PLAINFIELD HIGH SCHOOL RED PRIDE MARCHING BAND

PLAINFIELD, INDIANA

 

 

Year 2019
Director Michael Carpenter
Assistant Director Joseph Lewis
Show Theme/Title Falling
Total Members 160

 

 

Year 2018
Director Michael Carpenter
Show Theme/Title The Writing's on the Wall
Total Members 149
ISSMA Class A
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State; State Finalist
BOA Regional Indianapolis - Finals - 14th place; Class AAA 3rd place; Class AAA Division 1

 

 

Year 2017
Director Michael Carpenter
Show Theme/Title Red Tape
Repertoire Grohg (by Aaron Copland)
First Essay for Orchestra (by Samuel Barber)
Symphony for Organ and Orchestra (by Aaron Copland)
Total Members 156
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 1st place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State; State Finalist
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2016
Director Michael Carpenter
Total Members 126
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (Music With Distinction); Semi-State
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2015
Director Michael Carpenter
Show Theme/Title Secrets
Total Members 135
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Open Class Invitational Gold Rating (Music, Visual, General Effect With Distinction)
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AA Division 2

 

 

Year 2014
Director Michael Carpenter
Drum Majors Edward Vaughan, Madeline Nysewander, Helen Zoss
Show Theme/Title Dreamcatcher
Total Members 142
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State; State Finalist
Open Class Invitational Gold Rating (Music, General Effect With Distinction)

 

 

Year 2013
Director Michael Carpenter
Drum Majors Andrea Underwood, Eddie Vaughn, Madeline Nysewander
Show Theme/Title Michael Meets Mozart
Repertoire Symphony No. 40 in G Minor (by Mozart)
Requiem in D Minor (by Mozart)
Man in the Mirror (by Glen Ballard)
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State; State Finalist
Invitationals Lawrence Central - Class B 3rd place (Best Percussion)
Ben Davis - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Center Grove - Class B 3rd place

 

 

Year 2012
Director Michael Carpenter
Drum Majors Andrea Underwood, Eddie Vaughn
Show Theme/Title Grace Under Pressure
Repertoire Amazing Grace
Under Pressure
Total Members 116
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Plainfield District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Avon - Class B 3rd place (Best Percussion)
Center Grove - Class B 4th place

 

 

Year 2011
Director Brad Roberts
Auxiliary Director Carrie Gentry
Additional Staff Jeff Gentry, Nate Noble, Scott Johnson, George Fulipa, Fritz Graf, Kriquet Kidwell, George Stuteville, Josh Carrigg, Chris Simerman, Meghan Bloomer, Joseph Lewis, Janice Kidwell, Brain Davies, Craig McKenna, Derek Moran
Drum Majors Christine Travis, Andrea Underwood
Show Theme/Title TWO-gether
Repertoire Wind original score based on Tchaikovsky's Romeo and Juliet arranged by Michael Pote; Percussion Score by Nate Noble
Total Members 116
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Plainfield District - Gold Rating (Best Music)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Avon - Class B 2nd place (Best Percussion)
Center Grove - Class B 3rd place

 

 

Year 2010
Director Brad Roberts
Additional Staff Jeff Gentry, Nate Nable, Scott Johnson, Carrie Gentry, William Chumley, Fritz Graf, Kriquet Kidwell, George Stuteville, John Carrigg, Chris Simerman, Meghan Bloomer, Nicole Cunningham, Joseph Lewis, Criag McKenna, Leight Fields
Drum Majors Matt Acton, Christine Travis
Show Theme/Title Midnight Sonata
Total Members 120
ISSMA Class B
ISSMA Southport District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Avon - Class B 5th place
Center Grove - Class B 4th place

 

 

Year 2009
Director Brad Roberts
Auxiliary Director Carrie Gentry
Additional Staff Jeff Gentry, Nate Nable, Eric Sabach, Fritz Graf, Kriquet Kidwell, Geroge Stuteville, Josh Carrigg, Chris Simerman, Meghan Bloomer, Craig McKenna, Kelly McKenna
Drum Majors Tyler Collins, Matt Acton
Show Theme/Title Hunting Wabbits
Repertoire The Hunt-Chasing the Prey
The Hunt-White Rabbit
The Hunt-Revenge of the Rabbit
Total Members 129
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Southport District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Avon - Class B 4th place (Best Percussion)
Brownsburg - Class B 3rd place
Center Grove - Class B 4th place

 

 

Year 2008
Director Brad Roberts
Drum Majors Camille Stephens, Tyler Collins
Show Theme/Title Mimic (original music by Michael Pote)
Total Members 130
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Southport District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Avon - Class B 3rd place
Brownsburg - Class B 1st place (Best General Effect)
Ben Davis - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect)

 

 

Year 2007
Director Brad Roberts
Drum Majors Kacie Thompson, Camille Stephens
Show Theme/Title Frequency
Repertoire Kinetique (by Gary Rudolph)
Total Members 114
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating (Best Music, Visual, General Effect)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Franklin Central - Class B 1st place (Best Music, General Effect)
Avon - Class B 3rd place
Brownsburg - Class B 2nd place
Ben Davis - Class B 1st place (Best Music, General Effect, Percussion)

