ZIONSVILLE COMMUNITY HIGH SCHOOL MARCHING EAGLES

ZIONSVILLE, INDIANA

 

 

Year 2018
Director Thomas Landrum
Assistant Director Jeff King
Show Theme/Title Left Brain - Right Brain - The Duality of the Mind
Repertoire Machine
Total Members 126
ISSMA Class A
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
BOA Regional Indianapolis - Prelims Participant; Class AAA Division 2

 

 

Year 2017
Director Thomas Landrum
Assistant Director Jeff King
Show Theme/Title Industry
Repertoire Machine
Total Members 126
ISSMA Class A
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State

 

 

Year 2016
Director Thomas Landrum
Assistant Director Jeff King
ISSMA Scholastic Class A Prelims - Gold Rating (Music, General Effect With Distinction); Finalist; Champion

 

 

Year 2015
Director Thomas Landrum
Assistant Director Jeff King
Show Theme/Title Uncharted Waters
Repertoire The Seahawk (by Erich Korngold)
Sailing (by Christopher Cross)
Come Sail Away (by Styx)
Total Members 121
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State

 

 

Year 2014
Director Thomas Landrum
Assistant Director Jeff King
Drum Majors Natalie Miller, Sam Miles, Sam Ferguson
Show Theme/Title A Day in the Life of a Knight (by Don Barrett)
Total Members 119
ISSMA Scholastic Class A - Gold Rating (Music, Visual, General Effect With Distinction)

 

 

Year 2013
Director Thomas Landrum
Assistant Director Jeff King
Drum Majors Alex Wang, Sadie Minnigan, Natalie Miller, Sam Miles
Show Theme/Title The Sorcerer and the Swan
Total Members 135
ISSMA Class B
ISSMA Open Class Regional Gold Rating; Semi-State
Invitationals Lafayette Jefferson - Class B 2nd place (Best Pit Crew)
Lawrence Central - Class B 8th place
Ben Davis - Class B 2nd place (Best General Effect)
Center Grove - Class B 4th place

 

 

Year 2012
Director Thomas Landrum
Assistant Director Jeff King
Drum Majors Alex Wang, Nicole Bruce, Sadie Minnigan
Show Theme/Title The River
Repertoire Old Man River
China Gates
Peace O River
Proud Mary
Total Members 146
ISSMA Class B
ISSMA Plainfield District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class B 2nd place
Plainfield - Class B 3rd place (Best Auxiliary)
Greenwood - Class B 2nd place (Best Auxiliary)
Center Grove - Class B 5th place (People's Choice)

 

 

Year 2011
Director Thomas Landrum
Assistant Director Jeff King
Drum Majors Paige Rauschuber, Katie Safa. Alex Wang, Sadie Minnigan
Show Theme/Title Oasis
Repertoire Arabesque
The Wind & The Lion
Scheherazade
Bangkok
Danse Bacchanale
Total Members 146
ISSMA Class B
ISSMA Plainfield District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Lafayette Jefferson - Class B 1st place (Best Music, General Effect, Drum Major)
Plainfield - Class C 3rd place (Best General Effect)
Twin Lakes - Class B 2nd place (Best Auxiliary)
Ben Davis - Class B 4th place

 

 

Year 2010
Director Thomas Landrum
Assistant Director Jeff King
Drum Majors Paige Rauschuber, Steve Mackey Alex Young
Show Theme/Title Winter Magic
Repertoire First Snow/Snow Day
Silent Night
Russian Christmas Music
Total Members 130
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating (Best Music, General Effect)
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Plainfield - Class B 7th place
Twin Lakes - Class B 2nd place (Best Percussion, Pit Crew)
Center Grove - Class B participant

 

 

Year 2009
Director Thomas Landrum
Assistant Director Jeff King
Drum Majors Christian DeCarlo, Allison Kastner, Paige Rauschuber
Show Theme/Title Rhapsody
Repertoire Bohemian Rhapsody
Rhapsody in Blue
Rhapsody on a Theme by Paganini
Hungarian Rhapsody
Total Members 125
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating (Best Music, Visual, General Effect)
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant

 

 

Year 2008
Director Thomas Landrum
Assistant Director Jeff King
Drum Majors Christian DeCarlo, Katherine Grimm, Dorian Villanueva
Show Theme/Title Dreams and Dead Ends
Repertoire Jazz Police
Harlem Nocturne
Luck Be A Lady
Total Members 138
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating (Best Music, Visual, General Effect)
North Regional - Gold Rating
Semi-State - Participant
Invitationals Lafayette Jefferson - Class B 2nd place (Best Visual, General Effect, Drum Major)
Plainfield - Class B 7th place
Twin Lakes - Class B 1st place (Best Music, General Effect, Percussion, Pit Crew)

 

 

