WINAMAC COMMUNITY HIGH SCHOOL MARCHING WARRIORS

WINAMAC, INDIANA

 

 

Years 2010 - 2019
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2009
Director Micah Combs
Drum Major Paul Hettinger
Show Theme/Title Another Place, Another Time
Total Members 25
ISSMA Class D
ISSMA Penn District - Gold Rating (Best Visual, General Effect)
North Regional - Silver Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class D 5th place
Maconaquah - Class D 6th place
Plymouth - Class D 2nd place (Best Visual)

 

 

Year 2008
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2007
Director Leander J. Hoover
Drum Major Ory Maxwell
Show Theme/Title The Four Temperaments (music of Scott Hickey)
Total Members 60
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class D 8th place
Maconaquah - Class D 8th place
Twin Lakes - Class D participant
Plymouth - Class D 1st place (Best Visual, General Effect)

 

 

Year 2006
Director Leander J. Hoover
Color Guard Director Jamie Hoover
Additional Staff Micah Combs, Dan Foster, Joe Peloza, Craig Redlin
Drum Majors Ory Maxwell, James Powell
Color Guard Captions Alyssa Hoch, Kayla Roe, Whitney Schmicker
Show Theme/Title Neon Frequencies (Music by Richard Saucedo)
Movements Mvt 1 - Sine Wave Introduction
Mvt 2 - Sinusoidal Waveform
Mvt 3 - Torsional Frequency
Total Members 40
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Silver Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class D Participant
Maconaquah - Class D 8th place
Twin Lakes - Class D Participant
Plymouth - Class D 2nd place

 

 

Year 2005
Director Leander J. Hoover
Drum Major Justin Weaver
Show Theme/Title 1945
Repertoire Moonlight Serenade/Sentimental Journey
Boogie Woogie Bugle Boy
Sing, Sing, Sing
Taps
God Bless America
Total Members 30
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Silver Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class D 6th place
Kokomo - Class D 6th place
Maconaquah - Class D 5th place (Best Drum Major)
Twin Lakes - Class D 5th place
Plymouth - Class D 4th place

 

 

Year 2004
Director Leander J. Hoover
Additional Staff Craig Redlin, Percussion; Joe Peloza, Brass; Jason Crittendon, Woodwinds
Drum Major Matt White
Show Theme/Title Pirates Of The Caribbean
Total Members 33
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Silver Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class D Participant
Kokomo - Class D 9th place
Maconaquah - Class D 8th place
Homestead - Class D 1st place (Best General Effect, Percussion, Auxiliary)

 

 

Year 2003
Director Leander J. Hoover
Auxiliary Director Jennifer Dennison
Additional Staff Craig Redlin, Percussion; Joe Peloza, Abby Thiel, Brass; Jason Crittendon, Woodwinds
Drum Major Matt Schramm
Show Theme/Title American Faces
Repertoire American Faces (by David Holsinger)
On An American Spiritual (by David Holsinger)
Abram's Pursuit (by David Holsinger)
Total Members 35
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 3
Invitationals Knox - Class D 2nd place
Maconaquah - Class D 6th place
Kokomo - Class D 4th place (Best Drum Major)
Twin Lakes - Class D 3rd place
Homestead - Class D 4th place

 

 

Year 2002
Director Dan Troyer
Drum Majors Stephan Shurn, Georgette Shepherd
Show Theme/Title A Shaker Melody
Repertoire Chorale & Shaker Dance
Total Members 49
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Knox - Class D 5th place
Concord - Class D 2nd place
Jefferson- Class D 7th place
Twin Lakes - Class D 4th place

 

 

Year 2001
Director Dan Troyer
Show Theme/Title Selections from "The Prince Of Egypt"
Total Members 49
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Bluffton - Class D 5th place
Penn - Class D 2nd place (Best Visual)
Twin Lakes - Class D 3rd place
Knox - Class D 2nd place (Best Music, Visual)

 

 

Year 2000
Director Dan Troyer
Additional Staff Tracey Collins guard, Craig Redlin percussion
Drum Major Amy Parish
Repertoire Stormquest (by Stephen Melillo)
Total Members 43
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Visual)
North Regional - Division 2
Invitationals Bluffton - Class D 3rd place
Concord - Class D 6th place
Penn - Class D 1st place (Best Visual)

 

 

Year 1999
Director Ryan Burnette
Drum Major Christy Jones
Show Selections from "Nightmare Before Christmas"
Total Members 43
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 2
Invitationals Ben Davis - Class D 5th place
Concord - Class D 8th place
Penn - Class D 2nd place (Best Visual)
Homestead - Class D 4th place

 

 

Year 1998
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Concord - Class D 6th place
Ben Davis - Class D 5th place
Homestead; Class D 3rd place

 

 

Year 1997
Directors Bryan Shidler, Patrick Schuttro
Additional Staff Kellie Shidler, Kelly Field, Sandy Capper
Drum Major Leander Hoover
Show Theme/Title Victory At Sea
Repertoire Victory In The Air
War
Total Members 65
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Concord - Class D 4th place
Goshen - Class D 2nd place (Best Marching)
Maconaquah - Class D 3rd place