 

 

Year 2006
Director Brad Roberts
Drum Majors Cara Wagoner, Kacie Thompson
Show Theme/Title It's About Time (music by John Meehan)
Total Members 113
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating (Best Music, Visual, General Effect)
North Regional - Gold Rating
Invitationals Franklin Central - Class B 3rd place
Avon - Class B 3rd place
Brownsburg - Class B 1st place

 

 

Year 2005
Directors Brad Roberts, Michael J. Cummings
Drum Major Cara Wagoner
Show Theme/Title Celestial Bodies
Total Members 120
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
North Regional - Gold Rating
Invitationals Franklin Central - Class B 3rd place
Greenwood - Class B 3rd place
Carmel - Class B 4th place

 

 

Year 2004
Directors Brad Roberts, Michael J. Cummings
Additional Staff Jeff Gentry, Nate Noble, Chris Jacobs, Carrie Gentry, Robert Stromen, Megan Brown, Aaron Steele, Kriquet Kidwell, Kelsay Kidwell, Zach Roberts, and Jake Priscal.   Chris Todd student teacher
Drum Majors Elizabeth Irwin, Jennifer Pint
Guard Captain Angela Kidwell
Show Theme/Title Sequences
Repertoire Circuitry (by Key Poulan)
Total Members 94
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
North Regional - Gold Rating
Invitationals Franklin Central - Class B 3rd place (Best General Effect, Auxiliary)
Greenwood - Class B 3rd place (Best Percussion)
ISU - Class B 2nd place

 

 

Year 2003
Directors Brad Roberts, Michael J. Cummings
Additional Staff Jeff Gentry, Chris Jacobs, Carrie Gentry, Rory Duffy, Megan Brown, Kelsay Kidwell, Brian Coley, Zach Roberts, Jake Priscall, Scott McGurk, Mike McIntosh
Drum Majors Alisha Auberry, Elizabeth Irwin
Repertoire Trittico for Brass Band (by James Curnow)
Total Members 82
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals Ben Davis - Class B 5th place
Brownsburg - Class B 2nd place
Greenfield-Central - Class B 1st place (Best Visual, General Effect, Auxiliary)

 

 

Year 2002
Directors Brad Roberts, Michael J. Cummings, David Copeland
Drum Major Meredith Zoch
Repertoire Rise And Fall Of Rome (by Key Poulan)
Total Members 75
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Music, Visual, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals Westfield - Class B 1st place (Best Music, Visual, Auxiliary, Drum Major)
Brownsburg - Class B 2nd place (Best General Effect, Percussion)
Greenfield-Central - Class B 4th place

 

 

Year 2001
Directors Brad Roberts, Michael J. Cummings, David Copeland
Drum Major Meredith Zoch
Show Theme/Title A Gallery of Modern Art
Repertoire 100
ISSMA Class B
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Westfield - Class B 2nd place (Best Percussion)

 

 

Year 2000
Directors Brad Roberts, Michael J. Cummings, David Copeland
Drum Major Matt Stevenson
Show Theme/Title Trilogy:  Music of Emerson, Lake, & Palmer
Repertoire Toccata
Trilogy
Piano Concerto
Total Members 102
ISSMA Class B
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Ben Davis - Class B 5th place
Avon - Class B 5th place
Brownsburg; Class B 1st place (Best Music)
Carmel - Class B 5th place

 

 

Year 1999
Directors Brad Roberts, Michael J. Cummings, David Copeland
Drum Major Matt Stevenson
Show Theme/Title Lord Of The Rings (by Johan de Meij)
Repertoire Gandalf
Lothlorien
Gollum & Journey In The Dark
Finale
Total Members 105
ISSMA Class B
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Ben Davis - Class B 3rd place (Best Visual, General Effect)
Westfield - Class B 1st place
New Castle Chrysler - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Greenfield-Central - Class B 2nd place
Center Grove - Class B 3rd place

 

 

Year 1998
Directors Brad Roberts, Michael J. Cummings, David Copeland
Drum Major Laura Shields
Show Theme/Title Earth: Voices Of A Planet - Music of Paul Winter & Michael Whalen
Total Members 119
ISSMA Class B
ISSMA Center Grove District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Westfield - Class B 2nd place (Best Auxiliary)
Ben Davis - Class B 3rd place
Center Grove - Class B 4th place
Carmel - Class B 6th place

 

 

Year 1997
Directors Brad Roberts, Michael J. Cummings
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Lebanon - Class B 1st place

 

 

Year 1996
Directors Brad Roberts, Michael J. Cummings, Gretta Pote
Drum Major Leland Ping
Show Theme/Title Excursions In Contemporary And Latin Jazz
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Homestead - Class D 1st place (Best Music, Visual, Auxiliary)
Ben Davis - Class B 6th place

 

 

