SCOTTSBURG HIGH SCHOOL BAND OF WARRIORS

SCOTTSBURG, INDIANA

 

 

Year 2019
Director Curtis Turner
Mid-States Columbus North - Class AAAA 1st place

 

  

Year 2018
Director Curtis Turner
Show Theme/Title Dark Reign
Total Members 96
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (Music, Visual With Distinction); Semi-State; State Finalist
Open Class Invitational Gold Rating (Music, Visual, General Effect With Distinction)

 

 

Year 2017
Director Timothy Johnston
Assistant Director Curtis Turner
Show Theme/Title Out of the Bachs
Total Members 95
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State; State Finalist
Mid-States Columbus North - Class AAA 1st place (Best Music, Visual, Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 2016
Director Timothy Johnston
Assistant Director Curtis Turner
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (Visual With Distinction); Semi-State
Mid-States Columbus North - Class AAA 2nd place (Best Percussion)

 

 

Year 2015
Director Timothy Johnston
Assistant Director Curtis Turner
Show Theme/Title Carol On
Repertoire The Westminster Chimes
Coventry Carol
The Ukrainian Bell Carol
Total Members 88
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (Visual, General Effect With Distinction); Semi-State; State Finalist
Mid-States Columbus North - Class AAA 1st place

 

 

Year 2014
Director Timothy Johnston
Assistant Director Curtis Turner
Drum Majors Alyssa Johnston, Jon Treadway
Show Theme/Title A Picture Worth a Thousand Words
Repertoire Pictures at an Exhibition
Total Members 102
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (Visual With Distinction); Semi-State; State Finalist
Mid-States Columbus North - Class AAAA 3rd place

 

 

Year 2013
Director Timothy Johnston
Assistant Director Doug Goodwin
Drum Majors Keeli Stewart, Taylor Barrett, Alyssa Johnson
Show Theme/Title The Quest
Repertoire Tomb Raider (by Jason Graves)
Total Members 93
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Invitationals Lawrence Central - Class C 4th place
Greenwood - Class C 4th place
Center Grove - Class C 6th place (People's Choice)

 

 

Year 2012
Director Timothy Johnston
Assistant Director Doug Goodwin
Drum Majors Keeli Stewart, Taylor Barrett
Show Theme/Title Connected (by Michael Pote)
Total Members 90
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Lawrence Central - Class C 3rd place (Best Auxiliary)
Floyd Central - Class AAA 3rd place (Best Auxiliary)
Center Grove - Class C 3rd place
Whiteland - Class C 2nd place (Best Auxiliary)
BOA Regionals Louisville - Prelims Participant; Class AA Division 3
Indianapolis - Prelims Participant; Class AA Division 2

 

 

Year 2011
Director Timothy Johnston
Assistant Director Doug Goodwin
Drum Majors Christopher Morris, Keeli Stewart
Show Theme/Title Looking Up (music by Michael Pote)
Total Members 75
ISSMA Class C
ISSMA Columbus East District - Gold Rating (Best General Effect)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Franklin Central - Class D 1st place (Best Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Paoli - Class AAA 4th place (Best Auxiliary, Drum Major)
Greenwood - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
Salem - Class AAA 2nd place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 2010
Director Timothy Johnston
Assistant Director Reid Young
Drum Majors Elizabeth Stivers, Krisann Bostic, Christopher Morris
Show Theme/Title Fate Knocking (music by Michael Pote)
Total Members 95
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Columbus East District - Gold Rating (Best Visual, General Effect)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Paoli - Class AAA 2nd place (Best Drum Major)
Floyd Central - Class C 1st place (Best Auxiliary, Overall Music, General Effect)
Salem - Class AAA 2nd place (Best Auxiliary)
Mid-States Columbus North - Class AAAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)

 

 

 

Year 2009
Director Timothy Johnston
Assistant Director Reid Young
Drum Majors Elizabeth Stivers, Krisann Bostic
Show Theme/Title On The Starting Line (music by Michael Pote)
Total Members 95
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Columbus East District - Gold Rating (Best Music, Visual)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals North Harrison - Class AAA 2nd place (Best Music, Visual)
Paoli - Class AAA 2nd place (Best Drum Major)
Floyd Central - Class C (Standstill) 2nd palce
Center Grove - Class C 4th palce
Mid-States Columbus North - Class AAAA 2nd place (Best Music, General Effect)

