4th place

 

 

Year 2010
Directors John Miller, Chris Ashworth
Drum Majors Jacob Lamberson, Jared Lamberson, Shayna Raney
Repertoire The Hut on Fowl's Legs
Le Jardin Feerique
Anitra's Dance
Lil Red Riding Hood
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Silver Rating
Invitationals Heritage Hills - Class AA 3rd place
North Posey - Class AA 5th place
Evansville North - Class AA 5th place

 

 

Year 2009
Directors John Miller, Chris Ashworth
Drum Majors Emma Volz, Shyna Raney
Show Theme/Title At The Dawn Of War
Total Members 62
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Silver Rating
Invitationals Heritage Hills - Class AA 5th place
Mount Vernon - Class AA 5th place
North Posey - Class AA 3rd place
Castle - Class C 5th place
Evansville North - Class AA 3rd place

 

 

Year 2008
Directors John Miller, Chris Ashworth
Drum Majors Lisa West, Megan Stenftenagel
Show Theme/Title The 47 Ronin (original music by John Meehan)
Total Members 50
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Silver Rating
Invitationals Heritage Hills - Class AA 6th place
F.J. Reitz - Class C 6th place
North Posey - Class A 3rd place
Castle - Class C 8th place
Evansville North - Class AA 4th place
South Spencer - Class C 3rd place

 

 

Year 2007
Director Andrew Wilson
Assistant Director Brian Notess
Drum Majors Lisa West, Megan Stenftenagel
Show Theme/Title Beyond the Horizon
Total Members 52
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Silver Rating
Invitationals Heritage Hills - Class AA 5th place
North Posey - Class AA 4th place
Evansville North - Class AAA 2nd place
Castle - Class C 6th place

 

 

Year 2006
Director Andrew Wilson
Drum Majors Scarlett  Stemie, Jennifer Williams
Show Theme/Title Darkness and Light: Explorations in Contrast
Total Members 80
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Silver Rating
Invitationals Mt. Vernon - Class AAA 3rd place (Best Percussion, Auxiliary)
North Posey - Class AA 3rd place
Castle - Class C 2nd place
Evansville North - Class AAA 3rd place

 

 

Year 2005
Director Andrew Wilson
Assistant Director Richard Bernhardt
Drum Majors Scarlett Stemle, Jennifer Williams
Show Theme/Title Only In Dreams
Total Members 65
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Silver Rating
Invitationals Heritage Hills - Class AA 6th place
North Posey - Class AA 4th place
Princeton - Class AA 1st place (Best Music, Auxiliary)
Evansville North - Class AA 2nd place

 

 

Year 2004
Directors Richard Bernhardt, Andrew Wilson
Drum Majors Maura Obenshain, Scarlett Stemle
Show Theme/Title House of Cards
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Silver Rating 
Invitationals Heritage Hills - Class AA 3rd place
Princeton - Class AA 2nd place
Evansville North - Class AA 3rd place
F.J. Reitz - Class C 5th place (Best Pit Crew)
Castle - Class C2 2nd place (Best Music)
South Spencer - Class C 4th place

 

 

Year 2003
Directors Richard Bernhardt, Alissa Carie
Drum Major Melissa Thorne
Show Theme/Title Selections from "The Prince Of Egypt"
Repertoire Deliver Us
Through Heaven's Eyes
When You Believe
Total Members 78
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Heritage Hills - Class AA Participant (Best Drum Major)
Princeton - Class AAA 4th place
ISU - Class C 2nd place
Evansville North - Class AA 3rd place
Castle - Class C 3rd place
South Spencer - Class C 2nd place

 

 

Year 2002
Directors Richard Bernhardt, Alissa Carie
Drum Major Melissa Thorne
Show Theme/Title Selections from "Firebird Suite"
Total Members 67
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Princeton - Class AA 4th place (Best Percussion)
North Posey - Class AAA 3rd place (Best Percussion)
Evansville North - Class AAA 3rd place (Best Percussion, Auxiliary)
South Spencer - Class C3 3rd place

 

 

Year 2001
Directors Richard Bernhardt, Brian Blocker
Repertoire The Storm
Total Members 75
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Princeton - Class AAA 2nd place (Best Percussion)
Evansville Central - Class AAA 2nd place
North Posey - Class AAA 2nd place
Castle - Class C 2nd place
South Spencer - Class C 2nd place (Best Percussion)

 

 