Year 1995
Directors Brad Roberts, Michael J. Cummings, Gretta Pote
Repertoire Prisoner Of The Ring
ISSMA Class B
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Greenfield-Central - Class B 1st place; Sweepstakes Award
New Castle - Class B 3rd place-tie (Best Auxiliary)

 

 

Year 1994
Directors Brad Roberts, Michael J. Cummings
Drum Majors Leah Ping, Mary Taylor
Show Theme/Title Lord Of The Rings
Repertoire Gandalf
Lothlorien
The Hobbits
Total Members 63
ISSMA Class B
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1993
Directors Brad Roberts, Michael J. Cummings
Drum Major Stephanie Martin
Repertoire Cenotaph
Eleanor Rigby
All Things Bright & Beautiful
Total Members 59
ISSMA Class B
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Lebanon - Class B 3rd place (Best Drum Major, Pit Crew)

 

 

Year 1992
Directors Brad Roberts, Michael J. Cummings
Repertoire Visions Of Light
All Things Bright & Beautiful
Total Members 64
ISSMA Class B
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1991
Directors Brad Roberts, Michael J. Cummings
Total Members 75
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1990
Directors Brad Roberts, Michael J. Cummings
Drum Majors Brigette Monnett, Jenni Hughes
Repertoire Danse Celestial
Samba de Rollins
Liturgical Dances
Total Members 92
ISSMA Class B
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
BOA Grand Nationals Division 2
BOA Regional Bloomington - Prelims Participant; Class AA Division 2

 

 

Year 1989
Directors Teresa J. Elliott, Michael J. Cummings
Drum Major Becky Swallow
Repertoire Nilesdance
Close Enough For Love
I Got Rhythm
Wishing You Were Somehow Here Again
Total Members 98
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Westfield - Class B 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
ISU - Class B 1st place (Best Winds, Marching)
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Al Castronovo Memorial Esprit de Corps Award; Class AA Division 1
BOA Regional Terre Haute - Prelims Participant; Class AA 3rd place, Class AA Division 2

 

 

Year 1988
Directors Teresa J. Elliott, Michael J. Cummings
Repertoire Haven Dance
I Dreamed A Dream
Haven Dance (reprise)
Total Members 90
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1987
Directors Teresa J. Elliott, Michael J. Cummings
Drum Majors Amy Fanning, Lori Ping, Steve Meyer
Repertoire White Dawn
Channel One Suite
It Was Almost Like A Song
Total Members 105
ISSMA Class B
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
BOA Regional Terre Haute - Prelims Participant

 

 

Year 1986
Directors Bradley Q. Cooper, Jay L. Wilkerson
Drum Majors Kari Bonham, Amy Faning, Lori Ping
Repertoire Moonlight Serenade
Wind Machine
Final Analysis
Spain
Open Wide
Total Members 110
ISSMA Class B
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class AA Division 2
BOA Regional Akron - Prelims Participant

 

 

Year 1985
Directors Bradley Q. Cooper, Jay L. Wilkerson
Drum Majors Holly Baker, Kary Bonham
Repertoire Toccata & Fugure in D Minor
Bones For Basie
Malaguena
It's Raining On The Inside
Spring Lake Overture
Total Members 101
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Southport District - Division 1 (Best Music, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals Henderson (KY) - Class AAA Participant
F.J. Reitz - Class AAAA 2nd place

 

 

Year 1984
ISSMA Class B
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1983
Directors Paul Hinman, Jay Wilkerson
Total Members 124
ISSMA Class B
ISSMA State Contest 5th place
ISSMA Southport District - Division 1 (Best Music, Marching)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1982
Directors Gerald Danielson, Jay Wilkerson
Total Members 121
ISSMA Class B
ISSMA State Contest Finals - 5th place; Prelims - Division 1.
ISSMA District - Division 1 (Best Drum Major)
CIMBF Class A - Division 1 (Best Marching)

 

 

Year 1981
Directors Gerald Danielson, Jay Wilkerson
Drum Major Gary Everling
Repertoire Candide
Don't Give Up On Us
Land Of Make Believe
Searching So Long
Total Members 112
ISSMA Class B
ISSMA State Contest Prelims - Division 1
ISSMA Columbus District - Division 1
Invitationals CIMBF - Class B - Division 1, 3rd Place Award

 

 

Year 1980
Director Gerald Danielson
Total Members 120
All-State Marching Band Contest Class B - 8th place (Division 1)
ISMA Columbus East - Class B Division 1 (Best General Effect)

 

 

Year 1979
Directors Gerald Danielson, Rick Ludwig
Total Members 112
All-State Marching Band Contest Class B - 8th place
ISMA Columbus - Class B Division 1

 

 

Year 1978
Director Gerald Danielson
ISMA Lebanon - Class A Division 2

 

 

Year 1973
ISMA Southport - Group II Division II

 

 

Year 1972
Director Ray Strahl
Total Members 122
ISMA Marching Band Auditions Group II Participant

 

 

Year 1971
ISMA Marching Band Auditions Southport - Group III Division 3