TERRE HAUTE NORTH VIGO HIGH SCHOOL PATRIOT BRIGADE

TERRE HAUTE, INDIANA

 

 

Year 2019
Director John Williams
Mid-States Columbus North - Class AAA 3rd place
New Palestine - Class AAA 1st place

 

 

Year 2018
Director John Williams
Show Theme/Title In The Blink of an Eye
Total Members 80
ISSMA Class Scholastic Class A Prelims - Gold Rating; Finalist
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant;Class AA Division 2

 

 

Year 2017
Director John Williams
Repertoire Intrepid Journey
Flight of the Piasa
Total Members 66
ISSMA Class Scholastic Class A Prelims - Gold Rating; Finalist
Mid-States Columbus North - Class AA 2nd place (Best Percussion)
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 3

 

 

Year 2016
Director John Williams
Assistant Director Adam Rice
ISSMA Class Scholastic Class A Prelims - Gold Rating; Finalist
Mid-States Columbus North - Class AAA 5th place
Hamilton Southeastern - Class AAA 4th place (Best Auxiliary)
Championships - Finals Class AAA 8th place

 

 

Year 2015
Director John Williams
Assistant Director Adam Rice
Show Theme/Title From Within
Repertoire In the Spring, at the Time When Kings Go Off To War (by David Holsinger)
Agnus Dei (by Karl Jenkins)
Total Members 88
ISSMA Class Scholastic Class A Prelims - Gold Rating; Finalist
Mid-States Columbus North - Class AAA 6th place
Hamilton Southeastern - Class AAA 1st place
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 3

 

 

Year 2014
Director John Williams
Assistant Director Adam Rice
Additional Staff Winds: Jeremy Basso, Taylor Hanson, Arlington Hayne, Colleen King, Abby Layer, Zach McCloud; Percussion: Kyle Lutes, Nick Olson; Guard: Mackenzie Blush, Lucas Schmidt, Alex Tiano, Seth Williams
Drum Majors Cindy Jiang, Emily Dougherty
Show Theme/Title Empty Inside
Repertoire Dracula
Total Members 100
ISSMA Class Scholastic Class A Prelims - Gold Rating; Finalist
Mid-States Brownsburg -Class AAAA 1st place
Hamilton Southeastern - Class AAAA 2nd place
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2013
Directors Brooke Basso, Jeremy Basso
Drum Major Arlington Hayne
Show Theme/Title Knocking on Heaven's Door
Repertoire The Inferno
Purgatorio
The Ascension
Knockin' on Heaven's Door
Total Members 121
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Gold Rating (Music With Distinction); Finalist
Invitationals Greenwood - Class A 4th place
Mid-States Brownsburg - Class AAAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion)
Hamilton Southeastern - Class AAAA 3rd place (Best Auxiliary)
Championships - Finals Class AAAA 8th place

 

 

Year 2012
Directors Brooke Basso, Jeremy Basso
Drum Major A.J. Hayne
Show Theme/Title What's Yours Is Mine
Total Members 134
ISSMA Class A
ISSMA Plainfield District - Gold Rating
South Regional - Silver Rating
Invitationals Ben Davis - Class A 4th place
Mid-States Columbus North - Class AAAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Martinsville - Class AAAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Hamilton Southeastern - Class AAAA 1st place (Best Music, Visual, Percussion, Auxiliary)
Championships - Class AAAA 6th place
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2011
Directors Brooke Basso, Jeremy Basso
Auxiliary Director Daniel Bertram
Additional Staff Percussion Director- Sean Widmer; Drill- Pete Kikta; Color Guard- Robin Taft, Don Perry, Megan Williams, Megan Lemmons, Mallory Eilbracht; Percussion- Hallie Harbison, Drew Garnes, Griffin Wells; Woodwinds- Laura Smeltzer, Heather Welch; Brass- Sam Cummins, Kevin Reberger; Visual- Daniel Hayes, , Laurie Reberger, Garrett Coffer
Drum Major Erin Sluyter
Show Theme/Title X vs. O
Repertoire Minimally Speaking (by Richard Saucedo)
October (by Eric Whitacre)
1000 Airplanes on the Roof (by Philip Glass)
Total Members 128
ISSMA Class A
ISSMA Plainfield District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Invitationals Ben Davis - Class A 4th place
Mid-States Columbus North - Class AAAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary, Sweepstakes Award)
East Central - Finals 4th place (Best Auxiliary); Class AAAA 3rd place (Best Auxiliary)
Hamilton Southeastern - Class AAAA 3rd place
Championships - Class AAAA 4th place

