SHERIDAN HIGH SCHOOL MARCHING BLACKHAWKS

SHERIDAN, INDIANA

 

  

Years 2003 - 2019
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2002
Director Cheri Brightman
ISSMA Did not participate
Other Purdue Band Day Participant

 

 

Year 2001
Directors Cheri Brightman, Kathy Spangler, Dustin Mason
Drum Majors Jennifer Murphy, Matthew Stern
Show Theme/Title Selections from "West Side Story"
Repertoire Tonight
America
Officer Krupke
One Hand One Heart
Somewhere
Total Members 31
ISSMA Class D
ISSMA Festival Class - Division 1
Invitationals Avon - Class D 6th place

    

 

Years 1999 - 2000
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1998
Director Jeff Gegogeine
Show Theme/Title The Secret Garden
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Visual, General Effect)
North Regional - Division 1
Invitationals Maconaquah - Class D 1st place (Best Music, Visual)
Lawrence Central - Class D 2nd place
Lebanon - Class D 1st place (Best Music, General Effect, Percussion)

 

 

Year 1997
Directors Jeff Gegogeine, Todd A. Clevenger
Drum Major April Badger
Show Theme/Title A Trip To The Fair
Total Members 46
ISSMA Class D
ISSMA Southport District - Division 1 
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class D 5th place
Greenwood - Class D 3rd place
Plainfield - Class D 2nd place 
Ben Davis - Class D 4th place (Best Drum Major)
Westfield - Class D 2nd place

 

 

Year 1996
Directors James C. Haskell, Todd A. Clevenger
Drum Majors J. K. Wall, Richard Hinshaw
Show Theme/Title Music from "Henry V"
Repertoire Overture
Touch Her Soft Lips
Charge And Battle
Agincourt
Total Members 63
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Southport District - Division 1 (Best Music)
North Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class D 2nd place
Carmel - Class D 2nd place
Lebanon - Class D 1st place (Best Marching, General Effect, Auxiliary)

 

 

Year 1995
Directors James C. Haskell, Todd A. Clevenger
Drum Majors J. K. Wall, Richard Hinshaw
Show Theme/Title Selections from "The Planets"
Repertoire Mars
Venus
Mercury
Jupiter
Total Members 65
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 1st place
ISSMA Marion District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect)
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class D 1st place (Best Marching, General Effect)
Kokomo - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 1994
Directors James C. Haskell, Todd A. Clevenger
Drum Majors Jenni Moore, Missy Sprong
Show Theme/Title Letters From The Frontier
Repertoire The Red Pony
Morning Sun
New Country
Tenderland
Total Members 51
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 3rd place
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class D 3rd place (Best Marching)
Ben Davis - Class D 1st place
North Putnam - Class D 3rd place

 

 

Year 1993
Directors James C. Haskell, Todd A. Clevenger
Drum Majors Brandy Schoen, Missy Sprong
Show Theme/Title Selections from "Pictures At An Exhibition"
Repertoire Promenade
The Hut Of Baba Yaga
The Old Castle
Ballet Of The Unhatched Chicks
Great Gate Of Kiev
Total Members 37
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Marching)
North Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class D 2nd place (Best Percussion)
Lebanon - Class D 3rd place
Ben Davis - Class D 1st place (Best Marching)
Plainfield - Class AAA 1st place (Best Music, General Effect, Percussion)

 

 

Year 1992
Director Jay Webb
ISSMA Class D
ISSMA Muncie Central District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Plainfield - Class A 5th place (Best Music, Percussion)
Ben Davis - 9th place
Center Grove - Class I 7th place

 

 

Year 1991
Directors Jay Webb, Jeff Warbinton
Drum Major Brad Bougher
Repertoire Overture To A New Era
Sing, Sing, Sing
America
Total Members 42
ISSMA Class D
ISSMA Muncie Central District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Hamilton Southeastern - Class D Participant
Midwestern Marching Band Festival - Class D 4th place

 

 

Year 1990
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Hamilton Southeastern - Class D 1st place

 

 

Year 1989
Director James Tewell
Drum Major Adam Stone
Repertoire Power Station
Night Of The Capricorn Moon
Chesford Portrait
Total Members 65
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Westfield - Class D 2nd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 1988
Director James Tewell
Total Members 60
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music)
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class D 4th place

 

 

Year 1987
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1986
Director Dan Christian
Total Members 62
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Division 2

 

 

Year 1985
Director Dan Christian
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Auxiliary)
South Regional - Division 2

 

 

Year 1984
Director Dan Christian
Total Members 54
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Auxiliary)
South Regional - Division 2
Invitationals Midwestern Band Festival - Class D - Division 1, 13th place

 

 

Year 1983
Director Dan Christian
Total Members 64
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Division 2
Invitationals Midwestern Band Festival - Class D - Division 3, 8th place

 

 

Year 1982
ISSMA District - Division 2

 

 

Year 1981
ISSMA Did not participate