Year 2000
Director Richard Bernhardt
Repertoire Escape From Plato's Cave
Total Members 95
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Mt. Vernon - Class A 2nd place (Best Auxiliary)
Tell City - Class AAA 3rd place
F.J. Reitz - Class C 1st place (Best Music, Percussion)
South Spencer - Class C 3rd place

 

 

Year 1999
Directors Richard Bernhardt, Stephen A. Kieper
Show Theme/Title International Suite - A Dance Celebration
Repertoire Russian Sailor's Dance
Armenian Dances
Slavonic Dance #8
Total Members 100
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Mt. Vernon - Class AA 3rd place (Best Percussion)
F.J. Reitz - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
North Posey - Class AAA 4th place
Castle - Class C 3rd place
Evansville - Class C 4th place
South Spencer - Class C 2nd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 1998
Director Richard Bernhardt
Repertoire La Fiesta Mexicana
Total Members 120
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Mt. Vernon - Class A 2nd place (Best Percussion)
Tell City - Class AAA 2nd place
North Posey - Class AAA 4th place (tie)
Castle - Class C 2nd place (Best Percussion)
Evansville - Class C 3rd place
South Spencer - Class C 2nd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 1997
Director Richard Bernhardt
Drum Major Ashley Blaize
Repertoire Children Of Sanchez
Malaga
Bellavia
Soulero
Total Members 120
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Heritage Hills - Class AAAA 3rd place (Best Auxiliary)
North Posey - Class AAAA Participant
Evansville - Class C Participant

 

 

Year 1996
Director Richard Bernhardt
Show Theme/Title Joyful Celebration
Repertoire Doxology/Make His Praise Glorious
A Mighty Fortress
Ode To Joy
Total Members 120
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class C 8th place

 

 

Year 1995
Director Richard Bernhardt
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1994
Director Richard Bernhardt
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1993
Director Richard Bernhardt
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1992
Director Richard Bernhardt
Repertoire March from First Suite In E Flat
Fire Dance
All Things Bright & Beautiful
Total Members 96
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1991
Director Richard Bernhardt
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 2 (Best Auxiliary)

 

 

Year 1990
Director Richard Bernhardt
Drum Majors Amanda Meece, Kim Lamb
Repertoire Firestorm
My Favorite Things
Troopers Salute
Total Members 103
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Castle - Class C 3rd place

 

 

Year 1989
Director Richard Bernhardt
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Auxiliary)
South Regional - Division 2

 

 

Year 1988
Director Richard Bernhardt
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1987
Director Richard Bernhardt
Drum Major Tina Keller
Repertoire Montinedo
Alexander's Ragtime Band
Softly, As I Leave You
Total Members 107
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1986
Director Richard Bernhardt
Drum Majors Janet Hagemeyer, Tina Keller
Repertoire Appalachian Spring
St. Louis Blues
You Are So Beautiful
Appalachian Spring (reprise)
Total Members 105
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1 
South Regional - Division 2
Invitationals Castle - Class AAAA 3rd place
Evansville - Class AAA 3rd place

 

 

Year 1985
Director Richard Bernhardt
Drum Major Janet Hagemeyer
Repertoire Aztec Fire
Killing Me Softly
For Your Eyes Only
Aztec Fire (reprise)
Total Members 101
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Cancelled due to rain
Invitationals Castle - Class AA 2nd place (Best Drum Major)
Evansville - Class AAA 3rd place

 

 

Year 1984
Director Richard Bernhardt
Drum Majors Stacy Lamb, Janet Hagemeyer
Repertoire Russian Easter Overture
Here's That Rainy Day
Waiting On The Robert E. Lee
Let It Be Me
Total Members 74
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 2

 

 

Year 1983
Directors Don Martin, Richard Bernhardt
Drum Majors Denise Gray, Stacy Lamb, Janet Hagemeyer
Repertoire Entry/E.T.
Trepak
Shaft
Somewhere
Total Members 80
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1982
Directors Richard Bernhardt, Bonnie Harmon
Repertoire Mirada
Star
If You Believe
Total Members 130
ISSMA Class B
ISSMA Jasper District - Division 2

 

 

Year 1981
Directors Richard Bernhardt, Paul Metzger
Total Members 140
ISSMA Class B
ISSMA State Contest Prelims - Division 2
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Drill Team)

 

 

Year 1980
Assistant Directors James W. Earnest, Paul Metzger
ISMA Jasper - Class B Division 2

 

 

Year 1979
Assistant Director James W. Earnest
ISMA Huntingburg - Class BB Division 1 (Sweepstakes Award, Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Note:  School opened in 1974 (consolidation of Otwell, Petersburg, and Winslow High Schools)