 

 

Year 2010
Directors Brooke Basso, Jeremy Basso
Auxiliary Director Daniel Bertram
Additional Staff Pete Kikta, Katie Adkins, Jennifer Groth, Donald Perry, Sean Widmer, Jennah Klutzke, Garrett Coffer, Larry Parvin, Richard Barker, Chris Haddad, Laura Smeltzer, Amanda Welter, Daniel Hayes
Drum Majors Marlin Hill, Erin Sluyter
Show Theme/Title Don't Stop Me Now
Repertoire Don't Stop Me Now
Play The Game
Bohemian Rhapsody
Total Members 117
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Gold Rating
South Regional - Gold Rating
Mid-States Columbus North - Class AAA 2nd place (Best Auxiliary)
East Central - Finals 5th place; Class AAA 1st place (Best Visual, General Effect, Percussion)
Hamilton Southeastern - Class AAA 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Championships - Class AAA Finals 7th place

 

 

Year 2009
Directors Brooke Basso, Jeremy Basso
Drum Majors Joshua Moore, Nathan Simpson
Show Theme/Title A Day In The Life...
Repertoire A Day in the Life
Got to Get You Into My Life
Fool on the Hill
Total Members 117
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Gold Rating
South Regional - Silver Rating
Invitationals Paoli - Class AAAA 3rd place (Best Auxiliary)
Mid-States Columbus North - Class AAAA 3rd place (Best Auxiliary)
Hamilton Southeastern - Class AAAA 5th place
Championships - Class AAAA Finals 6th place

 

 

Year 2008
Directors Brooke Basso, Jeremy Basso
Drum Majors Joey Atkinson, Joshua Moore
Show Theme/Title Gypsy
Total Members 106
Invitationals Avon - Class A 8th place
Greenwood - Class A 5th place
Mid-States Columbus North - Class AAA 5th place (Best Auxiliary)
Hamilton Southeastern - Class AAA 6th place
Martinsville - Class AAA 4th place
Madison - Class AAA 4th place
Championships - Finals Class AAA 10th place

 

 

Year 2007
Directors Brooke Basso, Nate Sutton
Auxiliary Directors Robin Schafer, Natalie Etter
Additional Staff Jason Caudill - Perc; Brian Wilson - Perc; Michael Dean - Visual
Drum Majors Steven Flowers, Meghan Parker, Joey Atkinson
Show Theme/Title A Little Nightmare Music
Repertoire Musical Selections from: A Nightmare Before Christmas, Tales from the Crypt, Edward Scissorhands and Beetlejuice
Total Members 94
Invitationals North Posey - Class AA 2nd place
Ben Davis - Class A 6th place
Mid-States Hamilton Southeastern - Class AAA 3rd place
Martinsville - Class AAA 2nd place (Best Visual, Auxiliary)
Championships - Class AAA 11th place

 

 

Year 2006
Director Thomas McCarthy
Assistant Director Brooke Basso
Auxiliary Director Robin Schaffer
Additional Staff Kevin Lawlis, Jason Caudill, Natalie Johnsen
Drum Majors Carol Toth, Steven Flowers
Show Theme/Title Street Crimes...A Mystery
Repertoire Music from "The Incredibles"
Total Members 74
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Silver Rating
Invitationals Paoli - Class AA 6th place
Mid-States Martinsville - Class AA 8th place
Championships - Class AA Prelims 23rd place