 

 

Year 2008
Director Timothy Johnston
Assistant Director Reid Young
Auxiliary Directors Dustin Everitt, LaKynn McDonald
Drum Majors Megan Pelston, Elizabeth Stivers
Show Theme/Title Under the Weather
Total Members 90
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 8th place - tie
ISSMA Columbus East District - Gold Rating (Best Music, Visual, General Effect)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Franklin Central - Class C 2nd place (Best Visual, General Effect)
Paoli - Class AAA 2nd place (Best Drum Major)
Greenwood - Class C 2nd place (Best Music, Auxiliary)
Ben Davis - Class C 2nd place (Best General Effect, Percussion)

 

 

Year 2007
Director Timothy Johnston
Assistant Director Reid Young
Drum Majors Mallory Koestel, Megan Pelston
Show Theme/Title Distorted
Total Members 110
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Columbus East District - Gold Rating (Best Visual)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Franklin Central - Class C 1st place (Best Music, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Warren Central - Class C 2nd place (Best Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Greenwood - Class C 1st place (Best Visual, General Effect, Percussion)
Ben Davis - Class C 3rd place (Best Drum Major)
Salem - Class AAA 4th place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2006
Director Timothy Johnston
Assistant Director Reid Young
Drum Majors Jena Hemmelgarn, Billy Graham
Show Theme/Title Desert Rose
Repertoire Incantation (by Benoit Jutrus)
Ombra (by Violaine Corradi)
Mediterranean Sketches
Total Members 101
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Columbus East District - Gold Rating (Best Music, Visual)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Franklin Central - Class C 3rd place (Best Drum Major)
Jeffersonville - Class AAA 2nd place (Best Visual, Auxiliary)
Center Grove - Class C 4th place (People's Choice)
Ben Davis - Class C 3rd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2005
Director Timothy Johnston
Assistant Director Reid Young
Drum Majors Amy Rice, Jena Hemmelgarn
Show Theme/Title Capture and Escape
Repertoire Time to Take Back the Knights (by Stephen Melillo)
Prelude:  Adagio for Theresa (by Al DeImeola)
Mediterraneo (by Giancarlo Bigazzi)
Libertango (by Aster Piazolla)
Total Members 97
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Columbus East District - Gold Rating (Best Visual, General Effect)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Columbus North - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Franklin Central - Class C 3rd place (Best General Effect)
Ben Davis - Class C 1st place (Best percussion, Auxiliary, Drum Major)
Floyd Central - Class C 2nd place (Best Drum Major, Overall Best General Effect)
Salem - Class AAA 1st place (Best Music, Auxiliary)

 

 

Year 2004
Director Timothy Johnston
Assistant Director Timothy Peterson
Auxiliary Director Steve Nauman
Additional Staff Bill Henderson, Chad Gard, Shana Hart, Dan Goldman, Dustin Everett, Chad Young, and Mike Hougland
Drum Majors Cara Nowling, Amy Rice
Show Theme/Title Los Cuernos del Toro
Repertoire El Toro Rojo (by Key Poulan)
Echoes of Malaguena (by Key Poulan)
Total Members 103
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Columbus East District - Gold Rating (Best Visual, Auxiliary)
South Regional - Gold Rating
Invitationals Ben Davis - Class C Participant (Best Auxiliary, Drum Major)
Franklin Central - Class B Performance Award
New Palestine - Class C 1st place (Best Music, Auxiliary, People's Choice)
Floyd Central - Class AAAA 6th place (Best Drum Major)
Carmel - Class C 4th place

 

 

