TRI-CENTRAL MIDDLE/HIGH SCHOOL TROJAN REGIMENT

SHARPSVILLE, INDIANA

 

 

Year 2018
Director Charles Westra
Show Theme/Title Spark the Element of Change
Total Members 24
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Bronze Rating
Open Class Invitational Bronze Rating

 

 

Year 2017
Director Charles Westra
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Bronze Rating
Open Class Invitational Bronze Rating

 

 

Year 2016
Director Melissa New
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Silver Rating
Open Class Invitational Silver Rating

 

 

Year 2015
Director Melissa New
Show Theme/Title Perchance to Dream
Total Members 34
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Silver Rating; Semi-State
Open Class Invitational Gold Rating

 

 

Year 2014
Director Melissa New
Auxiliary Director Alix Zimmerman
Additional Staff Brandon Garber - Visual, Patrick Tapscott - Percussion, Al Temby - Drill
Drum Major Olivia Dudley
Show Theme/Title Firebird
Repertoire Infernal Dance (arr. Key Poulan)
Round Dance of the Princess (arr. Key Poulan)
Finale (arr. Key Poulan)
Total Members 36
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Silver Rating; Semi-State
Open Class Invitational Gold Rating

 

 

Year 2013
Director Melissa New
Drum Major Channing Gappens
Show Theme/Title Flight
Repertoire Fascination: Fanfare for the Third Planet (by Richard Saucedo)
Dream: Into the Light (by Jay Bocook)
Soaring: Ascend (by Samuel Hazo)
Total Members 41
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Gold Rating
Open Class Invitational Gold Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class D 4th place
Maconaquah - Class D 5th place
Danville - Class D 7th place

 

 

Year 2012
Director Joshua R. Huff
Color Guard Director Clair Miller, Julie Sampson- Guard Consultant
Additional Staff Christina Huff- Woodwinds; Josh Wesner- Visual/Brass; Tony Dockerty- Drumline; Joy Kirby- Pit Percussion/Drum Major; Eric Thornbury- Drill Design; Mark Snelson- Percussion Arranger; Pete Sampson- Music Arranger
Drum Major Channing Gappens
Show Theme/Title Expect to...
I. Live
II. Love
III. Fail
IV. Succeed
Repertoire Celebration and Song (by Robert Sheldon)
Reverberations (by Brian Balmages)
Total Members 41
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class D 5th place (Best Drum Major)
Lawrence Central - Class D 4th place
Greenwood - Class D 3rd place
Homestead - Class D 4th place
Greenfield-Central - Class D 3rd place (Best Auxiliary)

 

 

Year 2011
Director Joshua R. Huff
Color Guard Director Clair Miller
Additional Staff Josh Wesner (visual/low brass), Joy Kirby (Pit Percussion/Drum Majors), Christina Huff (Woodwinds), Drill Design: Eric Thornbury, Musical and Percussion Arrangements: Ralph Ford, Color Guard Design: Brayton Mendenhall, Drumline Director: Tony Dockerty
Drum Majors Corissa Hamilton, Channing Gappens
Show Theme/Title Warrior
Repertoire Halo
Bounty Hunter
Kingdom Hearts
Total Members 40
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class D 4th place
Kokomo - Class D 2nd place (Best Pit Crew)
Lawrence Central - Class D 4th place
Avon - Class D 4th place
Warren Central - Class D 3rd place

 

 

Year 2010
Director Joshua R. Huff
Auxiliary Director Clair Miller
Additional Staff Michael Foland- Percussion Director; Josh Wesner- Visual/Low Brass; Christina Huff- Woodwinds/Visual; Peter Sampson- Wind Arranger; Mark Snelson- Percussion Arranger; Eric Thornbury- Drill Design; Joy Kirby- Drum Major/Music
Drum Major Alyssa Karnes
Show Theme/Title On The Horizon
Repertoire Sunburst (by Eric Morales)
Then I Saw The Lucent Sky (by Todd Stalter)
Clouds That Sail In Heaven (by Todd Stalter)
Total Members 40
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Silver Rating
Mid-States East Central - Class A 4th place
Hamilton Southeastern - Class A 2nd place
Mason - Class A 4th place
Championships - Class A 18th place

 

 