 

 

Year 2005
Director Thomas McCarthy, Brook Basso
Assistant Director Brooke Basso
Drum Majors Carol Toth, Kelly Furgison, Emily Steiger
Show Theme/Title Streets of New Orleans
Repertoire Closer Walk
Al's Rag Band
House Of The Rising Sun
Voo Doo
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Gold Rating
Regional - Did not participate
Invitationals Heritage Hills - Class AAA 3rd place
Evansville North - Class AAAA 2nd place (Best Soloist)
Salem - Class AAA 7th place
Pike Central - Class AAAA 2nd place
Mid-States Mason - Class AA 2nd place (Best General Effect)
Championships - Class AA Prelims 15th place, Division 2

 

 

Year 2004
Directors Thomas McCarthy, Karen Clark
Drum Majors Zach Petty, Derrick Fox, Carol Toth
Show Theme/Title Pirates of the Caribbean
Total Members 82
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Gold Rating
South Regional - Silver Rating
Invitationals Westfield - Class A 2nd place (Best Pit Crew)
Princeton - Class AAA 3rd place
Brownsburg - Class A 5th place
Pike Central - Class AAAA 3rd place
Salem - Class AAA 2nd place

 

 

Year 2003
Directors Thomas McCarthy, Karen Clark
Additional Staff Christine Dickerson, Andy Simpkins, Jimmy Daugherty
Drum Major Derrick Fox
Show Theme/Title Una Vez Mas
Repertoire Stilletto
Land Of Make Believe
One More Time, Chuck Corea
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals North Posey - Class AA 4th place
Avon - Class A 6th place
Pike Central - Class AA 1st place (Best Auxiliary)
Salem - Class AAA 4th place

 

 

Year 2002
Directors Thomas McCarthy, Jeff Burress
Drum Major Kasandra Hausley
Show Theme/Title Voices Of Jazz
Repertoire Pegasus
Birdland
La Suerte de los Tontos
Total Members 80
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Princeton - Class AA 2nd place
Jeffersonville - Class AA 2nd place
Evansville North - Class AA 3rd place
Pike Central - Class AAA 3rd place

 

 

Year 2001
Directors Thomas McCarthy, Jeff Burress
Drum Majors Erin Findley, Ishaya Gimah
Show Theme/Title Selections from "West Side Story"
Repertoire Maria
Cool
Tonight
Gee Officer Krumkie
Total Members 90
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Heritage Hills - Class AAA 2nd place (Best Visual)
Jeffersonville - Class AAA 2nd place
Brownsburg - Class A 2nd place
Avon - Class A 6th place
Salem - Class AAAA 4th place

 

 

Year 2000
Directors Thomas McCarthy, Jeff Burress
Drum Major Christine Dickerson
Show Theme/Title Selections from "City Of Angels"
Total Members 106
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class A 6th place
Paoli - Class AA 3rd place, Finals 8th place
Brownsburg - Class A 3rd place

 

 

Year 1999
Directors Thomas McCarthy, Michael Frame
Show Theme/Title Selections from "First Knight"
Total Members 150
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Paoli - Class AA 2nd place, Finals 6th place
ISU - Class A Participation
Castle - Class C 2nd place
Evansville - Class A 4th place
Salem - Class AAAA 2nd place

 

 

Year 1998
Director Thomas McCarthy
Repertoire Songs Of Sailor & Sea
Total Members 126
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Paoli - Class AA 3rd place, Finals 7th place
ISU - Class A 11th place
Salem - Class AAA 1st place (Best Music, General Effect)

 

 

Year 1997
Directors Thomas McCarthy, Todd Wideman
Drum Major Becca Hickam
Show Theme/Title Three Japanese Dances
Repertoire Dance With Bennon
Mourning Dance
Dance With Swords
Total Members 110
ISSMA Class A
ISSMA Columbus East District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals Columbus North - Class AAA 3rd place
North Putnam - Class A 5th place
North Posey - Class AAA Participant
Pike Central - Class AAA Participant

