SOUTHRIDGE HIGH SCHOOL MARCHING RAIDER BAND

HUNTINGBURG, INDIANA

 

 

Year 2019
Director Lannie R. Butler
Show Theme/Title Once Upon a Winter's Night

  

 

Year 2018
Director Lannie R. Butler
Show Theme/Title The Old Castle
Total Members 45
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (Visual With Distinction); Semi-State
Open Class Invitational Gold Rating (Music, General Effect With Distinction)

 

 

Year 2017
Director Lannie R. Butler
Show Theme/Title Totentanz
Total Members 55
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State; State Finalist

 

 

Year 2016
Director Lannie R. Butler
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating (General Effect With Distinction); Semi-State; State Finalist
Open Class Invitational Gold Rating (Music, Visual, General Effect With Distinction)

 

 

Year 2015
Director Lannie R. Butler
Show Theme/Title Mad World
Total Members 40
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Open Class Invitational Gold Rating (Music, Visual, General Effect With Distinction)

 

 

Year 2014
Director Lannie R. Butler
Drum Major Nicole Wittman
Show Theme/Title Once Upon a Wicked Time
Total Members 53
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Open Class Invitational Gold Rating (Music, Visual, General Effect With Distinction)

 

 

Year 2013
Director Lannie R. Butler
Drum Major Rachel Starling
Show Theme/Title MASKerade
Total Members 50
ISSMA Class C
ISSMA Open Class Regional Silver Rating
Open Class Invitational Gold Rating (Music, Visual With Distinction)
Invitationals Evansville Central - Class AA 5th place
North Posey - Class AA 3rd place (Best Visual)
Harrison - Class A 2nd place
Evansville North - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Castle - Class C 2nd place (Best General Effect)

 

 

Year 2012
Director Lannie R. Butler
Drum Major Kaelyn Smith
Show Theme/Title Twisted Classics
Total Members 50
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Evansville Central - Class AA 2nd place
North Posey - Class AA 2nd place (Best Auxiliary, Drum Major & Overall Grand Champion & Visual)
Harrison - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Castle - Class D 1st place (Best Percussion, Drum Major, Pit Crew)
Ben Davis - Class D 2nd place
Evansville North - Class AA 2nd place (Best Visual, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 2011
Director Lannie R. Butler
Auxiliary Directors Keith Meece, Brandon Drew
Additional Staff Keith Meece, Brandon Drew, Matt Sparrow, Craig Taylor, Michelle Butler
Drum Major Kathleen McDonald
Show Theme/Title Symphony Macabre
Total Members 50
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Gold Rating (Best General Effect)
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Evansville Central - Class AA 2nd place (Best Auxiliary)
North Harrison - Class AA 1st place (Best Auxiliary)
North Posey - Class AAA 1st place (Best Percussion, Drum Major, Overall Music)
Castle - Class C 3rd place (Best Drum Major, Pit Crew)
Evansville North - Class AAA 1st place (Best Auxiliary, Drum Major, Overall Drum Major)
Center Grove - Class C 4th place

 

 

Year 2010
Director Lannie R. Butler
Drum Majors Adam Meece, Kathleen McDonald
Show Theme/Title Mad as a Hatter
Total Members 54
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Evansville Central - Class AA 3rd place (Best Drum Major)
North Posey - Class AA 2nd place (Best Drum Major)
F.J. Reitz - Class D 2nd place (Overall Best Auxiliary)
Evansville North - Class AA 2nd place (Best Drum Major)
South Spencer - Class D 2nd place (Best General Effect)

 

 

