TELL CITY HIGH SCHOOL MARCHING MARKSMEN

TELL CITY, INDIANA

 

 

Year 2019
Director Natasha Edmonson
Show Theme/Title My Shadow; My Light

 

 

Year 2018
Director Natasha Edmonson
Show Theme/Title Edward Munch's "The Scream"
Total Members 65
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Open Class Invitational Gold Rating (Music, Visual, General Effect With Distinction)

 

 

Year 2017
Director Natasha Edmonson
Show Theme/Title Orbis Lunar
Repertoire Moonlight Sonata
Moonray
The First Time Ever I Saw Your Face
New Century Dawn
Brahms Lullaby
Total Members 57
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State; State Finalist

 

 

Year 2016
Director Natasha Edmonson
Show Theme/Title Enchanted
Total Members 54
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Open Class Invitational Gold Rating (Visual, General Effect With Distinction)

 

 

Year 2015
Director Natasha Edmonson
Show Theme/Title MasterMinder
Repertoire Opening Title to Sweeney Todd
I See The Light
Sleepy Hollow/Psycho
Total Members 42
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State; State Finalist
Open Class Invitational Gold Rating (Music, Visual, General Effect With Distinction)
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class A Division 3

 

 

Year 2014
Director Natasha Edmonson
Drum Major Luke Thomas
Show Theme/Title Double Crossed
Repertoire Harlem Nocturne
Chicago Overture
Cell Block Tango
Slaughter on 10th Avenue
Total Members 46
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Silver Rating
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class A Division 3

 

 

Year 2013
Director Natasha Edmonson
Drum Major Samantha Burton
Show Theme/Title The Struggle Within
Repertoire Angels in the Architecture (by Frank Ticheli)
Total Members 42
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Silver Rating
Open Class Invitational Silver Rating
Invitationals Evansville Central - Class A 4th place
Paoli - Class AA 5th place
Evansville North - Class A 3rd place

 

 

Year 2012
Director Natasha Edmonson
Drum Majors Savannah Hoskinson, Samantha Burton
Show Theme/Title urbaniCity (by Adam Weinken)
Total Members 41
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Evansville Central - Class A 6th place
Paoli - Class AA 4th place (Best Drum Major)
Heritage Hills - Class D 2nd place
Evansville North - Class AA 6th place
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class A Division 3

 

 

Year 2011
Director Natasha Edmonson
Drum Major Chelsea Boyer
Show Theme/Title Stars
Repertoire Battle Hymn of the Republic
America the Beautiful
Caissons Go Rolling
The Marines Hymn
Taps
Amazing Grace
Total Members 49
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals F.J. Reitz - Class A 4th place
Paoli - Class AA 2nd place
Evansville North - Class AA 3rd place
South Spencer - Class D 4th place

 

 

Year 2010
Director Natasha Edmonson
Drum Major Laura Denocour
Show Theme/Title Shades of Blue
Repertoire Piano Prelude No. 1
Rhapsody in Blue
Moondance
Birdland
Total Members 44
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Silver Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Heritage Hills - Class A 3rd place
Paoli - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Drum Major)
Evansville North - Class A 4th place

 

 

Year 2009
Director Barry Reasoner
Assistant Director Natasha Judy
Drum Major Laura Denoncour
Show Theme/Title Triple Feature
Repertoire Twentieth Century Fox
Batman
Titanic
Robin Rood
Total Members 44
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Heritage Hills - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Paoli - Class AA 1st place (Best Visual, General Effect, Percussion)
Evansville North - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
South Spencer - Class D 3rd place (Best Percussion)

 

 

Year 2008
Director Barry Reasoner
Assistant Director Natasha Judy
Drum Major Hannah Braunecker
Show Theme/Title Awaken, Explore, Discover
Total Members 47
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Heritage Hills - Class AA 5th place
F.J. Reitz - Class D 3rd place
Paoli - Class AA 2nd place
Floyd Central - Class D 2nd place (Best Drum Major)
South Spencer - Class D 5th place

