SOUTHPORT HIGH SCHOOL MARCHING CARDINALS

INDIANAPOLIS, INDIANA

 

 

Year 2019
Director David Copeland
Show Theme/Title Take Flight
Total Members 90
ISSMA Festival Class - Gold Rating (Music, Visual With Distinction)

 

 

Year 2018
Director David Copeland
Show Theme/Title Reflection
Repertoire White Rabbit
Purple Heart
Red Machine
ISSMA Festival Class - Gold Rating (Music, Visual Distinction)

 

 

Year 2017
Director David Copeland
ISSMA Festival Class - Gold Rating (Music With Distinction)

 

 

Year 2016
Director David Copeland
ISSMA Festival Class - Gold Rating (Music, Visual With Distinction)

 

 

Year 2015
Director David Copeland
Show Theme/Title Let Freedom Ring
Repertoire As All The Heavens Were A Bell (by Jay Bocook)
Total Members 81
ISSMA Festival Class - Gold Rating
Mid-States Columbus North - Class AAA 9th place

 

 

Year 2014
Director David Copeland
Assistant Director Regina Overmeyer
Repertoire Beethoven's Fifth
Pathetique Sonata
Ode to Joy
Total Members 64
ISSMA Festival Class - Gold Rating
Mid-States Brownsburg - Class AAA 1st place

 

 

Year 2013
Director David Copeland
Drum Majors Casey Smith, Jasmine Ben-Abdallagh
Show Theme/Title Ozology
Repertoire No One Mourns the Wicked
So You Want to See the Wizard
Home
Somewhere Over the Rainbow
Total Members 65
ISSMA Festival Class - Gold Rating (Music, Visual With Distinction Awards)
Mid-States Columbus North - Class AA 4th place
Hamilton Southeastern - Class AA 4th place

 

 

Year 2012
Director David Copeland
Show Theme/Title Awesome!
Repertoire Night Watch
Total Members 82
ISSMA Festival Class - Gold Rating (Visual Achievement Award)
Mid-States Columbus North - Class AAA 6th place
Hamilton Southeastern - Class AAA 5th place

 

 

Year 2011
Director David Copeland
Show Theme/Title Connectic Clavier
Total Members 58
ISSMA Festival Class - Gold Rating
Mid-States Columbus North - Class AA 3rd place

 

 

Year 2010
Director David Copeland
Drum Majors Seth Worland, Mandi Gaines
Show Theme/Title Mobile Communication
Repertoire Call Me
Rikki Don't Lose That Number
Text Me
ISSMA Festival Class - Gold Rating
Mid-States Columbus North - Class AAA 4th place

 

 

Year 2009
Director David Copeland
Show Theme/Title X-Factor
ISSMA Festival Class - Gold Rating
Mid-States Columbus North - Class AA 2nd place (Best General Effect)
East Central - Class AA 4th place

 

 

Year 2008
Director David Copeland
Drum Majors Alisha Bertram, Trevor Young
Show Theme/Title Bhranna
Total Members 100
ISSMA Festival Class - Gold Rating
Mid-States Hamilton Southeastern - Class AA 2nd place (Best Percussion)

 

 

Year 2007
Director David Copeland
Assistant Director Chris Kegg
Drum Majors Alisha Bertram, Trevor Young
Additional Staff AJ Schulmeyer, Jeff Willy, Leigh Fields, Dr. Albert Lilly, Jessica Brosius, Kristin Mendel, Brandi Shelton, Amanda Stagg
Show Theme/Title The Year of Bond
Total Members 92
ISSMA Festival Class - Gold Rating
Mid-States Hamilton Southeastern - Class AAA 4th place
Martinsville - Class AAA 1st place (Best Music, General Effect, Percussion)

 

 

Year 2006
Director David Copeland
Drum Major Tobias Woodard
Repertoire Trilogy (by Emerson, Lake & Palmer)
Karn Evil Nine (by Emerson, Lake & Palmer)
ISSMA Class A
ISSMA Festival Class - Gold Rating
Mid-States Martinsville - Class AA 4th place

 

 

Year 2005
Director David Copeland
Assistant Director Brent Montgomery
Drum Majors Toby Woodward, Alex Pucillo
Repertoire Roundabout
Total Members 66
ISSMA Class A
ISSMA Festival Class - Silver Rating
Mid-States West Clermont - Class AA 2nd place

 

 

Year 2004
Director David Copeland
Assistant Director Brent Montgomery
Auxiliary Directors Marc Moss, Wyant White
Additional Staff Al Lilly-Music Arranger; Al Temby-Drill Writer; Brent Montgomery and Jack Mansager-Percussion Arrangers; Brent Montgomery, Matt Loveless, and Geoff Pachut-Percussion Staff; Storm Chastain and Jarrett Hill-Woodwinds, Chris Carl and Dave Copeland-Brass, Rachel Earls and Jessica Brosius-Guard Staff
Drum Majors Clare Woodward, Sam Dayton
Show Theme/Title Game On! (Featuring music courtesy of Nintendo of America)
Repertoire I. Fire Emblem
II. All-Star Into from Fire of Dreams
III. Dr. Mario
IV. Corneria
Total Members 75
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Gold Rating
South Regional - Silver Rating  
Invitational Salem - Class AAA 3rd place
Mid-States Loveland (OH) - Class AA 4th place

 

 