Year 2009
Director Joshua R. Huff
Auxiliary Director Clair Miller
Additional Staff Mat Miller- Volunteer; Josh Wesner- Visual/Low Brass; Christina Huff- Woodwind/Low Brass
Abby Guy- Drum Majors/High Brass/Visual; Seth Sexton- Percussion Director; Peter Sampson- Music Arranger; Max Johnson- Percussion Arranger; Eric Thornbury- Drill Writer
Drum Major Alyssa Karnes
Show Theme/Title Let's Go Racing
Repertoire Thunder (by David Robidoux)
Freedom (by Michael W. Smith)
The Sphinx (by Gary P. Gilroy)
Total Members 32
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Silver Rating
Invitationals Lawrence Central - Class D 2nd place (Best Guard)
Carroll - Class D 2nd place (Best Music)
Kokomo - Class D 5th place (Best Drum Major)
Twin Lakes - Class D 3rd Place (Best Pit Crew)
Homestead - Class D 2nd place

 

 

Year 2008
Director Joshua R. Huff
Auxiliary Director Clair Miller
Additional Staff Seth Sexton-Percussion; Christina Huff- woodwinds; Wes Reed- Brass; Josh Wesner- visual; Peter Sampson- Music arranger; Eric Thornbury- Drill Design; Max Johnson- Percussion Arranger
Drum Major Kaitlyn Kimbrough
Show Theme/Title I Belong
Repertoire Variations on a Korean Folk Song (by John Barnes Chance)
Echano (by Chuck Mangione)
An American Celebration (by Larry Neeck)
Total Members 35
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Silver Rating
Invitationals Lawrence Central - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Twin Lakes - Class D 3rd place
Plymouth - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Pit Crew)

 

 

Year 2007
Director Joshua R. Huff
Auxiliary Directors Megan Federspill, Clair Miller
Additional Staff Christina Huff - Woodwinds; Pat Robertson - Percussion; Weston Reed - Brass; Josh Wesner - Visual; Peter Sampson - Music Arranger; Max Johnson - Percussion Arranger; Matthew Smiley - Drill Designer
Drum Major Kaitlyn Kimbrough
Show Theme/Title Landscapes
Repertoire Eternal Peaks (by Robert W. Smith)
At Water's Edge (Gary P. Gilroy)
Rumble on the High Plains (Michael Sweeney)
Total Members 38
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Silver Rating
Invitationals Carroll - Class D 1st place (Best Music, General Effect, Percussion)
Kokomo - Class D 8th place
Maconaquah - Class D 7th place
Taylor - Class D 2nd place
Greenfield-Central - Class D 6th place

 

 

Year 2006
Director Joshua R. Huff
Auxiliary Directors Terra Neuhauser, Elann Stephens-Avery
Additional Staff Pat Robertson-Percussion; Wes Reed- Brass; Christina Huff- Woodwinds; Josh Wesner- Visual; Peter Sampson- Music Arranger; Matthew Smiley- Drill Writer
Drum Major Melissa Dahn
Show Theme/Title Celebrate Freedom!
Repertoire Resounding Praise (by Timothy Johnson)
Psalm 42 (by Samuel Hazo)
Ascentium (by Ed Huckeby)
Total Members 48
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Carroll - Class D 2nd place (Best Auxiliary, Pit Crew)
Kokomo - Class D 5th place
Maconaquah - Class D 5th place
Taylor - Class D 1st place (Best General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Greenfield-Central - Class D 4th place

 

 

Year 2005
Director Joshua R. Huff
Show Theme/Title Tribute to the Eagles
Repertoire Take It Easy
Desperado
Heartache Tonight
Total Members 36
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Silver Rating
Invitationals Westfield - Class D 2nd place
Kokomo - Class D 5th place
Greenfield--Central - Class D 6th place

 

 

Year 2004
Director Jason J. Kahl
Auxiliary Director Melissa Myers
Additional Staff Pat Roberton, Percussion; John Chittum; David Kahl
Drum Majors Daniel Rose, Sara Andrews
Show Theme/Title The Art Of The Bullfight
Repertoire Bolero (by Ravel)
Spanish Dance (by Tchaikovsky)
Toreador Song (by Bizet)
Total Members 36
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Bronze Rating
Invitationals Westfield - Class D 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Kokomo - Class D 8th place
Twin Lakes - Class D 6th place
Greenfield-Central - Class D 5th place

 

 

Year 2003
Director Jason J. Kahl
Auxiliary Director Kristian Frye
Additional Staff Pat Roberton, John Chittum, Malari Komisar
Drum Majors Ashley McQuiston, Shannon Borneman
Show Theme/Title Music from "West Side Story"
Total Members 37
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 3
Invitationals Lafayette Jefferson - Class D 5th place
Jeffersonville - Class A 3rd place
Twin Lakes - Class D 7th place
Elwood - Class D 2nd place (Best Drum Major)