 

 

Year 2007
Director Barry Reasoner
Assistant Director Brett N. Mulzer
Drum Major Hannah Braunecker
Show Theme/Title Controlled
Total Members 53
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Paoli - Class AA 3rd place
Evansville North - Class AA 4th place
Castle - Class D 4th place
South Spencer - Class D 3rd place (Best Drum Major)

 

 

Year 2006
Director Barry Reasoner
Assistant Director Brett N. Mulzer
Auxiliary Directors David Hebeisen, Kimberly Simpson, Brittany Greenwell, Jennifer Simpson
Additional Staff Amanda Shreve - Percussion; Logan Everly - Percussion; David Hughes - Percussion
Drum Major Chelsea Horton
Show Theme/Title Hemispheres - Music of the World
Repertoire Fanfare for the World (Brett Mulzer)
Cherry Blossoms in Winter (Yoshida Brothers)
Slavonic Dances (Antonin Dvorak)
Malambo (Alberto Ginastera)
Olympiada (by Samuel Hazo)
Total Members 64
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Heritage Hills - Class AAA 3rd place
Paoli - Class AA 2nd place (Best General Effect, Percussion)
South Spencer - Class D-2 3rd place (Best Percussion)

 

 

Year 2005
Director Barry Reasoner
Assistant Director Brett N. Mulzer
Auxiliary Directors David Hebeisen, Jennifer Simpson, Kimberly Simpson
Additional Staff Amanda Shreve, Cindy Mulzer, Kaycie Sabelhaus
Drum Major J. R. Fischer
Show Theme/Title The Motion of Music and Dance
Repertoire Music by Samuel Barber
Total Members 57
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Heritage Hills - Class AA 4th place
Paoli - Class A 3rd place (Best Music, Percussion, Auxiliary)
Floyd Central - Class D 2nd place (Best Percussion)
South Spencer - Class D 3rd place (Best Percussion, Drum Major)

 

 

Year 2004
Director Barry Reasoner
Assistant Director Brett N. Mulzer
Auxiliary Directors David Hebeisen, Jennifer Simpson, Kimberly Simpson
Additional Staff Cindy Gebhard, Amanda Shreve
Drum Major J. R. Fischer
Show Theme/Title Boxed
Repertoire Prokefiev's 5th Symphony
Total Members 57
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Gold Rating (Best Visual)
South Regional - Silver Rating
Invitationals Heritage Hills - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion)
Paoli - Class A 1st place (Best Visual, General Effect, Percussion)
Floyd Central - Class AA 1st place (Best Percussion)
South Spencer - Class D 3rd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2003
Directors Barry Reasoner, Brett N. Mulzer
Auxiliary Directors David Hebeisen, Amy Kehl
Additional Staff Brett N. Mulzer, Percussion and visual instructor; David Hebeisen, Guard and Show design; Cindy Gebhard, Percussion; Amanda Shreve, Percussion; Ken Karlin, Drill design, Jennifer Simpson, Auxiliary
Drum Major Amanda Fenn
Show Theme/Title Reflections Of Earth
Repertoire Selections from "Reflections of Earth" 
Total Members 76
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Auxiliary)
South Regional - Division 1
Invitationals Heritage Hills - Class AA 1st place (Best Music, Marching, Percussion)
Paoli - Finals 4th place; Class AA Prelims 1st place (Best Percussion, Drum Major)
North Posey - Class AA 1st place; Classes A/2A Grand Champion
Evansville North - Class AA 2nd place (Best Percussion); Overall Best Percussion
South Spencer - Class D-2 3rd place (Best Percussion)

 

 

Year 2002
Directors Barry Reasoner, Brett N. Mulzer
Drum Major Amanda Fenn
Show Theme/Title Rhythmic Fusion
Repertoire Malambo
Adios Nonino
Powerhouse Rhumba
Total Members 65
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Paoli - Class AA 1st place (Best Percussion), Finals 5th place (Best Percussion)
Jeffersonville - Class AA 1st place (Best Percussion)
Evansville North - Class AA 1st place (Best Percussion)
South Spencer - Class C 2nd place (Best Percussion)