Year 2003
Directors David Copeland, Brent Montgomery
Auxiliary Directors Wyant White, Marc Moss
Additional Staff Matt Loveless, Jacquie Russell
Drum Major Dan Oldham
Show Theme/Title Russian
Repertoire Russian Easter Overture (by Rimsky-Korsakov)
Old Castle (by Mussorgsky)
Total Members 76
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals New Castle - Class A 2nd place (Best Drum Major)
Greenfield-Central - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major, Pit Crew)

 

 

Year 2002
Directors Shawn McNabb, Brent Montgomery
Show Theme/Title Selections from "The Divine Comedy"
Repertoire Ascension
The Inferno
Paradiso
Total Members 58
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Greenwood - Class A 6th place
Center Grove - Class A 4th place

 

 

Year 2001
Directors Shawn McNabb, Brent Montgomery
Show Theme/Title The American West
Repertoire Silverado
Prayer Of Thanksgiving
Copland's 3rd Symphony
Total Members 79
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Terre Haute North - Class AA 3rd place
Plainfield - Class A 3rd place
Greenwood - Class A 5th place

 

 

Year 2000
Directors Shawn McNabb, Brent Montgomery
Show Theme/Title Southern Harmonies
Total Members 78
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 2
Invitationals Terre Haute North - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Greenwood - Class A 5th place
Salem - Class A 5th place (Best Auxiliary)

 

 

Year 1999
Directors Brent Montgomery, Andy Wright
Show Theme/Title Music from "Yanni Live"
Total Members 90
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Plainfield - Class A 2nd place
Greenwood - Class A 5th place
Center Grove - Class A 5th place

 

 

Year 1998
Directors Matthew Harrod, Brent Montgomery
Show Theme/Title Music from "Apollo 13"
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Plainfield - Class A 3rd place
Greenwood - Class A 8th place
Center Grove - Class A 8th place

 

 

Year 1997
Directors Matthew Harrod, Brent Montgomery
Repertoire To Tame The Perilous Skies
Total Members 102
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1 
South Regional - Division 1
Invitationals Center Grove - Class A 9th place
Greenwood - Class A 7th place

 

 

Year 1996
Directors James W. Spangler, Brent Montgomery
Drum Majors Rhapsody McClellan, Candance Pettit
Show Theme/Title An American Celebration
Repertoire American Overture
American Salute
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1 
South Regional - Division 1
Invitationals Anderson Highland - Class A Participation
Ben Davis - Class A 6th place
Greenwood - Class A 6th place

 

 

Year 1995
Directors James W. Spangler, Brent Montgomery
Drum Majors Matt Kennedy, Joe Walterman, Tim Zike
Show Theme/Title Russian Fantasy
Repertoire Russian Easter Overture
Pictures At An Exhibition
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1 
South Regional - Division 1
Invitationals Ben Davis - Class A 3rd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 1994
Directors James W. Spangler, Brent Montgomery
Drum Majors Chad Branton, Anna Mathews, Matt Kennedy
Repertoire Overture to "Candide"
Lonely Town
Galop
Total Members 149
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1 
South Regional - Division 1
Invitationals Ben Davis - Class A 4th place (Best Auxiliary)
Greenwood - Class A 3rd place

 

 

Year 1993
Directors James E. Furr, James W. Spangler
Drum Majors Jennifer Smith, Brook Wessel, Chad Brunton
Show Theme/Title Selections from "West Side Story"
Total Members 163
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1 (Best Marching) 
South Regional - Division 2
Invitationals Carmel - Class A 3rd place (Best Percussion)

 

 

Year 1992
Directors James E. Furr, James W. Spangler
Drum Majors Angela Herring, Mary Massie
Repertoire Appalachian Spring
Where Is The Love
All Things Bright & Beautiful
Total Members 173
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class A 2nd place
Greenwood - Gold Class 2nd place (Best General Effect, Auxiliary)

 

 

Year 1991
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1990
Directors James E. Furr, Daniel Fyffe
Drum Majors Charity Ely, Mike Richardson, Aaron Frame
Repertoire Batman- The Movie
Scarborough Fair
Hebridean Song
Total Members 147
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - 3rd place

 

 

Year 1989
Directors James E. Furr, Matthew Harrod
Repertoire Russian Sailor's Dance
Journey To Tomorrow
My Favorite Things
My Way
Total Members 162
ISSMA Class A
ISSMA Southport Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - 2nd place

 

 

Year 1988
Directors James E. Furr, D. Michael Blue
Repertoire The Adventures Of Don Juan
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - 7th place

 

 

Year 1987
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1986
Directors James E. Furr, Steben W. Dawson
Drum Majors Danielle Koester, George Farley
Repertoire Appalachian Spring
Falling In Love With Love
Malaguena
Auld Lang Syne
Total Members 150
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - 5th place

 

 

Year 1985
Directors James E. Furr
Total Members 140
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Participant

 

 

Year 1984
Directors Max Jones, James E. Furr
Total Members 142
ISSMA Class BB
ISSMA Southport District - Participant

 

 

Years 1981 - 1983
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1977
ISMA Columbus - Class A - Entered, did not appear

 

 

Year 1976
Director Bill E. Schmalfeldt
Total Members 125
Invitationals Ball State Band Day - Class A 13th place

 

 

Year 1973
Director Bill E. Schmalfeldt
ISMA Southport - Group I Division I

 

 

Year 1972
Director Bill E. Schmalfeldt
Total Members 150
ISMA Group I Participant

 

 

Year 1971
Director Bill E. Schmalfeldt
ISMA Southport - Group 1 Division 1 (Sweepstakes Award)

 

 

Year 1969
Director Bill E. Schmalfeldt
ISMA Southport - Group 1 Division 1