 

 

Year 2002
Director Jason J. Kahl
Drum Majors Brett Harrison, Stephanie Haak
Show Theme/Title The Music of Jethro Tull
Repertoire Locomotive Breath
Thick As A Brick
Aqualung
Total Members 44
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 2
Invitationals Triton Central - Class D 3rd place
Knox - Class D 3rd place
Jefferson - Class D 4th place
Twin Lakes - Class D 3rd place
Greenfield-Central - Class D 3rd place

 

 

Year 2001
Director Jason J. Kahl
Drum Majors Heather Cloum, Brett Harrison
Show Theme/Title Life In The Big City
Repertoire New York, New York
Concerto In F
A Nightingale Sang In Berkeley Square
New York Finale
Total Members 39
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Westfield - Class D 7th place
Maconaquah - Class D 9th place
Brownsburg - Class D 5th place
Carmel - Class D 9th place

 

 

Year 2000
Director Jason J. Kahl
Drum Majors Megan Bourne, Chris Fern
Show Theme/Title Americana
Repertoire Home On The Range
Are You From Swanee?
Western Theme (from "New World Symphony")
Simple Gifts
Total Members 41
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Lawrence Central - Class D Participation
Triton Central - Class D 2nd place

 

 

Year 1999
Director James G. Pradke
Drum Majors Joy Pyle, Chanteal Stroud, Carlos Zapata
Show Theme/Title Selections from "Nightmare Before Christmas" (by Danny Elfman)
Total Members 57
ISSMA Class D
ISSMA Marion District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Maconaquah - Class D 4th place
Lawrence Central - Class D 7th place
Greenfield-Central - Class D 3rd place
Elwood - Class D 3rd place (Best Percussion)

 

 

Year 1998
ISSMA Class D
ISSMA Marion District - Division 2
Invitationals Lawrence Central - Class D 5th place
Kokomo - Class D 5th place
Elwood - Class D 3rd place

 

 

Year 1997
Director Robin Peery
Repertoire A Winter's Tale
Scarborough Fair
Roundabout
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1996
Director Brian J. Caldwell
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1

 

 

Year 1995
Directors Brian J. Caldwell, Larry Kirkman
Drum Majors Angela Myers, Angela Slusher
Repertoire Gloria
O Clap Your Hands
Gaelic Blessing
Gloria
Total Members 83
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 5th place 
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Elwood - Class D 1st place (Best Marching, General Effect, Percussion)
Kokomo - Class D 3rd place

 

 

Year 1994
Directors Brian J. Caldwell, Larry Kirkman
Total Members 79
ISSMA Class  D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional - Division 1

 

 

Year 1993
Directors Brian J. Caldwell, Larry Kirkman
Drum Majors Becky Widup, Michael Maloney
Repertoire Caravan
My Funny Valentine
Sing, Sing, Sing
Total Members 82
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 8th place (tie)
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Elwood - Class D 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 1992
Director Brian J. Caldwell
Show Theme/Title Selections from "Les Miserables"
Total Members 80
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect)
North Regional - Division 1

 

 

Year 1991
Director Brian J. Caldwell
Repertoire My Favorite Things
La Fiesta
Where Is The Love
Total Members 78
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Music)
North Regional - Division 1

 

 

Year 1990
Director Brian J. Caldwell
Repertoire Summertime
If
One More Time Chuck Corea
Total Members 80
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Marching, General Effect)
North Regional - Division 1

 

 

Year 1989
Director Brian J. Caldwell
Repertoire Mack The Knife
Land Of Make Believe
Somewhere
Total Members 68
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 1

 

 

Year 1988
Director Brian J. Caldwell
Total Members 67
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best General Effect)
North Regional - Division 1

 

 

Year 1987
Director Brian J. Caldwell
Repertoire Choralea
Durango
Total Members 83
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Kokomo District - Division 1 (Best General Effect)
North Regional - Division 1

 

 

Year 1986
Director Brian J. Caldwell
Repertoire (partial) Tennessee Waltz
Total Members 79
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1

 

 

Years 1982 - 1985
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1981
Director Kim Stoneking
Total Members 71
ISSMA Class DD
ISSMA Lewis Cass District - Division 2

 

 

Note:  School opened in 1970 (consolidation of Sharpsville-Prairie and Windfall High Schools)