Year 2007
Director Thomas Landrum
Assistant Director Jeff King
Drum Majors Laura Crockett, David Byrum, Vincent Nierste, Christian DeCarlo
Show Theme/Title American Gothic
Total Members 140
ISSMA Class B
ISSMA Lewis Cass District - Gold Rating
North Regional - Gold Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class B participant
Plainfield - Class B 4th place
Twin Lakes - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Greenfield-Central - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Pit Crew)

 

 

Year 2006
Director Thomas Landrum
Assistant Director Jeff King
Drum Majors Laura Crockett, Vincent Nierste, Ted Schnittgen
Show Theme/Title Celebrations: Spirit, Life, Love
Total Members 129
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Silver Rating
Invitationals Lafayette Jefferson - Class B 2nd place
Lawrence Central - Class B 3rd place
Twin Lakes - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major, Pit Crew)
Greenfield-Central - Class B 2nd place (Best Pit Crew)

 

 

Year 2005
Director Thomas Landrum
Assistant Director Jeff King
Drum Majors Nick Tabor, Abby Howenstein, Ted Schnittgen
Show Theme/Title Conestoga
Repertoire The Tender Land
Magnificent Seven
Shenandoah
The Red Pony
Total Members 135
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
North Regional - Participation
Invitationals Lafayette Jefferson - Class B 1st place
Kokomo - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect)
Twin Lakes - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major)
Greenfield-Central - Class B 2nd place (Best Pit Crew)

 

 

Year 2004
Director Thomas Landrum
Assistant Directors Dan Kojetin, Julie Lakomek, Daniel McCloud
Auxiliary Director Kelly Kammerer, Kelly Wootan
Additional Staff Chris Wing - Drill Writer; Brad Bilsland - Visual assistant; Brad Bilsland
Drum Major NickTabor
Show Theme/Title A Bernstein Suite (arranged by Key Poulan)
Repertoire Jeremiah Symphony
Make Your Garden Grow
On The Waterfront
Total Members 85
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Gold Rating
North Regional - Silver Rating 
Invitationals Lafayette Jefferson - Class A 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major, Pit Crew)
Kokomo - Class B 3rd place (Best Drum Major)
Twin Lakes - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary, Drum Major, Pit Crew)
Greenfield-Central - Class B 2nd place

 

 

Year 2003
Directors Thomas Landrum, Josh Weirich
Auxiliary Director Kelly Kammerer
Additional Staff Cara Thornberry, Percussion; Brad Bilsland - Visual Assistant; Kriss Griffiths-Holm - Guard Assistant; Kelly Wootan - Guard Assistant
Drum Majors Andy Burrus, Kenneth Alexander
Show Theme/Title Locomotion (by Key Poulan)
Total Members 74
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Lafayette Jefferson - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion)
Kokomo - Class B 2nd place
Twin Lakes - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Greenfield-Central - Class B 3rd place (Best Music)

 

 

Year 2002
Directors Thomas Landrum, Josh Weirich
Drum Majors Andy Burrus, Mallory Klaunig
Show Theme/Title Medusa
Repertoire Medusa Lures Poseidon
Athena's Rage
Serpents
The Gorgon's Pursuit
Total Members 76
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 2
Invitationals Columbus North - Class B 4th place
Kokomo - Class B 4th place
Twin Lakes - Class B 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Auxiliary, Drum Major)
Greenfield-Central - Class B 6th place

 

 

Year 2001
Director Thomas Landrum
Drum Majors Laura Hickey, Jordan Armstrong
Show Theme/Title Selections from "Miss Saigon"
Total Members 37
ISSMA Class B
ISSMA Lawrence Central District - Division 2
Invitationals Triton Central - Class B 7th place
Lawrence Central - Class B 7th place
Plainfield - Class B 10th place
Avon - Class B 8th place
Carmel - Class B 7th place

 

 

Year 2000
ISSMA Did not participate

 

 

Year 1999
Directors John Sedwick, Bob Graff, Sandy Graff
Repertoire Everest
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music)
North Regional - Division 1
Invitationals North Putnam - Class C 1st place (Best Music, Visual, General Effect, Percussion, Auxiliary)
Plainfield - Class C 4th place

 

 

Year 1998
Directors John Sedwick, Bob Graff
Repertoire New York Fantasy
Birdland
Central Park West
Broadway Show Tunes
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 2
Invitationals North Putnam - Class C 5th place
ISU - Class C 6th place
Plainfield - Class C 3rd place
Ben Davis - Class C 2nd place
Greenfield - Class C 4th place

 

 

Year 1997
Directors Lynn A. Jones, Bob Graff
Drum Majors Laura Wilkins, Bill Saint
Repertoire Festive Overture
Romance & Troika from "Lt. Kije Suite"
Coronation Scene from "Boris Gudonov"
Total Members 68
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class C 7th place
North Putnam - Class C 6th place
Ben Davis - Class C 2nd place
Westfield - Class C 1st place

