WHITKO HIGH SCHOOL MARCHING PRIDE

SOUTH WHITLEY, INDIANA

 

 

Year 2019
Director John Van Patten
Show Theme/Title Seven (Deadly Sins)

 

 

Year 2018
Director John Van Patten
Show Theme/Title Words
Total Members 26
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Open Class Invitational Gold Rating (Visual, General Effect With Distinction)

 

 

Year 2017
Director John Van Patten
Show Theme/Title Time Machine
Repertoire Clocks
Hourglass and Sundials
Digital Clocks
Total Members 22
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State; State Finalist
Open Class Invitational Gold Rating
Summer Showcase - Gold Rating

 

 

Year 2016
Director Joey Shepherd
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Open Class Invitational Gold Rating
Summer Showcase - Gold Rating (Music, Visual Distinction)

 

 

Year 2015
Director Joey Shepherd
Show Theme/Title In the Moods
Repertoire Setting the Mood
Hallelujah
Mars
Happy
Total Members 21
ISSMA Class D
ISSMA Open Class Regional Silver Rating; Semi-State
Open Class Invitational Gold Rating
Summer Showcase - Silver Rating

 

 

Year 2014
Director Joey Shepherd
Show Theme/Title A Love Story
Repertoire Runaway Baby/Locked Out of Heaven
When I Was Your Man
Marry You
Total Members 17
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating; Finalist
Summer Showcase - Gold Rating

 

 

Year 2013
Director Joey Shepherd
Assistant Director Sarah Shepherd
Auxiliary Director Melissa Bollinger
Additional Staff James Wozniak
Show Theme/Title Call Me
Repertoire You Can Call Me Al
Call Me
Call Me Maybe
Total Members 28
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Gold Rating (Music With Distinction); Finalist

 

 

Year 2012
Director Joey Shepherd
Assistant Directors Sarah Shepherd, Matt Sitts
Show Theme/Title Party 2012!
Repertoire Apache
Party Rock Anthem
Total Members 20
ISSMA Festival Class - Gold Rating

 

 

Years 2010 - 2011
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2009
Director Marvin McNew
Drum Majors Stephanie Weingold, Caleb Schuman
Show Theme/Title Wicked
Repertoire No One Mourns the Wicked
Dancing Through life/Defying Gravity
For Good/No Good Deed
Total Members 22
ISSMA Class C
ISSMA Homestead District - Silver Rating
Mid-States Hamilton Southeastern - Class A 3rd place

 

 

Year 2008
Director Marvin McNew
Drum Major Michael Gerard
Show Theme/Title Variations on a Bach Chorale
Total Members 33
ISSMA Class D
ISSMA Homestead District - Silver Rating
Invitationals Wayne - Class D 3rd place
DeKalb - Class D 6th place
East Noble - Class D 6th place

 

 

Year 2007
Director Marvin McNew
Drum Major Kelsey Mize
Show Theme/Title Jesus Christ Superstar
Total Members 31
ISSMA Class D
ISSMA Homestead District - Silver Rating
Invitationals Carroll - Class D 3rd place
DeKalb - Class D 7th place

 

 

Year 2006
Director Marvin McNew
ISSMA Class C
ISSMA Festival Class - Gold Rating
Invitationals Carroll - Class C 3rd place
East Noble - Class C participant

 

 

Year 2005
Director Marvin McNew
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Silver Rating
Invitationals Carroll - Class D 3rd place
East Noble - Class D 5th place

 

 

Year 2004
Director Marvin McNew
Additional Staff Megan Hand, Michael Holler, Tiffany Frusch, Becky Roman, Joel Roman, Joby Adams
Drum Majors Ben Reuter, Bud Ousley
Repertoire The Light Eternal (by James Swearingen)
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Silver Rating
Invitationals Carroll - Class C 4th place
Kokomo - Class C 4th place

 

 

Year 2003
Director Marvin McNew
Additional Staff Megan Hand, Erika Terrel, Nathan Vandergriff, Brian Kuhn, Becky Roman
Drum Majors Wesley Williams, Emily Barnes
Guard Captain Tiffany Secor
Show Theme/Title Music from "West Side Story"
Repertoire Maria/Cool
One Hand, One Heart/America
Finale, A Medley from "West Side Story"
Total Members 40
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 2
Invitationals Westfield - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major, Pit Crew)
East Noble - Class C 6th place
Homestead - Class C Participant

 

 

Year 2002
Director Jason Bennett
ISSMA Class C
ISSMA  Northrop District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Wayne - Class C 2nd place
East Noble - Class C Participant
Homestead - Class C Participant

 

 

Year 2001
Director Jason Bennett
Drum Majors Tyler Secor, Nolan Morse
Show Theme/Title Selections from "Pictures At An Exhibition" (by Modest Mussorgsky)
Total Members 26
ISSMA Class C
ISSMA  Northrop District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Maconaquah - Class C Participation
Snider - Class C 2nd place

 

 