 

 

Year 2001
Directors Barry Reasoner, Brett N. Mulzer
Show Theme/Title On The Town
Total Members 64
ISSMA Class D
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Paoli - Class AA 6th place
Heritage Hills - Class AA 1st place (Best Music, General Effect, Percussion)
Floyd Central - Class AAA 2nd place (Best Percussion)
South Spencer - Class D 1st place (Best Percussion)

 

 

Year 2000
Directors Dennis R. Akers, Barry Reasoner
Show Theme/Title Points Of View
Total Members 73
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Heritage Hills - Class AAA 2nd place (Best Percussion)
Jeffersonville - Class AA 3rd place (Best Percussion)
South Spencer - Class C 4th place (Best Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 1999
Directors Dennis R. Akers, Barry Reasoner
Show Theme/Title Shape Of Things To Come
Repertoire Form & Function
Fire Of Eternal Glory
Danza Finale
Total Members 73
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Heritage Hills - Class AA 3rd place (Best Percussion)
Charlestown - Class AA 1st place (Best Percussion)
Jeffersonville - Class AAA 1st place (Best Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Floyd Central - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion)
New Albany - Class AAA 1st place (Best Music, Percussion, Auxiliary)
Pike Central - Class AA 1st place (Best Percussion)
South Spencer - Class C 1st place (Best Percussion)

 

 

Year 1998
Directors Dennis R. Akers, Barry Reasoner
Drum Majors Nephi Henry, Haley Strong
Show Theme/Title The Nutcracker
Repertoire Nutcracker Medley
Arabian Dance
Mother Gigogne & The Clowns
Journey Through The Snow
Total Members 73
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Floyd Central - Class AAA 1st place (Best Percussion)
North Harrison - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Heritage Hills - Class AA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion)
South Spencer - Class C 1st place (Best Percussion)

 

 

Year 1997
Directors Dennis R. Akers, Barry Reasoner
Drum Majors Nephi Henry, Jason Northerner
Show Theme/Title Classics Of The Silver Screen - From Black & White To Color
Repertoire Casablanca Medley
March Of The Marionette
Psycho
Gone With The Wind
Total Members 77
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Heritage Hills - Class AAA 3rd place (Best Percussion)
Pike Central - Class AA Participant

 

 

Year 1996
Directors Dennis R. Akers, Barry Reasoner
Show Theme/Title Free
Total Members 67
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals F.J. Reitz - Class C 3rd place (Best Percussion)

 

 

Year 1995
Directors Dennis R. Akers, Barry Reasoner
Show Theme/Title Cuban Fire
Repertoire Someone's There
El Congo Valiente
O Yello
Fuego Cubano
La Suerte de los Tontos
Total Members 68
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1994
Directors Dennis R. Akers, Barry Reasoner
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
BOA Grand Nationals Percussion Festival - Participant

 

 

Year 1993
Directors Tracy Runyon, Barry Reasoner
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1992
Directors Tracy Runyon, Barry Reasoner
Repertoire Ya Gotta Try
This Masquerade
Pinball Wizard
Total Members 50
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1991
Director Barry Reasoner
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division Unknown

 

 

Year 1990
Directors John Sedwick, Barry Reasoner
ISSMA Class C
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1989
Directors John Sedwick, Barry Reasoner
Drum Majors Ed Hauser, Tony Proudfoot
Repertoire Russlan & Ludmilla Overture
Canto del Viente
Intrusions
Total Members 62
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 6th place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music, General Effect)
South Regional - Division 1
Invitationals F.J. Reitz - Class AA 3rd place (Best Percussion)

 

 

