YORKTOWN HIGH SCHOOL PRIDE OF YORKTOWN

YORKTOWN, INDIANA

 

 

Year 2019
Director H. Clay Arnett
Assistant Director Daniel Miller
Drum Majors Rachel Harrold, Isabella Ike
Show Theme/Title Estancia
Repertoire Estancia
Habanera
Total Members 82

 

  

Year 2018
Director H. Clay Arnett
Assistant Director Daniel Miller
Show Theme/Title Rage: Anatony of the Storm
Repertoire Rage (by Randall Standridge)
Total Members 41
ISSMA Scholastic Class B Prelims - Silver Rating

 

 

Years 2001 - 2017
ISSMA Did not participate

 

 

Year 2000
Director Ryan Glaze
Drum Majors Molly Barrett, Brittany Lee
Repertoire Gypsy Caravan
Total Members 34
ISSMA Class C
ISSMA Marion District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Westfield - Class C 3rd place
Plainfield - Class C 4th place
Chrysler - Class C 6th place

 

 

Year 1999
Director Ryan Glaze
Drum Majors Brittany Lee, Jon Brackman
Repertoire Windstone Suite (by Jared Spears)
Total Members 70
ISSMA Class C
ISSMA Marion District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class C 10th place
Lawrence Central - Class C 4th place
New Castle Chrysler - Class C 3rd place (Best Percussion)

 

 

Year 1998
Directors Ryan Glaze, John Higgins
Drum Major Ryan Barnard
Repertoire Appalachian Spring
Total Members 52
ISSMA Class C
ISSMA Marion District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Westfield - Class C 2nd place
Plainfield - Class C 2nd place
Chrysler - Class C 4th place
Kokomo - Class C 4th place
Elwood - Class C 2nd place

 

 

Year 1997
Director Vincent Early
Drum Majors Danielle Smith, Ryan Barnard
Show Theme/Title Divertimento In F (by Jack Stamp)
Total Members 70
ISSMA Class C
ISSMA Marion District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Carmel - Class C 9th place 

 

 

Year 1996
Directors Vincent Early, Jim Jones
Repertoire Impressions Of Japan
Total Members 92
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Marion District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Anderson Highland - Class C 2nd place (Best Percussion)
Carmel - Class C Participation (Best Percussion)

 

 

Year 1995
Directors Tracy Runyon, Shelly Yoder
Drum Majors Christa Clairday, Matt Spoonemore
Repertoire Beowulf
Total Members 67
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Elwood - Class C 2nd place (Best General Effect)

 

 

Year 1994
Director Tracy Runyon
Drum Majors Mike Pellissier, Christa Clairday
Show Theme/Title Music from "New World Symphony"
Total Members 80
ISSMA Class C
ISSMA Muncie Central District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class C Participation
New Castle - Class C 2nd place

 

 

Year 1993
Director Ruth E. Carmody
Repertoire Lord Of The Rings
Total Members 95
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 7th place
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Marching)
North Regional - Division 1

 

 

Year 1992
Director Randy W. Greenwell
Drum Majors Jason Stephens, Kevin Jones
Show Theme/Title Selections from "Fiddler On The Roof"
Total Members 90
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 3rd place
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Music, General Effect)
North Regional - Division 1
Invitationals Homestead - Class C 2nd place (Best Music, Marching, Auxiliary)
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class A Division 3

 

 

Year 1991
Directors Randy W. Greenwell, Kevin Miles, Tim Landress
Drum Majors Mike Kellogg, Jason Stephens
Repertoire Overture Alfresco
Selections from "Lawrence Of Arabia"
Total Members 90
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 2nd place
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Hamilton Southeastern - Class C 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 1990
Director Randy W. Greenwell
Repertoire Festival Prelude
Fool On The Hill
Coconut Champagne
Bellavia
Fire Dance
Total Members 90
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 4th place
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Hamilton Southeastern - Class C 1st place

 

 

Year 1989
Director Randy W. Greenwell
Drum Majors Amy Vangets, Melissa Rees
Repertoire Colas Breugnon Overture
Slava
Jupiter
Total Members 87
ISSMA Class C
ISSMA  Muncie Central District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals Bluffton - Class AA 3rd place
Homestead - Class C 3rd place