 

 

Year 1996
Directors Lynn A. Jones, Bob Graff
Drum Majors Jessica Williams, Benjamin Carr
Show Theme/Title Mexican Melange (by Bruce McConnell)
Repertoire The Matador's Call
Sad Song
Spanish Bossa
Total Members 69
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals ISU - Class C 7th place
North Putnam - Class C 3rd place
Carmel - Class C Participation
Ben Davis - Class C 3rd place

 

 

Year 1995
Directors Lynn A. Jones, Bob Graff
Drum Majors Carrie Lowry, Suzanne Clyne
Repertoire Bye Bye Blues
Here's That Rainy Day
Sweet Georgia Brown
Total Members 68
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 2
Invitationals North Putnam - Class C 1st place (Best Music, Marching, General Effect, Auxiliary, Drum Major)

 

 

Year 1994
Directors Lynn A. Jones, Marilyn Fleenor
Repertoire (partial) Luck Be A Lady
Total Members 77
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 1
Invitationals North Putnam - Class C 1st place (Best Marching, General Effect)

 

 

Year 1993
Directors Lynn A. Jones, Marilyn Fleenor
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
North Regional - Division 2

 

 

Year 1992
Directors Lynn A. Jones, Marilyn Fleenor
Drum Majors Jonathon Hoagland, Martin Hoagland
Repertoire Bohemian Rhapsody
Seaside Rendezvous
Bicycle Race
We Are The Champions
Total Members 64
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 2
Invitationals ISU - Class C Participant

 

 

Year 1991
Directors Lynn A. Jones, Marilyn Fleenor
Repertoire (partial) Begin The Beguine
Total Members 70
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 2

 

 

Year 1990
Director Lynn A. Jones
Repertoire School's Out
Viadelarosa
Cottonfield
Total Members 51
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 2
Invitationals ISU - Class C 7th place

 

 

Year 1989
Director Lynn A. Jones 
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 2

 

 

Year 1988
Director Lynn A. Jones 
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 2
Invitationals ISU - Class C 3rd place

 

 

Year 1987
Director Lynn A. Jones 
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 2
Invitationals ISU - Class C 5th place

 

 

Year 1986
Director Lynn A. Jones 
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music)
South Regional - Division 2
Invitationals Plainfield - Class AA 6th place (Best Percussion)

 

 

Year 1985
Directors Lynn A. Jones, Allen Hostetler
Drum Majors Charlotte Kaufmann, Steve Atzhorn
Repertoire Georgia On My Mind
Old Man River
Boogie Man
Zip-A-Dee-Doo-Dah
Tiger Of San Pedro
Total Members 87
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Cancelled due to rain
Invitationals Kokomo - Class C 3rd place

 

 

Year 1984
Director Lynn A. Jones
ISSMA Class C
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
South Regional - Division 2

 

 

Year 1983
Director Lynn A. Jones
ISSMA Class D
ISSMA Lawrence Central District - Division 1 (Best Music, General Effect)
North Regional - Division 1

 

 

Year 1982
Directors Lynn A. Jones, Jeff King, Vaughanie Slipher
Total Members 91
ISSMA Class D
ISSMA State Contest Prelims - Division 2
ISSMA District - Division 1 (Best Drum Major)
Invitationals CIMBF - Class B - Division 1, 4th place (Best Music, Wind Solo)

 

 

Year 1981
Directors Lynn A. Jones, Buren Jones, Jeff King, Bob Huffer, Karen LaFollette
Total Members 91
ISSMA Class C
ISSMA State Contest Prelims - Division 2 
ISSMA Lawrence Central District - Division 1
Invitationals CIMBF - Class B - Division 1, 6th place

 

 

Year 1980
Director Lynn A. Jones
Total Members 86
All-State Marching Band Contest Class C - 26th place (Division 2)
ISMA Lawrence Central - Class C Division 1
Invitationals CIMBF - Class B - Division 2, 5th place (Best Wind Solo)

 

 

Year 1979
Director Lynn A. Jones
Total Members 87
All-State Marching Band Contest Class C - Participant
ISMA Indianapolis - Class C Division 1 (Best Percussion)
Invitationals CIMBF - Class C - Division 2, 10th place (Best Pom Pons)

 

 

Year 1978
Director Lynn A. Jones
Total Members 86
Invitationals CIMBF - Class B - Division 2, 10th place

 

 

Year 1975
Director Lynn A. Jones
Total Members 120
All-State Marching Band Contest Class C - 13th place

 

 

Year 1972
Director Lynn A. Jones
Total Members 94
ISMA Southport - Group III Participant
Indiana State Fair Band Day 31st place

 

 

Year 1969
Director Lynn A. Jones
ISMA Southport - Entered, did not appear

 

 

Note:  Became a community high school (consolidation of Lebanon, Perry Central, and Whitestown High Schools)