Year 2009
Director Lannie R. Butler
Drum Major Brooke Lubbehusen
Show Theme/Title No Strings Attached
Total Members 49
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Heritage Hills - Class AA 3rd place
F.J. Reitz - Class D 2nd place (Best Music, Visual)
North Posey - Class AA 1st place (Best Auxiliary, Drum Major)
Castle - Class D 1st place (Best Auxiliary, Drum Major, Pit Crew)
South Spencer - Class D 1st place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2008
Director Lannie R. Butler
Auxiliary Director Katie Katterhenry
Percussion Director Matt Sparrow
Additional Staff Craig Taylor, Keith Meece, Michelle Butler
Drum Major Brooke Lubbehusen
Show Theme/Title CRIMINAL
Repertoire Breakout
Smooth Criminal/Hummingbird
I'm The Money
Busted!
Total Members 59
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - State Finalist
Invitationals Heritage Hills - Class AA 2nd place (Best Auxiliary)
F.J. Reitz - Class D 2nd place (Best Music, Visual)
North Posey - Class AA 2nd place (Best Drum Major)
Castle - Class D 4th place
Evansville North - Class AA 1st place (Best Auxiliary)
South Spencer - Class D 4th place
ISU - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect)

 

 

Year 2007
Director Lannie R. Butler
Drum Major Sarah Kendall
Show Theme/Title Haunted Mansion
Total Members 52
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Heritage Hills - Class AA 4th place
North Posey - Class AA 1st place (Sweepstakes Award, Best Auxiliary, Drum Major)
Evansville North - Class AA 2nd place (Best Auxiliary, Percussion, and Overall Best Drum Major)
Castle - Class D 1st place
Pike Central - Class AAA 2nd place (Best Percussion)

 

 

Year 2006
Director Lannie R. Butler
Drum Major Jamie Schnieders
Show Theme/Title Split Identity
Total Members 54
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Heritage Hills - Class AAA 6th place (Best Drum Major)
North Posey - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Pike Central - Class AA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 2005
Director Lannie R. Butler
Drum Major Jenna Bartley
Show Theme/Title Times Square
Total Members 60
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Rating - Gold Rating
Invitationals Corydon Central - Class AA 1st place (Best Music, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Princeton - Class AAA 3rd place (Best Drum Major)
ISU - Class D 2nd place (Best General Effect)
Castle - Class D 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major, Pit Crew)
South Spencer - Class D participant (Best Pit Crew)

 

 

Year 2004
Director Lannie R. Butler
Auxiliary Director Allison Werne
Additional Staff Chris Arvin-Percussion Instructor, Support Team: Craig Taylor, Michelle Butler, Design Team: Holly Stafford, Keith Meece, Lannie Butler, Joe Keays, Joe Phelps
Drum Major Jenna Bartley
Show Theme/Title Cirque Phantasmique...A Circus of YOUR Imagination
Repertoire Séisouso
Distorted
Séisouso Ballad
Facade
Total Members 63
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating 
Invitationals Evansville Central - Class AA 1st place (Best Drum Major)
Evansville North - Class AA 2nd place (Best Percussion, Auxiliary)
North Posey - Class A 2nd place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Castle - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect, percussion, Drum Major, Pit Crew)
ISU - Class D 2nd place (Best General Effect, Auxiliary)
South Spencer - Class D 2nd place (Best Drum Major)

 

 

Year 2003
Director Lannie R. Butler
Drum Major Melissa Kern
Show Theme/Title Once Upon A Nightmare
Repertoire Lullaby/Haunted Carnival
The Hut On Fowl's Legs
No One Knows Who I Am
Haunted Carnival/Lullaby Closer
Total Members 66
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Corydon Central - Class AAA 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Drum Major)
Princeton - Class AAA 3rd place (Best Percussion, Drum Major, Pit Crew)
North Posey - Class AAA 2nd place (Best Auxiliary, Drum Major)
ISU - Class D 3rd place
Evansville North - Class AA 1st place (Best Auxiliary, Drum Major)
Castle - Class D 1st place (Best Percussion, Drum Major, Pit Crew)
Pike Central - Class AAA 1st place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)
South Spencer - Class D-2 2nd place (Best Drum Major)

 

 