Year 1988
Directors Jonathan A. Gurney, Barry Reasoner
Drum Major Nichole Smith
Repertoire Symphonic Dance #3
Mass
Simple Song
Midnight In Miami
Total Members 78
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music, Marching)
South Regional - Division 1
Invitationals F.J. Reitz - Class AA 3rd place (Best Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 1987
Directors Jonathan A. Gurney, Barry Reasoner
Drum Majors David Hebisen, Marc Rust
Repertoire Russlan & Ludmilla
Strawberry Soup
Korean Folk Song
Starlight Express
Total Members 86
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 3rd place
ISSMA Jasper District - Division 1
South Regional - Division 1
BOA Regional Terre Haute - Finals - 9th place; Class A 1st place (Best Music, Marching, General Effect)

 

 

Year 1986
Directors Jonathan A. Gurney, Barry Reasoner
Drum Majors Dawn Schauberger, Pat Miller
Repertoire Third Suite
Blues Medley
Boogie Woogie Bugle Boy
Send In The Clowns
Total Members 82
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music)
South Regional - Division 1 
Invitationals Castle - Class AAA 1st place (Best Drum Majors), Overall Sweepstakes, Music, General Effect

 

 

Year 1985
Directors Barbara Exline, Barry Reasoner
Drum Majors Dawn Schauberger, Todd Stephens
Repertoire American Overture
Home
Sing, Sing, Sing
Don't Let The Sun Go Down On Me
Total Members 81
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Cancelled due to rain
Invitationals Castle - Class AAA 2nd place (Best Auxiliary)
Evansville - Class A 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
F.J. Reitz - Class AAA 2nd place (Best Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 1984
Directors Barbara Exline, Larry Brewer
Drum Major Eric Bradley
Repertoire Swan Lake
Big Noise From Winnetka
Dipsy Doodle
Let It Be Me
Total Members 88
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 3rd place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1983
Directors Jim Ashby, Jim Bertucci
Total Members 106
ISSMA Class C
ISSMA State Contest 4th place
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
South Regional - Division 1

 

 

Year 1982
Directors Jim Ashby, Jim Bertucci, Richard Trueblood, Mary Hess
Total Members 135
ISSMA Class C
ISSMA State Contest Finals - 3rd place (tie); Prelims - Division 1
ISSMA Jasper District - Division 1

 

 

Year 1981
Directors Jim Ashby, Gary Hoover
Total Members 148
ISSMA Class C
ISSMA State Contest Finals - 2nd place; Prelims - Division 1
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Percussion, Rifles, Flags)
MBA Grand Nationals Prelims Participant

 

 

Year 1980
Directors Jim Ashby, Gary Hoover
Repertoire Third Suite
Celito Lindo
Temptation
Don't Sit Under The Apple Tree
Little Green Apples
William Tell Overture
Total Members 160
All-State Marching Band Contest Class B Finals - 2nd place; Prelims - 3rd place (Division 1)
ISMA Jasper - Class B Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Rifles, Drill team, Flags, Drum Major)
MBA Grand Nationals Finals - 5th place

 

 

Year 1979
Directors Jim Ashby, Gary Hoover
Total Members 136
All-State Marching Band Contest Class B - 4th place
ISMA Huntingburg - Class B Division 1 (Sweepstakes Award, Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Invitationals Owensboro (KY) - Class AAA 1st place

 

 

Year 1978
Directors Jim Ashby, Gary Hoover
Total Members 130
All-State Marching Band Contest Class B - 2nd place
ISMA Huntingburg - Class B Division 1

 

 

Year 1977
Directors Jim Ashby, Gary Hoover
Total Members 125
All-State Marching Band Contest Class A - 7th place

 

 

Year 1976
Director Jim Ashby
All-State Marching Band Contest Did not participate
ISMA Huntingburg - Class A Division I (Sweepstakes, Inspection Awards)

 

 

Year 1974
Director Jim Ashby
Total Members 90
All-State Marching Band Contest Class B - 13th place

 

 

Year 1973
ISMA Salem - Group I Division 1

 

 

Year 1971
ISMA Salem - Group I Division 1

 

 

Year 1959
ISMA Fort Branch - Group B Division 1