 

 

Year 1988
Director Randy W. Greenwell
ISSMA Class C
ISSMA  Muncie Central District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional - Division 1

 

 

Year 1987
Director Randy W. Greenwell
Repertoire You Are The Sunshine Of My Life
God Bless The Child
The Happy Ending (from Copland's "The Red Pony")
Total Members 81
ISSMA Class B
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Marching, General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Plainfield - Class A 5th place

 

 

Year 1986
Director Mickey D. Stisher
Repertoire Ballet In Brass
Selections from "West Side Story"
Total Members 107
ISSMA Class B
ISSMA State Finals 10th place
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Auxiliary)
North Regional - Division 1
Invitationals Midwestern Band Festival - White Class - Division 1, 1st place (Best Marching, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 1985
Director Mickey D. Stisher
Total Members 115
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 8th place
ISSMA Muncie Central District - Division 1
North Regional - Division 1

 

 

Year 1984
Director Mickey D. Stisher
Repertoire Appalachian Spring
Total Members 120
ISSMA Class C
ISSMA State Finals 5th place
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 1

 

 

Year

1983
Director Mickey D. Stisher
Drum Majors Susan Ganion, Russ Morrow
Repertoire Ballet In Brass
Harlem Nocturne
Hank's Opener
Egyptian Danza
I'll Write A Song For You
Total Members 98
ISSMA Class C
ISSMA State Contest 7th place
ISSMA Muncie Central District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary)
North Regional - Division 1

 

 

Year 1982
Director Mickey Stisher
Drum Majors Nancy Hanson, Susan Ganion
Repertoire Mambo
Where Am I Going
Pardon My Fantasy
Soulero
Total Members 82
ISSMA Class C
ISSMA State Contest Finals - 5th place; Prelims - Division 1
ISSMA Winchester District - Division 1 (Best Music, Marching, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major, Inspection)
Invitationals Winchester - 5th place

 

 

Year 1981
Director Gary Wadman
Total Members 86
ISSMA Class C
ISSMA State Contest Prelims - Division 1 
ISSMA Winchester District - Division 1 (Percussion, Drum Major, Inspection)

 

 

Year 1980
Director Gary Wadman
Total Members 71
All-State Marching Band Contest Class B - 20th place (Division 2)
ISMA Winchester - Class B Division 1 (Best Rifles, Flags, Percussion)

 

 

Year 1979
Director Gary Wadman
Total Members 82
All-State Marching Band Contest Class B - Participant
ISMA Indianapolis - Class B Division 1 (Best Inspection)
Invitationals CIMBF - Class B - Participant

 

 

Year 1978
Directors Clifford A. Lehman, Andy Consention, Rick Murrell
Additional Staff Lori Summers, Rifles; Dixie Mowrey, Flags; Kevin Miles, Percussion, Les Taylor, Arranger
Drum Majors Ray Chambers, Lori Strombeck, Shirley Metcalf
Repertoire Night On Bald Mountain
Pictures At An Exhibition
Total Members 100
All-State Marching Band Contest Class B - 4th place
ISMA John Marshall - Class B Division 1
Invitationals Kokomo Haworth - Class B Participant

 

 

Year 1977
Director Clifford A. Lehman
Invitationals Michigan Invitational - Flight I 1st place
Kokomo Haworth - Class B 3rd place
Bluffton - Class B 3rd place
Chesterton - Class B 3rd place
Total Members 88
ISMA Did not participate

 

 

Year 1976
Director Clifford A. Lehman
Total Members 97
All-State Marching Band Contest Class A - 10th place
ISMA Class A Division 1

 

 

Year 1973
Director Susan L. Taylor, Clifford A. Lehman
All-State Marching Band Contest Did not participate
ISMA Southport - Group I Division I
Parades Ball State Parade of Bands - Class A 1st place
North Webster - 1st place

 

 

Year 1972
Director Susan L. Taylor
Total Members 80
ISMA Southport - Group I Participant

 

 

Year 1971
Director Susan L. Taylor
ISMA Southport - Group 1 Division 1

 

 

Year 1969
Director Susan L. Taylor
ISMA Southport - Group 3 Division 1 (Sweepstakes Award)