Year 2002
Director Lannie R. Butler
Drum Major Melissa Kern
Show Theme/Title Mobster Chronicles
Repertoire A Little Mystery Music
Scaling The North Wall
A Little Mystery Music, Part 2
Mobbusters!
Total Members 58
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Corydon Central - Class AA 2nd place (Best Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Princeton - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
North Posey - Class AA 2nd place (Best Auxiliary)
Castle - Class D 3rd place
Evansville North - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
South Spencer - Class C 3rd place (Best Auxiliary, Drum Major)
Pike Central - Class AA 3rd place (Best Percussion, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 2001
Director Lannie R. Butler
Show Theme/Title The General
Repertoire The Great Locomotive Chase
Pastorale
Total Members 68
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Heritage Hills - Class AA 3rd place (Best Visual)
Evansville Central - Class AA 2nd place
North Posey - Class AAA 3rd place
Castle - Class C 3rd place
South Spencer - Class C 3rd place (Best Auxiliary)
Pike Central - Class AAA 3rd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2000
Director Lannie R. Butler
Show Theme/Title Sketches Of Jekyll & Hyde
Total Members 68
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Heritage Hills - Class AA 1st place (Best Visual, General Effect, Auxiliary)
Tell City - Class AA 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
F.J. Reitz - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
North Posey - Class AAA 2nd place
Evansville Central - Class D 3rd place (Best Auxiliary)
Castle - Class D 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
South Spencer - Class D 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Pike Central - Class AAA 2nd place (Best Percussion)

 

 

Year 1999
Director Lannie R. Butler
Show Theme/Title Midnight Carousel
Repertoire Carousel Waltz
Haunted Carnival
Total Members 70
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Paoli - Class A 4th place
F.J. Reitz - Class D 3rd place (Best Auxiliary)
North Posey - Class AAA 3rd place
Castle - Class D 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Evansville - Class D 4th place (Best Auxiliary)
Pike Central - Class AA 2nd place (Best Auxiliary)
South Spencer - Class D 1st place (Best Auxiliary)

 

 

Year 1998
Director Lannie R. Butler
Show Theme/Title The American West
Repertoire The Magnificent Seven
Barn Dance
Big Country
Total Members 88
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Boonville - Class AA 4th place (Best Percussion)
Heritage Hills - Class AA 3rd place
ISU - Class D Participation
Terre Haute North - Class AA 2nd place (Best Percussion)
F.J. Reitz - Class D 3rd place (Best Auxiliary)
Castle - Class D Participation (Best Auxiliary)
Pike Central - Class AA 2nd place (Best Auxiliary)
South Spencer - Class D 3rd place (tie) 

 

 

Year 1997
Director Lannie R. Butler
Drum Major Aren Gerdon
Show Theme/Title Dixieland Jamboree
Repertoire Old Folks At Home
Camptown Races
Oh Susanna
Total Members 74
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Auxiliary)
South Regional - Division 2
Invitationals Heritage Hills - Class AAA 4th place
ISU - Class D 2nd place
Castle - Class D 3rd place (Best Auxiliary)
North Posey - Class AA Participant
F.J. Reitz - Class D Participant

 

 

Year 1996
Director Lannie R. Butler
Repertoire An American In Paris
Can-Can Medley
Total Members 55
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals F.J. Reitz - Class D 4th place (Best Auxiliary)

 

 

Year 1995
Director Lannie R. Butler
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 2 (Best Auxiliary)

 

 

Year 1994
Director Lannie R. Butler
Drum Majors Dustin Bredemeier, Jill Harris, Barb Knoll
Repertoire Harlem Nocturne
Java Dance
Slaughter On Tenth Avenue
Total Members 76
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals ISU - Class D Participation (Best Auxiliary)
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class A Division 3

 

 

Year 1993
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals ISU - Class D 3rd place

 

 

