TRI-COUNTY MIDDLE/HIGH SCHOOL MARCHING CAVALIERS

WOLCOTT, INDIANA

 

  

Year 2018
Director Jeremy Sterk
Show Theme/Title Iconoclast
Repertoire The Greatest Showman
A Million Dreams
From Now On
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating
Summer Showcase - Gold Rating

 

 

Year 2017
Director Jeremy Sterk
Show Theme/Title Always
Repertoire Beethoven's 5th Symphony
Moonlight Sonata
Beethoven's 9th Symphony
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Silver Rating
Summer Showcase - Gold Rating

 

 

Year 2016
Director Jeremy Sterk
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Silver Rating
Summer Showcase - Gold Rating
Mid-States Hamilton Southeastern - Class A 4th place

 

 

Year 2015
Director Jeremy Sterk
Show Theme/Title World of Madness
Repertoire Nevermore
Mad More
Heart of Madness
Total Members 35
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Silver Rating
Mid-States Hamilton Southeastern - Class A 3rd place

 

 

Year 2014
Director Jeremy Sterk
Auxiliary Director Kim Sterk
Additional Staff Cherie Schooley, Chuck Kubly, Jay Dennison, Michael Richardson
Drum Major Stephen Christopher
Show Theme/Title Finding Peace
Repertoire Joy
I Known When I'm Going
It Is Well
Total Members 27
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating; Finalist
Summer Showcase - Silver Rating
Mid-States Hamilton Southeastern - Class A 8th place

 

 

Year 2013
Director Jeremy Sterk
Auxiliary Director Kim Sterk
Drum Major Trevor Marshino
Show Theme/Title Paper Faces
Repertoire Masquerade (by Andrew Lloyd Weber)
Paper Faces, Part 2 (by Nick Riley)
Come As You Are (by Nirvana)
Total Members 28
ISSMA Class D
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Silver Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class D 5th place
Mid-States Hamilton Southeastern - Class A 8th place

 

 

Year 2012
Director Jeremy Sterk
Drum Major Trevor Marshino
Show Theme/Title Celtic Spirit
Repertoire Celtic Spirit
An Irish Air
The Lord of the Dance
Total Members 36
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class D 6th place
Kankakee Valley - Silver Rating (Color Guard Achievement Award)
Mid-States Hamilton Southeastern - Class A 9th place

 

 

Year 2011
Director Jeremy Sterk
Drum Major Trevor Marshino
Show Theme/Title Elements
Total Members 39
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class D 7th place
Mid-States Hamilton Southeastern - Class A 5th place
Championships - Prelims Class A 19th place

 

 

Year 2010
Director Jeremy Sterk
Drum Major Naysa Westphal
Show Theme/Title Cavalier Spirit
Repertoire Attack of the Roundheads
Fallen Hero
Long Live the King
Total Members 31
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Silver Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class D 4th place
East Central - Class A 6th place

 

 

Year 2009
Director Jeremy Sterk
Drum Major Naysa Westphal
Show Theme/Title Eclipse
Total Members 23
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class D 4th place
Kankakee Valley - Gold Rating (Music Achievement Award)
Ben Davis - Class D 4th place

 

 

Year 2008
Director Jeremy Sterk
Show Theme/Title Music from The Nightmare Before Christmas
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Silver Rating
Invitationals Kankakee Valley - Silver Rating
Kokomo - Class D 5th place
Maconaquah - Class D participant
Twin Lakes - Class D 7th place
Ben Davis - Class D 4th place

 

 

Year 2007
Director Matthew Carnagua
Additional Staff Martin Montoya, Shanna Tobar, Liz DeMay, Jon Jazinski, Tim Miller, Mel Stowers, Lisa Guzman
Drum Major Sarah Tague
Show Theme/Title Cirque du Soleil - La Nouba (by Benoit Jutras)
Repertoire Distorted
Reve
A La Lune
Urban
Total Members 47
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class D 5th place
Kokomo - Class D 6th place (Best Drum Major)
Maconaquah - Class D 6th place
Twin Lakes - Class D participant
Ben Davis - Class D 2nd place

 

 

Year 2006
Director Pamela D. Holt
Show Theme/Title Pirates of the Caribbean
Total Members 44
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class D Participant
Plainfield - Class D 2nd place
Twin Lakes - Class D 3rd place

 

 

Year 2005
Director Pamela D. Holt
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Silver Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class D 5th place
Twin Lakes - Class D 4th place
Carmel - Class D 9th place

 

 