Year 2000
Director Jason Bennett
Show Theme/Title Songs Of Earth, Wind, Fire, & Sky
Total Members 39
ISSMA Class C
ISSMA  Northrop District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Carroll - Class C 3rd place
Kokomo - Class C 5th place
Homestead - Class C 6th place

 

 

Year 1999
Directors Robert W. Myers, Scott Maack
Show Theme/Title Selections from "Carmen"
Total Members 37
ISSMA Class C
ISSMA  Northrop District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Concord - Class C 7th place
Columbia City - Class C 4th place
New Haven - Class C 2nd place (Best Visual, Percussion)

 

 

Year 1998
Director Robert W. Myers
Show Theme/Title Life Of Merlin
ISSMA Class C
ISSMA  Northrop District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Concord - Class B 9th place
Angola - Class C 3rd place

 

 

Year 1997
Director Robert W. Myers
Additional Staff Tim Campbell, Missy Belinger
Show Theme/Title Music from "Jurassic Park"
Total Members 37
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 2
Invitationals Concord - Class C 6th place

 

 

Year 1996
Director Mark Fridenmaker
ISSMA Class C
ISSMA  Northrop District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Concord - Class C 4th place
Angola - Class C 3rd place (Best Music)
Penn - Class C 1st place (Best Music)
New Haven - Class C 1st place (Best Music)

 

 

Year 1995
Director Mark Fridenmaker
Drum Major Tammy Keirn
Repertoire Music from "New World Symphony
Total Members 38
ISSMA Class C
ISSMA  Northrop District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1994
Director Mark Fridenmaker
Drum Majors Jason Courter, Stacy Losure
Repertoire Pictures At An Exhibition
Ritual Fire Dance
Firebird Suite
Total Members 38
ISSMA Class C
ISSMA  Northrop District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals East Noble - 6th place

 

 

Year 1993
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 2

 

 

Year 1992
Director Mike Clark
Drum Majors Stacy Pence, Cheridy Bolinger
Repertoire Selections from "Beauty & The Beast"
ISSMA Class C
ISSMA  Northrop District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Homestead - Class C participant

 

 

Year 1991
Director Mike Clark
Drum Majors Mindi Schrader, Jeremy Rush
Repertoire I Can See For Miles
Jubilate
Goin' Home
Total Members 58
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division Unknown

 

 

Year 1990
Director Mike Clark
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1989
Director Mike Clark
Drum Majors Sonya Jenkins, Rebecca Myers
Repertoire Selections from "The Sound of Music"
Total Members 60
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 1 (Best Marching, General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 2
Invitationals Homestead - Class C participant

 

 

Year 1988
Director Mike Clark
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 2

 

 

Year 1987
Director Mike Clark
Total Members 73
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 1
North Regional - Division 2 
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class A Division 3

 

 

Year 1986
Director Mike Clark
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 1 
North Regional - Division 2
Invitationals Norwell - Class C 6th place

 

 

Year 1985
Director Michael Klinker
Drum Majors Jolane Ogden, Roy Castillo, Stephanie Mundy
Repertoire Fiero
Eleanor Rigby
Ozark
Russian Christmas Music
Total Members 75
ISSMA Class C
ISSMA Elkhart District - Division 1 (Best General Effect)
North Regional - Division 2
Invitationals Norwell - Class C 6th place

 

 

Year 1984
Director Bradley Walker
ISSMA Class C
ISSMA Northrop District - Division 1 (Best Music)
North Regional - Division 2
Invitationals Concord - Class C 3rd place
BOA Grand Nationals Prelims Participant; Class A Division 3

 

 

Year 1983
Director Bradley Walker
Drum Majors Doug Lude, Jolane Ogden
Repertoire Georgia
My Favorite Things
Muppet Theme
Here's That Rainy Day
Brand New Day
Total Members 84
ISSMA Class D
ISSMA Northrop District - Division 1 (Best General Effect)
North Regional - Division 1
Invitationals Norwell - Class D 4th place
Chesterton - Class D 1st place

 

 

Year 1982
Director Bradley Walker
ISSMA Class D
ISSMA State Finals Prelims - Division 2
ISSMA Northrop District - Division 1

 

 

Year 1981
Director Bradley Walker
Total Members 88
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1

 

 

Year 1980
Director Bradley Walker
NISBOVA Class C Division 2 - 11th place

 

 

Year 1979
Director Bradley Walker
Total Members 88
All-State Marching Band Contest Did not participate
NISBOVA Class C Division 1 - 9th place

 

 

Year 1978
NISBOVA Entered in Class C, did not appear
Invitationals Bluffton - 8th place

 

 

Year 1977
NISBOVA Did not participate
Parades Bluffton Free Fair - 5th place-tie

 

 

Years 1974 - 1976
NISBOVA Did not participate

 

 

Year 1973
NISBOVA Did not participate
Parades North Webster - 11th place

 

 

Years 1971 - 1972
NISBOVA Did not participate

 

 

Note:  School opened in 1971 (consolidation of Larwill, Pierceton and South Whitley High Schools)