 

 

Year 1996
Directors Thomas McCarthy, Todd Wideman
Repertoire La Suerte de los Tontos
Pegasus
Artistry In Rhythm
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1995
Directors Thomas McCarthy, Todd Wideman
Repertoire Spain
One More Time Chuck Corea
Spanish Fantasy
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1994
Directors Thomas McCarthy, Todd Wideman
Repertoire Summertime
Someone To Watch Over Me
Cuban Overture
Total Members 90
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1993
Directors Thomas McCarthy, Todd Wideman
Show Theme/Title Selections from "City Of Angels"
Total Members 123
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 1

 

 

Year 1992
Director Thomas McCarthy
Drum Majors Nikki Holcomb, Elizabeth Schindel
Show Theme/Title Selections from "Hook"
Total Members 84
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 2

 

 

Year 1991
Director Thomas McCarthy
Drum Majors Randall Conn, Elizabeth Schindel
Show Theme/Title George Gershwin's Porgy & Bess
Repertoire Summertime
It's Aint Necessarily So
I Got Plenty O' Nuthin
Oh Lawd I'm On My Way
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1990
Director Thomas McCarthy
Drum Majors Kelsea Stockwell, Jennifer Smith
Show Theme/Title New York, New York!
Repertoire On The Town
Slaughter On Tenth Avenue
42nd Street
New York, New York
Total Members 97
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals ISU - Class A 3rd place
F.J. Reitz - Class AAA Participant (Best Soloist)
Evansville - Class A 2nd place, Overall Best Soloist
Castle - Class A Participant

 

 

Year 1989
Director Thomas McCarthy
Drum Majors Erika Rusk, Tim Ritchey
Repertoire Alexander's Ragtime Band
Tiger Of San Pedro
Jazzin' It Up
Yankee Doodle
Total Members 105
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Evansville - Class A 4th place
F.J. Reitz - Class AAAA Participant

 

 

Year 1988
Director Thomas McCarthy
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals ISU - Class A Participant

 

 

Year 1987
Director Thomas McCarthy
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division Unknown 
Invitationals ISU - Class A Participant

 

 

Year 1986
Director Thomas McCarthy
Total Members 135
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1 
South Regional - Division 2

 

 

Year 1985
Director Thomas McCarthy
Total Members 133
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals Midwest Marching Band Festival - Class A 3rd place

 

 

Year 1984
Director Thomas McCarthy
Total Members 131
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 2
Invitationals Midwestern Band Festival - Class A - Division 1, 4th place

 

 

Year 1983
ISSMA Class A
ISSMA Southport District - Division 1 (Best Inspection)
Regional - Did not participate

 

 

Year 1982
Director Gary M. Bolinger
Total Members 134
ISSMA Class A
ISSMA District - Division 2 (Best Inspection)
Invitationals CIMBF - Class A - Division 1, 9th place

 

 

Year 1981
Directors Gary M. Bolinger, Jon Hamm, Debi Walls
Total Members 139
ISSMA Class A
ISSMA State Contest Prelims - Division 2 
ISSMA Jasper District - Division 1 (Best Drill Team, Inspection)
Invitationals CIMBF - Class A - Division 1, 9th place

 

 

Year 1980
Directors Gary M. Bolinger, Jon Hamm
Total Members 141
All-State Marching Band Contest Class A - 33rd place (Division 3)
ISMA Jasper District - Class A Division 1 (Best Inspection)
Invitationals CIMBF - Class AA - Division 2

 

 

Year 1979
ISMA Huntingburg - Class A Division 2 (Best Inspection)

 

 

Year 1977
ISMA John Marshall - Class A - Entered, did not appear

 

 

Year 1971
Director Ray E. Keller
ISMA Marching Band Auditions Southport - Group II Division 3

 

 

Note:  School opened in 1971 (consolidation of Garfield and Gerstmeyer High Schools)