Year 2004
Director David Pallada
Auxiliary Brayton Mendenhall,Rachelle Pearson
Additional Staff Jack Pursifull-Drill, Tim Miller-Percussion, Mel Stowers- Brass, Taylor Stortz- Woodwinds; Shawn Humphries-Arranger
Drum Major Erin Christopher
Show Theme/Title The Escape
Repertoire The Great Locomotive Chase (by Robert W. Smith)
Ballade (by Darren Jenkins)
Total Members 45
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Silver Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class D 3rd place (Best Drum Major)
Kokomo - Class D 6th place
Twin Lakes - Class D 4th place
Carmel - Class D 8th place

 

 

Year 2003
Director David Pallada
Auxiliary Brayton Mendenhall,Rachelle Pearson, Renee Anker
Additional Staff Tim Miller, Jeff Crays
Drum Majors Erin Christopher, Christina Knorr
Show Theme/Title The Music of "Les Miserables"
Repertoire Work Song/At The End Of The Day
I Dreamed A Dream
One Day More
Total Members 40
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 2
Invitationals Lafayette Jefferson - Class D 3rd place
Maconaquah - Class D 5th place (Best Drum Major)
Twin Lakes - Class D 4th place
Center Grove - Class D 6th place

 

 

Year 2002
Director Robert S. Dure
Drum Majors Taylor Stortz, Erin Christopher
Show Theme/Title Music from "Gladiator"
Total Members 31
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Music)
North Regional - Division 2
Invitationals Ben Davis - Class D 3rd place
Westfield - Class D Participant
Kokomo - Class D 9th place
Jefferson - Class D 3rd place
Twin Lakes - Class D 2nd place
Homestead - Class D Participant

 

 

Year 2001
Director Robert S. Dure
Drum Majors Sara Butler, Taylor Stortz
Show Theme/Title A Spanish Garden
Repertoire Malaguena
Madre de la Tierra
Malaga
Total Members 43
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 2
Invitationals Westfield - Class D 8th place (Best Pit Crew)
Kokomo - Class D 6th place
Twin Lakes - Class D 5th place

 

 

Year 2000
Director Robert S. Dure
Drum Major Sara Butler
Show Theme/Title Paris Sketches
Repertoire Saint German des Pres
Pigalle
Perg Lachaise
Les Halles
Total Members 45
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Triton Central - Class D 1st place (Best Percussion, Auxiliary)
Greenwood - Class D 4th place
Kokomo - Class D 3rd place (Best Auxiliary)
Carmel - Class D 8th place

 

 

Year 1999
Director Robert S. Dure
Drum Majors Emily Shippett, Lena Schurr
Show Theme/Title Sunday Psalms
Repertoire A Mighty Fortress
Salvation Is Created
Lauds (Praise High Day)
Total Members 48
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Ben Davis - Class D 4th place (Best Drum Major)
Greenwood - Class D 3rd place
Kokomo - Class D 3rd place
Carmel - Class D 7th place
Westfield - Class D 7th place

 

 

Year 1998
Director Amy Fry
Drum Majors Amy Wealing, Emily Shipplett
Show Theme/Title Selections from "Waterworld"
Total Members 60
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Maconaquah - Class D 3rd place (Best Auxiliary)
Plainfield - Class D 4th place
Kokomo - Class D 3rd place
Elwood - Class D 1st place
Carmel - Class D 3rd place
Lebanon - Class D 3rd place (Best Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 1997
Director Ryan J. Glaze
Drum Major Monica Jones
Show Theme/Title Selections from "Lawrence Of Arabia"
Total Members 76
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 6th place (tie)
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class D 4th place
Lebanon - Class D 3rd place
Maconaquah - Class D 4th place

 

 

Year 1996
Director Ryan J. Glaze
Drum Majors Courtney Kudla, Erica Illingworth
Show Theme/Title Sounds Of Russian Cathedrals
Total Members 64
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional - Division 2
Invitationals Westfield - Class D 3rd place
Kokomo - Class D 2nd place (Best General Effect, Auxiliary)
Hoosier Heartland - 2nd place
Star City - Class D 1st place (Best Music, Visual, Percussion, Auxiliary)
Plainfield - Class D 6th place
Lebanon - Class D 5th place

 

 

Year 1995
Director Ryan J. Glaze
Drum Majors Erica Illingworth, Courtney Kudla
Repertoire Appalachian Spring
Total Members 60
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Elwood - Class D 2nd place (Best Music, Auxiliary)
Westfield - Class D 1st place (Best Music, General Effect)

 

 

Year 1994
Director Ryan J. Glaze
Drum Majors Sarah Dalton, John Ward
Repertoire Prologue
The Green Leaves Of Summer
Intrusions
Total Members 62
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 2

 

 