Year 2003
Directors Timothy Johnston, Timothy Peterson
Auxiliary Directors Steve Nauman, Shana Hart
Drum Majors Cara Nowling, Amy Rice
Repertoire Shades Of Blue - Heroes Of The Sky
Total Members 94
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Columbus East District - Division 1 (Best Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals Paoli - Finals 6th place; Class AA Prelims 4th place (Best Auxiliary)
Jeffersonville - Class AAA 2nd place (Best Auxiliary)
New Albany - Class AAAA 3rd place
Floyd Central - Class AAAA 4th place
Madison - Class AA 2nd place (Best Percussion, Auxiliary)
Salem - Class AAAA 3rd place (Best Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 2002
Directors Timothy Johnston, Timothy Peterson
Show Theme/Title From Here To There
Repertoire Ghost Train
Total Members 90
ISSMA Class  C
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Columbus East District - Division 1 (Best Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals Paoli - Class AAA 2nd place, Finals 4th place
Jeffersonville - Class AAAA 3rd place
New Albany - Class AAAA 4th place
Floyd Central - Class AAAA 3rd place
Salem - Class AAAA 3rd place

 

 

Year 2001
Directors Timothy Johnston, Timothy Peterson
Drum Majors Kelly Jentzen, Rachel Gilbert
Show Theme/Title The Last Days Of Atlantis
Total Members 86
ISSMA Class  C
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Columbus East District - Division 1 (Best Visual)
South Regional - Division 1
Invitationals Paoli - Class AAA 3rd place, Finals 8th place
Jeffersonville - Class AAAA 2nd place
Columbus East - Class C 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Floyd Central - Class AAAA 4th place (Best Auxiliary)
Carmel - Class C 2nd place

 

 

Year 2000
Directors Timothy Johnston, Timothy Peterson
Drum Majors Ashley Whitlock, Kelly Jentzen
Show Theme/Title Of Demons & The Knight
Repertoire At The Speed Of Dark
A Voice In The Wilderness
In The Heart Of The Knight
Total Members 102
ISSMA Class  C
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Columbus East District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect)
South Regional - Division 1
Invitationals Paoli - Class AA 1st place (Best Auxiliary), Finals 6th place
Columbus East - Class C 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Floyd Central - Class AAA 1st place
Center Grove - Class C 5th place
Carmel - Class C 2nd place

 

 

Year 1999
Directors Timothy Johnston, Timothy Peterson
Drum Majors Zach LaMaster, Leslie McCauley, Ashley Whitlock
Show Theme/Title Erich! - An Adventures On The High Seas
Band Members 110
ISSMA Class  C
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Columbus East District - Division 1 (Best Visual, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals Jeffersonville - Class AAAA 2nd place
Floyd Central - Class AAAA 3rd place (Best Visual)
Carmel - Class C 2nd place (Best Music)

 

 

Year 1998
Director Timothy Johnston
Drum Majors Carin Hurt, Zach LaMaster, Leslie McCauley
Show Theme/Title The Music of David Holsinger
Repertoire In The Spring At The Time When Kings Go Off To War
On A Hymnsong Of Lowell Mason
Ballet Sacra
Band Members 130
ISSMA Class  C
ISSMA Columbus East District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect)
South Regional - Division 1
Invitationals Jeffersonville - Class AAAA 2nd place (Best Auxiliary)
Columbus North  - Class AAA 1st place, Overall Grand Champion
Greenwood - Class C 3rd place
Carmel - Class C 7th place

 

 

Year 1997
Directors Timothy Johnston, William Henderson
Drum Majors Tiffany Hart, Shantel Hawkins, Carin Hurt
Repertoire Ballet Sacra
Band Members 134
ISSMA Class  C
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect)
South Regional - Division 1
Invitationals Columbus North - Class AAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Greenwood - Class C 1st place (Best Marching)
Carmel - Class C 3rd place

 

 

Year 1996
Directors Timothy Johnston, William Henderson
Show Theme/Title An Armed Forces Salute
Repertoire To Tame The Perilous Skies
A Lonely Soldier's Letter Home
Of Sailor's & Whales
Band Members 143
ISSMA Class  C
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect)
South Regional - Division 1
Invitationals Floyd Central - Class AAAA 4th place
Carmel - Class C Participation

 

 

Year 1995
Directors Timothy Johnston, William Henderson
Drum Majors Steven Stump, Kristen Miller, Tiffany Hundley
Show Theme/Title Way Of The Warrior (by Stephen Melillo)
Repertoire Trial By Storm
Crossing The Threshold Of Hope
Beyond The Arena...In The Battle At Meggido
Band Members 142
ISSMA Class  C
ISSMA State Finals 3rd place
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class C 2nd place (Best General Effect, Auxiliary)