Year 1992
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1991
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1990
Directors Paul Metzger, Sara Songer
Drum Majors Glenda Gentry, Julie Ring, Nathan Tanner
Repertoire American Salute
Fire Dance
Empty Chairs At Empty Tables
Total Members 103
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 2
Invitationals Castle - Class C Participant

 

 

Year 1989
Director Paul Metzger
Drum Major Glenda Gentry
Repertoire Make Me Smile
Beginnings/Call On Me
You're My Inspiration
Get Away
Total Members 71
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Castle - Class AAA Participant
F.J. Reitz - Class AA Participant

 

 

Year 1988
Director Paul Metzger
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1987
Director Paul Metzger
Drum Majors Beth Martin, Julie Eckert
Repertoire Folk Song Suite
Emerald Eyes
I'm Almost Over You
Total Members 68
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 2
Invitationals Pike Central - Class AAA 4th place

 

 

Year 1986
Director Paul Metzger
Drum Majors Mary Henderson, Dana Winkler
Repertoire La Virgen de la Macarena
In The Stone
Appalachian Spring
Total Members 69
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1 
South Regional - Division 2
Invitationals Castle - Class A 2nd place (Best Auxiliary, Drum Majors)
F.J. Reitz - Class A 2nd place

 

 

Year 1985
Directors Paul Metzger, Kenneth Goff
Drum Majors Rick Hemmer, Mary Henderson
Repertoire You Are My Sunshine
This Masquerade
Sambandrea Swing
Total Members 85
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Cancelled due to rain
Invitationals Evansville - Class A 2nd place-tie (Best Drum Major)

 

 

Year 1984
Directors Paul Metzger, Kenneth Goff
Drum Major Tanya Heflin
Repertoire Russian Easter Overture
Fire Dance
The Greatest Love Of All
Total Members 80
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1983
Directors Paul Metzger, Kenneth Goff
Drum Majors Kim Heeke, Janet Kramer
Repertoire Scheherazade
Emerald Eyes
Memory
Total Members 68
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Auxiliary)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1982
Directors Ken Allen, Keith Yonkers
Total Members 96
ISSMA Class D
ISSMA State Contest Prelims - Division 2
ISSMA Jasper District - Division 1

 

 

Year 1981
Directors Sara Springston, Mike Kilburn, Keith Younker, Greg Fehn
Total Members 106
ISSMA Class D
ISSMA State Contest Finals - 5th place; Prelims - Division 1
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Flags)

 

 

Year 1980
Directors J. Donald Robertson, Jay Wilkerson, Keith Younker
Total Members 125
All-State Marching Band Contest Class C - 12th place (Division 1)
ISMA Jasper - Class C Division 1

 

 

Year 1979
Director J. Donald Robertson
All-State Marching Band Contest Class C - Participant
ISMA Huntingburg - Class C Division 1 (Best Marching)

 

 

Year 1978
Directors J. Donald Robertson, Jack Schaefle
Total Members 149
All-State Marching Band Contest Class B - 15th place
ISMA Huntingburg - Class B Division 1 (Sweepstakes Award)

 

 

Year 1977
Directors J. Donald Robertson, Sara Maier
Total Members 140
All-State Marching Band Contest Class C - 3rd place
ISMA Huntingburg - Class C Division 1 (Sweepstakes Award)

 

 

Year 1976
Directors J. Donald Robertson, Sara Maier
Total Members 135
All-State Marching Band Contest Class C - 1st place
ISMA Huntingburg - Class C Division 1 (Sweepstakes Award)

 

 

Year 1975
Director J. Donald Robertson
Total Members 125
All-State Marching Band Contest Class C - 9th place

 

 

Year 1974
Director J. Donald Robertson
Total Members 85
All-State Marching Band Contest Class C - 8th place

 

 

Year 1973
Director Art Stilwell
Total Members 117
All-State Marching Band Contest Class C - 5th place
ISSMA Salem - Group III Division 1

 

 

Note:  School opened in 1972 (consolidation of Holland and Huntingburg High Schools)