Year 1993
Director Ryan J. Glaze
Drum Major Sarah Dalton
Show Theme/Title Selections from "Les Miserables"
Total Members 57
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Carmel - Class D 6th place
Lebanon - Class D 5th place
Plainfield - Class AAA 7th place

 

 

Year 1992
Director Terry L. Maxson
Drum Major Kim Arvin
Repertoire Theme from "Robin Hood"
Under The Sea
Bohemian Rhapsody
Book Of Days
Total Members 72
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Lebanon - Class D 4th place
Homestead - Class D participant
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class A Division 2

 

 

Year 1991
Director Terry L. Maxon
Drum Major Suzanne Cain
Repertoire Funeral For A Friend
Love Lies Bleeding
Candle In The Wind
Jamaica Man
Pinball Wizard
Don't Let The Sun Go Down On Me
Total Members 63
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 2
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class A Division 3
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class A Division 4

 

 

Year 1990
Director Terry L. Maxon
Drum Majors Lisa Wealing, Amy Teel
Repertoire San Juan Odyssey
Celebration Suite
Pie Jesu
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional - Division 1
BOA Regional Bloomington - Prelims Participant; Class A Division 2

 

 

Year 1989
Director Ken Goff
Drum Major Paula Barbour
Repertoire Flight Of The Condor
Winds of Sonora
Lazy River
Greensleeves
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Music, Marching)
North Regional - Division 1
Invitationals Elwood - Class B 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 1988
Director Ken Goff
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Music)
North Regional - Division 1

 

 

Year 1987
Directors Thomas W. Barker Jr., Jana Zook, Carol Evans
Repertoire (partial) Birth Of The Blues
Total Members 73
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Kokomo District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class D 5th place

 

 

Year 1986
Directors Thomas W. Barker Jr., Jana Zook
Repertoire (partial) Mirada
Total Members 85
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Music, Marching)
North Regional - Division 1 (Best Music, Marching)
Invitationals Concord - Class D 1st place

 

 

Year 1985
Director Thomas W. Barker Jr.
Total Members 75
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1 (Best Marching)
Invitationals Concord - Class D 1st place

 

 

Year 1984
Director Thomas W. Barker Jr.
Total Members 52
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Concord - Class D 2nd place

 

 

Year 1983
Director Thomas W. Barker Jr.
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 2 (Best Inspection)

 

 

Year 1982
Director Thomas W. Barker Jr.
Total Members 54
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 2 (Best Inspection)
Invitationals CIMBF - Class D - Division 2, 4th place (Best Percussion, Inspection)

 

 

Year 1981
Director Thomas W. Barker Jr.
Total Members 54
ISSMA Class D
ISSMA State Contest Prelims - Division 2 
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Rifles)
Invitationals CIMBF - Class D - Division 1, 1st Place Award (Best Music, General Effect, Wind Solo, Drum Major)

 

 

Year 1980
Director Thomas W. Barker Jr.
NISBOVA Class C Division 2 - 19th place 
Invitationals CIMBF - Class C - Division 2, 5th place (Best Inspection)

 

 

Year 1979
Director Thomas W. Barker Jr.
Total Members 58
All-State Marching Band Contest Class C - Participant
NISBOVA Class C Division 1 - 4th Place Award 
Invitationals CIMBF - Class C - Division 1, 4th place (Best Drum Major)

 

 

Year 1978
Director Thomas W. Barker Jr.
Total Members 51
NISBOVA Class C Division 2 - 5th place (Best Drum Major-tie)
Invitationals CIMBF - Class C - Division 1, 4th place (Best Inspection)

 

 

Year 1977
Director James J. Wagner
Total Members 70
All-State Marching Band Contest Class C - 6th place
NISBOVA Class C Division 1 - 1st Place Award (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary, Drum Major)
Invitationals Lebanon - CYO - Class C participant

 

 

Year 1976
Director James J. Wagner
Total Members 65
All-State Marching Band Contest Class C - 6th place
NISBOVA Class C Division 1 (Sweepstakes Award, Best Drum Major, Inspection)
Invitationals Marion VA Hospital Field Show - Class A 1st place

 

 

Year 1975
Director James J. Wagner
Total Members 78
All-State Marching Band Contest Class C - 10th place
NISBOVA Class C Division 1

 

 

Year 1974
Director James J. Wagner
Total Members 90
All-State Marching Band Contest Class C - 11th place
NISBOVA Class C Division 1

 

 

Year 1973
NISBOVA Class C Division 2

 

 

Year 1971 - 1972
NISBOVA Did not participate

 

 

Note:  School opened in 1971 (consolidation Remington and Wolcott High Schools)