 

 

Year 1996
Director Joseph M. Peloza
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Visual)
North Regional - Division 1
Invitationals Bremen - Class C 3rd place; Concord - Class D 1st place (Best Music, Marching)
Penn - Class C 1st place (Best Music, General Effect, Auxiliary)

 

 

Year 1995
Director Joseph M. Peloza
Drum Major Rodney Whiteman
Show Theme/Title Selections from "Jesus Christ Superstar"
Repertoire Overture
I Don't Know How To Love Him
Herod's Song
John 19:41
Total Members 61
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 9th place
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect)
North Regional - Division 1

 

 

Year 1994
Director Joseph M. Peloza
Drum Major Angela Widup
Repertoire Rhapsody In Blue
I Got Rhythm
An American In Paris
Total Members 45
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals North Putnam - Class D 4th place

 

 

Year 1993
Director David W. Copeland
Show Theme/Title Selections from "Newsies"
Total Members 45
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Plainfield - Class AAA 2nd place (Best Marching)

 

 

Year 1992
Director David W. Copeland
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Plainfield - Class A 3rd place (Best Marching)

 

 

Year 1991
Director David W. Copeland
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Marching, General Effect)
North Regional - Division 1

 

 

Year 1990
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1989
Director Joe Phelps
Drum Major Chad Steinacker
Repertoire El Campeon
Land Of Make Believe
One Moment In Time
Total Members 41
ISSMA Class D
ISSMA Did not participate
Invitationals Concord - Class D 5th place
Norwell - Class D 8th place

 

 

Year 1988
Director Joe Phelps
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1

 

 

Year 1987
Director Jim Haskell
Drum Major Doug Clark
Show Theme/Title Music from "West Side Story"
Total Members 55
ISSMA Class D
ISSMA Kokomo District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Norwell - Class D 4th place
Lawrence Central - Class D 3rd place

 

 

Year 1986
Director Randy W. Greenwell
Repertoire (partial) El Gato Triste
Total Members 51
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Plainfield - Class AA 3rd place (Best Drum Major)
Chicago Music Bowl - Class A 1st place

 

 

Year 1985
Director Randy W. Greenwell
Total Members 72
ISSMA Class D
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Concord - Class D 2nd place

 

 

Year 1984
Director Robb G. Thiel
Total Members 68
ISSMA Class D
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Concord - Class D 1st place

 

 

Year 1983
Director Michael Horan
Total Members 84
ISSMA Class D
ISSMA State Contest 10th place
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Concord - Class D 2nd place

 

 

Year 1982
Directors Michael Horan, Robin Zeider
Total Members 86
ISSMA Class D
ISSMA State Contest Prelims - Division 2
ISSMA Lewis Cass District - Division 1
Invitationals Chicago Music Bowl - Class A 1st place

 

 

Year 1981
Directors Dick Karkosky, Darla Dodd
Drum Major Jane Peryy
Repertoire Rocky II
Birdland
Over The Rainbow
Total Members 86
ISSMA Class D
ISSMA State Contest Finals - 3rd place; Prelims - Division 1
ISSMA Lewis Cass District - Division 1 (Best Drill Team, Flags)
Invitationals Chicago Music Bowl - Class A 1st place
College Football Hall of Fame (Kings Island, OH) participant
Kokomo - 2nd place
Chesterton - 3rd place

 

 

Year 1980
Director Dick Karkosky
Total Members 89
All-State Marching Band Contest Class C Finals - 4th place-tie; Prelims - 3rd place (Division 1)
NISBOVA Class C Division 1 - 2nd Place Award (Best Marching, General Effect)
Invitationals Chicago Music Bowl - Class A 1st place

 

 

Year 1979
Director Dick Karkosky
Total Members 115
All-State Marching Band Contest Class C - 4th place
NISBOVA Class C Division 1 - 2nd Place Award (Best Marching)
Invitationals Haworth - Class C 1st place

 

 

Year 1978
Director Joe Vrabec
Additional Staff Charlie Spurgeon, Steve Cotner
Drum Major Jeff Easley
Repertoire How The West Was Won
Star Trek
Somewhere
Total Members 115
All-State Marching Band Contest Class C - 1st place
NISBOVA Class C Division 1 - 1st Place Award (Best Music, Marching, General Effect)
Invitationals Kokomo Haworth - Class C Participant

 

 

Year 1977
Director Joe Vrabec
Total Members 97
All-State Marching Band Contest Class C - 7th place
NISBOVA Class C Division 1 - 4th Place Award

 

 

Year 1976
Director Joe Vrabec
Total Members 109
NISBOVA Class C Division 2

 

 

Year 1975
Director Joe Vrabec
Total Members 100
All-State Marching Band Contest Class C - 12th place
NISBOVA Class C Division 1 (Sweepstakes Award)

 

 

Years 1970 - 1974
NISBOVA Did not participate

 

 

Note:  Became a community high school in 1968 (consolidation of Star City and Winamac High Schools)