 

 

Year 1994
Directors Timothy Johnston, William Henderson
Drum Majors Erin Mount, Steve Stump, Kristen Miller
Show Theme/Title A Psalm Of Life
Repertoire Hero In The Strife
Footprints In The Sands Of Time
Take Heart Again
Band Members 149
ISSMA Class  C
ISSMA State Finals 3rd place
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class C 3rd place
New Castle - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 1993
Directors Kris Knauer, William Henderson
Repertoire Overture To A New Era
Temptation
Passing The Paradigm
Band Members 154
ISSMA Class  C
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Marching)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1992
Directors Kris Knauer, William Henderson, Steve Nauman
ISSMA Class B
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Music)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1991
Directors Kris Knauer, William Henderson, Steve Nauman
ISSMA Class B
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Marching, General Effect)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1990
Directors Kris Knauer, William Henderson, Steve Nauman
Repertoire Cantina Band
Raiders Of The Lost Ark
Swing Swing Swing
Band Members 130
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 2nd place
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1989
Directors Kris Knauer, William Henderson, Steve Nauman
Drum Majors Spencer Williams, Chris Asher
Repertoire Overture To A New Era
Tiger Of San Pedro
Variations On A Korean Folk Song
Total Members 128
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 1st place
ISSMA Columbus East District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1988
Directors Kris Knauer, William Henderson
Drum Majors Jason Mount, Spencer Williams
Repertoire Harry Janos
Mountain Greenery
Rise Again
Total Members 144
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals F.J. Reitz - Class AAAA 2nd place

 

 

Year 1987
Directors Kris Knauer, William Henderson
Drum Majors Ange Thompson, Jason Mount
Repertoire The Seahawk
Legend Of The One-Eyed Sailor
Jupiter
Total Members 135
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Columbus District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1986
Directors Kris Knauer, William Henderson
Drum Majors Trent Cowles, Ange Thompson
Repertoire The Wind And The Lion
Sambandrea Swing
Brian's Song
Total Members 158
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 3rd place (tie)
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1985
Directors Kris Knauer, William Henderson
Total Members 158
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 2nd place
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect)
South Regional - Cancelled due to rain
Invitationals Midwest Marching Band Festival - Class C Division 1, 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Flags)

 

 

Year 1984
Directors Kris Knauer, William Henderson
Total Members 159
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1983
Directors Kris Knauer, William Henderson
Total Members 141
ISSMA Class C
ISSMA State Contest 4th place
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1982
Directors Kris Knauer, William Henderson
ISSMA Class B
ISSMA State Contest Prelims - Division 1
ISSMA Columbus District - Division 1 (Best Marching, Percussion, Drum Major)

 

 

Year 1981
Directors William Henderson, Kris Knauer
Total Members 128
ISSMA Class B
ISSMA State Contest Prelims - Division 1 
ISSMA Columbus District - Division 1

 

 

Year 1980
Directors William Henderson, Kris Knauer
Total Members 124
All-State Marching Band Contest Class B - 17th place (Division 2)
ISMA Columbus East - Class B Division 1 (Best Music, Marching, Flags, Percussion)

 

 

Year 1979
Directors William Henderson, Kris Knauer
Total Members 105
All-State Marching Band Contest Class B - Participant
ISMA Columbus - Class B Division 1 (Best Percussion)

 

 

Year 1978
Directors William Henderson, Kris Knauer
Total Members 126
All-State Marching Band Contest Class B - 18th place
ISMA Huntingburg - Class B Division 1

 

 

Year 1977
Directors William Henderson, Kris Knauer
Total Members 124
All-State Marching Band Contest Class B - 18th place
ISMA Columbus - Class B Division 1

 

 

Year 1976
Directors William Henderson, Kris Knauer
Total Members 122
All-State Marching Band Contest Class B - 14th place
ISMA Huntingburg - Class B Division I

 

 

Year 1975
Directors William Henderson, Kris Knauer
Total Members 134
All-State Marching Band Contest Class B - Entered, did not appear

 

 

Year 1974
Director William Henderson
Total Members 121
All-State Marching Band Contest Class B - 14th place